مدیریت چهارشنبه ، 18 مارس ، 2020 | 12:36 بازدید: 323 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 15

رطوبت گیر کمپرسور باد وسیله ای می باشد که از سم آن میتوان فهمید موارد استفاده آن کجاست و در چه قطعات و تجهیزاتی قرار میگیرد. رطوبت گیر کمپرسور باد برای جلوگیری از ورود زرات سنگین و درشت به سیستم کمپرسور جلوگیری میکند. و با انجام وظیفه ای مهم از قطعات و تجهیزات کمپرسور محافظت میکند. تا قطعات و تجهیزات داخلی کمپرسور دچار مشکل و اختلالی نشوند این قطعه شاید به خودی خودی یکی از مهم ترین قطعات سیستم کمپرسور و عوامل نگهداری آن باشد . این سیستم عمر دستگاه کمپرسور را بالا برده ، و با جلوگیری از ورود ذرات ، مواد جامد سنگین و آب و رطوبت باعث عدم زنگ زدگی و تخریب های ناشی از این موارد در سیستم شود. این دستگاه به صورت کلی دارای یک ورودی وهمچنین دارای یک خروجی میباشد؛ که درفرآیند کل اید سیستم هوا وارد شده و ذرات آن توسط انواع مختلف رطوبت گیرها گرفته شده و هوای مطلوب و معمول را به کمپرسور از مسیر خروجی وارد میکند. که در ادامه همراه ما یعنی ایران پمپ باشید تا با این محصول و انواع مختلف کارایی آن برای کمپرسورها بیشتر آشنا شوید.

فیلتر رطوبت گیر کمپرسور
رطوبت گیر کمپرسور باد چگونه کار میکند

رطوبت گیر کمپرسور باد به صورت دقیق دارای یه ورودی و بعد از آن دارای یک تله آب گیر می باشد که که هوای ورودی ، وارد این فضا شده ، و پس از ورود به این فضا زرات سنگین آن مانند گرد و غبار ذرات سنگین هوا ، ذرات رطوبت آب در هوا که باعث ایجاد اختلال و آسیب به سیستم کمپرسور میشود را گرفته و هوای بدون گرد و غبار و ذرات سنگین ؛ به عبارتی سبک و بدون ذرات آب وارد سیستم پنوماتیک کمپرسور شده، و آب باقی مانده در سیستم خشکن یا رطوبت گیر در تله آب گیر گیر افتاده از قسمت خاصی از این دستگاه که تحت عنوان خروجی آب یا شیر تخلیه دستی ، شیر اتوماتیک برقی و یا به صورت شیر( auto drain)  با شیر اتوماتیک تخلیه در انتهای این سیستم قرار گرفته  را تخلیه میکند.

شاید این سوال برای شما پیش آید که پنوماتیک به چه معناست ؟

پنوماتیک یا نیوماتیک کلمه انگلیسی می باشد که ریشه این کلمه به یونان باستان بر می گردد و به معنی هوای فشرده و یا نفس اشاره دارد. و این به عنوان نوعی مطالعه هم در نظر گرفته میشود که مربوط به گازها و چگونگی استفاده از گازهای فشرده می باشد؛این علم و موضوع مطالعه در صنایع گوناگون و در صنعت اتومبیل یا هرگونه موارد  دیگری که با کمپرسور ارتباط دارند استفاده میگردد.

چرا رطوبت برای کمپرسور ضرر دارد ؟

رطوبت یا قطرات آب در فشار بالای هوا خطرات بسیاری به همراه دارند و آسیب های جدی بسیاری را به سیستم وارد میکند. لذا برای این مورد از سیستم رطوبت گیر(میکروفیلتر) کمپرسور استفاده میشود. این رطوبت ها میتوانند خصارت های جبران ناپذیری به دستگاه اصلی وارد کنند از جمله خصارت هایی که به سیستم وارد میکنند؛ صدماتی هچون تخریب قطعات صنعتی دستگاه ، جک های بادی و شیر های برقی دستگاه ها می گردد.

رطوبت گیر کمپرسور باد چیست؟

رطوبت گیر کمپرسور باد قطعه یا به نوبه ای خود سیستمی از سیستم کمپرسور باد می باشد، که وظیفه ای جلوگیری از ورود و فیلتر کردن قطرات آب(مایعات) یا ذرات سنگین محیط که برای کمپرسور خطرناک و مضر است را دارد.

 انواع رطوبتگیر کمپرسور  

میکروفیلترها

انواع میکرو فیلتر ها برای حذف ذرات ، جامد و سنگینی که در هوا وجود دارد استفاده می شود؛  که با استفاده از نیروی گریز از مرکز این ذرات جامد ، سنگین و مایعات را گرفته و از عدم ورود آنها به سیستم پنوماتیک یا سیستم کمپرسور مطمعن می گردد.

این رطوبت گیر کمپرسور باد،  در انواع و اشکال مختلفی در بازار ارائه میگردد که این مدل از رطوبت گیرها در مدل های فلنچی ، بوشنی ، طراحی و ساخته میگردد، این مدل از فیلتر های رطوبتگیر به صورت اتومات آب را خارج کرده و نیاز به شیر اتوماتیک برقی یا هرگونه شیری تحت عنوان شیر تخلیه تله آب برای تخلیه مایعات ندارد که موارد استفاده مختلفی را دارا می باشد.

این گونه از رطوبت گیر نسبت به دیگر انواع آن در بازار دارای قیمت مطلوب تری بوده است و دارای کیفیت بهتر می باشد به همین منظور به یکی از پروفروش ترین ها تبدیل شده است .

خشکن تبریدی – یخچالی

به صورت عمومی خشکن های تبریدی با وجود یک یخچال درون سیستم خود دمای هوا فشرده شده را تا ۳ درجه پایین می آورند و در این دما بخار آبی که در هوا وجود دارد به آب مایع تبدیل شده و از هوا جدا می شود و بعد از استخراج آب و قطرات بخار آب موجود داخل هوا ، این هوا خشک شده و به دمای عادی برمیگردد و بعد از خروج بخارات و آب، این هوا آماده برای ورود به سیستم پنوماتیک می باشد .

رطوبت گیر کمپرسور باد

رطوبت گیر بوشنی

تله آب گیر که با استفاده از مکانیزیم گریز از مرکز فعالیت میکند و راندامان را بالا برده و کوچیک ترین ذرات از جمله روغن و موارد مختلف دیگر را فیلتر میکند.

رطوبت گیر فلنچی

رطوبت گیر ایرانی

واحد مراقبت دو تکه

واحد مراقبت سه تکه

 

موارد استفاده رطوبت گیر کمپرسور باد چیست؟

موارد استفاده رطوبت گیر مخصوصا رطوبت گیرهایی مانند رطوبت گیرهای تبریدی که تا میزان بسیار بالایی از بخار آب و ذرات آنرا فیلتر کرده و برای فضا هایی که ذرات جامد بسیاز بالای تولید میکنند و هوای مرطوب بالایی دارند مانند شهرهای مجاور دریا وغیره استفاده میشوند، اما به نظر متخصصان این زمینه استفاده از این رطوبت گیرها عمر دستگاه ها و کمپرسور ها را بالا برده لذا استفاده از آن سرمایه گذاری بلند مدت برای سلامت و کیفیت کارکرد خوب دستگاه ها می باشد .

قیمت رطوبت گیر کمپرسور باد چقدر است ؟

قیمت های متعددی در خصوص رطوبت گیر ها وجود دارد و بهتر است به دلیل تعدد مارک ها و قطعات مختلف با کارشناسان مجموعه ایران پمپ تماس بگیرید و نسبت به قیمت های دقیق و مشاوره تخصصی اقدام نمایید تا بتوانید بهترین و مهم ترین سیستم خشک کن هوای کمپرسور را خریداری نمایید.

انتخاب رطوبتگیر مناسب با کمپرسور

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از خرید انواع رطوبتگیر باید در نظر بگیرید این است که ایا این میکروفیلتر مناسب کمپرسور شما هست ؟ایا هوای خروجی کمپرسور باد را تا میزان دلخواه شما خشک می کند؟اصلا ایا شما به میکرو فیلتر نیاز دارید یا به درایر تبریدی یا سایر مدل های خشک کن هوا؟اینها سوالاتی هستند که قبل از خرید رطوبتگیر باید بدانید .برای این کار بهتر است از افراد با تجربه یا مراکز معتبر کمک بگیرید.در بسیاری از مواقع به دلیل عدم آگاهی کامل از کاربرد میکروفیلتر ها شرکت های زیادی متضرر شده اند.یا رطوبت گیری تهیه کردند که خیلی بیشتر از نیازشان بوده که متحمل هزینه های زیادی شد اند و یا اینقدر فیلتر کوچک بوده که توانایی خشک کردن هوای خروجی کمپرسور را نداشته است.توصیه میکنیم با توجه به شرایط کاری و محیطی که کمپرسور در انجا در حال کار کردن است،فیلتر مناسب انتخاب نماید.در مناطق جنوبی کشورمان به دلیل اینکه رطوبت هوا بسیار زیاد میباشد میکروفیلتر های صنعتی و بسیار قوی باید استفاده شود. نسبت به سایر مناطق کشور که هوای مرطوب کمتری دارند.قبل از خرید رطوبتگیر به شرایط محیطی(مناطق رطوبتی یا غیر رطوبتی)،نوع کمپرسور باد(روغنی یا بدون روغن)،حجم مخزن کمپرسور،نوع خشک کن مورد نیاز(میکروفیلتر چند لایه،درایر تبریدی،تله ابگیر،المنت و….) اطلاعات کافی به دست بیاورید.
مشاورین شرکت ایران پمپ آمادگی پاسخ به سوالات شما عزیزان را دارند تا در انتخاب بهترین گزینه شما را یاری دهند.

مطالب مرتبط

قطعات کمپرسور باد یدکی تفنگ پی سی پی کیفیت دستگاه را افزایش می‌دهند

  پمپ‌های باد علاوه بر آن که در صنایع مختلف کارایی‌های فراوان دارند در زندگی روزمره زندگی افراد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. پمپ‌ها استفاده‌های فراوانی دارند و حضور آن‌ها...

قیمت هواساز پمپ باد و توضیحات تکمیلی درباره‌ی آن

کمپرسور‌ها از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که این قطعات با انجام صحیح وظایف خود سبب بهبود عملکرد دستگاه می‌شوند. از این رو باید گفت که کمپرسور‌ها زمانی می‌توانند بیشترین بازده...

لیست قیمت قطعات کمپرسور کولر

  دستگاه و تجهیزات مختلفی روز به روز به صنایع مختلف وارد می‌شوند تا با توجه به امکانات و قابلیت های خود، نقش قابل توجهی در افزایش کیفیت محصولات داشته...

قطعات پمپ باد 50 لیتری که باعث افزایش عمر دستگاه می‌شوند

  کمپرسور یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی است که در صنایع چوب و دیگر صنایع از آن استفاده می‌شود. البته این دستگاه در مقیاس‌های بزرگ‌تر نیز کاربرد‌های ویژه‌ای دارد و از...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *