مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

نقش اصلی کمپرسور تک مرحله ای + معرفی نحوه عملکرد

آپدیت شده در: 30 شهریور 1401

کمپرسور‌ تک مرحله‌ای فشار اوپراتور به فشار کندانسور را در یک مرحله انجام می دهد. کمپرسور‌ها را می‌توان بر اساس عملکردشان در دسته‌های مختلفی دسته بندی کرد. یک دسته از کمپرسورها شامل: کمپرسور تک مرحله‌ ای، کمپرسور دو مرحله‌ای، کمپرسور چند مرحله‌ای می باشد.

استفاده از هر کدام از این کمپرسورها مزیت و کاربرد‌های مختلفی را به دنبال دارد. اما برای آن که کدام یک از آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید، موارد مختلفی دخیل هستند. به طور کلی برای استفاده از کمپرسور‌‌ باد باید به این نکته دقت کنید که بهترین کمپرسور، کمپرسوری است که با توجه به نیاز‌های شما انتخاب شود.

Array

کمپرسور تک مرحله ای چیست؟

Array

در کمپرسور‌های تک مرحله‌ای فشار اوپراتور به فشار کندانسور در یک مرحله انجام می‌شود. به عبارتی دیگر در این نوع از کمپرسور‌ها، برای تراکم و فشرده سازی گاز به یک مرحله نیاز است. اما به عنوان مثال در کمپرسور دو مرحله‌ای عمل فشرده سازی هوا در دو مرحله انجام شده و به همین دلیل هوا بیش از کمپرسور تک مرحله‌ای فشرده می‌شود. به طور کلی هر چه عمل فشرده سازی هوا مراحل بیشتری داشته باشد، هوا بیش از پیش فشرده می‌شود.

ببینید: انواع کندانسور

Array

عملکرد کمپرسور‌های تک مرحله‌ای

در این نوع از کمپرسور‌ها برای آن که هوا به داخل سیلندر برسد، مراحلی مختلفی طی می‌شود. اول، هوا از طریق شیر‌های ورودی به پیستون‌ها می‌رسد و با حرکت رو به پایین پیستون‌ها، هوا وارد فیلتر شده و از آن به سیلندر‌ها می‌رسد. هنگامی که هوا وارد سیلندر‌ها شده، دریچه‌های میل لنگ به طور کامل بسته می‌شوند. در این مرحله پیستون‌ها به سمت بالا حرکت می‌کنند و بدین ترتیب هوا فشرده می‌شود. پس از فشرده سازی، هوا، به مخزن ذخیره منتقل شده که در صورت نیاز می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

بخوانید: تفاوت کمپرسور باد تک مرحله ای و دو مرحله ای

اگر بخواهیم مراحل انجام کار این نوع از کمپرسور‌ها را به صورت مرحله‌ای بیان کنیم، شامل 4 مرحله می‌شود:

 1. هوا به داخل استوانه مکیده می‌شود.
 2. به وسیله‌ی یک ضربه پیستون تا حدود 120 psi فشرده شده و آماده مرحله بعدی می‌شود.
 3. هوا به طرف جلو حرکت کرده و به داخل مخزن ذخیره منتقل می‌شود.
 4. با استفاده از هوای فشرده ذخیره شده، انرژی مورد نیاز بسیاری از دستگاه‌های دینامیکی تامین می‌شود.

همانطور که ملاحظه کردید، کمپرسور تک مرحله‌ای عملکرد ساده‌‌ای به نسبت مدل دو مرحله‌ای و چند مرحله‌ای دارد و از این رو می‌تواند انتخاب خوب و مناسبی برای کار‌های کوچک باشد. به طور کلی می‌توان گفت که کمپرسور تک مرحله‌ای نوعی کمپرسور پیستونی معرفی می‌شود که در مقیاس‌های کوچک می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

Array

مزایا و معایب کمپرسور تک مرحله‌ای

Array

به طور کلی باید گفت که برای خرید و استفاده از کمپرسور‌های مختلف باید با مزایا و معایب آن آشنا باشید. آگاهی از مزایا و معایب سبب می‌شود تا بهترین و باکیفیت‌ترین کمپرسور را برای خود خریداری کنید. کمپرسور تک مرحله‌ای از جمله دستگاه‌ موجود در بازار است که در صنایع مختلف، کاربرد‌های متنوعی دارد. طراحی ساده این نوع از کمپرسور‌‌ها، مزایای مختلفی را به ارمغان آورده است. این مزایای دسنگاه کمپرسور هوا تک مرحله ای شامل :

 • جا به جایی راحت
 • قیمت مناسب
 • سر و صدای کم

بخوانید: چندین نکته درباره کمپرسور باد صنعتی بی‌صدا

جابه‌جایی راحت

در برخی از مواقع نیاز است تا در کسب و کار‌های صنعتی به طور مداوم کمپرسور‌ها جابه‌جا شده و از آن‌ها در جا‌های مختلفی استفاده کرد. در این مواقع استفاده از کمپرسور دو مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای نمی‌تواند انتخاب مناسبی باشد؛ چرا که این دست از کمپرسور‌ها وزن زیادی دارند. اما باید گفت که کمپرسور‌ تک مرحله‌ای وزن کمی داشته و به راحتی می‌توانید با جابه‌جا کردن آن‌ها، از این دستگاه استفاده کنید.

قیمت مناسب

کمپرسور تک مرحله‌ای همانطور که گفته شد به نسبت کمپرسور‌های دو مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای از ساختار و طراحی ساده‌تری تشکیل شده است. طراحی ساده این نوع از محصولات سبب شده تا قیمت بسیار مناسبی داشته باشد. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این نوع از کمپرسور‌ها به دلیل طراحی ساده، کارایی زیادی نداشته و در بسیاری از مواقع در استفاده از آن‌ها با محدودیت روبه‌رو می‌شویم. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است؛ چرا که کمپرسور تک مرحله‌ای با وجود طراحی ساده می‌تواند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد و به طور کلی یک کمپرسور مناسب برای مقیاس‌های کوچک است.

سر و صدای کم

یکی از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب کمپرسور‌ها باید به آن توجه کرد، سروصدای دستگاه است. البته در برخی از کسب و کار‌های صنعتی که در محیط‌های بزرگ و به دور از شهر مشغول فعالیت هستند، بی صدا بودن کمپرسور‌ها، اهمیت چندانی ندارد. اما اگر قصد دارید که از آن‌ها در کارگاه‌ کوچک یا به طور کلی در مقیاس‌های کوچک استفاده کنید، صدای بالای کمپرسور‌ها می‌تواند مشکلات مختلفی را به وجود آورد. از این رو باید گفت که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کمپرسور تک مرحله بی صدا بودن آن است.

Array

معایب کمپرسور تک مرحله‌ای

Array

هر کمپرسوری در کنار اینکه مزایایی دارد، معایبی هم نیز دارد که در کمپرسور هوای تک مرحله ای این معایب شامل:

 • سرعت بیشتر
 • مصرف انرژی زیاد
 • هزینه زیاد نگه داری و تعمیر

بخوانید: قیمت کمپرسور باد مدرن

سرعت بیشتر

کمپرسور تک مرحله به نسبت کمپرسور‌های دو مرحله‌ای سرعت بیشتری دارد که این موضوع سبب شده تا در برخی از موارد نسبت به نوع دو مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای معایبی داشته باشد. هنگامی که کمپرسور با سرعت کمتری کار کند، بار تحمل کاهش پیدا کرده و از این رو عمر دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل کمپرسور تک مرحله‌‌ای نسبتا طول عمر کمی دارد.

مصرف انرژی زیاد

از دیگر معایب کمپرسور‌های تک مرحله‌ای می‌توان به مصرف انرژی بیشتر آن‌ها اشاره کرد. هنگامی که هوا بیش از یک مرحله فشرده شده، در انرژی نیز صرفه جویی می‌شود. معمولا کمپرسور‌های دو مرحله‌ای حدود 10 تا 12 درصد کمتر از مدل تک مرحله‌ای انرژی مصرف می‌کند.

هزینه زیاد نگه داری و تعمیر

همه کمپرسور ها برای اینکه طول عمر بیشتری داشته باشند نیاز به نگه داری درست و در صورت خراب شدن نیاز به تعمیر دارند. اما کمپرسورهای تک مرحله ای نسبت به کمپرسور های دو مرحله ای و چند مرحله ای هزینه بیشتری در نگه داری و تعمیر دارد.

سخن پایانی

کمپرسور‌ها به طور کلی در سه دسته‌ی تک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و چند مرحله‌ای تقسیم بندی می‌شوند که باید برای انتخاب آن‌ها به نیاز‌های خود از یک کمپرسور توجه کنید. در این مقاله در مورد کمپرسور تک مرحله‌ای و توضیحاتی در مورد عملکرد آن و همچنین مزایا و معایبی که دارد پرداخته شد. شما می توانید برای خرید کمپرسور مورد نیاز خود و همچنین در صورت نیاز به تعمیر به فروشگاه و  سایت ایران پمپ مراجعه و خرید خود را انجام دهید.

نقش اصلی کمپرسور تک مرحله ای + معرفی نحوه عملکرد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

 1. من فک میکردم کمپرسور تک مرحله ای هزینه ای کمتری داره نسبت به دو مرحله ای ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟