تبدیل واحد فشار به صورت آنلاین + واحدهای اندازه گیری فشار

در این صفحه میتونید واحد های مورد نظر را تبدیل کنید .

عدد مورد نظر را وارد کنید و بعد واحد دلخواه را انتخاب کنید و روی دکمه تبدیل بزنید .

واحد فشار برحسب نیرو و واحد سطح، واحدهای متنوعی برای اندازه گیری آن وجود دارد که ازجمله آنها میتوان به پاسکال، اتمسفر، بار، تور، پی اس آی و میلیمتر جیوه اشاره کرد. درادامه شرح مختصری از واحد های اندازه گیری فشار و روابط تبدیل آنها آمده استو همچنین در این صفحه امکان تبدیل واحدهای فشار بصورت آنلاین فراهم شده است.

جدول واحد فشار

واحدهای اندازه گیری فشار

فشار یک کمیت نرده ای است که به شیوه نیرو بر واحد سطح تعریف می‌شود. در دستگاه بین المللی یکاها پاسکال، واحد فشار وجود دارد. یک پاسکال برابر است با یک نیوتون بر مترمربع (N/m²). فشار گیج، فشاری است که در فشار سنج نشان داده می‌شود و مقدار آن نسبت به فشار محیط سنجیده می‌شود.

فشار کمیت فیزیکی نرده ای است و مقدار آن تنها بایک عدد مشخص میشود. هنگامی که نیروی F به سطحی بامساحت A وارد میشود برای سنجش تاثیر نیرو بر سطح کمیتی تعریف میشود که ازتقسیم نیروی F بر سطح A بدست می آید و فشار نام دارد

فشار را بعضی اوقات به صورت نیرو-گرم یا نیرو-کیلوگرم بر مربع سانتی متر نیز تعریف می کنند که از واحدهای نامناسب برای بیان فشار هستند.

واحدهای متداول برای تبدیل واحد فشار به شرح زیر است:

  • پاسکال
  • بار
  • اتمسفر تکنیکال
  • اتمسفر استاندارد
  • تور
  • پوند بر اینچ( psi )

اموزش تبدیل واحد فشار

پاسکال (Pascal)

واحد اندازه گیری فشار دردستگاه بین المللی SI پاسکال میباشد که بانماد Pa نشان داده می‌شود.یک پاسکال فشار ناشی ازنیروی 1 نیوتون بر سطحی بامساحت 1 مترمربع میباشد. این واحد یکی از واحد های پر تکرار در تبدیل واحد فشار به شمار می‌رود.تبدیل واحد فشار ایران پمپ

بار (bar)

بار (bar) یکی از واحدهای اندازه گیری فشار بوده و این واحد توسط ویلیام نایپرشاو درسال 1909 میلادی معرفی شد. یک بار (bar) با فشار اتمسفر زمین به اندازه یک درصد اختلاف دارد و به دلیل همین اختلاف ناچیز با فشار اتمسفر زمین درکشورهای اروپایی رایج شده است.

اتمسفر (Atmosphere)

معمولا برای اندازه ‌گیری فشار هوا و سیالات از واحد اتمسفر (Atmosphere) استفاده میشود. 1 اتمسفر برابر با فشار ناشی ازستون آب به ارتفاع ده متر است و تقریبا معادل بامیانگین فشار هوا درسطح آبهای آزاد درسواحل شهر پاریس میباشد.

میلیمتر جیوه (mmHg)

در فشارسنج جیوه‌ای میزان فشار با اندازه گیری اختلاف ارتفاع دو ستون جیوه درلوله مرتبط بدست می‌آید و مقدار فشار ناشی ازستون جیوه به ارتفاع یک میلیمتر را یک میلیمتر جیوه (mmHg) گویند.

تور (Torr)

یکی از واحدهای فشار، واحد تور (Torr) به افتخار اوانجلیستا توریچلی فیزیکدان و ریاضیدان ایتالیایی نامگذاری شده است. اهمیت این واحد فشار ازآن جهت است که 1 تور (Torr) باتقریب خوبی معادل 1 میلیمتر جیوه خواهد بود.

پی اس آی (psi)

یکای اندازه گیری پی اس آی (psi) بر پایه سیستم انگلیسی بوده و معادل پوند بر اینچ مربع میباشد. بعبارت ساده تر هر واحد پی اس آی (psi) برابراست با فشار ناشی ازیک پوند نیرو به سطحی بامساحت یک اینچ مربع.

ایران پمپ

ایران پمپ ارائه دهنده انواع خدمات مربوط به کمپرسور و پمپ با بهترین کیفیت و خدمت رسانی از شما دعوت به بازدید از سایتشان به نشانی iranpump.com می‌کند. اهمیت تبدیل واحد فشار زمانی بالا می‌رود که هنگام تنظیم فشار کمپرسور باید دقت کافی را به کار برد و فشار لازم را برای کمپرسور ایجاد کرد. اگر از مقاله تبدیل واحد فشار راضی بودید از شما دعوت می‌شود که دیگر مقالات سایت ایران پمپ را نیز مطالعه و برای بازدید از محصولات و انواع کمپرسور به سایت ایران کمپرسور مراجعه نمایید.

تبدیل واحد ها

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟