مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

چگونه از زنگ زدن مخزن کمپرسور باد جلوگیری کنیم؟

آپدیت شده در: 07 اسفند 1400

کمپرسور باد تامین کننده نیروی محرک بسیاری از صنایع می‌باشند. برای حفظ کیفیت و سلامتی کمپرسور های هوا لازم است تا از آنها به خوبی تعمیر و نگهداری شود. یکی از مواردی که باعث خرابی و مشکل در سیستم هوای فشرده می‌شود، زنگ زدن و سوراخ شدن مخزن پمپ باد می‌باشد. در این مقاله به معرفی راهکارهایی برای پیشگیری از زنگ زدن و تشکیل رسوب در مخزن پمپ باد پرداخته و معضلاتی که این مشکل برای سیستم هوای فشرده پیش می‌آورد را بررسی خواهیم کرد.

دلایل زنگ زدن و سوراخ شدن مخزن پمپ باد :

رطوبت موجود در هوا پس از ورود به کمپرسور و فشرده شدن، کندانس شده و به مایع تبدیل می‌شود. این آب مایع درون مخزن کمپرسور هوا جمع شده و به مرور زمان باعث ایجاد زنگ زدگی مخزن می‌شود.

زنگ زدن یا سوراخ شدن مخزن کمپرسور باد باعث کاهش عمر آن شده و می‌تواند خطرات بسیار جدی را در پی داشته باشد. مخزن‌های زنگ زده، مقاومت خود را در برابر تحمل فشار از دست داده و در موارد شدید زنگ زدگی، فشار بالا درون مخزن باعث ایجاد نشتی آن خواهد شد.
در نتیجه پیش گرفتن راهکارهایی برای جلوگیری از این امر، هم از نظر ایمنی و هم اقتصادی، ضروری می‌باشد.

همچنین هوای فشرده مرطوب در حین انتقال از لوله‌ های انتقال، دمای خود را از دست داده و بخشی از رطوبت هوا به مایع تبدیل شده و درون لوله‌ ها جمع می‌شود. این آب مایع باعث زنگ زدن لوله‌ ها شده و همچنین شرایط‌ را برای تشکیل رسوب در لوله‌ ها مهیا می‌کند.

زنگ زدگی لوله‌ ها باعث سوراخ شدن و ایجاد نشتی در آنها شده که باعث هدر رفت هوای فشرده می‌شود. همچنین رسوبات لوله‌ ها نیز عامل ایجاد کننده افت فشار می‌باشد. در نتیجه زنگ زدن و تشکیل رسوب در سیستم هوای فشرده باعث کاهش شدید بازده کمپرسور هوا، بالا رفتن هزینه‌ برق مصرفی و کاهش طول عمر کمپرسور های هوا خواهند شد.

Array

راه‌ های پیشگیری از زنگ زدن مخزن کمپرسور هوا :

همواره مقادیری از آب مایع درون مخزن کمپرسور های هوا جمع خواهد شد و تقریبا نمی‌تواند از این امر جلوگیری کرد. بسته به رطوبت هوای منطقه، فشار کاری کمپرسور و افت دمای درون مخزن، مقدار آب جمع شده متغیر می‌باشد. حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه از زنگ زدن مخزن خود جلوگیری کنیم ؟

برای پاسخ به این سوال باید توجه شما را به این مطلب جلب کنیم که آب در کنار گذر زمان می‌تواند باعث زنگ زدگی شود. از آنجایی که جمع شدن آب درون مخزن غیر قابل جلوگیری می‌باشد پس برای پیشگیری از زنگ زدگی مخزن لازم است تا فاکتور زمان را حذف نماییم.

برای اینکار باید به صورت مکرر، آب جمع شده درون مخزن را تخلیه نماییم. برای اینکار از شیرهای تخلیه‌ ای که در پایین مخزن نصب شده‌اند، استفاده می‌کنیم. همچنین اگر صنعت شما به صورت مداوم از کمپرسور های هوا استفاده می‌کند، بهتر است تا از شیر خودکار تخلیه مخزن استفاده کنید. (اتو درین چیست؟)

Array

یک راه دیگر برای پیشگیری از زنگ زدگی مخزن کمپرسور هوا، استفاده از افتر کولر می‌باشد. افتر کولر، هوای گرم خارج شده از کمپرسور را گرفته و دمای آن را کاهش می‌دهد تا رطوبت آن پیش از رسیدن به مخزن و لوله‌های انتقال، گرفته شود.

راه‌ های پیشگیری از زنگ زدن و تشکیل رسوب در لوله‌ های انتقال :

به یاد داشته باشید که تمامی رطوبت هوا در مخزن به آب مایع تبدیل نمی‌شود. این مقدار رطوبت باقی مانده در هوای فشرده در حین عبور از لوله‌ های انتقال به آب مایع تبدیل شده که باعث زنگ زدگی و رسوب لوله‌ ها می‌شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی لازم است تا از خشک کن یا درایر تبریدی استفاده کرد.

درایر به وسیله‌ای گفته می‌شود که رطوبت هوای فشرده را حذف کرده و هوای خشک را تحویل‌مان می‌دهد. بسته به نوع درایر، مکانیزم خشک کنندگی آن نیز متفاوت است.

گروهی از درایر ها که درایر جذبی نام دارند، هوای فشرده را از ماده خشک کن عبور می‌دهند و بدین ترتیب هوای فشرده را خشک می‌کنند. در این درایرها لازم است تا مواد خشک کن پس از مدتی تعویض و یا شارژ شوند.

گروه دیگری از درایر ها که از مکانیزم تبرید هوا استفاده می‌کنند، درایر های تبریدی نام دارند. این درایر ها، هوای فشرده را خنک کرده و با گذشتن از نقطه شبنم، رطوبت هوا را به آب مایع تبدیل کرده و بدین ترتیب هوا را خشک می‌کنند.
برای کاهش رسوب درون لوله‌ ها و همچنین پشیگیری از آلودگی هوای فشرده باید از فیلترهای ورودی مناسب استفاده کرد.

فیلترهای ورودی از عبور ذرات و آلاینده‌ های درون هوا به کمپرسور جلوگیری می‌کند. در نتیجه با گذشت زمان، این فیلترها دچار انسداد شده و عملکرد سابق خود را از دست می‌دهند. پس لازم است تا این فیلترها را به صورت دوره‌ ای تعویض نمود.
در صورت عدم تعویض این فیلترها، نه تنها ذرات و آلاینده‌ ها وارد کمپرسور شما می‌شوند، بلکه به دلیل انسداد فیلتر، مکش هوا سخت‌تر شده و کمپرسور شما ملزم به انجام کار بیشتری می‌شود که این موضوع بر روی طول عمر و بازده کمپرسور تاثیر بدی دارد.

درایر های تبریدی ایران کمپرسور :

همانطور که گفتیم یکی از بهترین راه‌های برای جلوگیری از زنگ زدگی لوله‌ ها، استفاده از درایر ها می‌باشد.
درایر های تبریدی به دلیل حجم کمتر و همچنین عدم نیاز به شارژ، جزو محبوب‌ ترین درایر ها می‌باشند.
شرکت ایران کمپرسور ارائه دهنده درایر های تبریدی با کیفیت بسیار مناسب می‌باشد. از محصولات درایر های ایران کمپرسور می‌توان به درایر تبریدی 2.5 متر مکعبی آن اشاره کرد.

از ویژگی های این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

• مناسب کمپرسور هایی با مخزن 2500 لیتر
• استفاده از گاز برودتی R404
• حداکثر فشار 13 بار (188 PSI)
• قدرت موتور: 0.5 اسب بخار
• موتور کوبیجل اسپانیا
• دارای مخزن 25 لیتری
• ضخامت ورق 3.5 میلی‌متر

جمع بندی :

خرابی‌ های کمپرسور باد باعث بروز مشکلات فراوانی خواهند شد. از هزینه‌های تعمیرات گرفته تا خوابیدن خط تولید و کاهش تولیدات، همگی باعث می‌شوند تا خود را ملزم به نگهداری مناسب از سیستم هوای فشرده‌مان بدانیم.

رطوبت یکی از مواردی است که باید به آن توجه زیادی داشت. رطوبت درون هوا باعث ایجاد مشکلات فراوانی از جمله زنگ زدگی و تشکیل رسوب در سیستم هوای فشرده می‌شوند. پس لازم است تا با انجام اقدامات پیشگیرانه‌ ای، جلوی وقوع چنین مشکلاتی را گرفت.

در این مقاله با این راهکارها آشنا شدید. انجام صحیح هر یک از کارهایی که گفته شد و استفاده از تجهیزاتی چون افتر کولر و درایر می‌تواند عمر مفید مخزن و لوله‌ های انتقال شما را تا حد زیادی افزایش دهد. همچنین یا انجام این اقدامات از افت فشار و کاهش بازده ناشی از زنگ زدگی و رسوب در امان بمانید و در هزینه‌ برق مصرفی خود صرفه جویی کنید.

چگونه از زنگ زدن مخزن کمپرسور باد جلوگیری کنیم؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟