مدیریت یکشنبه ، ۲۷ مرداد ، ۱۳۹۸ | 9:54 بازدید: 708 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور چیست؟  کمپرسور به عنوان دستگاه های مخصوص کاهش حجم هوا است. به کمپرسور، متراکم کننده یا فشرده کننده ی هوا نیز گفته می شود. در واقع کمپرسور با صرف انرژی اولیه ای که از نوع انرژی مکانیکی است، می تواند هوا را که ترکیبی از گازهاست، با حجم اولیه ی زیاد به سرعت و با قدرت مکش بالا به درون خود بکشد و با سیستم های تعبیه شده و برنامه ی طراحی شده ی داخل آن، طی یک فرایند با کاهش حجم هوا، آن را فشرده و متراکم کند،

در این حین دمای گاز نیز بشدت بالا می رود. در نتیجه گاز اولیه تبدیل به گاز پر فشاری می شود که برای صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. البته برای بهره برداری از این گاز پر فشار که دمای بالایی دارد باید ابتدا دما را در حدی که قابل استفاده باشد پایین آورد؛ به این منظور در دستگاه های کمپرسور لوله های خنک کننده در مسیر خروجی گاز تعبیه شده است.

گاز خروجی انرژی لازم برای صنایع مختلف را در اختیار می گذارد. کمپرسورها انواع مختلفی دارند که از نظر ظرفیت و قدرت با هم تفاوت دارند، همچنین سایر جنبه های تفاوت در انواع کمپرسورها عبارتند از ابعاد دستگاه و اجزای درونی مثل تعداد سیلندر بکار رفته، نحوه ی انتقال انرژی و امکان استفاده کوتاه یا طولانی از آنها و  … .

مصرف انرژی کمپرسورها بسیار بالاست بطوری که بعد از پمپ ها بیشترین مصرف کننده ی انرژی در صنایع هستند.

کمپرسور چیست؟

 

 

اجزای کمپرسورها

کمپرسورها اجزا و لوازم یدکی متعددی دارند که هر یک وظیفه ای را در کل فرایند متراکم سازی گاز بر عهده دارند. مثلا سیلندر یا هواساز؛ که مهمترین عضو این مجموعه است و در واقع مسئول عمل اصلی فشرده سازی است. گفتیم که در انواع مختلف کمپرسور، تعداد سیلندرها متفاوت است. وجود هر گونه صدا و  لرزش در کار دستگاه کمپرسور به سیلندر آن مربوط می شود و برای رفع این عیوب باید سیلندر را ترمیم یا تعویض کرد.

به این مطلب هم سر بزنید :  بهترین کمپرسور برای دستگاه مروارید زن

یکی دیگر از اجزای کمپرسورها دینام یا الکتروموتور است. در واقع کار دینام تامین انرژی اولیه ی لازم برای کار دستگاه کمپرسور می باشد که همانطور که گفته شد این انرژی از نوع حرکتی یا مکانیکی است. کیفیت دینام هم بر کار دستگاه تاثیر زیادی دارد. البته در برخی کمپرسورها از انواع توربین برای تامین نیروی اولیه استفاده می شود؛ استفاده از الکتروموتور یا توربین بستگی به قدرت کمپرسور دارد.

اجزای کمپرسورها

 

بخش دیگری که در دستگاه های کمپرسور دیده می شود مخزن هوای فشرده است که تفاوت آن در کمپرسورهای مختلف در حجم آن است.

از دیگر اجزای موثر کمپرسور، فیلتر است که کار آن مثل همیشه جدا کردن ذرات معلق و ناخالصی روغن و جدا کردن روغن و هوا است. بدیهی است که خوب و بد بودن کیفیت فیلتر هم بر کارکرد کمپرسور تاثیر خواهد گذاشت.

سایر اجزای کمپرسورها نیز عبارتند از پیستون، یاتاقان، تابلو برق، تسمه، چرخ، شاتون و … .

امکان تهیه هر کدام از این اجزا در ایران پمپ با مشاهده جزئیات کامل فراهم است.

انواع کمپرسور

گفتیم که کمپرسورها انواع متعددی دارند و بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی شده اند که بسته به نیاز باید دستگاه متناسب را از میان آنها انتخاب کرد. یکی از دسته بندی ها بر اساس معیار انتقال انرژی از دستگاه به سیال است و کمپرسورها را در دو گروه جای داده است که عبارتند از؛ کمپرسورهای دینامیک و کمپرسورهای جابجایی مثبت.

بدلیل خصوصیات متفاوت هر دستگاه، موارد استفاده ی هر یک نیز متفاوت است. کمپرسورهای دینامیک مناسب فشارهای پایین بوده و در آنها انرژی دائما در حال تزریق به سیال است. اما در کمپرسورهای جابجایی مثبت انتقال انرژی دائمی نبوده، بلکه متناوب است. کمپرسور دینامیک به دو دسته ی کمپرسور گریز از مرکز و جریان محوری تقسیم شده؛ و کمپرسور جابجایی مثبت دو دسته کلی شامل کمپرسورهای رفت و برگشتی (پیستونی) و کمپرسورهای دورانی را شامل می شود.

به این مطلب هم سر بزنید :  از قطعات کمپرسور باد پیستونی باکیفیت و مرغوب استفاده کنید

انواع کمپرسور

 

کمپرسورهای جابجایی مثبت در مقایسه با کمپرسور دینامیک قدرت بیشتری برای فشرده کردن گاز دارند .

انواع دیگری از دسته بندی ها نیز برای کمپرسورها براساس معیارهای دیگر صورت گرفته است. در ادامه کمی بیشتر با دو دسته اصلی کمپرسورها آشنا می شویم.

کمپرسور دینامیک

کمپرسورهای دینامیک بشدت از محیط بیرونی تاثیر می گیرند. بعبارتی دیگر از آنجا که در این کمپرسورها فشار ثابت برقرار است، هرگونه تغییر در فشار بر عملکرد دستگاه و ظرفیت آن شدیدا تاثیر دارد.

کمپرسور جابجایی مثبت

این نوع کمپرسور با جریان ثابت کار می کند. از انواع ساده ی این کمپرسور، نوع به کار رفته در دوچرخه است. کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی از کمپرسورهای جابجایی مثبت هستند، که در آنها از پیستون استفاده می شود. خود این کمپرسورها دارای انواع مختلف یک مرحله ای و چند مرحله ای هستند .

طراحی آنها به گونه ای نیست که بطور پیوسته در 24 ساعت کارایی داشته باشند. بعلاوه، ابعاد مختلف آن توان متفاوتی دارند؛ بعنوان مثال کمپرسورهای مورد استفاده در صنعت خودروسازی از انواع کوچکتر هستند و توانشان در بازه ی 5 تا 30 اسب بخار است. درحالیکه ابعاد بزرگتر با توان بالای 1000 اسب بخار، بهتر است در صنایع بزرگتری مثل پتروشیمی مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از انواع کمپرسورهای رفت و برگشتی با روغن و برخی بدون روغن کار می کنند.

سایر کمپرسورها

کمپرسورهای دیگری نیز وجود دارند که در این دسته بندی جای نگرفته اند. مثلا کمپرسورهای کمکی، پمپ های خلا، تشدید کننده های فشار.

تشدید کننده های فشار همانطور که از عنوانش بر می آید، فشار را در گاز تشدید می کنند؛ اما نکته مهم در مورد این نوع کمپرسورها این است که برای جلوگیری از احتراق در آنها باید از نبود روغن اطمینان پیدا کرد.

به این مطلب هم سر بزنید :  تولید انواع ساکشن

کمپرسورهای فوق فشار بالا نیز دسته ای دیگر هستند که برای تامین فشار بسیار بالای مورد نیاز در برخی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد، اما بدلیل احتمال زیاد اشتعال گاز در چنین حالتی در شرایط غیر ایمن، بشدت خطرناک هستند.

برای مشاهده انواع کمپرسورها بر روی این لینک کلیک کنید.

ارائه ی انواع کمپرسور در ایران پمپ

برای گرفتن بهترین نتیجه از کار دستگاه کمپرسور، ابتدا باید از کیفیت خود دستگاه پیش از خرید اطمینان یافت. برای این منظور کافیست از فروشگاه های معتبری مثل ایران پمپ که بطور اختصاصی به فروش انواع کمپرسور می پردازد مراجعه کنید. ایران پمپ با تنوع محصولات و حتی تجهیزات جانبی آنها امکان تامین محصولی با کیفیت را فراهم آورده است.

ارائه ی انواع کمپرسور در ایران پمپ

 

مطالب مرتبط

چگونه نشتی کمپرسور هوا را پیدا کرده و آن را تعمیر کنیم؟

زمانی که صدایی نامتعارف از یکی از قسمت‌های کمپرسورباد خود بشنوید ممکن است متوجه نشوید که چه مقدار صدمه به کمپرسور و خط انتقال شما وارد شده است. نشتی کمپرسور...

سرویس و نگهداری کمپرسور باد در ابتدای هرسال چگونه انجام می‌شود؟

کمپرسورها نقش گسترده‌ای در بسیاری از کارهای روزمره‌ی شما دارند. در عین حال، ممکن است از بررسی‌های اساسی در زمینه‌ی سرویس و نگهداری کمپرسور باد غافل شوید، که این امر...

راه های کاهش مصرف برق کمپرسور باد

کمپرسور باد در طول یک چرخه کاری، حجم قابل توجهی از انرژی را مصرف می‌کند. این مصرف بی رویه می‌تواند هزینه های زیادی را به شما تحمیل کنند، اما یا...

چگونه میزان هوای فشرده مناسب کمپرسور خود را محاسبه کنیم

بسیاری از صنایع هنگام استفاده از هوای فشرده، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند؛ به عنوان مثال، کمپرسورهای باد برای تولید هوای فشرده انرژی زیادی مصرف می‌کنند که همین میزان...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *