مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

گرم شدن کمپرسور باد – دلایل داغ شدن و خنک شدن کمپرسور باد

آپدیت شده در: 04 خرداد 1401

ریشه‌ی بسیاری از مشکلات مربوط به عملکرد کمپرسور باد را می‌توان در گرمایش جست‌وجو کرد. در حقیقت، گرم شدن بیش از حد کمپرسور هوا یکی از مهمترین دلایل خرابی آن است. اما چه عواملی باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور می‌شوند؟ عوامل داخلی، شرایط خارجی یا گاهی اوقات هر دوی آن‌ها می‌توانند باعث گرم شدن کمپرسور شوند.

در لحظات خاصی از چرخه‌ی سیستم، هوا در اثر فرایندهای درگیر گرم شده، اما قبل از رسیدن به نقطه‌ی پایانی به دستگاه‌ها و ابزارهای پنوماتیک به سرعت سرد می‌شود. با این حال، اگر هوا بیش از حد کنترل فشار کمپرسور گرم شود، نشان دهنده‌ی مشکلی در دستگاه است و می تواند منجر به خرابی قریب الوقوع سیستم شود. چگونه می‌توان از گرم شدن بیش از حد کمپرسور هوا جلوگیری کرد؟ در این مطلب نحوه‌ی خنک کردن کمپرسور بیش از حد گرم شده، عیب یابی کمپرسور و برطرف کردن آن را بررسی خواهیم کرد.

دلایل گرم شدن بیش از حد کمپرسور باد

Array

کمپرسور می تواند به دلایل زیر بیش از حد گرم شود که عبارتند از:

 1. فشار کم مکش
 2. فشار تخلیه‌ی اضافی
 3. فضای نامناسب
 4. عدم تخلیه‌ی مناسب
 5. قطعات قدیمی
 6. تعداد دفعات استفاده
 7. دمای محیط
 8. روغن فرسوده
 9. شیر حرارتی
 10. نوع کمپرسور هوا

Array

فشار کم مکش

فشار کم مکش کمپرسور یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور هوا شود. در این حالت غالباً نسبت فشرده سازی زیاد است. عواملی که سبب مکش کم کمپرسور می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • اجزای نامناسب نصب شده
 • دستگاه‌های اندازه گیری معیوب
 • از بین رفتن مبرد
 • فیلترهای مسدود شده
 • افت فشار

اگر دستگاه‌های اندازه گیری معیوب باشند، امکان نظارت دقیق بر سیستم وجود ندارد. لذا برای حفظ مقدار زیاد فشار مکش، بررسی منظم علائم بسیار ضروری است.

فشار تخلیه‌ی اضافی

یکی از رایج‌ترین مشکلات کمپرسور هوا که باعث داغ شدن آن می‌شود، فشار تخلیه‌ی اضافی کمپرسور است که به طور معمول از یک یا چند عامل ناشی می‌شود:

 • خط تخلیه‌ی نامناسب
 • انسداد هوای کندانسور
 • فن کندانسور متناقض
 • شارژ شدن بیش از حد مبرد
 • کندانسور سایز بزرگ

برای تحت کنترل نگه داشتن سطح فشار تخلیه، باید به صورت دوره‌ای قطعات چگالنده را از نظر وجود هرگونه مشکل بازرسی کنید. برخی از مشکلات حتی در سیستم‌های بزرگ‌تر با نظارت بر تخلیه‌ی داخلی، تا زمانی که به قسمت‌های دیگر کمپرسور باد سرایت نکنند، قابل شناسایی نیستند.

Array

فضای نامناسب

اگر کمپرسور باد در یک منطقه‌ی گرم قرار داشته باشد، هنگام تنظیم هوای ورودی و خنک کردن آن در دمای مورد نظر با مشکل مواجه خواهد شد. به عنوان مثال، اگر دستگاه در اتاقی با تهویه‌ی ضعیف باشد، گرمای داخل آن بر روند سیستم تاثیر می‌گذارد و منجر به ایجاد هوای گرم‌تر و کم بازده در نقاط انتهایی عملیات پنوماتیک می‌شود. گرمای اطراف نیز می‌تواند منجر به تجمع رطوبت داخلی و میعانات شود که بر سایر عملکردهای حیاتی کمپرسور تاثیر منفی می‌گذارد.

عدم تخلیه‌ی مناسب

مشکل دیگر مربوط به دمایی است که کمپرسور باد را احاطه کرده و همچنین میزان تهویه‌ی موجود است. آیا دستگاه می‌تواند به اندازه‌ی کافی تهویه کند یا دریچه‌ها مسدود و یا تنگ هستند؟ اگر محل قرارگیری دستگاه به گونه‌ای باشد که دریچه‌ها مستقیما در مقابل دیواره قرار بگیرند، کمپرسور باد باید به منطقه‌ی دیگری منتقل شود. علاوه بر این، اگر اتاقی که کمپرسور هوا در آن قرار دارد تهویه‌ی کافی نداشته باشد، خفگی و گرمای هوا باعث گرم شدن دستگاه می‌شود.

Array

قطعات قدیمی

با فرسودگی اجزای کمپرسور باد در طول زمان، دستگاه مجبور می‌شود برای تکمیل عملکردهای اساسی خود بیشتر کار کند. به عنوان مثال، اگر فرآیند داخلی در مناطق حیاتی مسدود شود، کمپرسور هوا باید انرژی بیشتری مصرف کند تا هوا را از محفظه‌ی فشرده سازی دریافت کند و به شیلنگ‌هایی که به ابزارهای مختلف پنوماتیک متصل می‌شوند برساند.

برای اطمینان از ادامه‌ی کار اجزای داخلی بدون تولید گرمای اضافی در فرآیند تولید هوای فشرده، عملکرد داخلی را به صورت دوره‌ای ارزیابی کنید.

تعداد دفعات استفاده

میزان فرسودگی کمپرسور هوا به توانایی کار در دمای مطلوب به طور مداوم تاثیر می‌گذارد. اگر کمپرسور قدیمی است و هر روز مورد استفاده قرار می‌گیرد، مشکلات گرمایشی می‌تواند عاملی اجتناب ناپذیر در ادامه‌ی کار شما با دستگاه و اجزای مختلف محیطی آن باشد.

دمای محیط

دما در محل کار شما چگونه است؟ با افزایش دما در مناطق مختلف، شرایطی که بیست سال پیش برای کمپرسورهای هوا ایده آل بود، اکنون می‌تواند به برخی تنظیمات نیاز داشته باشد. اگر روند آب و هوایی باعث شده است که منطقه‌ی محلی شما در ماه‌های تابستان بسیار گرم‌تر شود، زمان آن رسیده است که تهویه‌ی هوا را در فضای کاری خود تقویت کنید.

Array

روغن فرسوده

مشکلی که با گرفتگی درون یک سیستم هوای فشرده ارتباط دارد، مسئله‌ی کاهش کیفیت روغن کمپرسور است. به طور خاص، وقتی روغن کهنه و سفت می‌شود، قطعات داخلی مجبور می‌شوند بدون روغن کاری کافی حرکت کنند. به دنبال آن، سطوح قطعات فلزی به یکدیگر ساییده می‌شوند و اجزای دستگاه فشار زیادی را تحمل می‌کنند؛ زیرا دستگاه مجبور است برای انجام عملیات در سطح قبلی خود، سخت‌تر کار کند.

روغن قدیمی و سخت شده عامل اصلی تولید گرمای سیستم است. باید روغن را در فواصل مکرر تعویض کنید. اگر کمپرسور باد بوی روغن سوخته می‌دهد، این نشانه‌ی کاملا واضحی است که روغن به نسبت توانایی خنک کننده‌ی کمپرسور سخت شده است. متناوبا، گرما می‌تواند باعث از بین رفتن ویسکوزیته‌ی روغن و ایجاد مشکلات بعدی از این قبیل شود.

شیر حرارتی

خرابی شیر حرارتی می‌تواند منجر به مشکلات گرمایشی کمپرسور باد شود. بهتر است همیشه یک شیر حرارتی یدک در دسترس داشته باشید تا از توقف احتمالی جلوگیری ‌کنید. در غیر این صورت ممکن است با خرابی شیر حرارتی روزها یا هفته‌ها منتظر بمانید تا آن را با یک شیر جدید جایگزین کنید.

نوع کمپرسور هوا

انواع خاصی از کمپرسورهای هوا بیش از سایرین برای کارهای طاقت فرسا مناسب هستند. اگر ماشین‌های پنوماتیک سنگین به صورت شبانه روزی از یک کمپرسور کوچک هوا استفاده می‌کنند، احتمالا با مشکلات عملکردی روبه‌رو خواهند شد که می‌تواند منجر به داغ شدن بیش از حد آن‌ها شود. اندازه، طول عمر و ظرفیت سیستم هوای فشرده‌ی خود را در رابطه با تقاضاهای موجود در نظر بگیرید.

نشانه‌های گرم شدن بیش از حد کمپرسور هوا

Array

اگر کمپرسور هوای شما عملکرد غیر طبیعی دارد، بدون شک مشکلی وجود داشته و به احتمال زیاد ناشی از مشکلات گرمایشی است. برخی از مهمترین نشانه‌های داغ شدن کمپرسور باد عبارت‌ است از:

 1. روشن نشدن
 2. قطع کننده‌ی مدار (جریان)
 3. روغن
 4. بازبینی سطحی

روشن نشدن کمپرسور

اگر كمپرسور به شکل عادی راه اندازی نشود‌، قطعا مشكلی در دستگاه وجود دارد كه احتمالا از گرمایشی ناشی می‌شود. اگر کمپرسور بین دوره‌های استفاده به مدت زمان طولانی‌تری برای کار احتیاج داشته باشد، خنک شدن اجزای داخلی بین هر چرخه بیشتر طول می‌کشد. به همین ترتیب، اگر دستگاه در هنگام راه اندازی متوقف شده و در نهایت مدت بیشتری طول بکشد تا به حالت عملیاتی کامل برسد، این مساله احتمالا به دلیل مکانیسم‌های داخلی تخریب شده توسط گرما است.

قطع کننده‌ی مدار (جریان)

جریان هوا توسط قطع کننده‌ی مدار کمپرسور تنظیم می‌شود. این سیستم در صورت لزوم جریان را بر اساس مقدار پیش فرض متوقف کرده و بدین ترتیب عملکرد و کیفیت دستگاه را تضمین می‌کند. اگر قطع کننده‌ی مدار به طور نامنظم عمل کند، این یک نشانه‌ی کاملا مشهود است که کمپرسور هوا مشکلات بیشتری را به همراه خواهد داشت.

روغن

تولید بو یا صدای کمپرسور باد غالبا به دلیل فرسایش روغن است. اگر صداهای ضعیفی از دستگاه می‌شنوید که غیر معمول به نظر می‌رسند، این مسئله می‌تواند به دلیل عدم روانکاری قطعات داخلی باشد.

نشانگر واضح‌تر مشکل روغن هنگامی است که کمپرسور هوا بوی روغن سوخته می‌دهد. در هر صورت، این مشکل باید فورا مورد بازبینی قرار گیرد؛ زیرا روغن کاری ناکافی و کیفیت پایین روغن می‌تواند بر روی مکانیسم‌های داخلی کمپرسور تاثیر بگذارد.

بازبینی سطحی

وقتی کمپرسور هوا با سرعت شروع به فرسودگی می‌کند، احتمالا مسئله‌ی جدی‌تری در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال، اگر دستگاه فقط چند هفته پس از آخرین سرویس، مشکلات عملکردی داشته باشد، احتمالا برخی موارد به درستی ارزیابی نشده‌اند و ممکن است مشکل از روغن، دریچه‌ها، مبرد یا قطعات کندانسور باشد. اگر کمپرسور باد قدیمی بوده و نتواند تقاضاهای اساسی را برطرف کند، به راحتی می‌تواند بیش از حد گرم شود.

نکاتی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کمپرسور هوا

Array

افراد اغلب در مورد راه‌های خنک کردن کمپرسور بیش از حد گرم سوال می‌پرسند. اما بهتر این است در وهله‌ی اول روش‌های جلوگیری از داغ شدن کمپرسور باد را دانست:

 • تهویه مناسب
 • بررسی منظم سرح روغن و فیلترها
 • کنترل تهویه و مجاری
 • به روز رسانی قطعات

تهویه‌ی مناسب

اولین اقدام برای جلوگیری از گرمایش کمپرسور باد، تهویه‌ی داخلی است. هر دریچه را بازرسی کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها برای نیازهای دستگاه کافی هستند. در غیر این صورت، آن‌ها را تعویض کنید. عوامل خارجی را نیز در نظر بگیرید. اگر دستگاه در منطقه‌ای گرم و بدون تهویه قرار دارد، فضای مناسب‌‌تری برای آن ترتیب دهید. مطمئن شوید که این مکان جدید فضای تنفسی زیادی برای کمپرسور فراهم می‌کند.

بررسی منظم سطح روغن و فیلترها

اطمینان از سالم بودن روغن کمپرسور باد بسیار مهم است. سطح روغن را به طور منظم بررسی کرده و از گرمایش دستگاه جلوگیری کنید. علاوه بر این، در هر بازرسی روغن، فیلترها را نیز بازبینی کنید.

کنترل تهویه و مجاری

سیستم تهویه و کانال‌ها را به طور منظم بررسی کنید و اگر خاک یا گرد و غبار در امتداد دریچه‌ها جمع شده است، آن‌ها را تمیز کنید. مطمئن شوید که داکت به درستی جریان دارد و در هر نقطه از سیستم چین خورده یا سوراخ نشده است. اگر هوای فشرده به دلیل مشکل دریچه نمی‌تواند به درستی تخلیه شود، (صرف نظر از محل قرارگیری دستگاه) ممکن است دارای مشکلات گرمایشی باشد.

به روز رسانی قطعات

هوای فشرده‌ی تولید شده توسط کمپرسور باد (در حالت اولیه) ممکن است با توجه به تقاضاهای شما کافی نباشد. اگر به مقدار بیشتری از انرژی هوا نیاز دارید، آن را با قطعات بهینه‌تری به روز کنید. با افزایش تدریجی تقاضای عملیاتی، عملکرد کمپرسور باد به طور پیوسته کاهش می‌یابد. این امر به دلیل افزایش تقاضا بدون توجه به ظرفیت موجود دستگاه است.

زمانی که به قسمت‌های مختلف سیستم هوای فشرده فشار وارد شود، به دنبال آن مشکلات گرمایشی نیز می‌تواند وجود داشته باشد. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، در مورد نوع بروزرسانی‌هایی که می‌توانند ظرفیت‌ سیستم را بیشتر کنند، اطلاعات کسب کنید.

منابع:
https://www.quincycompressor.com/prevent-air-compressor-overheating/
https://www.ashair.co.nz/blog/how-to-prevent-air-compressor-from-overheating/

گرم شدن کمپرسور باد - دلایل داغ شدن و خنک شدن کمپرسور باد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟