مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

چرا مخزن کمپرسور هوا پر نمی‌شود؟

آپدیت شده در: 28 خرداد 1401

تمام کسانی که با کمپرسور هوا کار می‌کنند، ممکن است هرازگاهی با مشکلات فنی و غیرفنی دسته و پنجه نرم کنند. مشکلاتی مانند نشتی هوا کمپرسور، لرزش زیاد، خاموش شدن ناگهانی، تولید صدای بلند و … یکی از مشکلات که ممکن است هنگام کار با کمپرسور باد مواجه شوید، پر نشدن مخزن کمپرسور باد است.

پر نشدن مخزن کمپرسور باد دلایل زیادی دارد، ممکن است در طول استفاده یا قبل از روشن کردن کمپرسور با آن مواجه شوید. امکان دارد این مشکل دائمی باشد یا زودگذر باشد. ممکن است این سوال پیش بیاید که در هنگام مواجه با این مشکل چه کار کنیم؟ برای پیشگیری آن باید چه کرد؟ تا انتها این مقاله همراه ایران پمپ باشید تا به دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد بپردازیم.

دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد چیست؟

Array

دلایل زیادی باعث پر نشدن مخزن کمپرسور می‌شود. تشخیص علت پر نشدن مخزن تاثیر زیادی در تعمیر و از رفع مشکل پر نشدن مخزن می‌کند. همچنین این کار باعث می‌شود تا از هزینه های اضافی جلوگیری کند و خودتان بتوانید مشکل کمپرسورتان را حل نمایید. در ادامه به عمده دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد می‌پردازیم.

Array

ممکن است مشکل از موتور کمپرسور باشد!

اول از همه از سلامت موتور کمپرسور و قطعات داخلی آن مطمئن شوید. یکی از دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد، کاهش توان موتور کمپرسور باد است. به طور مثال موتوری که در گذشته با 8 بار فشار مخزن را پر می‌کرد، اکنون دیگه توان پر کردن مخزن را ندارد. موتور پس از روشن شدن، نهایت بتواند فشار هوا را 4 تا 5 بار برساند و دیگه مثل گذشته به 8 بار نمی‌رسد.

در چنین شرایطی موتور بیشتر کار می‌‎کند، مستهلک می‌شود و علاوه بر دیر پر کردن مخزن، به دیگر قطعات کمپرسور آسیب می‌رساند.این مشکل برای موتور های روغنی زمانی پیش می‌آید که روغن موتور تعویض نشده، یا از روغن نامرغوب استفاده شده باشد.

Array

شاید مخزن نشتی داشته باشد؟

یکی از شایع ترین مشکلاتی که باعث پر نشدن مخزن کمپرسور می‌شود، همین است، وجود نشتی بر روی مخزن! هوایی که همیشه داخل کمپرسور باد فشرده می‌شود، همواره با تولید مقداری آب همراه است. با هر بار پر و خالی شدن کمپرسور بر مقدار این آب افزوده می‌شود. اگر هر چند وقت یکبار (بسته یه زخامت ورق) آب و مواد درون این مخزن خالی نشود (با استفاده از شیر یکطرفه) باعث زنگ زدن، پوسیدگی و در نهایت سوراخ شدن مخزن می‌شود.

این سوراخ در ابتدا بسیار ریز بوده و نه ظاهر آن دیده می‌شود و نه صدای آن شنیده می‌شود. در چنین مواردی می‌توان با استفاده از آب و کف، مکان سوراخ شده را کشف کرد. به طوری که هنگام خروج کف، مقداری حباب از سوراخ خارج می‌شود که می‌توان مکان سوراخ را پیدا و جلوی آن را گرفت. یا از وسایلی مانند نشت یاب یا نشت گیر استفاده نمایید.

شیر یکطرفه مخزن را هم بررسی کنید

شیر یک طرفه قطعه‌ای است که بر روی مخزن نصب می‌شود. این قطعه وظیفه جلوگیری از برگشت هوا داخل مخزن به موتور را دارد. به طور مثال وقتی موتور به درجه فشار معین خود رسید و خاموش شد، شیر یکطرفه از خروج هوا جلوگیری می‌کند. این شیر فقط اجازه ورود هوا از طرف موتور به مخزن را می‌دهد که برای همین ” شیر یکطرفه” نام دارد.

این قطعه نقش مهمی در نگهداری هوای فشرده شده داخل مخزن است. زمانی که این قطعه دچار مشکل یا خرابی شود، شاهد خالی شدن هوای داخل کمپرسور می‌شویم. اما کی این قطعه دچار مشکل می‌شود؟

  • بعضی اوقات پیش می‌آید که موتور بیش تر از فشار معین کمپرسور هوا تولید می‌کند که همین باعث خروج هوا از شیر یکطرفه یا همان پس زدن هوا می‌شود.
  • خرابی شیر یکطرفه ممکن است باعث خالی شدن هوای داخل مخزن کمپرسور شود. وقتی موتور کمپرسور مخزن را پر کرد و سپس خاموش شد، به دلیل خرابی شیریکطرفه، دوباره مخزن خالی می‌شود.

از کجا بفهمیم مشکل از شیر یکطرفه است؟ برای اینکه بفهمیم شیر یکطرفه ما خراب است، ابتدا مخزن را پر کنید، سپس موتور را خاموش و فیلتر شیر یکطرفه را باز کنید؛ پس از آن دست خود را به مدت 10 تا 15 ثانیه بر روی شیریکطرفه بگذارید و بعد از 15 ثانیه بردارید. اگر متوجه خروج هوا پرفشار شدید، یعنی شیر یکطرفه خراب است و باید تعویض شود.

شیر یکطرفه چگونه خراب می‌شود؟ شیر یکطرفه قطعه‌ای تشکیل شده از یک فنر و یک روکش پلاستیکی است. زمانی که هوای ورودی از موتور از شیر یکطرفه می‌گذرد، فنر جمع می‌شود. زمانی که هوا می‌خواهد از شیر خارج شود، فنر شیر یکطرفه باز است که همین باعث جلوگیری از خروج هوای کمپرسور می‌شود. در بعضی مواقع ممکن است که این فنر در حالت بسته بماند و قفل شود، در چنین حالتی هوای داخل کمپرسور به راحتی از مخزن خارج می‌شود و در نتیجه مخزن کمپرسور پر نمی‌شود.

Array

سوپاپ اطمینان مخزن را بررسی کنید:

یکی از مهم‌ترین قطعات مخزن کمپرسور باد، سوپاپ اطمینان می‌باشد که وظیفه آن تخلیه فشار مازاد مخزن می‌باشد. همانطور که می‌دانید مخزن کمپرسور باد قادر به تحمل فشار خاصی می‌باشد و اگر فشار هوای جمع شده در مخزن از این فشار تجاوز کند، مخزن در معرض خطر سوراخ شدن . فشار بیبش از حد به موتور قرار می‌گیرد.

به همین دلیل از سوپاپ اطمینان برای خارج کردن فشار اضافی استفاده می‌کنند.ممکن است سوپاپ اطمینان شما بنا به دلایلی از تنظیمات خود خارج شده و روی فشارهای پایین‌تری تنظیم شده باشد. در این صورت مخزن کمپرسور باد شما به میزان سابق پر نخواهد شد.

برای مثال فرض کنید که سوپاپ اطمینان یک مخزن روی فشار 9 بار تنظیم شده باشد. حال اگر تنظیم سوپاپ اطمینان به هم خورده و فشار آن روی 7 بار آمده باشد، مخزن شما در نهایت فشاری برابر با 7 بار خواهد داشت.

چراکه فشارهای بالاتر از 7 بار توسط سوپاپ اطمینان تخلیه می‌شود.در نتیجه یکی از مواردی که لازم است در هنگام پر نشدن مخزن کمپرسور باد خود بررسی کنید، سوپاپ اطمینان مخزن کمپرسور بادتان می‌باشد.

Array

آیا تنظیمات پرشر سوئیچ شما درست است؟

تنظیم نادرست پرشر سوئیچ یکی دیگر از دلایل پر نشدن مخزن کمپرسور باد می‌باشد. پرشر سوئیچ به قطعه‌ای می‌گویند که با اندازه گیری فشار مخزن، دستور روشن و خاموش شدن را برای موتور کمپرسور ارسال می‌کند.

پرشر سوئیچ بر روی دو فشار بالا و پایین تنظیم می‌شود. فشار بالا به آن فشاری گویند که پرشر سوئیچ با رسیدن فشار مخزن به آن، مدار برق کمپرسور را قطع می‌کند. در نتیجه فشار مخزن هیچگاه از فشار بالا یا همان فشار قطع فراتر نخواهد رفت.

حال اگر پرشر سوئیچ شما روی فشار پایین‌تری از حد مطلوب و استاندارد تنظیم شده باشد، موتور کمپرسور را زودتر از موعد خاموش کرده و مخزن کمپرسور باد شما به درستی پر نخواهد شد.برای رفع این مشکل لازم است تا فشار قطع پرشر سوئیچ را بر روی بالاترین فشار مد نظر خود تنظیم نمایید.

هرچند دقت داشته باشید که هیچگاه فشار قطع پرشر سوئیچ خود را بیش از ماکزیمم فشار امن برای مخزن‌تان تعیین نکنید. همچنین فشار قطع پرشر سوئیچ شما می‌بایست کمتر از فشار سوپاپ اطمینان‌تان باشد.

ناهماهنگی عرضه و تقاضا، یکی از دلایل پر نشدن مخزن:

آیا به تازگی به ابزارهای پنوماتیک خود افزوده‌اید؟ گاهی پر نشدن مخزن دلیلی جز ناهمانگی عرضه و تقاضا ندارد. اگر میزان تقاضای ابزارهای پنوماتیک شما بیش از تولید هوای فشرده کمپرسور بادتان باشد، مخزن شما هیچگاه پر نخواهد شد. پس اگر تا به حال به بررسی این مورد نپرداخته‌اید، بهتر است تا یک بررسی کامل انجام دهید.

آیا محل کمپرسور باد شما جریان هوای خوبی دارد؟

کمپرسورهای باد برای ایجاد هوای فشرده، هوای محیط را از طریق یک دریچه ورودی جذب کرده و آن را توسط موتور فشرده‌سازی می‌کنند و سپس به مخزن انتقال می‌دهند. حال اگر محیطی که کمپرسور باد در آنجا قرار دارد دارای تهویه مناسبی نباشد، هوا به اندازه کافی وارد موتور نشده و راندمان موتور کاهش پیدا می‌کند.

همچنین به دلیل کمبود هوای ورودی کار بیشتری بر روی موتور اعمال شده و در نتیجه موتور کمپرسور باد گرم می‌شود. گرم شدن موتور نیز در کنار عامل کمبود هوای ورودی، راندمان را کمتر از پیش کرده و عملکرد موتور را دچار ضعف می‌کند. در نتیجه ممکن است مخزن کمپرسور باد شما به اندازه‌ای که باید، پر نشود.

پس اگر متوجه کاهش فشار هوای مخزن خود شده‌اید و به تازگی شرایط محیطی کمپرسور باد خود را تغییر داده‌اید، به احتمال زیاد مشکل از جریان هوای مکان قرارگیری کمپرسورتان می‌باشد.همچنین دقت داشته باشید که فیلترهای ورودی مسدود شده نیز باعث کاهش هوای ورودی به کمپرسور باد و در نتیجه کاهش راندمان کمپرسور خواهد شد.

رفع مشکل پر نشدن مخزن کمپرسور هوا

Array

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، قابل حل شدن هستند، اما این دلیلی بر کم اهمیت بودن این مشکل نیست! زمانی که مخزن نشت کرده است یا شیر یکطرفه مشکل خورده است، می‌توان با هزینه کم آن را تعویض و تعمیر کرد. ولی وقتی برای موتور این مشکل پیش می‌آید، موتور مداوم کار می‌کند، که به اصطلاح به این حالت دائم کاری موتور می‌گویند. موتور دائم کار با سرعت بیشتری به سمت خرابی و از بین رفتن می‌رود که هزینه تعویض یک موتور کمپرسور (فرقی نمی‌کند چه مدلی باشد) چندین میلیون تومان است.

نتیجه گیری

هر زمان با مشکل پر نشدن کمپرسور باد مواجه شدید، ابتدا به دنبال تشخیص علت کمپرسور باد بروید. پس از تشخیص علت کمپرسور، نسبت به رفع آن اقدام نمایید. پیشنهاد می‌کنیم که با تکنسین ها و متخصصین ایران پمپ برای رفع این مشکل، ارتباط برقرار کنید.

متخصصین و تکنسین های ایران پمپ با ارائه مشاوره فنی در خصوص کمپرسور شما و بازدید آن، نسبت به تعمیر آن ارائه نظر می‌کنند و اگر نیاز به قطعه یا وسیله جانبی بود، برای شما فراهم می‌کنند.

اگر این مقاله را دوست داشتید، می‌توانید دیگر مقالات کمپرسور باد سایت ایران پمپ را مطالعه نمایید و کمپرسور خود را بیشتر بشناسید.

چرا مخزن کمپرسور هوا پر نمی‌شود؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

  1. سلام ی سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین کمپرسور بادم موتور کار می‌کنه و باد هم می کنه نشتی هم ندارن ولی محزنه پر نمی کنه تا فشار 30 می‌ره ولی بالاتر نمیره موتور در حال کار کرده بازم پر نمیشه

    1. سلام.کمپرسور شما توانایی تولید هوای فشرده بیشتر از 30 psi رو نداره .علت های مختلفی داره مثلا روغن کم داشته و یا تعویض نکردین که دچار این مشکل شده و…. در هر صورت قسمت مکانیکی باید برسی بشه و هر قطعه ای که دچار مشکل شده باید عوض بشه. در اصطلاح میگن موتور دائم کار شده. یعنی توانایی نداره فشار باتد رو به حد معین برسونه تا کلید اتومات عمل کنه و موتور خاموش بشه.به همین دلیل موتور دائما کار میکنه تا سیم پیچ هم بسوزه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟