مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

بهترین ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

آپدیت شده در: 13 دی 1400

کمپرسور های باد می توانند کارهای مختلفی را انجام دهند، از باد کردن لاستیک گرفته تا کار با دستگاه کاشت ناخن، فعالیت های صنعتی برگ و صنایع رنگ آمیزی قطعات خودرو و تجهیزات بزرگ صنعتی، همه و همه از جمله حوزه های کاربرد کمپرسور باد می باشد. اینکه بدانید چگونه یک کمپرسور باد ایده ال پیدا کنید که کار شما را به نحو احسنت انجام دهد، اهمیت بسیاری دارد. از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی بهترین ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل بپردازیم و آنها را برای شما شرح دهیم. پس با ما همراه شوید تا گزینه های ایده آل را با توجه به زمینه کاری خودتان پیدا کنید.

وظیفه یک کمپرسور باد ایده آل چیست؟

کمپرسور های باد تک مرحله ای پیستونی متداول ترین نوع از کمپرسور های باد هستند که در کاربرد های خانگی و نیمه صنعتی به وفور استفاده می شوند. یک موتور الکتریکی یا بنزینی باعث حرکت پیستون می شود که در نهایت باعث فشرده شدن هوا و ذخیره آن در مخزن کمپرسور باد می گردد.

زمانی که پیستون نیرو بیشتری به هوا وارد می کند، فشار هوا در داخل مخزن افزایش می یابد. زمانی که فشار به سطح مورد نظر رسید، فعالیت کمپرسور هوا متوقف می شود. زمانی که هوا ذخیره شده در مخزن را استفاده کردید، دوباره کمپرسور ری استارت می شود و فعالیت خود را از سر می گیرد. این به طور خلاصه بیانگر عملکرد ایده آل یک کمپرسور باد مناسب است.

Array

تفاوت کمپرسور های ایده آل دو پیستونی، همانطور که از اسم آنها هم مشخص است این است که این نوع کمپرسور ها دارای دو پیستون مجزا هستند. پیستون اول هوا را فشرده کرده و آن را از طریق شیر چک به پیستون دوم وارد می کند. در پیستون دوم حالت ایده آل این است که هوا بیشتر فشرده شود و سپس به مخزن ارسال گردد.

در نهایت حجم هوای بیشتری در این نوع پمپ باد ذخیره می گردد. کمپرسور های باد ایده آل دو پیستونی معمولا دارای کاربرد های صنعتی هستند و مدل های کاربردی آن حجم بیشتری از هوا را با سطح فشردگی بیشتری ارائه می دهند. کمپرسور های بادی دو پیستونی گزینه ایده آلی برای شرکت های بزرگ و کاربرد های صنعتی به حساب می آیند.

ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل چیست؟

در ابتدای این بخش باید بگوییم که هر فرد از نظر خود و با توجه به کارکردی که از کمپرسور باد انتظار دارد، به دنبال گزینه ایده آل خود است. از این رو در اینجا به معرفی گزینه های کلی برای انتخاب حالت ایده آل می پردازیم، اما شما به عنوان یک خریدار باید لیستی از ویژگی های ایده آلی که از یک کمپرسور باد انتظار دارید، تهیه کرده و سپس اقدام به بررسی گزینه ها و برند های مختلف نمایید.

در صنعت امروز و به خصوص در بخش تامین لوازم و دستگاه ها بسیاری از برند ها در زمینه خاصی تخصص دارند. پس با بررسی ویژگی های مطلوب است که می توانید کمپرسور ایده آل خود را پیدا کنید. در ادامه به معرفی بخش هایی از کمپرسور می پردازیم که باید حین نوشتن چک لیست به آنها توجه کنید:

Array

توان کمپرسور باد: به عنوان یک خریدار باید کاملا از اینکه چه انتظاری از کمپرسور باد دارید آگاه باشید. اگر زمینه کاری شما به گونه ای است که کمپرسور باد ایده آل شما باید نیرو محرکه دستگاه دیگری را تامین کند باید به دنبال یک کمپرسور بزرگ باشید تا بتواند حجم و فشار هوای بسیار زیادی را ارائه دهد. گزینه ایده آل برای این زمینه ها کمپرسور هایی با اسب بخار بالا است.

برای کاربرد های خانگی یک کمپرسور هوا با تنها 1 یا 1.5 اسب بخار توان، گزینه ایده آل است در حالی که این میزان برای کاربرد های صنعتی به مراتب بالا تر می باشد.

شیر تخلیه: یکی از مهمترین بخش هایی که در هر کمپرسور باد وجود دارد، شیر تخلیه است. دلیل وجود شیر تخلیه این است که کمپرسور کمک نماید تا آب و ذرات آلودگی موجود در مخزن را خالی کند. به طور معمول این شیر در زیر مخزن واقع است و زمانی که باز شود به کمک نیرو گرانش زمین، آلودگی های موجود در مخزن کمپرسور هوا را تخلیه می نماید.

زمانی که از شیر تخلیه استفاده نشود یا عملکرد آن با اختلال مواجه باشد، ممکن است میزان رطوبت در هوای خروجی از کمپرسور باد بالا رفته و کیفیت هوا را کاهش دهد. از این رو استفاده از این شیر تاثیر به سزایی در بهبود راندمان یک کمپرسور باد ایده آل خواهد داشت. همچنین عدم تخلیه باعث می شود تا اجزای داخلی کمپرسور باد دچار خوردگی و زنگ زدگی شوند. در این صورت عمر کمپرسور باد نیز کم می شود و باید هزینه دوباره برای خرید یا تعمیر آن پرداخت کرد. از این رو می توان به اهمیت نقش شیر تخلیه در کمپرسور های باد پی برد.

رول کیج: امروزه برخی از کمپرسور های موجود در بازار دارای رول کیج نوعی محافظ هستند. وظیفه رول کیج این است که از قطعات کلیدی و مهم کمپرسور باد در برابر عوامل مخرب فیزیکی همچون ضربه یا خراش محافظت کند. رول کیج ها به واسطه حالت خود و میله هایی که دارند، استحکام کلی دستگاه را نیز افزایش می دهند. یک رول کیج خوب باید دارای مرکز ثقل کم باشد، به گونه ای که باعث سنگین شدن کل دستگاه نشود ولی استحکام دستگاه را افزایش دهد.

بهترین ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

رول کیج

وظیفه رول کیج محافظت از قطعات دستگاه در برابر ضربه خوردن میباشد

کمپرسور باد به همراه رول کیج

فیلتر های هوا: همانند تمامی فیلتر های موجود در بازار و صنعت، وظیفه فیلتر هوا در کمپرسور باد این است که کیفیت هوای فشرده خارج شده از مخزن را افزایش دهد. در صورتی که از فیلتر هوای مناسب استفاده شود، محصول کمپرسور باد بسیار ایده آل بوده و هیچ گونه ذرات ریز تا آلودگی در آن وجود ندارد. وجود ذرات ریز در صنایع خودرو سازی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اسپری رنگ با استفاده از کمپرسور هوا انجام می شود و اگر ناخالصی هایی در آن وجود داشته باشد سطح نهایی رنگ شده ناهموار می شود. همچنین فیلتر هوا مانع از وجود رطوبت در هوا فشرده خارج شده از کمپرسور باد می شود.

سوئیچ فشار: زمانی که فشار داخل مخزن به حد معینی رسید، سوئیچ فشار به صورت خودکار کمپرسور باد را خاموش می کند و زمانی که از هوای فشرده استفاده شود، دوباره باعث روشن شدن کمپرسور می گردد تا اختلاف فشار را جبران نماید. در یک کمپرسور ایده آل این سوئیچ به شما کمک خواهد کرد که همواره به هوای فشرده با حداکثر فشار دسترسی داشته باشید و بدون مشکل و با خیال راحت از کمپرسور باد استفاده کنید.

محافظ بار بیش از حد: زمانی که از کمپرسور باد به طور پیوسته استفاده شود، نیرو اصطکاک بین قطعات حرارت زیادی را به وجود می آورد. این حرارت اگر از حدی بیشتر شود می تواند به کل دستگاه ضرر برساند و باعث خرابی شود. کمپرسوری ایده آل است که در آن ابزاری برای تعیین این میزان از گرما در اثر فعالیت قطعات وجود داشته باشد. وجود این مکانیزم در کمپرسور باد باعث می شود که موتور خاموش شود و تا زمان خنک شدن دوباره و رسیدن به دمای مطلوب امکان روشن کردن آن وجود نداشته باشد.

فوت مکعب در دقیقه (CFM): CFM نوعی مقیاس برای اندازه گیری ظرفیت کمپرسور باد است. در واقع این عبارت برای تعیین حجم هوا استفاده می شود. بدیهی است که هرچه عدد CFM بزرگ تر باشد، ظرفیت هوا کمپرسور باد نیز بیشتر خواهد بود. برای تعیین CFM ایده ال متناسب با کار خود تنها کافی است حجم هوایی که نیاز دارید را به صورت حجم یک اتاق حساب کنید. این کار نیز از ضرب طول، عرض و ارتفاع اتاق انجام می شود. با تعیین CMF می توانید ایده آل ترین گزینه و برند را که متناسب با کار شما باشد پیدا کنید.

قابلیت حمل: اگر به دنبال یک کمپرسور باد قابل حمل هستید نیاز به برخی خصوصیات دارید. برخی کمپرسور هایی که عبارت قابل حمل به آنها اطلاق می شود بسیار سبک هستند (وزن بسیاری از آنها به 100 پوند هم نمی رسد). به راحتی می توان این نوع از کمپرسور ها را بلند کرد و از جایی به مکان دیگر منتقل نمود.

با این حال کمپرسور قابل حملی ایده آل است که علاوه بر وزن سبک خود دارای ویژگی های مطلوبی نیز باشد. ویژگی هایی همچون فشار مناسب، مخزن متناسب با ابعاد کمپرسور باد و هندل زنی راحت. اغلب کمپرسور های قابل حمل سنگین تر از آنچه هستند که به نظر می رسد. دلیل آن نیز وجود قطعات چدنی است. پس صرفا از نظر ابعادی نمی توان عبارت «قابل حمل» را برای یک کمپرسور بکار برد.

قیمت کمپرسور باد:در حال حاضر انواع مختلفی از کمپرسورهای باد در بازار موجود است .باتوجه به نام برند ،قدرت موتور،حجم مخزن،کشور سازنده،صدا دار یا بی صدا بودن،با روغن یا بدو روغن بودن و…….دارای قیمت های مختلفی هستند.با توجه به نیازی که از یک کمپرسور باد دارید باید ان را انتخاب نمایید.کمپرسور های المانی یا ایتالیایی که در حال حاضر از قیمت های نجومی برخوردار هستند واغلب فکر میکنند به دلیل اینکه در ایتالیا یا المان مونتاژ شده اند بهترین گزینه خواهند بود.

در صورتیکه اگر همین دستگاه ها دچار عیب و ایرادی شوند به سختی قابل تعمیر خواهند بود.زیرا لوازم یدکی آنها بسیار کم یاب بوده و از قیمت های بسیار زیادی برخوردار هستند.بهترین گزینه خرید دستگاهی میباشد که علاوه بر گارانتی واقعی،قطعات یدکی آن هم به وفور پیدا شود تا برای پیدا کردن قطعه ای خاص دچار مشکل نشوید.در حال حاضر سازندگان ایرانی محصولات با کیفیتی را تولید کرده اند که بسیار کار آمد تر از نمونه های خارجی میباشد.سعی کنید کیفیت را فدای برند نکنید.

با انتخاب کردن کالای ایرای این قابلیت را خواهید داشت تا با توجه به محیطی که قرار است کمپرسور در آنجا قرار بگیرد،برایتان دستگاه مناسبی را طراحی نمایند تا کاملا مناسب با نیازتان باشد.علاوه بر اینها شما با خرید محصولات ایرانی میتوانید برخی از ویژگی هایی که نیاز دارید را به کمپرسور بادتان اضافه نمایید مانند: اینکه موتور از مخزن جدا باشد و به صورت جدا گانه قابل حمل ونقل باشند تا وزن کمتری را برای جابه جایی دستگاه تحمل نمایید.

انتخاب رنگ دلخواه کمپرسور باد.(در صورت خرید کمپرسورهای باد خارجی نمیتوانید هر رنگی که با محیط کارتان ست باشد را انتخاب کنید ومجبور به انتخاب رنگ های کمی هستید.)تغییر سایز دسته مخزن کمپرسور یا تغیر ابعاد دستگاه تا در مکان دلخواه بتوانید قرار بدهیدش.قابلیت جابه جایی قطعات کمپرسور در هرکجای مخزن که خواسته باشید.قابلیت نصب انواع میکروفیلتر،انواع شیر برقی،انواع فن خنک کننده،انواع پایه برای کوتاه یا بلند تر کردن کمپرسور،انواع اتو درین.قابلیت طراحی انواع رول کیج برای جلو گیری از آسیب دیدن قطعات و……….

Array

انتخاب کمپرسور باد ایده آل

ویژگی هایی که در این مقاله بیان شدند تنها بخشی از خصوصیاتی است که باید برای خرید گزینه ایده آل خود از آنها آگاه باشید. به شما توصیه می کنیم حتما قبل از خرید برگه اطلاعات کمپرسور باد را مطالعه کنید. چند برگه اطلاعات مربوط به کمپرسور های مختلف را با هم مقایسه نمایید و از بین آنها با توجه به ویژگی های بیان شده ایده آل ترین گزینه را انتخاب نمایید. توجه کنید که حتی اگر گزینه ایده آل هزینه بیشتری از سایر گزینه ها داشت باز هم بهتر است آن را انتخاب کنید زیرا در بلند مدت هزینه تعمیر و نگهداری یا حتی جایگزینی که باید پرداخت کنید به مراتب بیشتر از گزینه مطلوب خواهد شد.

گارانتی کمپرسور باد: یکی از مهم ترین مسائلی که قبل از خرید هر محصولی باید مد نظر داشت،گارانتی و پشتیبانی از آن محصول است .توجه داشته باشید برای خرید کمپرسور باد حتما گارانتی واقعی وجود داشته باشد. در بسیاری از کمپرسور های باد سیلندری چینی برگه گارانتی وجود دارد که که گارانتی 12 ماهه محصول بر روی آن نوشته شده است.اما وقتی جزئیات گارانتی را مطالعه نمایید متوجه میشوید که قطعات الکتریکی فاقد گارانتی ذکر شده اند.یعنی فقط مخزن ،دسته،لاستیک ها شامل گارانتی میباشند.منظور از گارانتی واقعی،گارانتی بدون قید وشرط میباشد.

یعنی در هر صورتیکه کمپرسور باد دچار عیب شد شرکت سازنده موظف به جوابگویی و تعمیر قطعه میباشد.ما در شرکت ایران پمپ این نوید را به خریداران محصولات میدهیم که گارانتی واقعی را برای محصولاتمان در نظر گرفته ایم. بنا به هر دلیلی کمپرسور باد ایران پمپ دچار مشکل شد بدون هیچ هزینه ای کمپرسور رفع عیب میگردد. نحوه گارانتی کردن محصولات ایران پمپ به این صورت است که خریدار نیاز خود را عنوان میکند و بر همان اساس مشاورین شرکت، کمپرسور بادی را به ایشان پیشنهاد میدهند،در صورتیکه کمپرسور باد پیشنهادی از طرف مصرف کننده خریداری شود،این محصول دارای گارانتی بدون قید وشرط یکساله خواهد بود.به هر دلیلی که کمپرسور دچار ایراد شود(حتی اگر به دلیل استفاده نامناسب باشد)شرکت موظف میباشد تا عیب دستگاه را برطرف سازد و بدون هزینه این عملیات انجام خواهد شد.(فقط هزینه عیاب و ذهاب لحاظ میشود.)

بهترین ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

  1. سلام وقت شما بخیر.بله کاملا راهنماییتون میکنیم تا بتونید بهترین انتخاب رو داشته باشید.
   شماره تماس: 05138543311
   مشاوره واتس اپ:09151515154
   مشاور فنی:09361151685(مهندس درودی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟