معرفی و شناخت انواع کمپرسور هوا

کمپرسور چند مرحله ای چه کاربردهایی دارد؟

آپدیت شده در: 18 اردیبهشت 1401

در بعضي از كمپرسورها بخاطر محدوديت های ذاتی (نظير كمپرسورهای گريز از مركز) و در بسياري از موارد به خاطر محدوديت هاي دمایي  عملا دست يابي به فشار مورد نظر در كمپرسورهای یک مرحله ای ميسر نبوده و بعد از تراكم گاز در مرحله اول برای مواردی که حجم زیاد گاز با فشار بالا مورد نیاز است حتماً باید از کمپرسور چند مرحله ای استفاده شود بدین معنی که مراحل افزایش فشار در چندین مرحله انجام می شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید کمپرسور‌ها به آن‌ها توجه کنیم، این است که آیا می‌خواهیم از آن‌ها در مقیاس‌های کوچک استفاده کنیم و یا از آن‌ها در کارخانه و کارگاه‌ها بزرگ بهره بگیریم؟ در مقالات قبلی توضیحات کاملی در مورد مدل‌های کمپرسور تک مرحله‌ای و کمپرسور دو مرحله‌ای بیان کردیم و حال در این مقاله قصد داریم تا بدانیم کمپرسورهای چند مرحله ای چه کاربردهایی دارد و قیمت آنها چطور است.

 

کمپرسور چند مرحله‌ای چگونه عمل می‌کند؟

هر کدام از کمپرسور ها با توجه به نوع تولید و طراحی می‌توانند هوا را تا حد مشخصی فشرده کنند. به طور کلی کمپرسور‌ تک مرحله ای هوا را به نسبت مدل دو مرحله ای یا چند مرحله‌ای کمتر فشرده می‌کند و از این رو اگر به فشار‌ هوای زیادی نیاز داشته باشیم، استفاده از کمپرسور چند مرحله ای می‌تواند بسیار مناسب باشد.

این نوع از کمپرسورها همانطور که از نامش مشخص است هوا را در چند مرحله فشرده می‌کند و همین موضوع تاثیر بسیار زیادی در افزایش فشار هوای آن دارد. هوایی که توسط کمپرسور چند مرحله‌ ای فشرده می‌شود استفاده و مزایای مختلفی دارد که حال در ادامه این موارد را بیان می‌کنیم.

کمپرسور‌ چند مرحله ای برای کارهای صنعتی مناسب است؟

Array

کمپرسور‌های چند مرحله‌ای می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌هایی باشد که در هنگام خرید کمپرسور بادهای صنعتی با آن‌ها روبه‌رو هستیم. همانطور که گفته شد، این نوع از کمپرسور‌ها هوا را تا حد بسیار زیادی فشرده می‌کند و از این رو می‌تواند بهترین گزینه برای استفاده در مقیاس‌های بزرگ باشد.

معمولا در مقیاس‌های کوچک نظیر پروژه‌های کوچکی که در حال انجام است مانند نجاری و فلز کاری، نیاز به هزینه‌ی زیادی نیست و می‌توان با استفاده از کمپرسور‌های تک مرحله‌ای این امور را انجام داد.

اما هنگامی که صحبت از ساخت‌ و ساز‌های سنگین می‌شود و فرایند‌های سخت و پیچیده‌ای در کارخانه و کارگاه‌ها در حال پیگیری است، استفاده از کمپرسور‌ها تک مرحله‌ای دیگر جوابگو نبوده و در این هنگام استفاده از کمپرسور چند مرحله‌ای، بهترین دستگاهی است که می‌توان از آن کمک گرفت.

به عنوان مثال مونتاژ خودرو و تعمیر و نگهداری از آن‌ها نیاز به قدرت بسیار زیادی دارد و به نوعی جزو دسته‌ی کار‌های سنگین قرار می‌گیرد از این رو برای مونتاژ کردن موتور که امری حساس و مهمی نیز است، باید از کمپرسور چند مرحله ای استفاده کرد. به طور کلی اگر بخواهیم در مورد قدرت این نوع از کمپرسور‌ها صحبت کنیم، باید گفت که کمپرسور‌های چند مرحله ای می‌توانند تا حدود 30 اسب بخار قدرت داشته که این میزان قدرت می‌تواند بسیار کاربردی و کارآمد باشد.

درجه حرارت در کمپرسور چند مرحله‌ ای چگونه است؟

Array

هنگامی که کمپرسور‌ها در حال فشرده سازی هوا هستند دمای آن‌ها تا حد بسیار زیادی افزایش می‌‌یابد. این موضوع تاثیر منفی در عملکرد کمپرسور‌ها داشته و عمر آن‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. دلیل این موضوع می‌تواند فشار بسیار زیادی باشد، که کمپرسور‌ در هنگام فشرده سازی هوا متحمل می‌شود.

برای حل این مشکل یا باید فشار را از روی دستگاه برداشت و به آن اجازه استراحت داد و یا برای جلوگیری از داغ کردن کمپرسور‌های چند مرحله‌ای استفاده کرد. کمپرسور‌های چند مرحله به دلیل قدرت بسیار بالا می‌توانند مدت زمان طولانی بی‌وقفه کار کنند بدون آن که مشکلی برای آن پیش بیاید.

البته به غیر از آن که کمپرسور‌های چند مرحله‌ای به دلیل قدرت زیاد کمتر داغ می‌شود، مورد دیگری نیز در عدم داغ شدن و یا خراب دستگاه نقش دارد و آن‌ هم نحوه عملکرد دستگاه است. کمپرسور چند مرحله ای پس از آن که هوا فشرده شد، این هوای فشرده سرد شده و پس از سردن شدن وارد مرحله‌ی بعدی می‌شوند، تا بیش از پیش فشرده شود؛ این موضوع مهم‌ترین دلیلی است که سبب می‌شود تا کمپرسور عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد.

به طور کلی هنگامی که دستگاه کمتر داغ کند عمر آن نیز افزایش می‌یابد و از این رو می‌توان کمپرسور چند مرحله‌ ای را کمپرسور‌ی با طول عمر بالا در نظر گرفت. در این خصوص می توانید مقاله بهینه کردن کمپرسور را بخوانید.

راندمان کاری بالا کمپرسور‌های چند مرحله‌ای

Array

به طور کلی هنگامی که در کسب و کار های صنعتی فعالیت داشته باشید، راندمان کاری و بازدهی که دستگاه‌ها برای شما به ارمغان می‌آورند، بسیار مهم شده و اهمیت بالایی پیدا می‌کند. معمولا صاحبان کسب و کار‌ها تلاش می‌کنند تا با استفاده از دستگاه‌هایی که راندمان بالایی دارند، سبب شوند تا فرایند کار‌ها به بهترین شکل خود انجام شود. همچنین هنگامی که راندمان و بازدهی دستگاه‌ها بالا باشد مصرف انرژی به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد.

با توجه به این توضیحات باید گفت که کمپرسور چند مرحله‌ ای جزو آن دسته از کمپرسور‌هایی است که در آن بخش کمی از انرژی مکانیکی به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود و از این رو می‌توان آن‌ها را جزو بهترین کمپرسور‌ها به حساب آورد. به طور کلی این نوع از کمپرسور‌ها به دلیل راندمان بالا، عملکرد بسیار مناسبی دارد و از طرفی با صرف انرژی کمتر، سبب صرفه جویی در انرژی می‌شود. در این خصوص می توانید مقاله کاهش برق کمپرسور را بخوانید.

قیمت و هزینه‌های نگهداری کمپرسور چند مرحله‌ ای چگونه است؟

Array

کمپرسور‌های چند مرحله‌ای به نسبت کمپرسور‌های تک مرحله ای ساختار و پیچیدگی خاصی دارند و از این رو هزینه تولید و ساخت آن مشخصا از کمپرسور‌ها تک مرحله‌ای بیشتر است. از این رو توصیه می‌شود تا برای استفاده از کمپرسور‌ها در مقیاس‌ کوچک از کمپرسور تک مرحله‌ای استفاده کنید، تا هزینه‌های شما تا حد بسیار زیادی کاهش یابد.

البته باید گفت که با وجود آن برای خرید کمپرسور چند مرحله‌ای باید هزینه‌ی زیادی را پرداخت کنید، اما در مقابل این دستگاه به دلیل آن که راندمان کاری بسیار مناسبی دارد هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار کم ومناسب است. به نوعی می‌توان گفت که هزینه‌ای که برای کمپرسور‌ پرداخت می‌کنید، با عملکرد خوب دستگاه و بازدهی بالای آن پس از مدتی جبران می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله از ایران پمپ متوجه شدیم که کمپرسورهای چند مرحله ای به نسبت کمپرسورهای تک مرحله ای کارایی و مزایای بیشتری دارد و همانطور که از نامش مشخص است هوا را در چند مرحله فشرده سازی می کند؛ و این دلیل مناسبی برای کسب و کار های بزرگ است که از آن استفاده کنند.

اما به دلیل قیمت بالایی که دارد اکثر کسب وکارها کمپرسورهای تک مرحله ای را ترجیح می دهند. ولی این نکته رانباید فراموش کرد که کمپرسور های چند مرحله ای به خاطر عملکرد بالایی که دارند هزینه تعمیر و نگه داری آنها به نسبت بقیه کمپرسور ها (یک مرحله ای و دو مرحله ای) کمتر است.

کمپرسور چند مرحله ای چه کاربردهایی دارد؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟