مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

کمپرسور دو مرحله ای چیست و چگونه کار می کند؟

آپدیت شده در: 04 اردیبهشت 1401

کمپرسور دو مرحله ای چیست؟ کمپرسوری است که هوا را می‌تواند در دو مرحله فشرده کند. کمپرسور‌ها نقش زیادی را در صنایع مختلف دارند و استفاده از آن‌ها می‌تواند در افزایش راندمان کاری نقش زیادی داشته باشد. همچنین این دستگاه در کاهش فعالیت نیروی انسانی نیز بسیار موثر است. در بین انواع کمپرسور‌ها می‌توان به کمپرسور دو مرحله ای اشاره کرد که می‌تواند انتخاب خوب و مناسبی برای کسب و کار‌هایی باشد که در مقیاس‌های بزرگ فعالیت می‌کنند. از این رو در این مقاله توضیحات کاملی را در مورد کمپرسور دو مرحله ای بیان می‌کنیم تا بیش از پیش با آن‌ آشنا شوید.

کمپرسور دو مرحله‌ای چیست؟

Array

کمپرسور‌های دو مرحله‌ ای از جمله کمپرسور‌های باکیفیت موجود در بازار هستند که با توجه به کارایی و عملکرد خوبشان به عنوان یکی از بهترین کمپرسور‌ها محسوب می‌شوند. برای آن که با نحوه عملکرد این دستگاه آشنا شوید، کافی است که به اسم آن توجه کنید؛ یعنی کمپرسور دو مرحله ای کمپرسوری است که هوا را می‌تواند در دو مرحله فشرده کند. فشرده سازی هوا در دو مرحله مزایا و فواید مختلفی را برای کسب و کار‌های صنعتی به وجود می‌آورد و از این رو باید گفت که بسیاری از مشاغل صنعتی برای افزایش کیفیت کار و تولید خود، از این نوع کمپرسور‌ها بهره می‌گیرند. به طور کلی می‌توان گفت که با وجود کارایی زیاد این کمپرسور اما از آن بیشتر در سیستم‌های زیر صفر استفاده می‌کنند، چرا که در این دما کمپرسور دو مرحله‌ ای عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

بخوانید: تبدیل واحد فشار

برای آن که بخواهیم کمپرسور‌هایی که هوا را در دو مرحله هوا را فشرده می‌کنند، دقیق‌تر تعریف کنیم، باید  گفت که سیستم‌هایی که در آن‌ها تراکم گاز از سوی اواپراتور به سمت کنداسور برای رسیدن به فشار کندانسور، در طی دو مرحله انجام می‌شود، به آن‌ها کمپرسور‌های دو مرحله‌ای می‌گویند. به طور کلی نوع کارکرد این دستگاه سبب شده تا راندمان و کارایی این سیستم برای دما‌های پایین بسیار مناسب باشد.

عملکرد کمپرسور دو مرحله ای چگونه است؟

Array

کمپرسور‌های دو مرحله‌ای از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام از این موارد در بهبود عملکرد دستگاه نقش زیادی دارند، اما برخی از قطعات به کار رفته در این دستگاه‌ از اهمیت بیشتری برخوردارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • الکتروموتور
  • سیلندر
  • پیستون

عمل فشرده سازی به عهده پیستون‌ها است و با حرکت‌ آن‌ها هوا فشرده می‌شود. سیلندر‌های که در کمپرسور به کار می‌روند، شامل دو نوع مختلف می‌شوند. انواع سیلندر باعث می‌شوند تا در استفاده از کمپرسور‌های دو مرحله‌ای محدود نشوید و بر اساس نیاز خود بهترین نوع را خریداری کنید. سیلندر‌های این کمپرسور یا به صورت فشار پایین هستند و یا به صورت فشار بالا. به سیلندر‌های فشار بالا HP و به سیلندر‌های فشار پایین LP می‌گویند.

بخوانید: ظرفیت کمپرسورهای باد

به طور کلی کندانسور و اواپراتور کمپرسور دو مرحله ای به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که بتوان از آن‌ها در دما‌های پایین استفاده کرد. این نوع کمپرسور‌ را برند‌ها و شرکت‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌کنند که این موضوع سبب می‌شود تا در هنگام خرید آن‌ها با چالش‌هایی روبه‌رو شوید. همانطور که گفته کمپرسور دو مرحله‌ای دارای اجزا و قطعات مختلف است و از این رو اگر می‌خواهید کمپرسور خوب و مرغوبی را خریداری کنید، باید به کیفیت قطعات آن توجه بسیار زیادی داشته باشید. با توجه به این توضیحات می‌توان گفت که کمپرسور‌های شرکت ایران پمپ از جمله‌ی کمپرسور‌های خوب و مرغوب هستند که در آن می‌توانید با انواع و اقسام کمپرسور‌هایی که در دو مرحله کار می‌کنند، آشنا شوید.

کمپرسور‌های دو مرحله چه مشخصاتی دارند؟

Array

کمپرسور‌ دو مرحله ای به دلیل عملکرد خاصی که دارد، از مشخصات متمایزی نیز برخوردار است. که در زیر به آن‌ها اشاره کرده ایم:

  • این دستگاه برای آن که بهترین کارایی را داشته باشد، نیاز به نیروی برق زیادی دارد. به طور کلی این کمپرسور با برق سه فاز 380 ولت بدون هیچ مشکلی کار می‌کند.
  • گاز مبردی که باید در این نوع از کمپرسور‌ها مورد استفاده قرار گیرد، شامل موارد مختلفی می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به R22، R407 و R507 اشاره کرد.
  • کمپرسور‌های دو مرحله معمولا به صورت 4 یا 6 سیلندر تولید و روانه بازار می‌شوند. از این رو باید در هنگام انتخاب آن‌ها با توجه به نوع نیاز خود از کمپرسور، بهترین مورد را برای خود خریداری کنید.

بخوانید: چرا آتش نشانی کمپرسور دارد؟

ویژگی‌های کمپرسور دو مرحله ای

Array

کمپرسورهای دو مرحله‌‌ای دارای ویژگی‌ها و مشخصات مختلفی هستند که کیفیت و مزیت‌های آن‌ها از دل همین ویژگی‌ها بیرون می‌آید. در ادامه برخی از ویژگی‌های آن‌ را بیان می‌کنیم:

  • طول عمر بالا
  • استفاده در مقیاس های بزرگ
  • مصرف کمتر انرژی

طول عمر بالا

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام انتخاب کمپرسور‌ها به آن توجه کنید، طول عمر بالای دستگاه‌ها است.  کسب و کار‌های صنعتی، ماهانه باید هزینه‌هایی زیادی را برای تعمیر و نگهداری لوازم و تجهیزات صرف کنند. از این رو می‌توان با استفاده از تجهیزات با کیفیت نظیر یک کمپرسور دو مرحله‌ای این نوع از هزینه‌ها را کاهش داد.

استفاده در مقیاس‌های بزرگ

کمپرسور‌های دو مرحله‌ای به طور کلی هوای بیشتری را تولید می‌کنند و این موضوع سبب شده تا بتوان از آن‌ها در مقیاس‌های بزرگ یعنی در کارخانه و کارگاه‌ها استفاده کرد.

مصرف کمتر انرژی

اگر بخواهیم کمپرسور دو مرحله ای را با کمپرسور تک مرحله‌ای از نظر مصرف انرژی مقایسه کنیم، کمپرسور‌های دو مرحله‌ای با وجود تولید بیشتر هوا فشرده، حدود 12 درصد کمتر از کمپرسور تک مرحله‌ای انرژی مصرف می‌کند.

معایب کمپرسور‌‌های دو مرحله‌ای

Array

با وجود تمام ویژگی‌هایی که کمپرسور‌های دو مرحله‌ای دارای آن است، در برخی از موارد نیز معایبی دارد.

اول عیب آن را می‌توان قیمت به نسبت بالایش به نسبت کمپرسور‌هایی که از نوع تک مرحله‌ای در بازار وجود دارند، اشاره کرد. از این رو بسیاری از افراد که به صورت مستقل کسب و کار کوچکی برای خود راه انداخته‌اند معمولا از این نوع کمپرسور استفاده نمی‌کنند. دیگر عیب آن را می‌توان وزن سنگینش و عدم جابه‌جایی یا جابه‌جایی سخت آن دانست. به همین دلیل باید قبل از خرید کمپرسور دو مرحله ای جای مناسبی را برای آن انتخاب کنید، تا با مشکل جابه‌جایی آن روبه‌رو نشوید.

ببینید: کمپرسور یخچالی

سخن‌‌‌پایانی

کسب وکار های صنعتی که در مقیاس‌های بزرگ کار می‌کنند، معمولا به هوای فشرده زیادی نیاز دارند که کمپرسور‌های کوچک نمی‌توانند این نیاز را ارضا کنند. به همین دلیل می‌توان گفت که کمپرسور دو مرحله ای می‌تواند انتخاب مناسبی برای کسب وکار‌های صنعتی باشد که در مقیاس بزرگ کار می‌کنند.

کمپرسور دو مرحله ای چیست و چگونه کار می کند؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟