مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

راه های کاهش مصرف برق کمپرسور باد

آپدیت شده در: 22 اردیبهشت 1401

کمپرسور باد در طول یک چرخه کاری، حجم قابل توجهی از انرژی را مصرف می‌کند. این مصرف بی رویه می‌تواند هزینه های زیادی را به شما تحمیل کنند، اما یا کمی خلاقیت و ابتکار می‌توان مصرف برق کمپرسور باد را تا حدودی کاهش داد. کاهش مصرف برق کمپرسور باد، علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، باعث بهبود فرایند کارکرد کمپرسور و درنهایت افزایش طول عمر کمپرسور شما می‌شود.

اگر کنجکاو شده اید که چطور می‌توان با کاهش مصرف برق کمپرسور باد ، از شَر هزینه های اضافی کمپرسور خلاص شد، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتها این مقاله همراه با شوید. ما در این مقاله به چند نکته اثربخش که باعث کاهش باورنکردنی میزان مصرف انرژی در کمپرسور باد می‌شود، اشاره می‌کنیم.

 

Array
نشتی های کمپرسور باد را پیدا کنید!

یکی از مهم ترین راه ها برای کاهش مصرف برق کمپرسور ها، یافتن نشتی های دستگاه است. هر قسمت کمپرسور ممکن است دچار نشتی شود، لوله ها، شلنگ ها، محل های اتصال و حتی مخزن؛ تمامی این قسمت ها پتانسل سوراخ شدن و از دست دادن هوا را دارد. پس باید ابتدا هر از گاهی، کمپرسور را به طور کامل بررسی کنید تا از وجود نشت هوا در آن مطمئن شوید. سپس نسبت به از ترمیم آن اقدام کنید.

Array

نشت هوا چگونه باعث افزایش مصرف برق کمپرسور باد می‌شود؟

با وقوع نشتی در کمپرسور، مقداری هوای فشرده به طور مرتب از کمپرسور خارج می‌شود. همین خروج هوای فشرده باعث خالی شدن حجم مخزن و افزایش فشار و کارکرد موتور می‌شود. جدا از آن برخی کمپرسور ها، زمانی خاموش می‌شوند که میزان هوای فشرده شده مخزن به حد استاندارد برسد.

در این مواقع اگر مخزن کمپرسور نشتی داشته باشد، کمپرسور آرام آرام هوا از دست می‌دهد تا جایی که به صفر می‌رسد. در این زمان موتور کمپرسور دوباره روشن می‌شود و مخزن را پر از هوای فشرده شده می‌کند. با پر شدن دوباره، مخزن کمپرسور باز هم هوا از دست می‌دهد و این فرایند تکرار می‌شود.

تصور کنید این برای کمپرسوری که در شب درون کارگاه است، اتفاق بیافتد. ممکن است این کمپرسور در طول چند ساعتی که در کارگاه هیچ کس حضور ندارد، 5 یا 6 بار مخزن را کامل پر کند و بعد باز خالی شود. در واقع شما هیچ استفاده ای از کمپرسور نکردید ولی کمپرسور همواره در حال کار کردن بوده است.

این اتفاق باعث هدر رفت بیش از اندازه انرژی کمپرسور و استحلاک قطعات آن می‌شود. پس بهتر است هر چند وقت یکبار، برنامه ای برای بررسی نشتی های کمپرسور و ترمیم آن ها داشته باشید.

 

از تمیز کردن فیلتر های کمپرسور خود غافل نشوید!

Array

در تمامی مدل های کمپرسور باد، فیلتر هایی وجود دارد که هوای ورودی کمپرسور باد شامل ذرات ریز و گردغبار است را فیلتر می‌کند و باعث جلوگیری از ورود این ذرات به مخزن کمپرسور باد می‌شود. با افزایش کارکرد کمپرسور، منافذ این فیلتر ها که عمدتا از جنس ابر و کاغذ های مخصوصی هستند، به مرور زمان بسته می‌شوند.

با توجه به بسته شدن منافذ این فیلتر ها، اگر اقدامی نسبت به تمیز یا تعویض کردن این کمپرسور ها نشود، هوای کمتری از فیلتر ها عبور می‌کند که همین باعث افزایش زمان روشن بودن کمپرسور و وارد شدن فشار بر روی موتور آن می‌شود، که این ها همه دوباره با افزایش مصرف انرژی همراه هستند. بنابراین برای به حداقل رساندن مصرف انرژی بهتر است هر دو هفته یک بار فیلتر کمپرسور باد را باز و آن را به خوبی تمیز کنید. حتی می‌توانید فیلتر های قدیمی را کنار گذاشته و از فیلتر های جدیدتری استفاده کنید.

Array

استفاده از خازن های دائم کار در موتور کمپرسور

در کمپرسور ها دو مدل خازن وجود دارد، خازن های دائم کار و خازن های استارت. خازن های استارت، هنگام استارت زدن موتور کمپرسور در صدم ثانیه وارد مدار می‌شود، اثر خود را می‌گذارد و سریعا و به طور لحظه ای از مدار خارج می‌شود. اما خارن های دائم کار همانطور که از نامشان هم پیداست با روشن شدن موتور، وارد مدار می‌شوند و هنگام خاموش شدن هم از مدار خارج می‌‍شوند.

مزیت این است که می‌تواند 15 تا 20 درصد از باعث صرفه جویی در مصرف برق کمپرسور شود. در بسیاری از کمپرسور ها این خازن ها سوخته یا خراب شده و متاسفانه توجهی هم به آن نمی‌شود که همین باعث افزایش مصرف برق کمپرسور می‌شود. بهتر است از سلامت این قطعه بر روی کمپرسور خود اطمینان حاصل و درصورت نیاز اقدام به خرید این خازن ها نمایید.

بیشتر بخوانید: تبدیل واحد فشار

Array

از روغن کمپرسور باد غافل نشوید!

اگر کمپرسور شما از روغن استفاده می‌کند، باید نسبت به زمان تعویض آن آگاه باشید. بهترین زمان برای تعویض روغن کمپرسور باد ، حداقل هر 6 ماه یکبار است. اگر بعد از این زمان اقدام به تعویض روغن کمپرسور نکنید، روغن رفته رفته خاصیت خودش را از دست می‌دهد و اثر منفی بر روی کمپرسور می‌گذارد.

علاوه بر روان کاری که اصلی ترین وظیفه روغن می‌ خنک کردن موتور هم دیگر وظیفه مهم روغن کمپرسور است. اگر در طولانی مدت روغن تعویض نشود، رفته رفته خاصیت خودش را از دست می‌دهد و دیگر آن اثر بخشی لازم را ندارد.

با کاهش اثر بخشی روغن، موتور کمپرسور بیشتر داغ می‌شود و فشار بر روی سیم پیچ ها و دیگر قطعات دیگر کمپرسور بیشتر می‌شود، در نتیجه احتمال بالا رفتن مصرف برق افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل باید نسبت به تعویض روغن به شدت حساس بود.

Array

ایرادات کمپرسور را بر طرف کن!

در طول استفاده از کمپرسور باد ممکن است همواره شاهد وقوع اتفاقاتی نظیر خرابی یا ایجاد ایراد بر روی قطعات داخلی کمپرسور باشیم. هر قطعه‌ی دخلی که دچار مشکل می‌شود، ممکن است بر روی فعالیت دیگر قطعات از جمله موتور تاثیرگذار باشد.

این تاثیرات منفی با بی توجهی و گذشت زمان آرام آرام بیشتر می‌شود و ممکن است تمامی قطعات را تحت شعاع خود قرار دهد. بدین ترتیب دیگر موتور نمی‌تواند مثل گذشته کار کند و توان کافی برای فشرده سازی هوا را ندارد. با ادامه این رویه موتور مجبور است برای تولید هوای فشرده بیشتر کار کند و در نهایت با افزایش بیش از حد مصرف برق همراه است.

برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید به طور منظم قطعات داخلی کمپرسور را بررسی کرد و در صورت بروز هر گونه مشکل و یا ایراد، نسبت به رفع آن اقدام کرد.

برای چک کردن وضعیت کمپرسور می‌توانید هر از گاهی، هنگام کار کنار کمپرسور بایستید و به برخی نکات مانند تولید صدا، زمان پر شدن مخزن و … توجه کنید. هرگونه تغییر غیر عادی در فرایند کار این قطعات، نشانگر وقوع ایراداتی در قطعات مربوطه بوده.

Array

از منبع تغذیه مطمئن برای کمپرسور استفاده کنید

بارها پیش میاید که خیلی از افراد برای اتصال برق کمپرسور از سه راهی ها و منابع تغذیه نامناسب استفاده می‌کنند. این کار باعث نوسان برق و در نهایت افزایش مصرف انرژی می‌شود. برای ایجاد بهره وری بهتر از کمپرسور بهتر است سیم کمپرسور را به پریزهایی که روی دیوار قرار دارند متصل کنید یا در نمونه های صنعتی از داخل کنتور برق، یک کابل قوی به کمپرسور متصل کنید.

سخن پایانی

انرژی الکتریکی، سرمایه ای گرانبهاست که باید در حفظ و صرفه جویی آن کوشا باشیم. اگر کمپرسور باد یکی از ابزار های پر استفاده در شغل شماست، بهتر است با نکات مهم کاهش مصرف برق کمپرسور آشنا شوید تا هم باعث افزایش بهره‌وری کمپرسور و کاهش هزینه های اضافی شوید.

اگر تصور می‌کنید که برای استفاده بهتر از کمپرسور نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ایران پمپ مشتاقانه از شما استقبال می‌کنند و آماده ارائه هرگونه مشاوره به مراجعه کنندگان هستند. برای دریافت مشاوره کافیست به سایت ایران پمپ مراجعه نمایید یا با شماره تماس 38581000-051 حاصل نمایید.

راه های کاهش مصرف برق کمپرسور باد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫16 نظرها

  1. لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟