مدیریت شنبه ، 14 سپتامبر ، 2019 | 5:30 بازدید: 283 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

پمپ باد دستگاهی است برای متراکم کردن هوا و محصور کردن آن در یک محفظه و به کارگیری آن برای انجام کارهای خاص که به هوای محصور شده ی داخل محفظه فشاروارد می کند

تاریخچه پمپ باد :

 انسانهای نخستین برای روشن نگه داشتن آتشی که بر اثر صاعقه به وجود می آمد از دمیدن به آن استفاده می کردند دقیقا همان کاری که کمپرسور هوا انجام می دهد. سالها قبل از میلاد مسیح زمانی که ذوب فلزات مانند آهن و طلا، مس، قلع و سرب برای ساختن جواهرات و ابزارآلات کشاورزی و جنگی و لوازم مورد نیازشان اهمیت پیدا کرد نیاز به وسیله ای که بتواند با دمیدن به آتش حرارت آن را برای ذوب فلزات بالا ببرد بسیار زیاد شد. در آن زمان بود که دمی هایی برای انجام این کار به صورت دستی ساخته شد و این تولدی کاربردی برای تولید هوا به صورت فشرده بود.

تاریخچه پمپ باد

عملکرد پمپ باد :

 پمپ باد دستگاهی است برای متراکم کردن هوا و محصور کردن آن در یک محفظه و در نهایت به کارگیری آن برای انجام کارهای خاص، به اینصورت که به هوای محصور شده ی داخل محفظه فشار وارد می کند سپس آن را به سرعت به بیرون هدایت می کند که این باعث ایجاد انرژی جنبشی می شود.

کاربرد دستگاه پمپ باد :

 امروزه استفاده از پمپ باد ایران پمپ طیف گسترده ای پیدا کرده است. در بیشتر صنعت ها، کارخانه جات، معادن، حمل و نقل و راه اندازی ابزارهای قدرتمند گرفته تا نقاشی درب و پنجره و وسایل نقلیه و پر کردن لوازم بادی پارکها، حتی در ساخت وسایل خانگی مثل یخچال و جاروبرقی همچنین پر کردن انواع تشک، کاناپه،استخر بادی و قایق بادی و غیره استفاده می شود. بسته به نوع کارکرد کمپرسور هوا اندازه و حجم ظرفیتی آن نیز متفاوت است.

به این مطلب هم سر بزنید :  کمپرسور در صعنت خودروسازی و قطعات

انتخاب کمپرسور مورد نیاز :

 کمپرسورها یا به صورت الکتریکی ( برقی ) هستند که از نظر قیمت، قیمت پایین تری دارند و بیشتر در منازل  استفاده می شوند مانند پمپ باد برای باد کردن تشک یا باد کردن تایر و یا به صورت گازی می باشند که قیمت بالاتری نسبت به کمپرسور الکتریکی دارند و در فضای باز از آن استفاده می شوند مثلا برای نقاشی. شما می توانید بسته به نوع کاری که می خواهید انجام دهید کمپرسور خود را در ایران پمپ انتخاب کنید. البته کمپرسورها از نظر ظرفیتی هم متفاوت هستند کمپرسورهای کوچک از ظرفیت و قدرت کمتری برخوردارند و کمپرسورهای بزرگتر قدرت بیشتری دارند چون ظرفیت بالاتری دارند و میزان هوای بیشتری در خود نگه می دارند.

پمپ باد

تقسیم بندی انواع پمپ باد یا کمپرسور باد :

  1. کمپرسورهای دینامیکی
  2. کمپرسورهای جابجایی مثبت
  3. اژکتورها

کمپرسورهای دینامیکی خود به دو دسته کمپرسورهای محوری یا چرخشی و کمپرسورهای گریز از مرکز تقسیم می شوند.

کمپرسورهای جابجایی مثبت نیز به دو دسته کمپرسورهای رفتی و برگشتی و کمپرسورهای دورانی تقسیم می شوند.

 گریز از مرکز :

پمپ باد گریز از مرکز، جزء دسته کمپرسورهای دینامیکی، یکی از قویترین و بزرگترین نوع است آنها به طور عمده در برنامه های با حجم بالا مانند سردخانه های تجاری در محدوده ظرفیت اسب بخارو در کارخانه جات بزرگ این حجم ظرفیت به 2000 اسب بخار که 200000 دور در دقیقه است می رسد.

تقریبا در ساخت و ساز همه پمپ های گریز از مرکز از یک روش استفاده شده است به این صورت که کمپرسورهای گریز از مرکز با کمک پروانه ای چرخشی که دارای پره های شعاعی است سرعت هوا یا گاز را افزایش می دهد و فشار آن را بالا برده و به بیرون پرتاب می کند این نوع کمپرسور هوا حجم زیادی از گاز را کنترل می کند.

به این مطلب هم سر بزنید :  مقایسه معایب و مزایا انواع کمپرسور باد

 محوری :

 بیشترین حجم هوای پرتابی از 8000 تا 13 میلیون دور در دقیقه از آن کمپرسورهای بادی یا محوری که جزء کمپرسورهای دینامیکی می باشد که در ماشین های صنعتی و موتورهای جت استفاده می شود چون حجم وسیعی از هوا را به بیرون پرتاب می کند. در این نوع کمپرسور هوا با سرعت از میان پره های ثابت و متحرک عبور کرده و با کم شدن حجم آن با فشار به بیرون هدایت می شود.

 پیستونی :

 این پمپ باد یک سیکل مشخص دارد در آن عمل مکش با کمک یک میلنگ به صورت رفتی و برگشتی انجام می شود در حالت مکش پیستون به عقب کشیده می شود و هوا یا گاز جلوی آن منبسط شده و زمانی که پیستون به جلو حرکت می کند گاز داخل آن متراکم شده و قشار آن بالا می رود و در نهایت به بیرون پرتاب می شود. استفاده ازکمپرسورباد پیستون ایران پمپ با توجه به محدوده قدرت آن متفاوت است کمپرسور باد پیستونی با محدوده قدرت پایین بیشتر در یخچال و تهویه هوای ساختمان های مسکونی و تجاری و غیره استفاده می شود و از محدوده قدرت بالا در کارخانه جات ماشین سازی و غیره استفاده می شود.

پمپ باد اسکرو :

 در پمپ باد اسکرو دو عدد روتور مارپیچی وجود دارد که هوا از بین این دو روتور عبور می کند پمپ باد اسکرو ظرفیت هوای بیشتری در مقایسه با پمپ باد پیستونی تولید می کند اما فشار تولید شده آنها تقریبا یکسان است. در این میان، پمپ باد اسکرو و پیستونی پرکاربردتر هستند.

به این مطلب هم سر بزنید :  آشنایی با انواع روغن داخل کمپرسور یخچال

سیستم روانکاری پمپ باد :

معمولا کمپرسورهای بزرگ در زمان کار صدای کمتری تولید می کنند به این علت که قطعات مکانیکی آنها باید به صورت مرتب و در زمان کارکرد آنها روغن کاری شوند استفاده کنندگان از این نوع پمپ های باد باید دقت داشته باشند که به صورت دوره ای کار روغن کاری انجام شود و روغن آنها باید به صورت مرتب چک شود و در صورت لزوم تعویض شوند. کمپرسورهایی که دارای سیستم روغن کاری هستند معمولا عمر بیشتری دارند اما پمپ های باد با وزن کمتر نیاز به روغن کاری و تعویض روغن ندارند در مقابل فیلتر هوای آنها باید مرتب چک شود.

سیستم روانکاری پمپ باد

مطالب مرتبط

خرید بهترین کمپرسور سردخانه ای و انواع آن

کمپرسور سردخانه دارای طیف گسترده ای می باشد که بر اساس عملکرد به اسکرو یا پیستونی یا اسکرال، نوع مبرد آمونیاک یا فریون ، ساختمان هرمتیک (بسته)، سمی هرمتیک (نیمه...

تفاوت های اساسی کمپرسور روتاری یا پیستونی و اسکرول

در حقیقت کمپرسور یا پمپ وسیله ای است که می تواند با مصرف برق، گاز مبرد را از اوپراتور مکش کند. این کار باعث می شود که گاز مبرد فشرده...

رطوبت گیر کمپرسور باد را بهتر بشناسید

رطوبت گیر کمپرسور باد وسیله ای می باشد که از سم آن میتوان فهمید موارد استفاده آن کجاست و در چه قطعات و تجهیزاتی قرار میگیرد. رطوبت گیر کمپرسور باد...

همه آنچه که باید درباره روغن کمپرسور باد بدانید

کمپرسور یکی از دستگاه هایی میباشد که شاید به عنوان قسمت اصلی و جزء اصلی سیستم تولیدی نمی باشد؛ اما به عنوان یکی از مهمترین اجزا یا قلب تپنده دستگاه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *