مهدیه درخشانی دوشنبه 28 تیر 1400 | 9:13 بازدید: 1596 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

آپدیت شده در: 28 تیر 1400

اگر پمپ باد شما هم دچار مشکل شده است حتما تا ادامه این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله به تعمیر پمپ باد و علت های مختلف خرابی پمپ باد مانند داغ شدن بیش از حد پمپ باد ،بالا رفتن فشار پمپ باد ، عدم تنظیم میزان هوای درست شده پمپ باد و علت پر نکردن پمپ بادخواهیم پرداخت. پس تا ادلمه این مقاله با ایران پمپ همراه شوید.

تعمیر پمپ باد یکی از اصلی ترین چالش هایی است که دارندگان انواع پمپ باد یا کمپرسور باد با آن مواجه می‌شود. تعمیر پمپ باد بسته به علت خرابی آن انجام می‌شود، گاه ممکن است یک مشکل کوچک باشد و با اندکی سعی و تلاش آن را حل کرد و گاه ممکن است بسیار بزرگ و حیاتی باشد که آن را می‌باید به تعمیر کار آن سپرد.

اگر شما در کارخانه، کارگاه یا حتی خانه خود از پمپ باد استفاده کرده باشید، می دانید که کار این دستگاه این است که هوا را بصورت فشرده برای شما فشرده سازی کند و آن را با استفاده از انرژی به بیرون بدمد! این دستگاه ها با انرژی مکانیکی فعالیت های خود را انجام می دهند و هر از چند گاهی ممکن است به مشکل بر بخورند.

ما امروز تصمیم گرفته ایم که یک مقاله جامع و کامل در زمینه عیب یابی و تعمیر پمپ بادبرای شما آماده کنیم تا در صورت بروز مشکل های سطحی خودتان قادر به حل کردن آن ها باشید. در ادامه با بررسی عیب های مختلف و راه حل های پیشنهادی آن برای تعمیر پمپ باد با ما همراه باشید.

 

پیش نیاز های تعمیر پمپ باد

قبل از تعمیر کمپرسور باد به چه پیش نیاز هایی لازم دارد

معمولا برای تعمیر پمپ باد در اختیار داشتن یک سری تجهیزات به عنوان پیش نیاز می تواند کار را برای ما راحت تر نماید.

 

 • دستگاه جوش استیلن اکسی و یا پروپان اکسی برای کارهای کوچک مناسب است.
 • اتصال قلاب سیم برای چرخ همراه با آداپتور شما می توانید برای نگه داشتن چرخ در کنار هم استفاده کنید.
 • عینک ایمنی
 • آچار؛ سوکت یا آچار 13/16 ، آچار 9/16 ، آچار 2 ، ½ و 2 آچار قابل تنظیم
 • میله برنزی
 • میله جوشکاری
 • نوار تفلون
 • قطعات یدکی کمپرسور مانند: مانومتر- شیر خروجی هوا -کلید اتومات – شیر یکطرفه – سوپاپ اطمینان (این قطعات نقش بسیار مهمی را در هر کمپرسور بادی ایفا می کنند پس هرگز به فکر تعمیر آنها نباشید.)

 

 

به این مطلب هم سر بزنید :  مهم ترین نکات ایمنی و نگهداری از پمپ باد

هنگامی که در حال کار روی یک پروژه بوده و قصد تعمیر کمپرسور باد را دارید، یک پمپ باد که دچار خرابی شده است می تواند فعالیت های شما را متوقف کند.معمولا افرادی که فعالیتشان با کمپرسور باد هست از یک دستگاه به عنوان زاپاس هم استفاده می کنند(مانند دندانپزشکان)زیرا در صورت خراب شدن کمپرسور باد فعالیتشان به کلی تعطیل میشود وتا زمانیکه کمپرسور تعمیر شود باید منتظر بمانند.
یکی از دلایل عمده نقص پمپ باد در حال کار، نشتی هوا از قطعات مختلف نصب شده بر روی کمپرسورمیباشد. اگر تشخیص داده اید که نشتی هوا از کجا و کدام قطعه میباشد،بهتر است قطعه مورد نظر را باز کرده مجددا تفلون زده و در جای خود نصب نمایید.(برای تشخیص نشتی بهتر است مخزن را پر از هوا نمایید سپس با استفاده از آب کف و مالیدن آن به تمام اتصالات متوجه خواهید شد که نشتی از کجاست)اما در صورتیکه هر قطعه ای ایراد داشت می توانید به راحتی توسط یک شرکت ارائه دهنده قطعات پمپ باد، این قطعه را سفارش دهید و سریعا جایگزین کنید.

 

مشکلات بوجود آمده در کمپرسور باد

برای تست کردن کمپرسور باد ابتدا آن را روشن میکنیم تا ببینیم به خوبی کار می کند یا نه. اما در بعضی مواقع مشاهده می شود که مخزن دچار نشتی شده و مقداری هوا و مایعات داخل مخزن به بیرون ریخته میشود.دلیل این مشکل تخلیه نکردن به موقع مخزن پمپ باد میباشد.برای حل کردن این مشکل راه کار های مختلفی وجود دارد.اولین راه حل جوشکاریه قسمت سوراخ شده مخزن میباشد.اما در اکثر مواقع به دلیل اینکه مایعات در کف مخزن ذخیره میشوند و باعث زنگ زدگی مخزن میشوند،به محض اینکه قسمت سوراخ شده را جوش بدهیم امکان دارد از کنار همان سوراخ مجددا مخزن سوراخ شود.در این صورت بهتر است که مخزن را تعویض نمایید.اگر ورق مخزن کمپرسور باد نازک باشد ،توصیه میشود اصلا به فکر جوش دادن مخزن نباشید و سریعا مخزن را تعویض کنید.بسیار دیده شده که افراد با استفاده از چسب، اقدام به رفع نشتی می نمایند که اصلا کار درست و اصولی نیست.به محض اینکه مجددا هوا داخل مخزن فشرده شود،مخزن دچار نشتی میشود.اگر هر ماه یکبار شیر تخلیه مخزن را باز کنید به هیچ عنوان مخزن پوسیده و سوراخ نخواهد شد.

 

علت روغن دادن کمپرسور باد

روغن دادن کمپرسورباد یکی از مشکلات شایع کمپرسورهای هوا است که برای حل آن چند راه حل وجود دارد که می توانید از آن ها برای تعمیر پمپ باد استفاده کنید:

 • تنظیم mpv را دوباره انجام دهید چرا که در صورت پایین بودن mpv دستگاه روغن کم می کند
 • فیلتر مخزن جدا کننده را بررسی کنید. در صورت بروز مشکل در این فیلتر بهتر است که هر چه سریعتر آن را مورد بررسی قرار دهید.
 • یکی از دلایل کم کردن روغن دستگاه می تواند، وجود گرفتگی در لاین scavenge باشد. این مشکل در این خط باعث کم کردن روغن توسط کمپرسور در حین کار می شود.
 • اگر تمامی راه حل های بالا را امتحان کرده اید و مشکل دستگاه شما هنوز حل نشده است، بهتر است که روغن را تعویض کنید. تعویض روغن یک راه حل پیشنهادی برای شما است که دستگاه به عملکرد عادی خود برگردد.
 • اگر در مخزن مشاهده می کنید که روغن اضافی وجود دارد، احتمالا مشکل در این قسمت است. برای حل مشکل بهتر است که حجم روغن موجود در دستگاه را کمی کم کنید و دوباره دستگاه را روشن کنید.
 • اگر مشکل شما با این موارد برطرف نشد، بهتر است که از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
به این مطلب هم سر بزنید :  کاربرد پمپ باد بی‌صدا چیست؟

 

داغ شدن بیش از حد پمپ باد

یکی دیگر از مشکلات شایع پمپ باد، گرم شدن بیش از حد آن هاست. شما برای حل این مشکل و تعمیر پمپ باد می توانید از راه حل های مختلفی در این زمینه کمک بگیرید. که در ادامه برای شما راه حل هایی را جمع آوری کرده ایم که در صورت سهلی بودن مشکل، حل خواهند شد:

 • اولین احتمال این است که روغن دستگاه کم است. برای حل این مشکل بهتر است از روغن بیشتری استفاده کنید.
 • در صورت کم نبودن میزان روغن دستگاه بهتر است خطوطی که روغن را منتقل می کنند، بررسی کنید. ممکن است آن ها مسدود شده باشند و باعث ایجاد گرمای بیش از حد در دستگاه شده باشند. شما می توایند با تمیز کردن این خطوط مشکل را حل کنید.
 • فیلتر روغن کثیف شده است. کثیف شدن، فیلتر روغن یکی دیگر از دلایلی است که ممکن است باعث تولید گرمای زیاد دستگاه شود. اگر می خواهید که مشکل دستگاه خود را حل کنید، بهتر است که فیلتر آن را تمیز یا تعویض نمایید.
 • سطح رادیات نیاز به سرویس دارد. مشکل می تواند از این موضوع باشد که سطح رادیات زیادی کثیف باشد یا مسیر آن با توحه به کثیفی بسته شده باشد.
 • سیستم خنک کننده کارایی خود را از دست داده است. برای حل مشکل سیستم خنک کننده، دستگاه کمپرسور بهتر است که از یک فرد متخصص و یا شرکت سازنده کمک بخواهید.

 

بالا رفتن فشار پمپ باد

در بعضی از دستگاه های کمپرسور هوا ممکن است که فشار باد دستگاه فشرده سازی هوا زیاد بالا برود و کلید اتومات عمل نکند که برای حل آن چند راه حل پیشنهادی در اختیار شما قرار می دهیم:

 • اولین احتمال برای فشار زیاد هوا در پمپ باد شما این است که پرشر سوییچ مشکل دار شده باشد که با تعویض مشکل آن معمولا حل می شود.
 • پرش سوییچ تنظیماتش بهم خورده است. با تنظیم مجدد پرش سوییچ فشار به حالت عادی یا دلخواه شما بازگردانده می شود.(مشورت با تکنسین)
 • یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث ایجاد فشار باد غیر عادی دستگاه شما شود، وجود مشکل و نقص در آنلودر است. برای حل مشکل آنلودر بهتر است که از یک متخصص در این زمینه کمک بخواهید تا دچار مشکل جدی تری نشوید!
 • از دیگر علت های این فشار غیر عادی می تواند از تنظیم خارج شدن PLC باشد. برای حل این مشکل می توانید از یک شرکت یا برقکار کمک بگیرد.
به این مطلب هم سر بزنید :  هر آنچه باید در مورد شیر برقی در کمپرسور باد بدانید

 

عدم تنظیم میزان هوای درست شده پمپ باد

عدم تنظیم میزان هوا کمپرسور باد یکی از متداول ترین مشکلات است که ممکن است برای کمپرسور ها پیش بیاید، اگر مظمئن شدید که مشکل شما عدم تنظمیم میزان هوا پمپ باد است، باید دست به تعمیر پمپ باد خود بزنید.

اگر دستگاه شما دارای این مشکل شده است، برای حل آن از راهکار های زیر سعی کنید، استفاده کنید. در صورت عدم حل مشکل با استفاده از راه حل های زیر بهتر است که با نمایندگی جهت تعمیر  تماس بگیرید و موضوع را با آن ها در میان بگذارید.

 • کثیف شدن و نیاز به تعویض فیلتر هوا از دلایل شایع بروز این مشکل است.
 • فیلتر separator به احتمال زیاد نیاز به تعویض یا سرویس دارد. سرویس یک فیلتر شامل تمیز کردن و شستن آن است!
 • مانند مشکل قبلی، ممکن است مشکل از آنلودر شما باشد که باید از یک فرد متخصص برای حل آن کمک بگیرید.
 • شیلنگ های هوای شما دچار نشتی شده اند. این نشتی باعث عدم ایجاد فشار کافی برای شما است که شما می توانید با گرفتن نشتی این مشکل را حل کنید.
 • تسمه های دستگاه شما به خوبی سفت نشده اند و محکم نیستند. اگر با این مشکل روبرو هستید، بهتر است که آن ها را سفت کنید.

پر نشدن مخزن پمپ باد

پر نشدن مخزن کمپرسور یکی از شایع ترین مشکلاتی است که یک تکنسین یا فردی که کمپرسور دارد، با آن مواجه می‌شود. پر نشدن مخزن کمپرسور باد می‌تواند سه دلیل اصلی داشته باشد:

 • کاهش توان موتور کمپرسور
 •  نشتی مخزن کمپرسور باد
 • خرابی شیر یکطرفه کمپرسور

اگر با مشکل پر نشدن مخزن کمپرسور باد مواجه شدید، ابتدا باید علت آن را تشخیص داده و سپس اقدام به تعمیر آن کنید. برای تشخیص علت و تعمیر این مشکل می‌توانید مقاله پر نشدن مخزن کمپرسور باد را مطالعه نمایید.

 

 

اگر مشکل پمپ باد شما چیزی غیر از این موارد بود و یا با انجام این کار های باز هم کمپرسور شما تعمیر نشد، حتما با کارشناسان خبره ایران پمپ تماس برقرار کنید و ار آن ها کمک و مشاوره بگیرید.

 

 

ارتباط با کارشناسان ما

مطالب مرتبط

هر آنچه باید در مورد شیر برقی در کمپرسور باد بدانید

شیر های برقی (Solenoid Valves) کاربرد های متنوعی دارند. اینکه تعداد بسیاری از شیر های برقی برای فعالیت های مختلف وجود دارد به ای معناست که شیر های برقی قادرند...

معرفی کمپرسور های تولیدی شرکت ایران پمپ

معرفی کمپرسور های تولیدی شرکت ایران پمپ: به عنوان زیر مجموعه ای از شرکت بزرگ ایران پمپ فعالیت می کند. به صورت کلی تخصص این شرکت در زمینه تعمیر و...

شیر یکطرفه کمپرسور

در این بخش به معرفی یکی از اجزای کمپرسور یعنی شیر یکطرفه کمپرسور می پردازیم. شیر یکطرفه کمپرسور: شیر یک طرفه قطعه مهمی برای هر کمپرسور باد به حساب می...

15 روش برای کاهش هزینه های کمپرسور باد

کمپرسورهای هوا در طی یک چرخه‌ی کار معمولی از حجم قابل توجهی انرژی استفاده می‌کنند. اما با اطلاعات و آگاهی کافی در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی کمپرسور باد از انرژی، می‌توان...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. احمد گفت:

  ممنونم از مطلب جالبتو درباره تعمیرات پمپ باد.آیا مجموعه شما تعمیر انواع پمپ باد رو هم انجام میده؟پمپ باد من چند روزی هست که خیلی صداش زیاد شده.مدلش از این صدا دار ها هستش

  • manager گفت:

   سلام ممنونم از نظرتون.بله اگر قابل تعمیر باشه براتون تعمیرش میکنیم.لطفا با واحد تعمیرات تماس بگیرید.05138543311