مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

چه عواملی در انتخاب کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا دخیل هستند؟

آپدیت شده در: 20 مهر 1401

دندانپزشکی یکی از حساس‌ترین رشته‌های پزشکی است؛ زیرا نیازمند دقت و حساسیت زیادی می‌باشد. پژوهشگران و مهندسین صنعت همواره در تلاش بوده‌اند تا دستگاه‌ها و تجهیزات دندانپزشکی مناسبی را طراحی کنند. یکی از مهم‌ترین این دستگاه‌ها، کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا است.

به طور کلی ابزار و وسایلی که دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌دهند باید بدون هیچ‌گونه آلودگی و رطوبت باشند تا مشکلی را در انجام فرآیندهای درمانی دندانپزشکی به وجود نیاورند. در این مقاله قصد داریم تا مطالب مفیدی را در مورد کمپرسور باد دندانپزشکی، انواع و ویژگی‌های آن در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

Array

نحوه کار کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا چگونه است؟

اساس کار در کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا، فشرده‌سازی هوا است. کمپرسورهای معمولی دیگر نمی‌توانند با رعایت تمام ضوابط و مسائل بهداشتی پروسه فشرده‌سازی هوا را انجام دهند و از این رو نمی‌توان از آن‌ها برای دندانپزشکی استفاده نمود.

این کمپرسورها باید در بازه‌های زمانی مشخصی روغن‌کاری شوند تا بهترین کارکرد را از خودشان نشان دهند. به همین دلیل کمپرسور های باد مخصوص دندانپزشکی طراحی و تولید شدند.

در مورد کمپرسور های روغنی ، امکان دارد که روغن کمپرسور باد به هوا راه پیدا کند، برای جلوگیری از این اتفاق بهره‌گیری از سیستم‌های ویژه سیلانت ضروری است. با این حال نوع خاصی از این کمپرسورها وجود دارد که بدون روغن کار می‌کند. به عبارتی دیگر این کمپرسور‌ها نیازی به روغن‌کاری ندارند و آلودگی ناشی از ورود روغن به هوا را با خود به همراه نخواهند داشت. به این مدل از کمپرسورها، کمپرسور باد اویل فری یا بدون روغن میگویند.

Array

انواع کمپرسور های باد دندانپزشکی

دو مدل کلی از این کمپرسورها عمدتاً مورد استفاده دندانپزشکان قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

1- کمپرسور باد دندانپزشکی بزرگ بی‌صدا و کم‌صدا

این کمپرسورها انتخاب مناسبی برای بیمارستان‌ها هستند زیرا صدای تولیدی توسط آن‌ها بسیار کم است. یکی از مهم‌ترین و مناسب‌ترین ویژگی‌های کمپرسورهای باد دندانپزشکی ؛بدون روغن کار کردن میباشد. این کمپرسور به دلیل عدم نیاز به روغن ، هوای پاکیزه تری را نسبت به مدل های روغنی تولید میکند که بسیار مناسب مصارف پزشکی مانند  دندانپزشکی میباشد.

کمپرسور های باد بزرگ بی صدا معمولا دارای حجم مخزن 150 لیتر به بالا هستند که مناسب استفاده 4 یونیت به صورت همزمان میباشد. این دستگاهها به صورت ایستاده یا خوابیده طراحی و تولید میشوند.

2- کمپرسور های باد دندانپزشکی کوچک بی صدا

این دسته از کمپرسور ها برای محیط های کوچک مانند مطب های دندانپزشکی که دارای یک یا 2 یونیت هستند، بسیار مطلوب است. نصب راحتی نیز دارند و فضای کمی هم اشغال میکنند. در طراحی این کمپرسور به مسائل مهمی توجه شده که مهم‌ترین آن بدون صدا و بدون روغن کار کردن میباشد.

Array

چه عواملی در انتخاب کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا دخیل هستند؟

دندانپزشکان برای انتخاب کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا عوامل مختلفی را مدنظر قرار می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • – میزان تولید هوای فشرده
 • – میزان صدای کمپرسور باد
 • – خدمات پس از فروش و گارانتی
 • -در دسترس بودن قطعات یدکی
 • -کیفیت و عمر مفید کمپرسور باد
 • -بدون روغن کار کردن دستگاه

Array

4 مورد حساس برای خرید کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا

پیش از انجام هر گونه خرید، باید اطلاعات مناسبی در مورد این کالا به دست آورید. خرید کمپرسور باد دندانپزشکی هم از این قاعده مستثنا نیست و در هنگام خرید آن باید حتماً اطلاعاتی جامع و مناسبی را در مورد کارایی آن جمع‌آوری کرد. در ادامه به بیان برخی از این اطلاعات می‌پردازیم که در هر صورت برایتان بسیار مفید خواهد بود.

Array

1- مخزن هوای کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کمپرسور دندانپزشکی، مخزن هوای آن است. مخزن هوا معمولاً از جنس فولاد ساختمانی st37 می‌باشد که یک فولاد مستحکم و مقاوم محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین مسائل در فولادها، موضوع خوردگی است. منظور از خوردگی، اکسیداسیون فولاد به دلیل قرارگیری در معرض اکسیژن است که به آن زنگ‌زدگی هم می‌گویند.

در اثر این اتفاق رنگ فولاد تغییر می‌کند. چنین اتفاقی برای فولاد ساختمانی st37 یک اتفاق کاملاً محتمل است زیرا در عناصر آلیاژی آن، عنصر کروم وجود ندارد که از خوردگی جلوگیری نکند. برای رفع این مشکل در کمپرسورهای دندانپزشکی از یک لایه اپوکسی برای پوشش داخل مخزن استفاده می‌کنند.

اپوکسی یک ماده پلیمری است که مقاومت به خوردگی بسیار مطلوبی دارد. در زمان خرید کمپرسور باد دندانپزشکی حتماً به کیفیت پوشش ضد خوردگی استفاده شده در مخزن هوا توجه داشته باشید و در مورد آن از فروشنده سؤال بپرسید.

Array

2- میزان صدای کمپرسور باد دندانپزشکی

گاهی اوقات برخی از افراد تصور می‌کنند که کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا هیچ‌گونه صدایی از خود در هیچ حالتی تولید نمی‌کند. طبیعتاً هر کمپرسوری یک میزان صدای مشخصی را تولید می‌کند، اما صدای این نوع کمپرسور پایین است. با این حال اگر قصد خرید کمپرسور باد دندانپزشکی با حداقل صدای ممکن را دارید، باید کمپرسوری را خریداری کنید که در ساخت آن از یک موتور با  بالاترین کیفیت بهره گرفته شده باشد. در کمپرسورهای بدون روغن دندانپزشکی سایلنت، الکتروموتور و سیلندر به صورت کوبل می‌باشند و این موضوع باعث کارکرد مناسب کمپرسور بدون صدا می‌شود.(در حال حاضر فقط کمپرسور های اویل فری و کمپرسور های یخچالی بدون صدا هستند)

 علی‌رغم برطرف شدن مشکل روغن‌ریزی در این کمپرسورها، یکی از مشکلات محتمل در آن، تجمع آب و دیگر مایعات در مخزن کمپرسور است. این مشکل اگر ادامه‌دار باشد، کمپرسور را از حالت بی‌صدا خارج می‌کند. لذا باید نسبت به حل این مشکل اقدام مناسبی انجام داد که یکی از بهترین کارها بهره‌گیری از Dryer Compressor ، خشک‌کن یا میکرو فیلتر کمپرسور باد است.

Array

3- اطمینان از کیفیت کمپرسور دندانپزشکی

متأسفانه برخی از افراد سودجو برای گول زدن مشتری و فروش جنس نامرغوب خود به بهانه قیمت کمتر، به جای هواساز یا موتورهای باکیفیت از موتورهای کهنه و قدیمی یخچال‌ها یا موتورهای بی‌کیفیت و دسته چندم چینی استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی لازم است تا خریدار اطلاعات خود را نسبت به انواع موتور کمپرسور باد  بیشتر کند. توصیه میکنیم حتما از مراکز معتبر یا برند های مطرح اقدام به خرید نمایید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

لذا پرسیدن اطلاعات موتور کمپرسور از فروشنده یک امر ضروری است و در غیر این صورت احتمال ایجاد ضرر و خسارت بسیار زیاد خواهد بود. تمام ابزار دندانپزشکی جهت کارکرد، باید در یک فشار معین به کمپرسور اتصال داشته باشند. به هیچ عنوان نباید ابزار را در فشارهای کمتر از فشار نرمال به کمپرسور وصل کرد زیرا در چنین حالتی، احتمال تخریب ابزار و همچنین صدمه دیدن بیمار بسیار زیاد است.

Array

4- کیفیت هوای خروجی

کیفیت هوای خروجی کمپرسور یکی از مهم‌ترین مسائل در زمان خرید کمپرسور می‌باشد. پایین بودن کیفیت هوای خروجی، سلامت بیماران را تهدید خواهد کرد. اگر کمپرسور هوای تمیز را فشرده‌سازی کند، کیفیت هوای خروجی بهتر خواهد بود. قدرت هر کمپرسور برای فشرده‌سازی هوا یک مقدار مشخص است و طبیعتاً هر چقدر قدرت فشرده‌سازی موتور کمپرسور باد دندانپزشکی بیشتر باشد، کیفیت هوای خروجی بهتر و مدت کارکرد مداوم آن نیز بیشتر است.

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از مراجعه به دندانپزشکی مجبورید تا چندین روز از انواع آنتی بیوتیک ها استفاده کنید. دیل این موضوع کیفیت پایین هوای فشرده شده است که از مخزن کمپرسور باد به داخل یونیت دندانپزشکی و سپس به دهان بیمار وارد میشود.

اگر در خروجی باد کمپرسور از انواع میکرو فیلتر ها استفاده شود تا مایعات و ریز گردهای داخل هوا گرفته شود و همچنین مخزن کمپرسور باد به صورت مرتب هفته ای یکبار تخلیه شود، دیگر هوای پاک وارد دهان بیمار خواهد شد و نیاز به مصرف هیچ آنتی بیوتیکی نخواهد بود.

سخن پایانی

طبیعتاً نقش قیمت به عنوان یک عامل مهم در خرید کمپرسور غیرقابل اجتناب است. در خرید این کمپرسورها سعی کنید که کیفیت را بر قیمت ارجع بدانید زیرا کمپرسورهای دندانپزشکی بی‌کیفیت باعث ایجاد صدمات جبران‌ناپذیری به بیمار می‌شود. ما در ایران پمپ افتخار داریم تا کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا را با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

چه عواملی در انتخاب کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا دخیل هستند؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

 1. باسلام.ممنون ازتوضیحات کامل واموزنده شما.اقای مهندس برای دندانپزشکی بادویونیت کدام کوپرسورراشماپیشنهاد مدهید.متشکرم

  1. سلام وقت شما بخیر. بهترن گزینه کمپرسور باد 80 لیتری با یک موتور 1600 وات اویل فری یا 2 موتور 800 وات اویل فری هستش.
   برای توضیحات و راهنمایی بیشتر لطفا با این شماره تماس بگیرید
   09361151686
   مهندس درودی.سپاسگذارم

 2. سپاس گذارم از توضیحات کاملی که درباره انتخاب کمپرسور دندانپزشکی قرار دادید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟