مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

راهنمای خرید کمپرسور باد دسته دوم

آپدیت شده در: 28 تیر 1401

کمپرسور باد یکی از دستگاه های مهم مورد استفاده در کارگاه های صنعتی است که وظیفه تولید هوا فشرده شده را بر عهده دارد. اگر قصد خرید کمپرسور باد را دارید ولی نمی‌خواهید هزینه زیادی کنید، ما به شما پیشنهاد خرید کمپرسور باد دسته دوم را می‌‎کنیم. کمپرسور های باد دسته دوم توان کمپرسور ها نو را ندارند، ولی در صورت انتخاب  یک کمپرسور دسته دوم سالم، می‌توان استفاده خوبی از آن کرد و کار و فعالیت خود را به خوبی پیش برد.

به دلیل اینکه کمپرسور باد، دستگاهی پیچیده‌ای است، حتما هنگام خرید کمپرسور باد دست دوم ، باید نکاتی را مورد بررسی و ارزیابی قرارداد. اگر قصد خرید کمپرسور باد دسته دوم را دارید، بهتر است درمورد نحوه صحیح بررسی کمپرسور باد و نگهداری اصولی آن اطلاعاتی کسب نمایید؛ ما در این مقاله به بررسی کمپرسور باد دسته دوم هنگام خرید پرداخته ایم. اگر شما دنبال خرید کمپرسور باد دسته دوم هستید، پس تا انتهای مقاله راهنمای خرید کمپرسور باد دسته دوم ایران پمپ همراه شوید.

چگونه باید کمپرسور باد دست دوم مناسب را انتخاب کنیم؟

انتخاب کمپرسور باد دست دوم

اولین مورد هنگام خرید کمپرسور باد دسته دوم ، انتخاب کمپرسور مناسب با فعالیت خود است. یعنی باید کمپرسوری را انتخاب کنید که بتواند به خوبی نیاز شما را جواب دهد. پس بهتر است حجم کاری خود را تعیین کنید و با توجه به آن، بهترین کمپرسور را انتخاب کنید. انتخاب کمپرسور مناسب کار و فعالیت خود، اولین و مهم ترین گام برای خرید کمپرسور باد دسته دوم است.

حالا اگر کمپرسوری که انتخاب کردیم مناسب کار ما نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کمپرسوری که شما انتخاب کردید نتواند حجم کاری شما را پشتیبانی کند و مجبور باشد به طور مداوم کار کند، ممکنه با گذر زمان دور موتور کمپرسور کاهش بیابد و در نهایت بسوزد.

اگر هم کمپرسور با قدرت بالا انتخاب کنید ولی با آن فعالیت های سبک انجام دهید، بخشی از هزینه که شما پرداخت کرده اید بلااستفاده می‌ماند و عمر کمپرسور را کاهش می‌دهد. بهترین راه، انتخاب کمپرسور مناسب با حجم کاری و هزینه شما است تا هم به خوبی برای شما کار کند و هم اینکه از هزینه های اضافی جلوگیری کند.

بررسی اجزاء مختلف کمپرسور باد دسته دوم

هنگام خرید کمپرسور باد دسته دوم، ابتدا باید از چند جهت، کمپرسور را مورد بررسی قرار داد. عملکرد هر یک از اجزا کمپرسور باد بسیار مهم است. اگر هر یک از قطعات کمپرسور به هر دلیلی دچار اختلال حین کار یا خرابی شود، ممکن است در فرایند کار کمپرسور باد دسته دوم تاثیرگذار باشد.

پس دقت در جزئیات کمپرسور باد دسته دوم بسیار مهم است. ما در ادامه به بررسی هر یک از اجزای مهمی که در فرایند کار کمپرسور مهم است را برای شما بیان می‌کنیم.

بررسی سلامت و عمر مخزن و پوسته آن

برسی عمر مخزن کمپرسور باد استوک

اولین نکته در راهنمای خرید کمپرسور باد دسته دوم که آن توجه کنید، بحث مخزن است. هنگام خرید کمپرسور باد دسته دوم دقت کنید که آب مخزن خالی شده است یا نه؛ اگر خالی بود، برای اطلاع از وضعیت مخزن کمپرسور، داخل آن مقداری آب ریخته و سپس تخلیه کنید، اگر رنگ آب خالی شده تغییر کرده  و به سمت تیره شدن سوق داده شده باشد، نشان دهنده این است که آب درون مخزن به مدت طولانی تخلیه نشده و نمی‌توان عمر آن را درست تخمین زد.

میتوانید قسمت انتهای مخزن را با استفاده از ابزاری مثل چکش،ضربه بزنید.در صورتیکه مخزن پوسیده باشد و عمر خود را کرده باشد،سریعا سوراخ خواهد شد.اما اگر چندین ضربه زدید و هیچ اتفاقی نیوفتاد،مخزن سالم به نظر میرسد.همچنین با ضربه زدن به قسمت های مختلف مخزن اگر صدای ایجاد شده تغییر کرد،مشخص است که قسمتی از ورق مخزن نازک تر از سایر قسمتها میباشد.

به دلیل اینکه هوای فشرده شده داخل مخزن با کمی رطوبت همراه است، بعد از مدتی استفاده و سرد شدن، هوای فشرده شده داخل مخزن شروع به تشکیل قطرات آب می‌کند. به همین دلیل توصیه ما این است که هر دو هفته یکبار ( البته بسته به نوع زخامت ورقه این زمان متغیر است) مخزن کمپرسور باد تخلیه شود.

اطمینان از کارکرد کلید قطع کن کمپرسور

بررسی کارکرد کلید اتومات کمپرسور باد استوک

بعد از چک کردن مخزن، به سراغ امتحان کلید قطع کن کمپرسور باد دسته دوم می‌رویم. کلید قطع کن، وظیفه قطع و وصل کردن برق پمپ باد را برعهده دارد. این قطعه قابلیت تنظیم کردن کمپرسور در فشار باد معین را دارا می‌باشد، به این گونه که در فشار معین برق کمپرسور را قطع و بعد از کم شدن فشار باد کمپرسور دوباره برق را به موتور وصل می کند تا کمپرسور مجددا شروع به کار کردن نماید.

برای اینکه از سلامت کلید قطع کن کمپرسور باد اطلاع کسب نمایید؛ ابتدا شیر مخزن کمپرسور را باز کرده تا هوا داخل آن به طور کامل تخلیه شود، بعد از خالی شدن باد، کمپرسور را روشن کرده تا موتور شروع به کار کردن کند، سپس شیر تخلیه را می‌بندیم تا ببینیم آیا موتور رو درجه تعریف شده مثلا 8 بار برق را قطع می‌کند یا نه.اینکار را چندین بار امتحان کنید و درجه قطع کردن و روشن شدن کمرسور باد را یاد داشت کنید.چنانچه در تمام دفعات مقدار ها ثابت بود،نشان از سلامت بودن کلید اتومات میباشد.

اما اگر قطع کن روی درجه مثلا  7.5، 7 قطع شد، یعنی اینکه قطع کن دیگر حساسیت لازم را ندارد و باید تعویض شود.

توجه به درجه کمپرسور

توجه به درجه کمپرسور

درجه کمپرسور باد یکی دیگر از قطعات مهم کمپرسور باد است که وظیفه نمایش هوای فشرده شده داخل مخزن را دارد.

برای اینکه بخواهید از کارکرد درجه کمپرسور اطمینان کسب کنید، ابتدا هوای مخزن را خالی کرده و سپس کمپرسور را روشن می‌کنید، اگر که درجه کمپرسور دارای نوسان باشد و بالا پایین برود، یعنی درجه کمپرسور سالم است، اما اگر درجه گیر داشت و خوب بالا پایین نرفت، یعنی اینکه درجه کمپرسور باد به خوبی کار نمی‌کند.

برسی مانومتر پمپ باد استوک

وقتی درجه کمپرسور باد به خوبی کار نکند، نمی‌توان از مقدار هوای فشرده شده داخل مخزن کمپرسور باد اطلاع کسب کرد که این موضوع هم می‌تواند مشکلات دیگری برای کمپرسور ایجاد کند.

اگر نیاز دارید تا فشار کمپرسور را به واحد های مختلف تبدیل کنید، می‌توانید به صفحه تبدیل واحد فشار مراجعه نمایید و از بین تمامی واحد های فشار، اقدام به تبدیل هر کدام به صورت آنلاین و آنی کنید.

موتور، مهم‌ترین قسمت کمپرسور باد

موتور، مهم‌ترین قسمت کمپرسور باد

موتور کمپرسور باد، قلب کمپرسور باد است. موتور کمپرسور باد دارای انواع مختلفی مانند موتور پیستونی، موتور سیلندری، موتور یخچال و موتور های بدون روغن است. در واقع نوع هر کمپرسور، با نوع موتور آن مشخص می‌شود. روش تست انواع موتورهای کمپرسور متفاوت است، اما چند مورد کلی در تست موتور کمپرسور باد وجود دارد که حتما باید آن ها را لحاظ کرد.

اول اینکه مثل دفعات قبل باید ابتدا مخزن کمپرسور باد را خالی کنید، سپس موتور را روشن کنید و صبر کنید ببینید که با توجه به حجم مخزن چقدر طول می‌کشد که مخزن پمپ باد دسته دوم پر شود. به طور مثال مخزن یک کمپرسور باد با حجم 50 لیتری را در نظر بگیرید، حدود 5 دقیقه طول می‌کشد که مخزن این نوع کمپرسور از 0 به 7.5 و 8 بار برسد (حتما دقت کنید که درجه کمپرسور درست باشد). اگر که دیدید موتور با تاخیر شروع به پر کردن مخزن کمپرسور باد می‌کند، یعنی اینکه موتور دارای اختلال و مشکل است.

برسی کارکرد موتور پمپ باد استوک

در دیگر شرایط ممکن است که موتور کمپرسور توان رساندن فشار در درجه مطلوب را نداشته باید. در چنین حالتی ممکن است که مشکل از درجه کمپرسور باشد. اما اگر که درجه را چک کردید و مشکل از آن نبود، به احتمال زیاد مشکل از موتور کمپرسور باد است و موتور دیگر توان باد کردن مخزن کمپرسور را ندارد و نیاز به تعویض قطعه دارد.

همیشه بر روی مخزن کمپرسور های باد برچسب مشخصاتی وجود دارد که تمامی اطلاعات مربوط به موتور مانند قدرت، راندمان، میزان هوادهی و … نمایش داده می‌شود. از آنجا می‌توانید تمامی اطلاعات مربوط به موتور کمپرسور باد خود را بررسی کنید.

آیا کمپرسوری که انتخاب می‌کنید پر سروصدا است یا نه؟

میزان تولید سر و صدا کمپرسور باد بسیار مهم است، اگر موتور کمپرسوری که می‌خواهید انتخاب کنید از نوع یخچالی یا سایلنت باشد، نباید سر و صدا اضافه داشته باشد، اگر هم کمپرسور از انواع دیگری مانند پیستونی یا شعاعی باشد، نباید سروصدایی که تولید می‌کند بیش از حد باشد.

اگر که روغن موتور کمپرسور باد روغنی به صورت صحیح و اصولی تعویض نشود یا در درازمدت از روغن بی کیفیت در آن استفاده شود، موجب ایجاد سروصدای اضافی می‌شود.

اگر پمپ باد دست دوم که خریدید دارای سروصدای اضافی بود، بهتر است یکبار به طور کامل قطعات اصلی موتور را تعویض کرده، اگر با این کار صدای کمپرسور گرفته شد، معلوم می‌شود که مشکل از کجا بوده است، اگر هم که با این کار مشکل صدای کمپرسور حل نشد، بهتر است که این موضوع را با یک متخصص درمیان بگذارید.

در این مقاله سعی شد با ارائه راهنمای خرید کمپرسور باد دست دوم ، به شما کمک کنیم بتوانید بهترین کمپرسور باد دسته دوم را خریداری نمایید، زمانی که به سراغ خرید کمپرسور باد دسته می‌روید، بعد از بررسی ظاهری کمپرسور، تمامی قطعات را با دقت بررسی کنید تا بتوانید بهترین کمپرسور را انتخاب نمایید.

شرکت ایران پمپ، یکی از بزرگترین تولید کننده های انواع کمپرسور ها با بهترین کیفیت است که مهمترین خدمات مربوط به کمپرسور باد را به شما ارائه می‌‎کند. اگر قصد خرید کمپرسور باد دسته دوم را دارید و هنوز هم نمی‌دانید چه کمپرسوری مناسب برای فعالیت های خود انتخاب کنید، می‌توانید با متخصصین ایران پمپ ارتباط برقرار کنید و در این زمینه با آن ها مشورت کنید.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

  1. من تجربه خوبی از خرید کمپرسور باد دسته دوم دارم اصلا. پیشنهاد میکنم همون نوشو بخرید

    1. سلام دوست عزیز.اگر قبل از خرید مشاوره میگرفتین قطعا میتونستین پمپ باد دست دوم خوبی بخرید.قبل از خرید پمپ باد دست دوم باید به یکسری نکات توجه کنید که دچار مشکل نشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟