مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

چگونه میزان هوای فشرده مناسب کمپرسور خود را محاسبه کنیم

آپدیت شده در: 30 آبان 1401

بسیاری از صنایع هنگام استفاده از هوای فشرده، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند؛ به عنوان مثال، کمپرسورهای باد برای تولید هوای فشرده انرژی زیادی مصرف می‌کنند که همین میزان مصرف بالا انرژی، هزینه‌های اضافی را در بر دارند. محاسبه هوای فشرده کمپرسور باد به طور صحیح و اصولی یک مولفه مهم برای به حداقل رساندن اتلاف هوا و کارایی بیشتر کل فرایند کمپرسور است.

 در این مطلب چند مورد از مهمترین روش‌های محاسبه و اندازه گیری میزان تقاضای هوا فشرده را مرور خواهیم کرد. 

این عوامل می‌توانند به شما در اندازه‌گیری و بهینه‌سازی مصرف هوای فشرده‌ کمپرسور باد کمک کنند. کمپرسورهای هوا می‌توانند نسبت به تغییرات درون سیستم بسیار حساس باشند.

یک تغییر در طراحی لوله، دستکاری در قطعات یا استفاده‌ بی‌رویه از کمپرسور، می‌تواند به میزان قابل توجهی بر تقاضا سیستم هوای فشرده‌ شما تاثیر گذار باشد. لذا مهم است که آگاهی لازم را برای کنترل سیستم خود به دست آورید تا هزینه‌های انرژی را کاهش داده و بهره‌وری را بالا ببرید. در این مطلب اطلاعات مفیدی در رابطه با نحوه محاسبه هوای فشرده کمپرسور باد در کمپرسور های صنعتی ارائه خواهیم کرد تا بتوانید علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها بیشترین بهره‌وری را از دستگاه خود داشته باشید.

Array

چگونه هوای فشرده باعث اتلاف انرژی می‌شود؟

Array

بهتر است پیش از اینکه به محاسبات و بهینه‌سازی هوای فشرده بپردازیم، فرایند تولید هوای فشرده را یکبار مرور کنیم.

با کاهش حجم هوای ورودی ، فشار هوای کمپرسور باد افزایش می‌یابد. معمولا برای کاهش حجم هوا از پمپ جابه‌جایی مثبت مانند کمپرسور گریز از مرکز یا پیچ دوار استفاده می‌شود. این عمل معمولا با کمک یک موتور الکتریکی یا دیزلی صورت می‌گیرد.

پس از انجام عملیات فشرده سازی، هوا از طریق سیستم به مصرف نهایی دستگاه‌ها و ابزارهای بادی منتقل شده و انرژی لازم را برای آن‌ها را فراهم می‌کند. در این میان با حرکت هوا از طریق لوله کشی، ممکن است مقداری فشار از بین برود.

بیشتر انرژی که توسط کمپرسور باد مصرف می‌شود، مربوط به خنک سازی هوای فشرده است. وقتی موتور کمپرسور باد کار می‌کند، هوای فشرده شده را گرم کرده و در نهایت به خنک سازی نیاز دارد. این خنک سازی را می‌توان با فن و مبدل حرارتی آب یا هوا انجام داد، که خود این ابزار ها، انرژی بیشتری را طلب می‌کنند.

استفاده‌ نادرست از کمپرسور باد

Array

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هوای فشرده منبع نامحدودی است و سعی می‌کنند از آن برای کاربردهایی استفاده کنند که می‌توان آن‌ها را با ابزارهای دیگر به شکل کارآمدتری انجام داد. استفاده از هوای فشرده جدا از چارچوب کاربردهای آن، باعث ناکارآمدی سیستم شده که در نهایت باعث افزایش هزینه های اضافی می‌شود.

برای کاهش این مشکلات، می‌بایست مهم‌ترین کاربردهای نادرست هنگام استفاده از کمپرسور را شناسایی کرد؛ که از جمله این کاربردهای غلط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Array

خنک سازی غیر اصولی کمپرسور

در تاسیسات با حرارت بالا یا در ماه‌های گرم تابستان، ممکن است اپراتور های کمپرسور با استفاده از هوای فشرده خود کمپرسور، اقدام به خنک کردن کمپرسور کنند. برای انجام اینکار معمولا خروجی های هوا کمپرسور را به سمت خود برمی‌گردانند یا چندین سوراخ در لوله ها قرار دهند تا مقداری از هوای فشرده وارد کمپرسور یا قطعات آن شوند. قاعده‌ کلی برای نشتی هوای فشرده این است که یک سوراخ 1/8 اینچ در یک خط هوایی 100 psi می‌تواند سالانه هزینه های زیادی حدود 1000 دلار را به شما تحمل کند.

مصرف بیش از حد از کمپرسور باد

بررسی نیازهای دستگاه می‌تواند به شما در اندازه گیری دقیق فشار مورد نیاز و بهینه سازی مقادیر عرضه کمک کند. این روش باعث جلوگیری از مصرف بیش از حد از هوای فشرده و تقاضای زیاد از دستگاه می‌شود.

هر نوع استفاده‌ نامناسب، سبب تقاضا بیش از حد و به اصطلاح مصنوع می‌شود که باید از آن جلوگیری کرد. به ازای هر 2 psi(پاسکال) افزایش فشار تخلیه، مصرف انرژی در جریان خروجی کامل حدود یک درصد افزایش می‌یابد که باعث افزایش تقاضا برای استفاده‌ نامناسب مانند نشت می‌شود.

استفاده‌ بی‌رویه می‌تواند ۳۰-۵۰ درصد نیاز به هوا را بالا برده و همین افزایش 2 psi باعث افزایش 0.6 تا 1 درصدی انرژی شود. با ترکیب این اثرات، برای هر افزایش 2 psi در یک سیستم با دامنه‌ 100 psi و در حدود ۳۰-۵۰ درصد از مصرف بی رویه‌ هوا، حدود دو درصد به مصرف انرژی اضافه می‌شود. برای فعالیت هایی که نیاز تقاضا بالا هوا فشرده دارد، می‌توان با تغییر در تجهیزات می‌توانید انرژی را ذخیره کنید.

کاهش فشار سیستم بر بسیاری از عوامل از جمله میزان نشتی، ظرفیت و فشار تجهیزات تأثیر می‌گذارد و ممکن است به اصلاح برخی از اجزا مانند تنظیم کننده‌های فشار و فیلترها نیاز داشته باشد. برای ادامه‌ عملکرد مناسب تجهیزات، بررسی نیاز و تقاضای واقعی فشار می‌تواند از هرگونه استفاده‌ی غیر ضروری جلوگیری کند.

Array

چگونه میزان هوای فشرده کمپرسور را محاسبه کنیم؟

Array

محاسبه هوای فشرده کمپرسور باد شما بیش از هر چیز به عوامل بسیاری از جمله سرعت جریان هوای فشرده و اندازه گیری نیاز هوا وابسته است. روش‌ها و ابزار‌های مختلفی برای اندازه‌گیری مقدار موردنیاز هوا بر اساس نوع سیستم وجود دارند. برخی از روش‌ها به ابزار یا خدمات گران‌تری نسبت به بقیه نیاز دارند و برخی نتایج دقیق‌تر یا طولانی مدت را ارائه می‌دهند.

 چند روش برای کسب اطلاعاتی که برای سیستم خود به آن نیاز خواهید داشت عبارت‌اند از: 

روش اول: این روش تخمین سریع ظرفیت کمپرسور باد و میزان تقاضا سیستم است، که دقت آن نسبت به سایر روش ها کم تر است. این روش شامل زمان بندی چرخه‌های بارگیری و تخلیه‌ی کمپرسور و میزان حجم گیرنده و فشارهای بارگیری و تخلیه است.

روش دوم: روش دوم به طور معمول دقیق‌تر است و نیاز به کمک یک متخصص فنی دارد. متخصص برای مدت زمان مشخص (مثلا یک یا دو هفته)، اطلاعات مربوط به کمپرسور شما را که مربوط به جریان، روند آن و هر گونه نوسانات هستند، جمع آوری می‌شود. سپس با توجه به همین اطلاعات، اقدام به محاسبه هوای فشرده کمپرسور باد می‌کنند.

روش سوم: این روش به شما داده‌های بلندمدت را ارائه می‌دهد که در یک دوره‌ طولانی جمع آوری شده و دقیق‌تر هستند. این موارد شامل استفاده از یک ابزار اندازه گیری جریان درون خطی است که اطلاعات را به صورت الکترونیکی ثبت می‌کند. می‌توانید این اطلاعات را فهرست‌بندی کرده و از آن‌ها برای نظارت و تنظیمات مداوم و طولانی استفاده کنید.

یکی دیگر از داده‌های مهم، مصرف هوای فشرده‌ سیستم شماست. عوامل مختلفی وجود دارند که نحوه محاسبه هوای فشرده کمپرسور باد را بر اساس حجم هوای مصرفی در واحد زمان انجام می‌دهند. این میزان جریان را می‌توان در فوت مکعب در دقیقه (CFM) اندازه گیری کرد. اگرچه CFM می‌تواند بسیار متنوع باشد. هوا به دلیل تغییرات جوی فشار، چگالی، دما و موارد دیگر، قابل فشردگی است و به سرعت تغییر می‌کند. موقعیت، ارتفاع و فصول همگی می‌توانند شرایط مختلف هوا را تحت تاثیر قرار دهند.

به دلیل وجود واحدهای اندازه گیری مختلف CFM و شباهت آن‌ها به هم، ممکن است برخی افراد برای محاسبه‌ هوای فشرده مورد نیاز دچار مشکل شوند، از اون رو به شما توصیه می‌کنیم که می‌توانید برای تبدیل واحدهای مختلف فشار هوا، به صفحه تبدیل واحد فشار مراجعه نمایید.

در نهایت، شما باید یک تجزیه و تحلیل عملیاتی انجام دهید که به شما امکان دهد سطح مطلوب هوای فشرده را که باید تولید کنید به دست آورید. می‌توانید داده‌های مصرف هوا را برای همه‌ی ماشین‌آلات خود و فاکتورهای مورد انتظار استفاده کنید. این موارد را طی یک دوره‌ی مناسب، حداقل یک هفته، در طی مراحل عملیاتی عادی که نمایانگر عادات معمول شماست، اندازه بگیرید. اگر نتوانستید این اطلاعات را پیدا کنید مقادیر استاندارد در دسترس هستند، اما همیشه بهتر است اعداد دقیقی را از تجهیزات خود دریافت کنید. این‌ اطلاعات نقش تعیین کننده‌ در مورد صحت تخمین‌های اندازه گیری ظرفیت ذخیره‌ی سیستم دارند.

 علاوه بر این، باید چندین فاکتور عملکرد دستگاه را در نظر بگیرید، مانند: 

– مدت زمان استفاده از دستگاه

– تعداد دفعات استفاده از دستگاه

– میزان فشار وارده بر موتور

– تعداد دستگاه‌ها و ابزارهای مورد استفاده

– زمان بارگیری

برای یافتن میزان هوای مورد نیاز، میزان درخواست هوای فشرده را برای فعالیت مورد نظر خود بر اساس مشخصات سازنده لیست کنید. این اطلاعات باید شامل فشار مورد نیاز و میزان جریان عملیاتی و شرایط اوج و متوسط ​​باشد. مطالبات متناوب نیز مفید است. تعداد شیفت‌ها و تغییرات را یادداشت کنید. آیا از کمپرسور باد برای یک فرایند صنعتی، گرمایشی، یا موارد دیگر استفاده می‌کنید؟ این اطلاعات به شما کمک می‌کند محاسبات بیشتری انجام دهید و عملکرد کمپرسور باد را ارزیابی کنید.

Array

تقاضا و عرضه هوای فشرده

عرضه و تقاضا هوای فشرده به سیستم کمپرسور باد اشاره دارد و بسیاری از جنبه‌های مختلف کارایی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درک مولفه‌های کمپرسور باد به شما کمک می‌کند تا بهبودی‌ها و یا ناکارآمدی‌های فرایند را شناسایی کرده و با سطح عرضه و تقاضا مطابقت داشته باشید.

عرضه

شرایط نصب کمپرسور باد: محل نصب کمپرسور، نحوه‌ی تهویه‌ هوا و اتصال آن به آب خنک کننده را بررسی کنید. با قرار گیری کمپرسور رو به شمال، دستگاه می‌تواند بهترین هوا را دریافت کند؛ زیرا در معرض نور مستقیم خورشید قرار نمی‌گیرد، اما این ممکن است بر اساس تنظیمات مرکز شما متفاوت باشد. همچنین باید دستگاه را در محلی قرار دهید که از انسداد یا ورود آب باران یا برف جلوگیری کنید.

بررسی عملکرد میکروفیلتر: برای بررسی عملکرد میکروفیلتر یا همان خشک کن؛ اندازه، کارایی و افت فشار آن را با میزان استفاده‌ فعلی سیستم اندازه گیری کنید. برخی از متخصصان کمپرسور باد پیشنهاد می‌کنند که با نصب یک فیلتر در قسمت بالای دستگاه خشک کن هوا می‌توان از ورود هرگونه ذرات یا تراکم جلوگیری کرد. یک فیلتر جمع کننده می‌تواند به کاهش آلودگی در بستر خشک کن کمک کند.

کولر خنک کننده: کولرهای خنک کننده فقط می‌توانند میزان مشخصی از چگالی را کنترل کنند، بنابراین افزایش سطح رطوبت ممکن است باعث شود آن‌ها بیشتر کار کنند و اثربخشی لازم را نداشته باشند.

تخلیه‌ی خودکار: اطمینان حاصل کنید که آب اضافی و رطوبت در مخزن کمپرسور باد به درستی خارج می‌شوند.

Array

تقاضا

اگرچه در قسمت تقاضا مولفه‌های کمتری وجود دارد، اما مشکلات آن‌ها ممکن است پیچیده‌تر باشد. در این بخش، اغلب مولفه‌ها به سیستم توزیع لوله کشی مرتبط است که اگر به خوبی طراحی و نگهداری نشود، می‌تواند سبب نشت و ناکارآمدی سیستم گردد.

چیدمان و توزیع لوله‌ها باید از نظر منبع با اندازه‌ی کمپرسور باد مطابقت داشته باشد. با وجود این، عواملی که می‌توانند باعث ایجاد مشکلات شوند عبارت‌اند از:

– نشتی

– زاویه‌های تیز

– رطوبت

– انسداد

موارد فوق می‌توانند فشار را کاهش دهند، لوله‌ها را مسدود کنند، هوا را آلوده کرده و جریان هوا را محدود کنند. ضروری است که لوله کشی سیستم هوا فشرده‌ شما به طور کارآمد توزیع شود. به طور کلی، هرچه هوا فاصله‌ی کمتری را طی کند، احتمال افت فشار نیز کمتر خواهد بود.

سیستم حذف مایعات نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. خطوط اصلی هوای فشرده را کمی شیب داده و به ازای هر ده فوت لوله یک اینچ به آن‌ها بدهید تا آب و مایعات به راحتی تخلیه شوند. برای جلوگیری از ورود رطوبت‌، لوله‌های شاخه‌ای باید در بالای لوله هدر قرار گیرند.

سایر نکاتی که باید در سیستم تقاضا به آن توجه کنید شامل موارد زیر می‌باشد:

– بهبود عملکرد هوا: فیلتراسیون و خشک کردن هوا می‌تواند به حفظ سطح مطلوب هوای فشرده کمک کند که بسته به کاربرد شما متفاوت است. سطح کیفیت هوا را در چندین نقطه‌ی مهم سیستم اندازه گیری کنید. هوای مرطوب یا آلوده می‌تواند علاوه بر کاهش کارایی، به تجهیزات آسیب برساند و از عملکرد سیستم جلوگیری کند.

– بارگیری: اندازه‌گیری بار هوا تعیین کننده‌ی تغییر تقاضا برای هوا به مرور زمان بر حسب فوت مکعب در دقیقه است. اگر میزان مصرف شما در طول روز متفاوت باشد، روش‌های بهتر کنترل می‌توانند به شما کمک کنند؛ ذخیره سازی بهترین روش برای کمک به میزان تقاضاهای متناقض است. مخازن ذخیره سازی این امکان را به شما می‌دهند که هرگاه دستگاه از هوای فشرده استفاده نمی‌کند، آن را ذخیره کنید.

Array

بهینه کردن روش تنظیم هوای فشرده

Array

هنگامی که تنظیمات خود را بررسی و نیازهای هوای فشرده‌ کمپرسور را محاسبه کردید، می‌توانید سیستم کمپرسور باد را بهینه کرده و تقاضای دستگاه‌ها را با حداکثر کارایی کمپرسورها مطابقت دهید. با استفاده از این روش می‌توانید میزان توان مصرفی کمپرسورها را کاهش دهید. برای رسیدن به این هدف، استفاده از چند کمپرسور ممکن است مفید باشد.

سیستم جاری (آبشاری)

این سیستم با تنظیمات فشار در کمپرسورهای نصب شده هم‌پوشانی دارد و باعث می‌شود کمپرسور باد متناسب با هر گونه تغییر فشار متوقف یا روشن شود. اگر فشار به زیر آستانه‌ مشخصی برسد، کمپرسورهای بیشتری شروع به کار می‌کنند (شروع با کمپرسورهایی که بیشترین اسب بخار را دارند).

کمپرسورها در سیستم طبقه‌بندی شده و با روشن شدن هر یک در فشارهای مختلف، سایرین نیز روشن می‌شوند؛ یکی ممکن است با 120 psi، بعدی با 110 psi و دیگری با 100 psi و غیره شروع شود. اگر ظرفیت بالاتر از میزان تقاضا باشد، سیستم، آخرین کمپرسور روشن شده را خاموش می‌کند. فشار سیستم باید کمی بیشتر از فشار آستانه‌ مشخص شده برای روشن شدن کمپرسور باشد. معمولا این روش در تاسیسات با فشار زیاد و باندها به خوبی کار می‌کند.

توالی هوشمند

کنترل کننده‌های توالی هوشمند قابل برنامه ریزی، رویکردی با فناوری پیشرفته و بسیار کارآمد در سیستم‌های کمپرسور باد ارائه می‌دهند. این کنترل کننده‌ها می‌توانند کارآمدترین پیکربندی کمپرسورها و ظرفیت بار را برای تامین موفقیت آمیز نیازهای نیروگاه پیدا کنند. آن‌ها ضمن وارد کردن تجهیزات اضافی مانند خشک کن‌ها، فشار و تقاضا را کنترل می‌کنند.

کنترل کننده‌ها با افزودن کمپرسورهای هوا در هر نوع و اندازه‌ نیازهای خود را برآورده می‌کنند. از آن جا که عدم تطابق می‌تواند کارایی سیستم را کاهش دهد، یک روش توالی هوشمند سعی می‌کند با تنظیم عواملی مختلف، سازگار باشد. کنترل کننده‌های توالی هوشمند پیشرفته حتی می‌توانند چندین سیستم را در امکانات مختلف کنترل کنند.

علاوه بر بهینه سازی تنظیمات کنترل کننده‌ خود، می‌توانید با انجام یک آزمایش دقیق، نشتی هوای هدر رفته را نیز به حداقل برسانید؛ چرا که می‌تواند به تقاضای شما برای هوا و هزینه‌های انرژی آسیب برساند. در صورت شنیدن صدای خش خش، احتمال نشت بسیار زیاد خواهد بود. نشتی‌ها به‌خصوص در اتصالات لوله‌ای رشته‌ای، شلنگ و اتصالات و تخلیه‌ها در موقعیت باز، شایع هستند.

اما متاسفانه بیشتر نشتی‌های هوا قابل شنیدن نیستند. تشخیص نشت اولتراسونیک به شما کمک می‌کند تا این مشکل را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید و یا خودتان آن را انجام دهید.

سخن پایانی

داشتن نحوه محاسبه هوای فشرده کمپرسور باد  ، باعث کارکرد بهینه کمپرسور باد شما می‌شود. این باعث می‌شود که کمپرسور بهتر، سریع تر و قوی تر کار کند و از عمر مناسبی هم برخوردار شود. اگر اهمیتی به تنظیم و محاسبه هوای فشرده کمپرسور ندهید، باید منتظر خراب شدن کمپرسور خود باشید، چرا که مصرف بیش از اندازه انرژی و وارد شدن بیش از اندازه فشار به کمپرسور باد، باعث بروز مشکلات متعددی برای کمپرسور ‌می‌شود.

برای دریافت مشاوره در خصوص روش های صحیح محاسبه هوای فشرده کمپرسور باد، می‌توانید با متخصصین شرکت ایران پمپ تماس برقرار کرده و مشاوره های فنی دریافت کنید. با ارائه مشخصات کمپرسور خود به متخصصین باد، می‌توانید روش صحیح هوای فشرده کمپرسور باد خود را دریافت کنید.

چگونه میزان هوای فشرده مناسب کمپرسور خود را محاسبه کنیم

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟