manager یکشنبه ، 5 ژانویه ، 2020 | 7:53 بازدید: 389 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

نکات ایمنی و نگهداری پمپ باد

پمپ باد به عنوان موتور محرکه دستگاه های پنوماتیکی یکی از مهم ترین ابزارهای صنعتی است و خریداران و مالکین باید برای افزایش عمر و نگهداری از این دستگاه ها بررسی های دوره ای انجام دهند. حداقل زمان برای یک بازرسی دوره ای حداقل 40 ساعت و حداکثر زمان شش ماه است. نگهداری صحیح کمپرسور باد با ایمنی در تقابل است و عدم رعایت نکات نگهداری می تواند باعث خطر برای اپراتورها شود. مهم ترین نکته بررسی میزان خنک کننده دستگاه اعم از هوا و روغن می باشد، دومین مسئله تعویض دوره ای و تمیزکاری فیلتر ها است. بعد از این موارد بررسی نشت هوا و سلامت قطعات در اولویت قرار دارد. در صورتی که تعمیرات دوره ای صورت گیرد مطمئنا ایمنی کارکنان نیز تامین می شود. فقط فراموش نکنید، این بازرسی دوره ای در شرایط خاموشی پمپ باد و توسط اپراتور های ماهر صورت گیرد تا دچار مشکل و خرابی سیستم نشوید. شرکت ایران پمپ (مرجع انواع کمپرسور باد) برای بیشتر محصولات خود دفترچه راهنما ارائه می کند، که تمام اپراتور ها قادر به استفاده هستند. در این دفترچه تمام نکات نگهداری آورده شده است و در صورت رعایت این نکات عمر پمپ باد بیشتر خواهد شد.

تعمیر پمپ باد

تعمیر دوره ای پمپ باد صنعتی

اهمیت رعایت نکات ایمنی هنگام کار با پمپ باد

پمپ باد یکی از ابزار های صنعتی است و مانند سایر ابزار و تجهیزات می تواند خطراتی را برای کاربران به وجود بیاورد. این خطرات می تواند شامل کم شنوایی، قطع عضو، آسیب به چشم، ریه ها و شش شود. بنابراین هنگام کار با این دستگاه ها بهتر است که از انواع گوش گیر ها، کلاه های ایمنی، کفش ایمنی و دستکش استفاده شود.

عینک برای کار با پمپ باد

لوازم ایمنی برای کار با پمپ بادلوازم ایمنی برای کار با کمپرسور بادتجهیزات ایمنی برای کار با پمپ بادتجهیزات برای کار با کمپرسور باد

تجهیزات ایمنی برای کار با پمپ باد

ابزار حفاظتی لازم برای اپراتورهای پمپ باد

احتمالا این خطرات در ذهن شما بعید و غیر قابل باور باشد، اما واقعی است. مالکین و اپراتورهای پمپ باد چه در مقیاس صنعتی و چه در مقیاس کوچک باید برای این خطرات آماده و در صورت امکان تجهیزات ایمنی و کمک های اولیه را فراهم کنند و در زمانی که کمپرسور ها در حال کار هستند، از قفل ها و برچسب های خطر استفاده کنند. در هنگام روشن بودن پمپ هوا از شوخی و خشک کردن پوست با این ابزار پرهیز کنید، چون این شیرینی به راحتی می تواند به یک پشیمانی ابدی تبدیل شود. هوای فشرده بسیار قوی تر از چیزی است که شما فکر می کنید و خود فشار هوا می تواند دندان ها را بشکند و چشم را کور کند. در صورت اشکال در محفظه فشرده ساز خطرات بیشتر هم خواهد شد، تا حدی که باعث پرتاب شدن قطعات موتور به سمت اپراتور ها شود. در زیر چند تصویر از آسیب های ممکن را برایتان آورده ایم. ما در ایران پمپ برای خریداران دوره های آموزشی ایمنی می گذاریم و تا جای که ممکن است، سعی می کنیم تا تعمیرکاران و اپراتور های شرکت کاربر را با مسائل ایمنی آشنا بکنیم.

خطرات کار با پمپ باد صنعتی

خطرات کار با کمپرسور باد

چند تصویر در مورد خطرات پمپ باد

 نکات ایمنی پیش از شروع کار با پمپ باد

مطمئنا پس از مشاهده این تصاویر متوجه شده اید، که در هنگام روشن بودن پمپ باد نباید آن را بررسی یا دستکاری کرد. ایمنی تنها یک سوی معادله است و در سوی دیگر، آسیب به سیستم قرار گرفته است، در صورتی که دستگاه ها به صورت روشن باز یا دستکاری شوند، احتمال ورود اجسام درشت و خرابی  روتور ها محتمل است.  هنگامی که دستگاه خاموش است، قبل از شروع کار دستگاه ها بهتر است، سلامت قطعات پمپ باد مورد بررسی واقع شود. این قطعات باید کاملا سالم باشند. وجود نشتی در دستگاه هیچ مشکلی در کارگاه های کوچک و بزرگ ندارد، اما می تواند سبب کاهش راندمان شود. کاهش راندمان و اتلاف انرژی به موتورهایی که با فشار باد کار می کنند، آسیب برساند و عملکرد این دستگاه ها را مختل کند. به طور کلی بهتر است پیش از روشن کردن کمپرسور باد، وضعیت شیر اطمینان را بررسی کنید و از مسدود نبودن پورت ورودی و خروجی اطمینان حاصل کنید، هر چند ماه یکبار از برقکاران بخواهید، سلامت روتور ها و کلید قطع وصل را بررسی کنند. مخزن پمپ باد را با دستگاهی که قرار است، موتور روی آن قرار بگیرد کالیبره کنید. اطمینان حاصل کنید، پمپ باد می تواند، توان مورد نیاز دستگاه های شما را تامین کند. متخصصین ایران کمپرسور در کوتاه ترین زمان ممکن، عملیات کالیبره کردن را انجام می دهند و در صورت هرگونه مشکل به دلیل کالیبره نادرست ، توسط افراد غیر فنی،مسئولیت هر اتفاقی با خودتان است.سعی کنید همیشه قبل از شروع به کار نکات ایمنی کار با پمپ باد را رعایت نمایید.

کالیبره کردن کمپرسور باد

کالیبره کردن پمپ باد

عوامل موثر بر افزایش طول عمر پمپ باد

طول عمر پمپ باد، به عوامل متعددی بستگی دارد، اما مهم ترین این مسائل کیفیت برق و تعویض دوره ی روغن و خنک کننده کمپرسور باد می باشد.  نیروی که باعث چرخش روتور ها و در نتیجه فشرده شدن هوا در محفظه پمپ باد می شود، برق است. برق شهری و صنعتی همیشه دارای نوسان است و نوسانات می تواند باعث افزایش دمای پمپ و در نتیجه به سایر ابزار های پنوماتیکی آسیب برساند. دومین مسئله مهم تعویض دوره ای روغن دستگاه است، که در صورت عدم توجه کافی به این مسئله احتمال سایش قطعات و فرسودگی کمپرسور افزایش می یابد. سومین مسئله تعویض خنک کننده دستگاه است، که در صورتی که این مهم، مورد توجه واقع نشود ، دمای هوای فشرده افزایش می یابد، که در نتیجه آن دمای موتور پنوماتیکی به شدت بالا می رود. این مسئله می تواند باعث توقف کمپرسور باد یا موتور پنوماتیکی شود. ما هنگام فروش محصولات خود، تمام نکات نگهداری و ویژگی های کمپرسور هوا را به خریداران ارائه می کنیم و جای هیچ گونه شک یا نگرانی نیست.

کمنرل صنعتی پمپ باد

کنترل صنعتی پمپ باد

رابطه اتمسفر مخرب و گرد و خاک با طول عمر پمپ باد

 هوای دارای درصد بالای از گرد و غبار، گازهای خورنده یا گازهای واکنش پذیر با روغن مبرد ، اتمسفر مخرب خوانده می شوند. این شرایط می تواند راندمان و عمر پمپ های هوا را کاسته و ترکیبات مرگ آور و زیان باری را به وجود آورد. در صورتی که اتمسفر مخرب در نزدیکی یک واحد مرتبط با صنایع غذایی یا دارویی باشد، تنها راهکار برای حفاظت از تاسیسات و سلامتی محصولات،  تغییر محل نصب کمپرسور است. در غیر این صورت با فیلتراسیون صحیح و تغییر جنس مبرد ها به آلیاژهای مقاوم مشکل حل می شود. البته در هر صورتی داشتن، فیلتراسیون برای همه کمپرسورهای باد ضروری است و از تاثیر برخی عوامل مثل گرد و غبار خواهد کاست. ایران پمپ برای تمام محصولات خود، از فیلتراسیون مناسب بهره گرفته است و برای اطمینان بیشتر میکرو فیلتر های را برای اتمسفر مخرب در نظر گرفته است.

نکاتی در زمینه حفاظت از پمپ باد در برابر رطوبت

رطوبت حتی به مقدار اندک در دراز مدت می تواند، سبب تخریب و زنگ زدگی قطعات کمپرسور باد بشود. در مقاله پیشین گفتیم، رسیدن به نقطه شبنم در فصول سرد و افزایش دما در فصول گرم سبب افزایش رطوبت و افزایش تخریب پمپ هوا می شود. این دو عامل رطوبت را با گرمایش و تهویه مناسب می توان رفع کرد، اما حالت دیگری به نام اشباع نیز وجود دارد، که بر اساس استوکیومتری قابل توجیه است. این حالت در اثر کاهش حجم هوا به حالت اشباع می رسد و از این رو بخار آب می تواند در داخل محفظه فشار طی فرایند میعان به آب تبدیل شود، به این علت برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده از خشک کن علاوه بر فیلتر ضرورت دارد. ایران پمپ در طراحی کمپرسور های باد، شرایط جوی و میزان رطوبت لازم برای ایجاد شرایط اشباع را در نظر گرفته است و کاربران نباید در رابطه با این مسئله نگران باشند، فقط باید به صورت دوره ای فیلتر داخلی میکروفیلتر ها را بسته به نوع و کیفیت ، تعویض شوند.

کمپرسور باد اسیب دیده

پمپ باد آسیب دیده

بهترین دما برای کار با پمپ باد

پمپ باد در دمای بالاتر از نقطه شبنم یعنی 40 درجه فارنهایت به خوبی عمل می کند، اما حد بالایی برای دمای محیط نیز در نظر گرفته شده است. در صورت تجاوز دما از میزان بیشینه یعنی 104 درجه فارنهایت، جریان برق قطع شده و فعالیت سیستم های پنوماتیکی با مشکل رو به رو می شود. بهترین دما برای کار کرد یک پمپ باد 5 تا 40 درجه سانتی گراد است ،که به منظور تامین این دما باید از تهویه مناسب استفاده کرد. در صورتی که شما از کمپرسور باد صنعتی استفاده می کنید و نیاز به تعمیرات، تغییر مکان، کالیبره ، تهویه و تعویض لوله کشی کمپرسور باد دارید، با قسمت پشتیبانی ایران پمپ تماس حاصل کنید، ما در کمترین زمان ممکن در خدمت شما هستیم.

شرایط تخلیه آب خنک کننده پمپ باد به فاضلاب

(مربوط به کمپرسورهایی که با آب خنک میشوند)

درست است که می توان از آب خنک کننده، دستگاه پمپ باد چندین بار استفاده کرد، اما در برخی موارد این آب دیگر قابل استفاده نیست و حتما باید تعویض شود. تخلیه آب به فاضلاب در شرایطی ، که پمپ باد در اتمسفر مخرب قرار گرفته باشد و احتمال آلودگی آب با آلاینده های هوا وجود دارد، از آب برای بار مجدد حتی به منظور خنک کردن نمی توان استفاده کرد و آب باید به طور مستقیم به فاضلاب تخلیه شود. به هر حال از آب خنک کننده پمپ باد در هیچ شرایطی نمی توان برای آشامیدن بهره برد، پس باید مسیر تخلیه آن از آب آشامیدنی جدا باشد. ایران پمپ در این زمینه نیز در خدمت مالکین محترم است و امکان لوله کشی مناسب برای تخلیه و استفاده مجدد از آب را برای کاربران فراهم می کند.

حرف آخر

ایران پمپ به عنوان یک شرکت معتبر و فعال در زمینه صنایع پمپ و کمپرسور باد ، در خدمت مالکین و کاربران انواع کمپرسور های باد است. این شرکت با داشتن تکنسین های حرفه ای و مجرب در تلاش  است تا بهترین خدمات  و محصولات را به صنعت ایران تقدیم کند. ما آماده هستیم تا با تمام توان، به کمک شما بیایم، تنها یک تماس کافی است.

تعمیر انواع پمپ بادتعمیر انواع پمپ باد

مطالب مرتبط

15 روش برای کاهش هزینه های کمپرسور باد

کمپرسورهای هوا در طی یک چرخه‌ی کار معمولی از حجم قابل توجهی انرژی استفاده می‌کنند. اما با اطلاعات و آگاهی کافی در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی کمپرسور باد از انرژی، می‌توان...

آموزش صداگیری پمپ باد

کمپرسورهای باد کارکردهای بسیاری در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و همچنین ابزارهای گوناگون دارند. با توجه به عملکرد گسترده‌ی کمپرسورهای باد، امروزه از مدل‌های مختلف آن‌ها در اندازه‌های و...

نحوه تشخیص قدرت کمپرسور

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های مکانیکی، دستگاه کمپرسور است. در این مقاله قصد داریم مطالب مفیدی را در مورد تشخیص قدرت کمپرسور در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم....

کاربرد پمپ باد بی‌صدا چیست؟

پمپ باد یا کمپرسور هوا به وسیله‌ای گفته می‌شود که با ایجاد فشرده‌سازی هوا و ذخیره آن در مخزن خود، باد تولید می‌کند. پس از ذخیره‌سازی این هوا در مخزن...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علی تاجیک گفت:

    ممنونم از توضیحاتتون.لوازم یدکی کمپرسور اویل فری میخوام دارید؟