مهدیه درخشانی چهارشنبه ، ۶ آذر ، ۱۳۹۸ | 12:47 بازدید: 392 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

یکی از کاربردی ترین دستگاه های مورد استفاده در صنعت، کمپرسور هوا است. کمپرسور هوا برای بعضی از صنایع بسیار ضروری هستند و همین موضوع باعث می شود که شما در مورد خرید یک پمپ باد دقت کافی را به خرج دهید. اما چگونه باید این دقت را به خرج داد؟ به چه مواردی باید توجه کرد؟ این ها همه سوالاتی هستند که به شما در انتخاب یک پمپ باد کمک خواهد کرد.

شناخت نکات فنی دستگاه به شما کمک خواهد کرد که دید بازتر و کامل تر به انواع پمپ باد داشته باشید و همین موضوع باعث می شود که شما رضایت خاطر بیشتری در این زمینه داشته باشید. در ادامه این مقاله کاربردی اطلاعات ارزشمندی در این زمینه پیدا خواهید کرد.

کمپرسور هوا

دستگاه ها و ابزارآلات بادی از گذشته دور در صنعت مورد استفاده قرار می گرفتند. این دستگاه ها و ابزارآلات در صنایع سنگین مادر، معادن، راه سازی، ذوب فلزات، مونتاژ، نصب قطعات ماشین آلات و … مورد استفاده قرار می گرفتند و قرار می گیرند!

اگر بخواهیم به تاریخچه این ابزارآلات و دستگاه ها در ایران نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که تنها چند مارک خاص و معتبر جهانی می توانستند دستگاه های خود را به ایران صادر کنند و آن ها را به فروش برسانند! خوشبختانه در سال های اخیر که شاهد رشد شرکت های مختلفی در زمینه های گوناگون هستیم، شاهد افزایش نیاز به کمپرسور هوا هستیم. همین موضوع باعث شده است که برند ها و کیفیت های موجود در بازار کاملا متفاوت شوند!

همین تفاوت باعث شده است که شرکت های عرضه کننده پمپ باد در زمینه های گوناگون با یکدیگر به رقابت بپردازند! شرکت های مختلف برای این که مزیت رقابتی بهتری داشته باشند، کالاهای خود را ضمانت می کنند و آن را تحویل می دهند.

پمپ باد برقی

پمپ باد برقی

پمپ باد که با استفاده از انرژی برق، کار خود را انجام می دهد، دارای مزیت های مختلفی از جمله در دسترس بودن الکتریسیته، بدون نیاز به هیچ گونه انرژی فیزیکی و … است.

بعضی اوقات برخی از صاحبان کارگاه های صنعتی این سوال را می پرسند که چه چیزهایی می تواند جایگزین یک کمپرسور هوا شود؟ شاید بتوان از ابزارآلات برقی بجای  پمپ باد در برخی صنایع استفاده کرد اما استفاده از پمپ باد همیشه به صرفه تر است و گزینه بهتری محسوب می شود.

دستگاه کمپرسور هوا (مبدل ذخیره کننده و فشرده کننده هوا)

در صنایع مختلفی که نیاز به هوای فشرده شده وجود دارد، این نیاز توسط یک فشرده کننده هوا معمولا تامین می شود که دارای انواع مختلفی است. در این موضوع نکته مهمی که وجود دارد، حجم دستگاه است. حجم مناسب یک کمپرسور هوا باعث می شود که کارایی آن انتخاب شود.

اگر در کارگاه یا کارخانه شما از فشرده کننده هوایی استفاده می شود که مخزن آن با کارایی آن خیلی متناسب نیست شما شاهد مشکلاتی از قبیل استهلاک زیاد دستگاه و مصرف زیاد انرژی خواهید بود که در هر دو حالت به معنای هدر دادن منابع مالی شماست و باید برای آن یک فکر اساسی بکنید.

شلنگ انتقال هوای فشرده کمپرسور هوا

در دستگاه های فشرده کننده هوا معمولا یک لوله فلزی وجود دارد که برای انتقال هوای فشرده کمپرسور از آن استفاده می شود. این لوله ها و اتصالات به شدت نیازمند توجه ویژه و رسیدگی هستند تا خراب نشوند. با مراقبت و نگهداری صحیح می توان از هزینه های تعیمر دستگاه کاست.

انتخاب یک قطر و طول مناسب برای این شلنگ ها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به آن توجه کافی داشته باشید. معمولا اتصالات بین لوله ها و شلینگ ها با استفاده از قطعات کوچکی به نام کوپلینگ و فیتینگ انجام می شود.

عملکرد صحیح در این زمینه می تواند کمک شایسته ای بکند تا دستگاه عملکرد خوبی داشته باشد.

واحد مراقبت کمپرسور هوا

واحد مراقبت کمپرسور هوا

در هر دستگاه بادی که می خواهید استفاده کنید، حتما باید از یک واحد مراقبت کمپرسور نیز استفاده کنید! هر واحد مراقبت کمپرسوری که عملکرد قابل قبولی دارد حداقل از سه بخش تشکیل شده است. البته با توجه به تصمیم گیری های فنی اپراتور دستگاه می توانید واحد های مراقبت دو بخشی نیز برای دستگاه خود پیدا کنید.

واحد های مراقبت دو بخشی شامل دو بخش فشار شکن و رطوبت گیر هستند که از خراب شدن دستگاه جلوگیری می کنند و طول عمر بیشتری برای دستگاه رقم می زنند. معمولا اپراتورهای فنی دستگاه های بادی که برای ماشین آلات و ابزار آلات نیاز به روغن نیست از این مورد استفاده می شود. در ادامه به معرفی 3 واحد اساسی بخش مراقبت کمپرسور باد می پردازیم که به شما کمک خواهد کرد بهتر این دستگاه را بشناسید:

واحد فشار شکن

هوای فشرده اضافی ه در پشت پیستون تا شیر یکطرفه قرار دارد و باید از دستگاه کمپرسور هوا خارج شود ،دارای یک فشار استاندارد میباشد که در غیر این صورت این بخش واحد مراقبت آن را اصلاح می کند!

فیلتر رطوبت

همانطور که احتمالا خودتان هم می دانید، هوای ارسال شده از کمپرسور هوا همواره دارای رطوبت زیادی است. اگر یک فرد فنی باشید که با دستگاه های بادی کار کرده باشید، می دانید که رطوبت شاید بزرگ ترین دشمن یک دستگاه یا ابزار بادی باشد. فیلتر رطوبتگیر که یکی از 3 بخش اساسی و مهم واحد مراقبت کمپرسور است می تواند به شما کمک کند که رطوبت هوا را خارج کنید تا آسیبی به دستگاه نرسد.

واحد روغن

ابزار و دستگاه بادی شما معمولا به روغن نیاز دارد! شما می توانید با استفاده از بخش سوم واحد مراقبت یعنی واحد روغن، روغن مورد نیاز دستگاه خود را تامین کنید. باید بدانید که روغن در بعضی مواقع حکم بسیار ضروری خواهد داشت. به همین دلیل وجود روغن برای کاهش اصطحلاک های دستگاه کاملا ضروری و حیاتی به نظر می رسد.

ماشین ها و ابزارهای بادی

دستگاه ها و ابزارآلات دارای کاربردهای بسیار متنوعی هستند. در هر دستگاهی که قصد خرید آن را دارید باید بدانید که نوع، اندازه، قدرت و سرعت ابزار می توانند معیارهایی برای مقایسه باشند. شما باید با مقایسه صحیح بین دستگاه هایی که به شما پیشنهاد می شود، دستگاه مورد نیاز خود را خریداری و از آن استفاده کنید.

تماس با ما

مطالب مرتبط

تعمیر و عیب یابی پمپ باد در مشهد

اگر پمپ باد شما هم دچار مشکل شده است حتما تا ادامه این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله به تعمیر پمپ باد و علت های مختلف خرابی پمپ...

پیشگفتاری درباره کمپرسورهای ایران پمپ

کمپرسورهای ایران پمپ نوعی ماشین است که از آن برای افزایش فشار سیالات تراکم پذیر استفاده می شود. استفاده از قدرت هوای فشرده به عنوان یک ...

مهم ترین نکات ایمنی و نگهداری از پمپ باد

پمپ باد به عنوان موتور محرکه دستگاه های پنوماتیکی یکی از مهم ترین ابزارهای صنعتی است و خریداران و مالکین باید برای افزایش عمر و نگهداری از این دستگاه ها...

15 روش برای کاهش هزینه های کمپرسور باد

کمپرسورهای هوا در طی یک چرخه‌ی کار معمولی از حجم قابل توجهی انرژی استفاده می‌کنند. اما با اطلاعات و آگاهی کافی در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی کمپرسور باد از انرژی، می‌توان...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *