مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

معیارهای خرید پمپ باد دسته دوم

آپدیت شده در: 05 تیر 1402

کمپرسور باد یکی از دستگاه های مهم مورد استفاده در کارگاه های صنعتی است که وظیفه تولید هوا فشرده شده را بر عهده دارد. اگر قصد خرید کمپرسور باد را دارید ولی نمی‌خواهید هزینه زیادی کنید، ما به شما پیشنهاد خرید کمپرسور باد دسته دوم را می‌‎کنیم. کمپرسور های باد دسته دوم توان کمپرسور ها نو را ندارند، ولی در صورت انتخاب یک کمپرسور دسته دوم سالم، می‌توان استفاده خوبی از آن کرد و کار و فعالیت خود را به خوبی پیش برد.

به دلیل اینکه کمپرسور باد، دستگاهی پیچیده‌ای است، حتما هنگام خرید کمپرسور باد دست دوم، باید نکاتی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. اگر قصد خرید کمپرسور باد دسته دوم را دارید، بهتر است در مورد نحوه صحیح بررسی کمپرسور باد و نگهداری اصولی آن اطلاعاتی کسب نمایید؛ ما در این مقاله به بررسی کمپرسور باد دسته دوم هنگام خرید پرداخته ایم.

جالب است بدانید که تفاوتی بین قدرت موتور و توان تولید هوای فشرده در پمپ باد نو با پمپ باد دست دوم وجود ندارد.

چگونه باید کمپرسور باد دست دوم مناسب را انتخاب کنیم؟

Array

اولین مورد هنگام خرید کمپرسور باد دسته دوم ، انتخاب کمپرسور مناسب با فعالیت خود است. یعنی باید کمپرسوری را انتخاب کنید که بتواند به خوبی نیاز شما را جواب دهد. پس بهتر است حجم کاری خود را تعیین کنید و با توجه به آن، بهترین کمپرسور را انتخاب کنید. انتخاب کمپرسور مناسب کار و فعالیت خود، اولین و مهم ترین گام برای خرید کمپرسور باد دسته دوم است.

اگر کمپرسور مناسب کار ما نباشد، چه کار کنیم؟

اگر کمپرسوری که شما انتخاب کردید، نتواند حجم کاری شما را پشتیبانی کند و مجبور باشد به طور مداوم کار کند؛ ممکن است با گذر زمان دور موتور کمپرسور کاهش بیابد و در نهایت بسوزد!

اگر هم کمپرسور با قدرت بالا انتخاب کنید ولی با آن فعالیت های سبک انجام دهید، بخشی از هزینه که شما پرداخت کرده اید بلااستفاده می‌ماند و عمر کمپرسور را کاهش می‌دهد. پس بهترین راه، انتخاب کمپرسور مناسب با حجم کاری و هزینه شما است. این اتفاق باعث می شود تا هم به خوبی برای شما کار کند و هم از هزینه های اضافی جلوگیری کند.

همچنین برای خرید پمپ باد استفاده شده و دست دوم باید امکان جا به جایی پمپ را نیز در نظر گرفت. زیرا اگر پمپ دارای وزن زیادی باشد که نتوانید به راحتی آن را حمل کنید، قطعا دچار مشکل می شوید.

بررسی اجزا مختلف و خرید برای کمپرسور باد استوک

هنگام خرید کمپرسور باد دسته دوم، ابتدا باید از چند جهت، کمپرسور را مورد بررسی قرار داد. عملکرد هر یک از اجزا کمپرسور باد بسیار مهم است. اگر هر یک از قطعات کمپرسور به هر دلیلی دچار اختلال حین کار یا خرابی شود، ممکن است در فرایند کار کمپرسور باد دسته دوم تاثیرگذار باشد.

پس دقت در جزئیات کمپرسور باد دسته دوم بسیار مهم است. ما در ادامه به بررسی هر یک از اجزای مهمی که در فرایند کار کمپرسور مهم است را برای شما بیان می‌کنیم.

1- بررسی سلامت و عمر مخزن پمپ باد دست دوم

Array

مخزن از مهم‌ ترین قسمت های پمپ باد استوک می باشد که حتما باید از سالم بودن و استاندارد بودن ضخامت آن اطمینان حاصل کنید. هنگام خرید کمپرسور باد دسته دوم دقت کنید که آب مخزن پمپ باد دست دوم خالی شده است یا خیر؛ اگر خالی بود، برای اطلاع از وضعیت مخزن کمپرسور، داخل آن مقداری آب ریخته و سپس تخلیه کنید.

اما اگر رنگ آب خالی شده تغییر کرده و به سمت تیره شدن سوق داده شده باشد، نشان دهنده این است که آب درون مخزن به مدت طولانی تخلیه نشده و نمی توان عمر آن را درست تخمین زد. همچنین مخزن های پوسیده کمپرسور، می توانند علت دیر پر شدن پمپ باد هم باشند. چرا که موجب نشتی می شوند.

به دلیل اینکه هوای فشرده شده داخل مخزن پمپ باد دست دوم با کمی رطوبت همراه است، بعد از مدتی استفاده و سرد شدن، هوای فشرده شده داخل مخزن شروع به تشکیل قطرات آب می‌کند. به همین دلیل توصیه ما این است که هر دو هفته یکبار (البته بسته به نوع ضخامت ورقه این زمان متغیر است) مخزن کمپرسور باد تخلیه شود.

2- توجه به ضخامت مخزن پمپ باد

توجه به ضخامت مخزن می تواند از دیگر عوامل بررسی مخزن پمپ باد باشد. مثلا پمپ باد 250 لیتری دارای ضخامت ورق 3 میلی‌ لیتری می‌باشد که به مرور زمان به خاطر جمع شدن آب در انتهای مخزن موجب خوردگی و پوسیدگی مخزن می‌شود.

به گونه‌ای که در بعضی از قسمت ‌های مخزن ممکن است ضخامت ورق حتی به 1 میلی ‌لیتر هم برسد! در چنین حالتی مخزن به هیچ عنوان نمی‌تواند فشار بار مورد نیاز را متحمل شود. در واقع ممکن است خطر جانی در پی داشته باشد که به هیچ وجه قابل جبران نخواهد بود، زیرا در فشار بالا امکان سوراخ شدن مخزن وجود خواهد داشت.

می توانید قسمت انتهای مخزن را با استفاده از ابزاری مثل چکش، ضربه بزنید. در صورتی که مخزن پوسیده باشد و عمر خود را کرده باشد، سریعا سوراخ خواهد شد. اما اگر چندین ضربه زدید و هیچ اتفاقی نیوفتاد، مخزن پمپ باد استوک سالم به نظر می رسد. همچنین با ضربه زدن به قسمت های مختلف مخزن اگر صدای ایجاد شده تغییر کرد، مشخص است که قسمتی از ورق مخزن نازک تر از سایر قسمت ها می باشد.

پس به نکات زیر توجه کنید:

  1. امتحان کردن مخزن با ریختن آب در مخزن و تخلیه آن (توجه به تغییر رنگ)
  2. استفاده از چکش برای بررسی استقامت و سوراخ نشدن مخزن

3- اطمینان از کارکرد کلید قطع کن کمپرسور

Array

بعد از چک کردن مخزن، به سراغ امتحان کلید اتومات قطع کن پمپ باد می‌رویم. کلید قطع کن، وظیفه قطع و وصل کردن برق پمپ باد را برعهده دارد. این قطعه قابلیت تنظیم کردن کمپرسور در فشار باد معین را دارا می‌باشد، به این گونه که در فشار معین برق کمپرسور را قطع و بعد از کم شدن فشار باد کمپرسور دوباره برق را به موتور وصل می کند تا کمپرسور مجددا شروع به کار کردن نماید.

برای اینکه از سلامت کلید قطع کن کمپرسور باد اطلاع کسب نمایید؛ ابتدا شیر مخزن کمپرسور را باز کرده تا هوا داخل آن به طور کامل تخلیه شود، بعد از خالی شدن باد، کمپرسور را روشن کرده تا موتور شروع به کار کردن کند، سپس شیر تخلیه را می‌بندیم تا ببینیم آیا موتور رو درجه تعریف شده مثلا 8 بار برق را قطع می‌کند یا نه.اینکار را چندین بار امتحان کنید و درجه قطع کردن و روشن شدن کمرسور باد را یاد داشت کنید.چنانچه در تمام دفعات مقدار ها ثابت بود،نشان از سلامت بودن کلید اتومات می باشد.

اما اگر قطع کن روی درجه مثلا 7.5، 7 قطع شد، یعنی اینکه قطع کن دیگر حساسیت لازم را ندارد و باید تعویض شود.

4- توجه به درجه کمپرسور

Array

درجه کمپرسور باد یکی دیگر از قطعات مهم کمپرسور باد است که وظیفه نمایش هوای فشرده شده داخل مخزن را دارد.

برای اینکه بخواهید از کارکرد درجه کمپرسور اطمینان کسب کنید، ابتدا هوای مخزن را خالی کرده و سپس کمپرسور را روشن می‌کنید، اگر که درجه کمپرسور دارای نوسان باشد و بالا پایین برود، یعنی درجه کمپرسور سالم است، اما اگر درجه گیر داشت و خوب بالا پایین نرفت، یعنی اینکه درجه کمپرسور باد به خوبی کار نمی‌کند.

Array

وقتی درجه کمپرسور باد به خوبی کار نکند، نمی‌توان از مقدار هوای فشرده شده داخل مخزن کمپرسور باد اطلاع کسب کرد که این موضوع هم می‌تواند مشکلات دیگری برای کمپرسور ایجاد کند.

اگر نیاز دارید تا فشار کمپرسور را به واحد های مختلف تبدیل کنید، می‌توانید به صفحه تبدیل واحد فشار مراجعه نمایید و از بین تمامی واحد های فشار، اقدام به تبدیل هر کدام به صورت آنلاین و آنی کنید.

5- موتور، مهم ترین قسمت کمپرسور باد

Array

موتور کمپرسور باد، قلب کمپرسور باد است. موتور کمپرسور باد دارای انواع مختلفی مانند موتور پیستونی، موتور سیلندری، موتور یخچال و موتور های بدون روغن است. در واقع نوع هر کمپرسور، با نوع موتور آن مشخص می‌شود. روش تست انواع موتورهای کمپرسور متفاوت است، اما چند مورد کلی در تست موتور کمپرسور باد وجود دارد که حتما باید آن ها را لحاظ کرد.

اول اینکه مثل دفعات قبل باید ابتدا مخزن کمپرسور باد را خالی کنید، سپس موتور را روشن کنید و صبر کنید ببینید که با توجه به حجم مخزن چقدر طول می‌کشد که مخزن پمپ باد دسته دوم پر شود. به طور مثال مخزن یک کمپرسور باد با حجم 50 لیتری را در نظر بگیرید، حدود 5 دقیقه طول می‌کشد که مخزن این نوع کمپرسور از 0 به 7.5 و 8 بار برسد (حتما دقت کنید که درجه کمپرسور درست باشد). اگر که دیدید موتور با تاخیر شروع به پر کردن مخزن کمپرسور باد می‌کند، یعنی اینکه موتور دارای اختلال و مشکل است.

Array

در دیگر شرایط ممکن است که موتور کمپرسور توان رساندن فشار در درجه مطلوب را نداشته باید. در چنین حالتی ممکن است که مشکل از درجه کمپرسور باشد. اما اگر که درجه را چک کردید و مشکل از آن نبود، به احتمال زیاد مشکل از موتور کمپرسور باد است و موتور دیگر توان باد کردن مخزن کمپرسور را ندارد و نیاز به تعویض قطعه دارد.

همیشه بر روی مخزن کمپرسور های باد برچسب مشخصاتی وجود دارد که تمامی اطلاعات مربوط به موتور مانند قدرت، راندمان، میزان هوادهی و … نمایش داده می‌شود. از آنجا می‌توانید تمامی اطلاعات مربوط به موتور کمپرسور باد خود را بررسی کنید.

6- اطمینان از سالم بودن هواساز پمپ باد استفاده شده

به منظور اطمینان پیدا کردن از سالم بودن هوا ساز پمپ باد بی‌ صدا دست‌ دوم کافیست هنگام کار کردن پمپ باد زمان بگیرید تا ببینید که زمان پر شدن دستگاه در فشار 0 تا 8 bar، چند دقیقه طول می‌کشد.

اگر زمان پر شدن دستگاه بیشتر از 9 دقیقه طول بکشد یعنی فنر صفحه سوپاپ سیلندر جرم گرفته است که این مشکل اجازه متراکم شدن هوا را نمی‌دهد. دلیل دیگر این مشکل می‌تواند این باشد که سیلندر و رینگ پیستون نسبت به هم لقی دارند که این امر نیز موجب متراکم نشدن هوا می‌شود که در این صورت ممکن است مقداری روغن نیز وارد مخزن شود.

مورد بعدی در مورد واحد هواساز یا سیلندر، از فشار افتادن کمپرس می باشد. در چنین حالتی پمپ باد توانایی تولید هوای فشرده تا 8 بار نخواهد داشت و معمولا در فشار های پایین تر مثلا 5 بار درجا کار می کند. اگر دیدید که پمپ باد بعد از گذشت مدتی بر روی یک درجه گیر کرده است احتمالا سیلندرها دچار مشکل هستند و باید تعمیر شوند.

مزایای استفاده از کمپرسور باد استوک یخچالی

Array

پمپ باد انواع مختلفی دارد اما یکی از پراستفاده ترین انواع پمپ باد استفاده شده، کمپرسورهای بی صدا هستند. پمپ باد یخچالی دست دوم جزو ابزارهای چند کاره فوق ‌العاده می باشد که در طیف وسیعی از فعالیت‌ ها همانند پزشکی، نقاشی، راه اندازی ابزارهای قدرتی و … می توان آن را مورد استفاده قرار داد. برای استفاده یا خرید پمپ باد دست دوم لازم است ابتدا نیازتان را به طور کامل شناسایی کنید تا بتوانید اندازه و توان پمپ باد را به درستی مطابق با نیازتان بررسی کنید.

به طور کلی باید گفته شود که هر چقدر دستگاه مورد استفاده شما از قدرت بیشتری برخوردار باشد، توان کم‌ تری دارد و هر چقدر که توان پمپ بیشتر باشد، هزینه بالاتری خواهد داشت.

کارایی بالا

لازم است بدانید در کمپرسور بادهای بی صدا به دلیل به کارگیری ساختار پمپ دوگانه امکان رسیدن نسبت حجم به فشار با دور بسیار کم‌ تری فراهم می‌شود. به علاوه به کارگیری سیلندر آلومینیوم در کمپرسور باد بدون صدا برای کاهش حرارت سبب می‌شود تا پمپ هوا در دمای بسیار کم فعالیت خود را انجام دهد.

در واقع پمپ باد یخچالی دست دوم دست دوم برای فعالیت در دمای پایین بهینه‌ تر هستند زیرا دیگر نیازی نیست نگران سفت شدن روغن در سرما باشید. در این نوع از پمپ بادها میزان اتلاف انرژی و نشتی نیز به حداقل میرسد که برای محیط زیست نیز بهتر است.

صدای کم

همان طور که در بخش بالا نیز گفته شد، انواع پمپ باد یخچالی دست دوم اکثرا بدون روغن هستند که با تکنولوژی دو پیستونه و دایرکت درایو همراه با تکنولوژی بدون صدا کار می‌کنند. همین امر باعث شده است تا نسبت به پمپ باد های پر سر و صدا بسیار روان ‌تر کار کنند. به دلیل قابلیت بدون صدا یا کم صدا بودن پمپ باد بی‌صدا دست دوم را می‌توان در تمامی مکان‌ های بسته یا باز مورد استفاده قرار داد.

طول عمر بیشتر

در گذشته تمامی مشتریان بر این باور بودند که پمپ بادهای روغنی طول عمری بیشتری نسبت به پمپ بادهای بدون روغن دارند. دلیل این باور این بود که به خاطر روغن کاری عملیات تعمیر و نگهداری به طور منظم انجام می‌شد. اما لازم است بدانید که امروزه پمپ باد بی‌صدا بدون روغن با میزان گرمای کم ‌تری کار می‌کند که نسبت به پمپ بادهای روغنی نیز طول عمر بیشتری دارد.

آیا کمپرسوری که انتخاب می‌کنید پر سروصدا است یا نه؟

میزان تولید سر و صدا کمپرسور باد بسیار مهم است، اگر موتور کمپرسوری که می‌خواهید انتخاب کنید از نوع یخچالی یا سایلنت باشد، نباید سر و صدا اضافه داشته باشد، اگر هم کمپرسور از انواع دیگری مانند پیستونی یا شعاعی باشد، نباید سروصدایی که تولید می‌کند بیش از حد باشد.

اگر که روغن موتور کمپرسور باد روغنی به صورت صحیح و اصولی تعویض نشود یا در درازمدت از روغن بی کیفیت در آن استفاده شود، موجب ایجاد سروصدای اضافی می‌شود.

اگر پمپ باد دست دوم که خریدید دارای سر و صدا اضافی بود، بهتر است یکبار به طور کامل قطعات اصلی موتور را تعویض کنید. اگر با این کار مشکل صدای کمپرسور حل نشد، بهتر است که این موضوع را با یک متخصص درمیان بگذارید.

تماس برای راهنمایی در خرید انواع کمپرسور باد دست دوم و جدید: 05138595333

قیمت پمپ باد دست دوم چقدر است؟

قیمت پمپ باد دست دوم چقدر است؟ سوالی بسیار دشوار! با توجه به معیارها و فاکتورهای خرید پمپ باد دست دوم یا استوک، قیمت گذاری بر روی آن ها تغریبا غیرممکن است. چرا که ابتدا باید بتوانید کمپرسور استفاده شده را مشاهده کنید تا عیوب و میزان استهلاک آن را متوجه شوید. در غیر این صورت قیمت گذاری بر روی پمپ باد دست دوم امکان پذیر نمی باشد.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد با ارائه راهنمای خرید کمپرسور باد دست دوم ، به شما کمک کنیم بتوانید بهترین کمپرسور باد دسته دوم را خریداری نمایید، زمانی که به سراغ خرید کمپرسور باد دسته می‌روید، بعد از بررسی ظاهری کمپرسور، تمامی قطعات را با دقت بررسی کنید تا بتوانید بهترین کمپرسور را انتخاب نمایید.

شرکت ایران پمپ، یکی از بزرگترین تولیدکننده های انواع کمپرسور ها با بهترین کیفیت است که مهم ترین خدمات مربوط به کمپرسور باد را به شما ارائه می ‎کند. اگر قصد خرید کمپرسور باد دسته دوم را دارید و هنوز هم نمی دانید چه کمپرسوری مناسب برای فعالیت های خود انتخاب کنید، می توانید با متخصصین ایران پمپ ارتباط برقرار کنید و در این زمینه با آن ها مشورت کنید.

معیارهای خرید پمپ باد دسته دوم

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫19 نظرها

  1. من تجربه خوبی از خرید کمپرسور باد دسته دوم دارم اصلا. پیشنهاد میکنم همون نوشو بخرید

    1. سلام دوست عزیز.اگر قبل از خرید مشاوره میگرفتین قطعا میتونستین پمپ باد دست دوم خوبی بخرید.قبل از خرید پمپ باد دست دوم باید به یکسری نکات توجه کنید که دچار مشکل نشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟