مدیریت سه‌شنبه ، 11 ژوئن ، 2019 | 12:41 بازدید: 1100 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

انتخاب کمپرسور باد: کمپرسور باد را برحسب نیاز در اندازه های مختلفی می سازند و با توجه به نحوه کارکرد به سه نوع پیستونی، دوار و گریز از مرکز تقسیم می شوند. کار کمپرسورها، ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرّد از اواپراتور، متراکم کردن گاز و سپس فرستادن آن به کندانسور است، که در آن گاز به مایع تبدیل می شود.

انواع کمپرسورها:

کمپرسورها ازنظر ابعاد و قدرت به سه دسته تقسیم میشوند: کمپرسورهای خانگی (شخصی)-کمپرسور های نیمه صنعتی و کمپرسور های صنعتی

کمپرسور های خانگی(شخصی): این کمپرسورها دارای ابعاد و اندازه های کوچکی هستند تا به راحتی قابل حمل باشند.قدرت کمپرسورهای یخچالی این خانواده از( 1/4hp) اسب تا (1/5hp) اسب می باشد.قدرت کمپرسورهای سیلندری این خانواده از (2hp)اسب تا (3hp)اسب می باشد. کمپرسورهای یخچالی (خانگی) فاقد هرگونه صدا و لرزش است.

اما کمپرسور های سیلندری (خانگی) دارای صدا و لرزش زیادی است.اگر شما نیازتان بادکردن توپ ولاستیک-(دوچرخه-موتور سیکلت واتومبیل) شستشوی اتومبیل(با فشار آب) موتور اتومبیل وقطعات مکانیکی با فشار نفت-سم پاشی-لوله باز کنی-بادگیری لوازم صوتی و تصویری و……این کمپرسورها نیازتان را برآورده می کنند. اگر نیازمند به کمپرسور باد قویتری هستید بهتر است به سراغ کمپرسورهای نیمه صنعتی بروید.

کمپرسورهای نیمه صنعتی: این مدل از کمپرسورها در ابعاد بزرگتر و موتورهای قوی تری نسبت به کمپرسورهای خانگی هستند.حمل ونقل این کمپرسورها به راحتی حمل ونقل کمپرسور های خانگی نمی باشد و بهتر است که توسط چرخ و یا وسیله نقلیه جابه جا شوند.این کمپرسورها تقریبا تمام نیازتان را بر آورده می کنند زیرا محدودیت کار کردن ندارند و از رنگ زدن حرفه ای گرفته تا صنایع شیرینگ و بسته بندی-حکاکی-مکانیکی و…..تامین می کنند.

قدرت موتور این کمپرسورها از (2/5hp) اسب تا (3hp) اسب برای کمپرسورهای یخچالی واز (3hp) اسب تا(4hp)اسب برای کمپرسورهای سیلندری و تسمه ای و(1hp)اسب تا(2hp)اسب برای کمپرسور های بدون روغن می باشد. در بین این کمپرسورها فقط کمپرسورهای یخچالی و اویل فری (بدون روغن) فاقد صدا و لرزش می باشند.اگر به فشار هوای زیادی نیاز دارید ما به شما این خانواده از کمپرسورها را پیشنهاد می دهیم.بازهم به کمپرسور قوی تری نیاز دارید؟بهتر است کمپرسور های صنعتی را انتخاب کنید.

کمپرسور صنعتی: اگر به صورت مدام و دائم به یک منبع پرفشار هوا نیاز دارید کمپرسورهای صنعتی بهترین گزینه برای شما می باشد.این خانواده از کمپرسورها از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا بهره برده اند که می توانند در صنایع سنگین استفاده شوند.

این خانواده ازکمپرسورها برای کاربردهایی هستند که بالا ترین فشار هوا را نیاز دارند. کمپرسور مورد نیاز شما کمپرسوری است که با نیازتان مطابقت داشته باشد.این خانواده از کمپرسورها با موتورهای توانمند (3hp)تا(6hp)اسب برای کمپرسور های یخچالی و(hp3)تا(5hp)اسب برای کمپرسورهای سیلندری و(3hp)تا(8hp)اسب برای کمپرسورهای تسمه ای و(2hp) تا (4hp)اسب برای کمپرسور های بدون روغن عرضه می گردنند.

در انتخاب کمپرسور باد باید دقت شود زیرا کمپرسورهای خانگی و کمپرسورهای نیمه صنعتی معمولا برای مصارف خانگی و محل کار مانند کارگاهها مناسب ترند در حالیکه کمپرسورهای صنعتی برای براورده کردن حجم فشارهوای بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

برای انتخاب صحیح کمپرسور باد بهتر است به نکات زیرتوجه کنید:

قابلیت حمل ونقل کمپرسور-مقدار برق مصرفی کمپرسور-توان موتور کمپرسور-حجم مخزن کمپرسور-کمپرسور روغنی با کمپرسور اویل فری (بدون روغن) کمپرسورهای کوچکی که به راحتی قابل حمل باشند را دراصطلاح کمپرسور خانگی می نامند.کمپرسورهای 10لیتر تا 35لیتر در این خانواده قرار می گیرند.

کمپرسورهای چرخ دار یاکمپرسورهای (صنعتی) به دلیل سنگین تر بودن نسبت به کمپرسورهای خانگی دارای چرخ می باشند که به راحتی بتوان این کمپرسورها را جابه جا کرد.این کمپرسورها از 40 لیتر تا150 لیتر می باشد.قابلیت ذخیره هوای فشرده تا 9باردر این کمپرسورها وجود دارد.

کمپرسورهای هوا، بسیار سنگین و حجیم از نوع کمپرسور های صنعتی می باشند که برای مصارف صنعتی بزرگ کاربرد دارند بعضی از این کمپرسورها فاقد چرخ می باشند مانند کمپرسورهای اسکرو.

شما باید هنگام خرید یک کمپرسور هوا، به نکات زیر توجه کنید

قدرت موتور کمپرسور(اسب بخار): منظور از قدرت موتور، میزان نیرویی است که موتور جهت فشرده کردن هوا به کار میگیرد. به طور معمول میزان اسب بخاری که کمپرسور می تواند تولید کند بیشتر از میزان پوند بر اینچ مربع است. در اغلب کمپرسورها، به صورت میانگین ۱.۵ الی ۷ اسب بخار است.

مخزن ذخیره سازی: منظور حجم ذخیره سازی جهت نگهداری هوای فشرده است. به طور معمول قابلیت مخازن بزرگ در ذخیره سازی هوای فشرده و سرعت فشرده سازی بالاتر است. قبل از خرید کمپرسورباد از حجم مخزنی که برای کارتان نیاز دارید مطلع باشید و کمپرسوری تهیه کنید که پاسخ گوی کار شما نیز باشد.

در این بحث ما به نکاتی جهت نگهداری و بالا بردن طول عمر دستگاه شما اشاره می کنیم.

کمپرسور های بدون روغن(Oil Free): در یاتاقان ها بسته شده این دستگاه ها، روغن از طریق تولید در کارخانه به این سیستم تزریق شده و تزریق روغن به آن نیازی نیست. این کمپرسورها جهت مصارف خانگی کاربرد دارند.

کمپرسورهای روغنی: در این مدل که معمولا مورد مصارف صنعتی اند می بایست متناسب با مصرف خود، روغن مخصوص کمپرسورباد را به موتور آن ترزیق کرد.

نیروی برق: این مدل ها مناسب تمامی مصارف هستند.

نیروی گاز: در انتخاب کمپرسور باد هنگام خرید به این نکته دقت کنید که اگر قرار است از آن در مناطق فاقد نیروی برق استفاده شود، انواع گازی آن مناسب است.

کمپرسورهوا با چه اندازه ای نیاز دارید؟

کمپرسورهای باد کوچک از ظرفیتی برابر با 5 تا 25 لیتر برخوردارند که اندازه آن‌ها برای ایربراشینگ ( راه‌اندازی قلم بادی)، و یا استفاده از میخ‌کوب و منگنه کوب و سایر کارهای خانگی مناسب خواهند بود. کمپرسورهای باد بزرگ‌تر، ظرفیت هوای بیشتری در خود ذخیره داشته و از موتور قدرتمندتری برخوردار هستند و به همین دلیل برای کارهای تعمیراتی خودرو همچون نقاشی و یا جلادهی مجدد خودرو به خوبی قابل استفاده هستند.

  • کمپرسورهای بدون روغن (اویل فری)، به نگهداری و مراقبت کمتری نیاز دارند.
  • کمپرسورهای تسمه‌ای نسبت به کمپرسورهای بدون تسمه، سرعت عمل بالاتری دارند.
  • حفاظت ازکمپرسور در برابر اضافه‌ بارحرارتی، از ورود آسیب به آن جلوگیری می‌کند.
  • اتصال چندگانه به خروجی باد کمپرسور به کاربر این امکان را می‌دهد تا ازچند ابزار به صورت هم زمان استفاده کند.

ویژگیهای کمپرسورهای ایران پمپ

انتخاب کمپرسور باد در اکثر مشاغل- کمپرسور باد یک وسیله ضروریست اما بعضی از کمپرسورهای موجود در بازار در هنگام کارصدا و لرزش شدیدی ایجاد می کنند که موجب نارضایتی-شکایت واعتراض مصرف کنندگان است.به همین دلیل شرکت ایران پمپ کمپرسورهای بدون صدا و لرزش را در قدرتهای مختلف تولید نموده است.این کمپرسورها علاوه بر ویژگیهای تولیدات مشابه -دارای امکانات ومزایای ذیل می باشد:

1.استفاده از موتورهای کولرگازی با قدرتهای یک و نیم تا سه اسب بخار که در این واحد بازسازی وصدا گیری و مونتاژ گردیده اند.
2.استفاده از موتور های اویل فری(بدون روغن) با قدرت های 550wتا 1500wکه کاملا بدون صدا و لرزش هستند.
3.نصب رله پتانسیل جنرالی وخازن راه اندازکه با دارا بودن بهترین نوع پلاتین -راه اندازی موتور را تسریع می نماید.

وجود اورلود(فیوزاتومات) بر روی مدار سیم پیچ داخل موتور که در هنگام آمپر کشیدن بیش از حد مجاز و یا داغ شدن بیش از حد موتور -جریان برق را قطع و از ایراد صدمه به سیم پیچ وسوختن جلوگیری می نماید.پس از سرد شدن کامل موتور کمپرسور-دستگاه به صورت اتوماتیک روشن می شود.

سوپاپ اطمینان داخل موتور کمپرسور که در فشار بیش از حد مجاز-مدار داخلی خروجی هوارا بازواز ترکیدن لوله ها جلوگیری می کند.

هواکش مخصوص کمپرسور که مجهز به صدا خفه کن می باشد. صداخفه کن برروی لوله مکش موتور ازورود گردو خاک به داخل موتور کمپرسور جلوگیری وصدای مزاحم را به حداقل می رساند.

فیلتر داخلی کمپرسور که ذرات معلق آب وروغن را جذب وبه سمت شیر تخلیه هدایت می نماید.

شیروشلنگ تخلیه کمپرسور که مایعات کف مخزن را توسط شلنگ به بیرون هدایت می کند و با باز نمودن شیر انتهایی شیلنگ باعث تخلیه آن می شود.

نصب شیربرقی و تایمر مخصوص کمپرسور باد جهت تخلیه اتوماتیک مایعات داخل مخزن وهدایت آن به سیستم فاضلاب شهری (به در خواست مشتری)

نصب میکروفیلتر مخصوص کمپرسور که ذرات معلق آب و روغن داخل مخزن کمپرسور را تصفیه و خشک می کند.(به درخواست مشتری)

فن خنک کننده برای کمپرسور که در محیط های خیلی گرم  ومشاغل پر مصرف -به خنک شدن موتور وبالا بردن زمان کار و کیفیت آن کمک می نماید.

استفاده از موتورهای کاملا بدون صدا و لرزش-رنگ متالیک مخزن-مخزن اپکسی شده-طراحی زیبا-ابعاد مناسب جهت قرار گرفتن درون کابینت-امکان جداسازی موتور از مخزن و نصب در محیط مجزا از دیگر ویژگیها ذر انتخاب کمپرسور باد ایران پمپ می باشد.

علاوه بر همه این امتیازات محصول نهایی پس از چندین مرحله تست به صورت کاملا بی خطر و ایمن به بازار عرضه می گردد.

در انتخاب کمپرسور باد به دلیل اطمینان از کیفیت قطعات و لوازم مصرفی همه قطعات کمپرسور هوا شامل گارانتی می باشد.

ویژگیهای کمپرسورهای ایران پمپ

مطالب مرتبط

15 روش برای کاهش هزینه های کمپرسور باد

کمپرسورهای هوا در طی یک چرخه‌ی کار معمولی از حجم قابل توجهی انرژی استفاده می‌کنند. اما با اطلاعات و آگاهی کافی در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی کمپرسور باد از انرژی، می‌توان...

آموزش صداگیری پمپ باد

کمپرسورهای باد کارکردهای بسیاری در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و همچنین ابزارهای گوناگون دارند. با توجه به عملکرد گسترده‌ی کمپرسورهای باد، امروزه از مدل‌های مختلف آن‌ها در اندازه‌های و...

نحوه تشخیص قدرت کمپرسور

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های مکانیکی، دستگاه کمپرسور است. در این مقاله قصد داریم مطالب مفیدی را در مورد تشخیص قدرت کمپرسور در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم....

مهم ترین نکات ایمنی و نگهداری از پمپ باد

نکات ایمنی و نگهداری پمپ باد پمپ باد به عنوان موتور محرکه دستگاه های پنوماتیکی یکی از مهم ترین ابزارهای صنعتی است و خریداران و مالکین باید برای افزایش عمر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. نگار گفت:

    سلام و خسته نباشید؛
    خواستم بگم از نظر من اولین گام برای خرید یک کمپرسور مناسب و کاربردی شناختن انواع کمپرسور هوا هستش. من خودم با مقاله شما اطلاعات خوبی رو کسب کردم