راهی ساده برای تبدیل فشار (تبدیل واحد فشار به صورت آنلاین)

دیگر مجبور نیستید از روی جدول تبدیل واحد فشار، فرمول تبدیل psi به bar را پیدا کنید، ایران پمپ با روش تبدیل واحد انلاین، کار شما را راحت کرده است! برای تبدیل فشار به واحدهای دیگر، تنها کافی است در باکس زیر عدد مورد نظر و واحدهای تبدیل آن را انتخاب کنید تا بتوانید فرایند تبدیل واحد فشار را به سرعت در کسری از ثانیه بدون محاسبه انجام دهید.

جدول کامل تبدیل واحدهای فشار

واحدهای متنوعی برای اندازه گیری فشار وجود دارد که ازجمله آنها میتوان به پاسکال، اتمسفر، بار، تور، پی اس آی و میلیمتر جیوه اشاره کرد. در ادامه جدول کامل تبدیل واحدهای فشار جهت اندازه گیری این کمیت و روابط تبدیل آن برای شما آورده شده است. اگر تمایل دارید خودتان بدون استفاده از تبدیل واحد انلاین، انواع تبدیل فشار را انجام دهید، جدول زیر کمک شایانی به شما خواهد کرد.

جدول واحد فشار

نگاهی کلی به کمیت فشار

برای اینکه تبدیل فشار را بهتر درک کنید، ابتدا نیاز است با این ماهیت و فرمول فشار بیشتر آشنا شوید. فشار یک کمیت نرده ای است که به شیوه نیرو بر واحد سطح تعریف می‌شود. در سیستم بین المللی یکاها پاسکال، واحد اصلی فشار است. یک پاسکال برابر است با یک نیوتون بر مترمربع (N/m²). فشار گیج، فشاری است که در فشار سنج نشان داده می‌شود و مقدار آن نسبت به فشار محیط سنجیده می‌شود.

فشار کمیت فیزیکی نرده ای است و مقدار آن تنها بایک عدد مشخص می شود. هنگامی که نیروی F به سطحی بامساحت A وارد میشود برای سنجش تاثیر نیرو بر سطح کمیتی تعریف میشود که از تقسیم نیروی F بر سطح A بدست می آید و فشار نام دارد. فشار را بعضی اوقات به صورت نیرو-گرم یا نیرو-کیلوگرم بر مربع سانتی متر نیز تعریف می کنند که از واحدهای نامناسب برای بیان فشار هستند.

انواع واحد فشار

برای اندازه‌گیری واحد فشار از واحد یا یکا‌های مختلفی می‌ توان استفاده نمود. انواع واحد فشار در جدول برای شما قرار داده شده است اما به طور کلی واحدهای متداول برای تبدیل واحد فشار به شرح زیر است:

  • پاسکال
  • بار
  • اتمسفر تکنیکال
  • اتمسفر استاندارد
  • تور
  • پوند بر اینچ (psi)

اموزش تبدیل واحد فشار

پاسکال (Pascal)

واحد اندازه گیری فشار در دستگاه بین المللی SI پاسکال می باشد که بانماد Pa نشان داده می‌شود. یک پاسکال فشار ناشی ازنیروی 1 نیوتون بر سطحی بامساحت 1 مترمربع می باشد. این واحد یکی از واحد های پر تکرار در تبدیل واحد فشار به شمار می‌ رود. از همین رو لازم است تبدیل فشار واحد پاسکال به واحدهای دیگر را به خوبی فراگیرید.

تبدیل واحد فشار ایران پمپ

بار (bar)

بار (bar) یکی از واحدهای اندازه گیری فشار بوده و این واحد توسط ویلیام نایپرشاو درسال 1909 میلادی معرفی شد. یک بار (bar) با فشار اتمسفر زمین به اندازه یک درصد اختلاف دارد و به دلیل همین اختلاف ناچیز با فشار اتمسفر زمین درکشورهای اروپایی رایج شده است.

اتمسفر (Atmosphere)

معمولا برای اندازه ‌گیری فشار هوا و سیالات از واحد اتمسفر (Atmosphere) استفاده می شود. 1 اتمسفر برابر با فشار ناشی ازستون آب به ارتفاع ده متر است و تقریبا معادل بامیانگین فشار هوا درسطح آبهای آزاد درسواحل شهر پاریس می باشد.

میلیمتر جیوه (mmHg)

در فشارسنج جیوه‌ ای میزان فشار با اندازه گیری اختلاف ارتفاع دو ستون جیوه درلوله مرتبط بدست می‌آید و مقدار فشار ناشی ازستون جیوه به ارتفاع یک میلیمتر را یک میلیمتر جیوه (mmHg) گویند.

تور (Torr)

یکی از واحدهای فشار، واحد تور (Torr) به افتخار اوانجلیستا توریچلی فیزیکدان و ریاضیدان ایتالیایی نامگذاری شده است. اهمیت این واحد فشار ازآن جهت است که 1 تور (Torr) باتقریب خوبی معادل 1 میلیمتر جیوه خواهد بود.

پی اس آی (psi)

یکای اندازه گیری پی اس آی (psi) بر پایه سیستم انگلیسی بوده و معادل پوند بر اینچ مربع می باشد. بعبارت ساده تر هر واحد پی اس آی (psi) برابراست با فشار ناشی ازیک پوند نیرو به سطحی بامساحت یک اینچ مربع. اگر برایتان سوال شده است که چگونه می توان تبدیل پوند به بار را انجام داد، به کادر ابتدا صفحه مراجعه کنید و تبدیل واحد فشار را به صورت آنلاین انجام دهید.

سایر تبدیل واحدهای فشار

در جدول فرمول تبدیل واحد های فشار واحدها و یکاهای زیادی می‌ بینید. واحدهای پاسکال، میلی‌ متر جیوه، psi، تور، بار و اتمسفر از دیگر واحدهای مرسوم اندازه‌گیری فشار هستند؛ اما به جز واحدهای فوق، واحدهای دیگری هم برای اندازه‌گیری و تبدیل فشار وجود دارد که عبارتند از:

دین بر سانتی‌ متر مربع

واژه‌ی «دین» ریشه در یک واژه یونانی به نام dynamis دارد که به معنای نیرو و قدرت است. یکای دین بر سانتی‌متر مربع در سیستم CGS مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دین برابر با 10 میکرو نیوتون است و با استفاده از این رابطه می‌ توان واحد دین بر سانتی‌ متر مربع را به پاسکال (نیوتون بر مترمربع) استفاده کرد.

به عنوان مثال اگر بخواهیم فشار ۱۰۰ دین بر سانتی‌متر مربع را برحسب پاسکال بنویسیم، داریم:

100 dyn/cm۲     = 10 Pa

می‌دانیم که هر ۱ سانتی‌متر مربع،  ۴-۱۰ مترمربع است.

متر آب

افرادی که در رشته‌ی مهندسی مکانیک گرایش مکانیک سیالات تحصیل می‌کنند، به خوبی با واحد متر آب (meter/H۲O) آشنا هستند. یک متر آب برابر است با فشار یک ستون آب با ارتفاع 1 متر.

اتمسفر فنی

یکای اتمسفر فنی از جمله یکاهای خارج از سیستم SI برای اندازه‌گیری فشار است. هر یک اتمسفر فنی را با حاصل تقسیم 1 کیلوگرم نیرو بر سانتی‌متر مربع، معادل در نظر می‌گیرند. توجه داشته باشید که دو واحد اندازه‌گیری اتمسفر (atm) و اتمسفر فنی (at) باهم یکی نیستند.

روش های اندازه گیری فشار

اندازه‌گیری به دو روش کلی صورت می‌ گیرد که عبارتند از:

  • روش نسبی
  • روش مطلق

منظور از فشار نسبی، تفاوت میان فشار دو سیال است. به عنوان مثال اگر قصد اندازه‌گیری فشار سیالی را داریم، یک سیال دیگر مثل هوا را به عنوان ملاک و معیار اندازه‌گیری در نظر می‌گیریم و فشار سیال فوق را برحسب فشار هوا اندازه‌گیری می‌کنیم.

معمولاً فشارسنج‌ها از این روش برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌کنند. حال چنانچه خلأ را به عنوان معیار سنجش فشار سیال در نظر بگیریم، فشار اندازه‌گیری شده فشار مطلق سیال خواهد بود. به این موضوع هنگام تبدیل واحد فشار و اندازه گیری فرمول ‌های تبدیل واحد فشار توجه داشته باشید که فشار خلأ صفر است.

کلام آخر در مورد انواع تبدیل فشار

اهمیت تبدیل واحد فشار زمانی بالا می‌ رود که هنگام تنظیم فشار کمپرسور باید دقت کافی را به کار برد و فشار لازم را برای کمپرسور ایجاد کرد. در این مقاله جدول تبدیل واحد فشار به طور کامل برای شما قرار داده شده، همچنین می توانید با استفاده روش تبدیل واحد انلاین اقدام کنید و تبدیل فشار را سریع و بدون خطا انجام دهید. ایران پمپ مجموعه تولیدی انواع کمپرسور باد سعی داشته اطلاعات کاملی را درباره تبدیل واحد این کمیت مهم و کاربردی در اختیار شما قرار دهد.

تبدیل واحد ها

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟