معرفی و شناخت انواع کمپرسور هوا

منظور از کمپرسور باد آب خنک و هوا خنک چیست؟ کدام بهتر است؟

آپدیت شده در: 07 اسفند 1401

کمپرسورهای باد، تجهیزاتی مکانیکی هستند که با فشرده‌سازی هوای ورودی از اطراف ، هوای فشرده را در اختیار سایر تجهیزات و ابزارهای پنوماتیک می‌گذارند. در این بین طبیعی است که بخشی از توان ورودی به کمپرسورهای باد همانند هر تجهیز مکانیکی دیگری به گرما تبدیل شود.

در نتیجه برای حفظ راندمان کمپرسورهای باد لازم است تا گرما از کمپرسور گرفته شود. برای خنک‎سازی کمپرسورهای باد از دو متد خنک‌سازی با هوا و خنک‌سازی با آب استفاده می‌شود. در این مقاله از ایران پمپ به بررسی کمپرسور های هوا خنک و آب خنک پرداخته و آن‌ها را با هم مقایسه خواهیم کرد.

Array

خنک‌سازی کمپرسور باد:

کمپرسورهای باد برای تبدیل هر لیتر هوا به هوای فشرده به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند و بخش زیادی از این انرژی نیز به صورت تلفات حرارتی در سیستم ظاهر می‌شود. این تلفات حرارتی منجر به افزایش دمای کمپرسورهای باد و هوای فشرده شده و در صورتی‌ که افزایش دمای سیستم کنترل نشود، باعث افت شدید راندمان و آسیب دیدن قطعات کمپرسور باد خواهد شد.

بخشی از دمای کمپرسور باد توسط روغن کمپرسور جذب شده و به محیط بیرون انتقال داده می‌شود، گرچه خنک‌کاری روغن برای کنترل دمای کمپرسور، بخصوص کمپرسورهای بزرگ و صنعتی کافی نمی‌باشد. برای همین کمپرسورهای باد بطور معمول برای خنک‌کردن خود از جریان هوا و یا جریان آب استفاده می‌نمایند. اگر کمپرسور باد از هوا برای خنک‌کاری خود استفاده کند، هوا خنک و اگر از جریان آب استفاده نماید، آب خنک نامیده می‌شود.

Array

کمپرسور هوا خنک چگونه کار می‌کند؟

کمپرسورهای باد هوا خنک جهت خنک‌سازی هوای فشرده و قطعات داخلی از جریان هوا استفاده می‌نمایند. هنگامی که دمای کمپرسور بالا می‌رود، مدار خنک‌کننده کمپرسور جریان هوا را از طریق فن راه انداخته و باعث کاهش دمای کمپرسور باد می‌شود. سیستم خنک‌کننده هوا یا هوا خنک رایج‌ترین سیستم خنک‌سازی در کمپرسورهای باد می‌باشد.

صنایع و واحدهای تولیدی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش تلفات کمپرسورهای باد می‌توانند از گرمای جذب شده توسط سیستم هوا خنک جهت گرم کردن اتاق‌ها و سایر ماشین‌آلات و تجهیزات استفاده نمایند.

جهت بازیابی، گرما از طریق یک فن مدار خنک‌کننده به نقاط مورد نظر هدایت می‌شود. اگر هم نیازی به بازیابی گرما نباشد، گرما توسط یک ترموستات وارد جو خواهد شد.

Array

الزامات کمپرسورهای هوا خنک:

کمپرسورهای هوا خنک نیازمند مکانی با تهویه مناسب می‌باشند. فضاهای کوچک و یا فضاهایی که جریان هوای مناسبی نداشته باشند می‌توانند منجر به بالارفتن دمای کمپرسور باد شده و شما را با مشکلاتی ازقبیل خاموشی واحد هوای فشرده روبرو سازند.

برای حفظ جریان هوا می‌توان از یک سیستم کانال‌کشی دو طرفه استفاده نمود. اگر برای تجهیزات تهویه جایی ندارید، استفاده از سیستم آب خنک می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد.

Array

کمپرسور آب خنک چگونه کار می‌کند؟

کمپرسورهای آب خنک از یک مایع مبرد و یا آب جهت جذب گرمای سیستم های تولید هوای فشرده و سایر المان‌های کمپرسور باد استفاده می‌کنند.

مایع مبرد و یا آب بطور معمول از یک واحد مجزا جریان پیدا کرده و مدار خنک‌کننده، دمای بخش‌های مختلف را کاهش می‌دهد. سیستم خنک‌سازی با آب در کمپرسورهای بزرگی که دارای توان خروجی بالایی هستند، استفاده می‌شود.شرکت‌ها می‌توانند از آب داغ حاصل شده در سیستم گرمایش آب خود جهت شست‌وشو استفاده نمایند.

الزامات کمپرسورهای آب خنک:

کمپرسورهای روتاری اسکرو آب خنک برای حفظ عملکرد خود نیاز به آب باکیفیت دارند. اگر آب خود را از طریق چاه، دریاچه و یا رودخانه تامین می‌کنید، به یک برج خنک‌کننده و مداری بسته جهت خنک کردن و فیلتر کردن آب نیاز دارید.

اگر ساختمان شما چنین تجهیزاتی را از قبل داشته باشد، هزینه‌های شما کمتر است. در غیر این صورت باید تمامی تجهیزات مورد نیاز را خریداری نمایید.

هزینه انرژی کمپرسورهای هوا خنک و آب خنک:

هزینه انرژی کمپرسورهای هوا خنک و آب خنک یکی از مهم‎ترین مواردی است که در هنگام انتخاب سیستم خنک‌کاری خود بایستی در نظر داشته باشید. برای روشن‌تر شدن موضوع، به 3 مورد زیر توجه نمایید.

• مصرف انرژی: خنک‌کاری با هوا به انرژی بیشتری در قیاس با خنک‌کاری با آب نیاز دارد.

• هزینه برق: کمپرسورهای آب خنک هزینه‌های زیادی ازجمله هزینه آب، برق و تصفیه آب دارند. درنتیجه استفاده از کمپرسورهای هوا خنک انتخاب صرفه‌ جویانه ‌تری می‌باشد.

• بازیابی انرژی: در هر دو سیستم هوا خنک و آب خنک می‌توان انرژی را بازیاب نمود. از گرمای سیستم آب خنک می‌توان برای پیش‌گرم کردن دیگ‌های بخار استفاده نمود. همچنین در روزهای سرد زمستانی، گرمای سیستم هوا خنک را می‌توان به سایر اتاق‌ها و واحدها انتقال داد.

Array

کمپرسور هوا خنک و آب خنک، کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

کمپرسورهای باد کاربردهای موثر و فراوانی در صنایع مختلف دارند. با این‌حال برای دریافت بهترین نتیجه لازم است تا بسته به نوع کسب‌وکار خود، بهترین گزینه را انتخاب نمایید. موارد زیر می‌توانند به شما در انتخاب سیستم خنک‌سازی مناسب کسب‌وکارتان کمک قابل توجهی نماید.

Array

1 – هزینه‌های عملیاتی و اجرایی:

کمپرسورهای باد آب خنک برای خنک‌سازی واحد هوای فشرده به مقدار زیادی آب نیاز دارند. درنتیجه یکی از مهم‌ترین سوالاتی که پیش از انتخاب سیستم خنک‌سازی باید از خود بپرسید این است که برای اجرا و نگهداری از سیستم خنک‌کاری خود چه مقدار بودجه‌ای در نظر دارید؟

سیستم آب خنک در خنک‌کاری کمپرسور باد و هوای فشرده موثرتر از سیستم هوا خنک می‌باشد، گرچه هزینه‌های اجرا و عملیاتی بالاتری نیز نسبت به سیستم‌ هوا خنک دارند. اگر بودجه محدودی دارید و یا در پی کاهش هزینه‌ها می‌باشید، کمپرسورهای هوا خنک گزینه مناسب‌تری برای شما می‌باشند.

Array

2 – تهویه اتاق کمپرسور:

کمپرسورهای باد هوا خنک تنظیم دمای خود و حفظ بازدهی نیازمند جریان هوای مناسب می‌باشند. اگر اتاق قرارگیری کمپرسور باد هوا خنک تهویه مناسبی نداشته باشد، کمپرسور باد بیش از حد گرم شده و در پی آن برای محافظت از سیستم، خاموش خواهند شد.

این موضوع می‌تواند باعث تاخیر شما در تحویل سفارشات شده و برنامه‌ریزی‌های خطوط تولید شما را با مشکل روبرو سازد.همچنین دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نمی‌توان کمپرسورهای هوا خنک را در مجاورت تجهیزاتی که گرما یا دود تولید می‌کنند، قرار داد.

اگر برای نصب کمپرسور باد، مکانی با تهویه مناسب در دست ندارید، باید از کمپرسورهای آب خنک استفاده کنید. در غیر این صورت باید اتاقی با تهویه مناسب برای کمپرسور باد هوا خنک مورد نظرتان پیدا کنید.

Array
3 – چیدمان اتاق کمپرسور:

اگر به مقدار زیادی هوای فشرده نیاز دارید، قائدتا باید کمپرسور باد بزرگی برای فعالیت‌های خود تهیه کنید. به طبع برای نصب یک کمپرسور باد بزرگ به یک اتاق بزرگ نیز نیاز دارید. اگر در ساختمان خود نمی‌توانید اتاق بزرگی را برای نصب کمپرسور باد اختصاص دهید، می‌توانید از چندین کمپرسور باد کوچک‌تر در اتاق‌های جداگانه استفاده نمایید.

دقت داشته باشید که کمپرسورهای بزرگ معمولا از سیستم خنک‌کاری آب خنک استفاده می‌کنند، درحالی‌که کمپرسورهای کوچک‌تر هوا خنک می‌باشند. بطور کل انتخاب بین کمپرسورهای هوا خنک و آب خنک به شرایط محیط کار و همچنین بودجه شما بستگی دارد. اگر در انتخاب بین کمپرسورهای باد هوا خنک یا آب خنک مردد هستید، بهتر است تا از یک متخصص مشورت بگیرید.

Arrayجمع بندی:

کمپرسورهای باد برای حفظ راندمان و عملکرد خود نیازمند حفظ دمای خود در محدوده معینی می‌باشند. در کمپرسورهای باد بزرگ، مخصوصا کمپرسورهای روتاری از سیستم‌های خنک‌کننده با هوا و یا آب استفاده می‌شود.

هر یک از کمپرسورهای هوا خنک و آب خنک، ویژگی‌های منحصر به خودشان را داشته و نمی‌توان یکی را بر دیگری برتری داد. تصمیم‌گیری راجع‌به این موضوع که کمپرسورهای هوا خنک برای شما مناسب‌تر است یا کمپرسورهای آب خنک، تا حد بسیار زیادی به شرایط کسب‌وکار شما بستگی دارد.

چنانچه با مطالعه این مقاله و ارزیابی شرایط خود همچنان در انتخاب بین کمپرسورهای هوا خنک و آب خنک تردید دارید، مشورت با یک متخصص می‌تواند راه‌ گشای شما باشد.

منظور از کمپرسور باد آب خنک و هوا خنک چیست؟ کدام بهتر است؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟