Onliner سه شنبه ، ۱۸ خرداد ، ۱۴۰۰ | 7:50 بازدید: 110 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

آپدیت شده در: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

تمام کسانی که با کمپرسور هوا کار می‌کنند، ممکن است هرازگاهی با مشکلات فنی و غیرفنی دسته و پنجه نرم کنند. مشکلاتی مانند نشتی هوا کمپرسور، لرزش زیاد، خاموش شدن ناگهانی، تولید صدای بلند و … . یکی از مشکلات که ممکن است هنگام کار با کمپرسور باد مواجه شوید، پر نشدن مخزن کمپرسور باد است.

پر نشدن مخزن کمپرسور باد دلایل زیادی دارد، ممکن است در طول استفاده یا قبل از روشن کردن کمپرسور با آن مواجه شوید. امکان دارد این مشکل دائمی باشد یا زودگذر باشد. ممکن است این سوال پیش بیاید که در هنگام مواجه با این مشکل چه کار کنیم؟ برای پیشگیری آن باید چه کرد؟ تا انتها این مقاله همراه ایران پمپ باشید تا به دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد بپردازیم.

 

دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد چیست؟

دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد چیست؟

دلایل زیادی باعث پر نشدن مخزن کمپرسور می‌شود. تشخیص علت پر نشدن مخزن تاثیر زیادی در تعمیر و از رفع مشکل پر نشدن مخزن می‌کند. همچنین این کار باعث می‌شود تا از هزینه های اضافی جلوگیری کند و خودتان بتوانید مشکل کمپرسورتان را حل نمایید. در ادامه به عمده دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد می‌پردازیم.

 

ممکن است مشکل از موتور کمپرسور باشد!

اول از همه از سلامت موتور کمپرسور و قطعات داخلی آن مطمئن شوید. یکی از دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد، کاهش توان موتور کمپرسور باد است. به طور مثال موتوری که در گذشته با 8 بار فشار مخزن را پر می‌کرد، اکنون دیگه توان پر کردن مخزن را ندارد. موتور پس از روشن شدن، نهایت بتواند فشار را 4 تا 5 بار فشار برساند و دیگه مثل گذشته به 8 نمی‌رسد. در چنین شرایطی موتور بیشتر کار می‌‎کند، مستهلک می‌شود و علاوه بر دیر پر کردن مخزن، به دیگر قطعات کمپرسور آسیب می‌رساند.

این مشکل برای موتور های روغنی زمانی پیش می‌آید که روغن موتور تعویض نشده، یا از روغن نامرغوب استفاده شده باشد.

 

شاید مخزن نشتی داشته باشد؟

یکی از شایع ترین مشکلاتی که باعث پر نشدن مخزن کمپرسور می‌شود، همین است، وجود نشتی بر روی مخزن! هوایی که همیشه داخل کمپرسور باد فشرده می‌شود، همواره با تولید مقداری آب همراه است. با هر بار پر و خالی شدن کمپرسور بر مقدار این آب افزوده می‌شود. اگر هر چند وقت یکبار (بسته یه زخامت ورق) آب و مواد درون این مخزن خالی نشود (با استفاده از شیر یکطرفه) باعث زنگ زدن، پوسیدگی و در نهایت سوراخ شدن مخزن می‌شود.

این سوراخ در ابتدا بسیار ریز بوده و نه ظاهر آن دیده می‌شود و نه صدای آن شنیده می‌شود. در چنین مواردی می‌توان با استفاده از آب و کف، مکان سوراخ شده را کشف کرد. به طوری که هنگام خروج کف، مقداری حباب از سوراخ خارج می‌شود که می‌توان مکان سوراخ را پیدا و جلوی آن را گرفت. یا از وسایلی مانند نشت یاب یا نشت گیر استفاده نمایید.

 

شیر یکطرفه مخزن را هم بررسی کنید.

شیر یک طرفه قطعه‌ای است که بر روی مخزن نصب می‌شود. این قطعه وظیفه جلوگیری از برگشت هوا داخل مخزن به موتور را دارد. به طور مثال وقتی موتور به درجه فشار معین خود رسید و خاموش شد، شیر یکطرفه از خروج هوا جلوگیری می‌کند. این شیر فقط اجازه ورود هوا از طرف موتور به مخزن را می‌دهد که برای همین ” شیر یکطرفه” نام دارد.

این قطعه نقش مهمی در نگهداری هوای فشرده شده داخل مخزن است. زمانی که این قطعه دچار مشکل یا خرابی شود، شاهد خالی شدن هوای داخل کمپرسور می‌شویم. اما کی این قطعه دچار مشکل می‌شود؟

  • بعضی اوقات پیش می‌آید که موتور بیش تر از فشار معین کمپرسور هوا تولید می‌کند که همین باعث خروج هوا از شیر یکطرفه یا همان پس زدن هوا می‌شود.
  • خرابی شیر یکطرفه ممکن است باعث خالی شدن هوای داخل مخزن کمپرسور شود. وقتی موتور کمپرسور مخزن را پر کرد و سپس خاموش شد، به دلیل خرابی شیریکطرفه، دوباره مخزن خالی می‌شود.

از کجا بفهمیم مشکل از شیر یکطرفه است؟ برای اینکه بفهمیم شیر یکطرفه ما خراب است، ابتدا مخزن را پر کنید، سپس موتور را خاموش و فیلتر شیر یکطرفه را باز کنید؛ پس از آن دست خود را به مدت 10 تا 15 ثانیه بر روی شیریکطرفه بگذارید و بعد از 15 ثانیه بردارید. اگر متوجه خروج هوا پرفشار شدید، یعنی شیر یکطرفه خراب است و باید تعویض شود.

 

شیر یکطرفه چگونه خراب می‌شود؟ شیر یکطرفه قطعه‌ای تشکیل شده از یک فنر و یک روکش پلاستیکی است. زمانی که هوای ورودی از موتور از شیر یکطرفه می‌گذرد، فنر جمع می‌شود. زمانی که هوا می‌خواهد از شیر خارج شود، فنر شیر یکطرفه باز است که همین باعث جلوگیری از خروج هوای کمپرسور می‌شود. در بعضی مواقع ممکن است که این فنر در حالت بسته بماند و قفل شود، در چنین حالتی هوای داخل کمپرسور به راحتی از مخزن خارج می‌شود و در نتیجه مخزن کمپرسور پر نمی‌شود؟

 

رفع مشکل پر نشدن مخزن کمپرسور هوا

رفع مشکل پر نشدن مخزن کمپرسور هوا

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، قابل حل شدن هستند، اما این دلیلی بر کم اهمیت بودن این مشکل نیست! زمانی که مخزن نشت کرده است یا شیر یکطرفه مشکل خورده است، می‌توان با هزینه کم آن را تعویض و تعمیر کرد. ولی وقتی برای موتور این مشکل پیش می‌آید، موتور مداوم کار می‌کند، که به اصطلاح به این حالت دائم کاری موتور می‌گویند. موتور دائم کار با سرعت بیشتری به سمت خرابی و از بین رفتن می‌رود که هزینه تعویض یک موتور کمپرسور (فرقی نمی‌کند چه مدلی باشد) چندین میلیون تومان است.

 

نتیجه گیری

هر زمان با مشکل پر نشدن کمپرسور باد مواجه شدید، ابتدا به دنبال تشخیص علت کمپرسور باد بروید. پس از تشخیص علت کمپرسور، نسبت به رفع آن اقدام نمایید. پیشنهاد می‌کنیم که با تکنسین ها و متخصصین ایران پمپ برای رفع این مشکل، ارتباط برقرار کنید.

متخصصین و تکنسین های ایران پمپ با ارائه مشاوره فنی در خصوص کمپرسور شما و بازدید آن، نسبت به تعمیر آن ارائه نظر می‌کنند و اگر نیاز به قطعه یا وسیله جانبی بود، برای شما فراهم می‌کنند.

اگر این مقاله را دوست داشتید، می‌توانید دیگر مقالات کمپرسور باد سایت ایران پمپ را مطالعه نمایید و کمپرسور خود را بیشتر بشناسید.

مطالب مرتبط

کمپرسور باد

کمپرسور باد ✅دستگاهی است که هوا را فشرده میکند و با فشار خارج می کند. از کمپرسور در صنایع مختلف استفاده می شود ... (کلیک کنید)

خشک کننده های هوای فشرده (میکروفیلتر)

وجود اب در هوای فشرده  یکی از مشکلات  سیستمهایی است که از هوای فشرده استفاده می کنند.البته معمولا از این مشکل غفلت می شود  و هزینه های زیادی از این...

راهنمای خرید کمپرسور هوای خانگی

نمی‌توان نقش بسیار مهم کمپرسورهای هوا را در صنایع مختلف نادیده گرفت. کمپرسورهای هوا نقش بسیار اساسی در مکانیزه شدن صنایع داشته و سبب افزایش حجم تولیدات شده است. اما...

راهکار جلوگیری از سوختن کمپرسور باد در هنگام قطع برق

یکی از مهمترین مشکلاتی که این روزها همه  دارن باهاش سرو کله میزنن همین قطع شدن ناگهانیه برق هستش.بدون هیچ خبری قطع میشه و بعد از چند ساعت مجددا وصل...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *