معرفی قطعات کمپرسورراهنما

بررسی جامع کلید اتوماتیک قطع کن پمپ باد

آپدیت شده در: 05 تیر 1402

کلید قطع کن پمپ باد یک دستگاه مکانیکی است که بر روی مخزن نصب می شود و برق موتور را قطع و وصل می نماید. در حالت معمولی پلاتین های اتصال بر روی هم قرار دارند و موتور شروع به کار می نماید. پس از رسیدن فشار مخزن به حد معین شده، دیافراگم در اثر فشار به بالا، کنتاکت ها را از هم جدا می نماید و دستگاه خاموش می شود.

حال پس از مصرف بار در حدود 30 فشار روی دیافراگم، کم شده و برق دستگاه وصل و موتور کمپرسور شروع به کار می نماید. این پروسه به صورت اتومات فشار داخل مخزن را کنترل می کند. به همین دلیل است که کلید قطع کن کمپرسور باد را، کلید اتوماتیک پمپ باد هم می نامند.

کلید قطع کن یا پرشر سوئیچ کمپرسور باد

کلید اتوماتیک قطع کن نقش به سزایی در میزان هوای فشرده شده داخل مخزن کمپرسور باد ایفا می کند. به طور کلی گزارش های متعددی از خرابی مخزن پمپ باد دریافت شده است که یکی از آن ها خرابی اتوماتیک قطع کن است. خرابی پرشر سوئیچ دلیل اصلی این است که چرا کمپرسور باد پس از اینکه هوای فشرده داخل مخزن استفاده شد دوباره روشن نمی شود. حتی می تواند علت دیر پر شدن پمپ باد هم خرابی پرشر سوئیچ باشد!

زمانی که کلید قطع کن پمپ باد به درستی کار کند، فشار در مخزن کمپرسور تا زیر سطح نرمال افت می کند، در این حالت سنسور های کمپرسور افت فشار را حس کرده و فرمان روشن شدن دوباره را می دهند تا کاهش فشار تامین شود.

اگر اتومات پمپ باد خراب باشد، موتور در زمان استارت قادر به روشن شدن نمی باشد و به چالش کشیده می شود و چندین بار استارت می خورد. در این صورت است که به فیوز آسیب می رسد. با توجه به این توضیحات در می یابیم که پرشر سوئیچ نقش مهمی در کمپرسور هوا ایفا می کند از این رو در ادامه این مقاله به معرفی و توضیح نحوه کار کلید قطع کن و نقش آن در عملکرد کمپرسور باد می پردازیم.

Array

کلید قطع کن در کمپرسور باد چه شکلی است؟

پرشر سوئیچ اغلب مانند یک محفظه مستطیل کوچک است که به اندازه کف دست می باشد. رویه آن ممکن است ساده باشد یا دارای سوئیج مخصوص به خود باشد که در این صورت امکان وجود چندین موقعیت مانند توابع «خودکار» را فراهم می سازد.

پرشر سوئیچ معمولاً روی مخزن نصب می شود تا هوا در مخزن کمپرسور بتواند آزادانه به سوئیچ وارد شود. سوئیچ فشار هوای ناشی از این مخزن کمپرسور را کنترل می کند، بنابراین به شما نشان می دهد از چه فشاری استفاده می کنید و می تواند اگر مشکل ایجاد شد، آن را بر طرف نماید. هوای فشرده شده در مخزن کمپرسور هوا به کلید اتوماتیک قطع کن فشار یکسانی وارد می کند، بنابراین آسیب به محفظه یا مخزن می تواند در خواندن صحیح فشار ،ایجاد مشکل کند.

پرشر سوئیچ در کمپرسور باد چه کاری انجام می دهد؟

کلید قطع کن قطعه کوچکی است که در تمامی کمپرسور های باد از جمله کمپرسور باد یخچالی،کمپرسور اویل فری،کمپرسور سیلندری،کمپرسور تسمه ای،کمپرسور اسکرو،کمپرسورهای پیستونی و… وجود دارد.

یک کمپرسور باد متقابل حداقل یک سیلندر خواهد داشت و اغلب ممکن است دارای دو یا به ندرت سه سیلندر باشد. کمپرسور های هوای متقابل همیشه کلید اتومات قطع کن دارند. در عکس زیر تصویر پرشر سوئیچ با اتصالات برنجی به نمایش در آمده است که تصویر سمت چپ نشان دهنده کلید فشار ساخت شرکت Lefoo است. سوئیچ فشار در سمت راست یک اهرم روشن / خاموش را نشان می دهد.

Array

هنگامی که کمپرسور هوا به فشار قطع مورد نظر برسد تنظیم برق منبع تغذیه کمپرسور متوقف می شود و در نتیجه کمپرسور باد خاموش می گردد. موتور کمپرسور باد صرف نظر از محل قرارگیری پیستون در سیلندر متوقف می شود و این بدان معنی است که هنگام قطع شدن برق موتور، هوای فشرده شده هنوز در پیستون وجود دارد.

اگر هوا در پیستون موجود در کمپرسور باد گیر بیفتد باعث اضافه شدن بار اضافه به مدار استارت می شود. منبع تغذیه 220 ولتی شما به اندازه کافی توان راه اندازی موتور بدون کمک خازن استارت را ندارد. بار اضافی در موتور کمپرسور معمولاً برای جلوگیری از شروع کار کمپرسور باد کافی است و عامل ممانعت کننده می باشد.

در این جا است که وظیفه پرشرسوئیچ آشکار می شود. این کلید با فعالیت خود باعث رها شدن هوای به دام افتاده در پیستون کمپرسور باد می شود. در حقیقت، عملی که کمپرسور باد انجام می دهد این است که پاسخ متقابل برای مقابله با فشار هوای موجود را ایجاد می کند و از این طریق اقدام به خنثی سازی هوای به دام افتاده در پیستون می نماید.

از این طریق هوا آزاد می شود و امکان استارت مجدد پمپ باد فراهم می گردد. پس از فعالیت قطع کن، پیستون نیز به جای اولیه خود باز می گردد و مهیا استارت مجدد می شود.

علاوه بر این ها یکی دیگر از وظایف کلید اتومات کمپرسور باد این است که زمانی که فشار در مخزن به مقدار از پیش تعیین شده رسید پمپ هوا را خاموش می نماید. کلید اتومات مقدار فشار در کمپرسور را نیز اندازه گیری می نماید. پرشر سوئیچ به کمپرسور باد کمک می کند تا در هنگام کار خود سطح فشار مناسب را حفظ کند. اتومات قطع کن می تواند در هنگام افت فشار هوای مخزن و نیاز به هوای بیشتر، کمپرسور شما را روشن کند. کلید قطع کن بهترین حفاظت از مخزن را در برابر فشار بیش از حد انجام می دهد و اجازه نمیدهد که هوای فشرده داخل مخزن از حد نرمال بیشتر شود.

Array

نحوه کار کلید قطع کن به چه صورت است؟

کلید اتومات یا قطع کن در کمپرسور باد از خطوط هوا برای نظارت بر هوای تحت فشار در هنگام حرکت به داخل مخزن کمپرسور باد استفاده می کند. هر اتومات پمپ باد دارای عنصری هستند که هنگام اعمال فشار بر روی آن، واکنش نشان می دهند.

متداول ترین دستگاه از نوع پرشر سوئیچ دیافراگمی است که در صورت قرار گرفتن در معرض آن، دیافراگم فشرده می شود. فشار هوا در مخزن کمپرسور باد افزایش خواهد یافت و درنهایت فشار کافی روبه عقب ایجاد می شود- که به آن فشار قطع نیز گفته می شود – تا از این طریق شکل دیافراگم پرشر سوییچ کمپرسور تغییر یابد.

تغییر شکل در اینجا باعث حرکت در سوئیچ فشار خواهد شد. هنگامی که دیافراگم کلید قطع کن کمپرسور باد به اندازه کافی تغییر شکل پیدا کرد، حرکت آن باعث می شود که تماس در داخل کلید قطع شود تا جریان برق وارده به مدار موتور کمپرسور متوقف گردد و کمپرسور از ایجاد فشار بیشتر به مخزن منع می شود. فشار هوای ثابت در یک حجم خاص باعث تغییر شکل دیافراگم می شود.

هنگامی که فشار هوا در مخزن شما به اندازه کافی افت پیدا کند، دیافراگم به حالت عادی خود باز می گردد. هنگامی که این فشار – تحت عنوان فشار قطع – تا حد مشخصی افزایش یابد، عملگر داخلی درون دیافراگم به صورت مخالف تغییر شکل می دهد. این حرکت مدار را بسته و موتور را دوباره ری استارت می کند.

سوئیچ فشار کمپرسور باد تا زمانی که ماشین آلات شما از هوای فشرده استفاده می کند به فعالیت خود ادامه می دهد. چرخه ،زمانی شکسته می شود که واحد دیگر از خارج نیرو نگیرد (برق آن قطع شود) یا مشکلی دیگر برای آن ایجاد شود. نشتی در هر نقطه از کلید اتوماتیک قطع کن پمپ باد و پوشش داخلی آن می تواند کار شما را متوقف کرده و مشکلات بزرگی ایجاد کند.

سوئیچ فشار ممکن است دارای یک کلید قطع کن خارجی مانند سوئیچ فشار Lefoo در عکس بالا باشد، یا ممکن است دارای کلید داخلی از نوع Condor باشد که در تصویر زیر نشان داده شده است، این کلید ها دارای دکمه روشن و خاموش در بالای خود هستند. البته کلید on/off ممکن است در انواع متنوع کلید قطع وجود نداشته باشد.

Array

آنچه که قابل مشاهده در این کلید ها نیست (کلید بالا قابلیت اتصال سریع دارد) این است که خط مرتبط با هوا از داخل کمپرسور در کجای این پرشر سوئیچ قرار دارد. صرف نظر از نحوه اتصال خط هوای فشرده از سر کمپرسور باد به کلید اتومات نکات مهم دیگری نیز در این نوع از کلید ها وجود دارند. باید بدانید هنگامی که فشار هوا در مخزن به فشار قطع شده مشخص در کلید قطع کن پمپ باد می رسد، سوئیچ قطع می شود و برق موتور کمپرسور قطع میشود.

فرآیند قطع کردن برق موتور کمپرسور باد از نوع الکترو مکانیکی است. این بدان معنی است که برق آن را هدایت می کند، اما نتیجه نهایی یک حرکت مکانیکی است. چیزی در داخل محفظه کلید اتوماتیک کمپرسور حرکت می کند که همان جریان الکتریکی است. آنچه در داخل کلید قطع کن به کمک جریان الکتریکی حال حرکت است، به طور معمول مجموعه ای از نقاط هستند که بسته به فشار موجود در مخزن، باز و بسته می شوند.

حرکت این نقاط به داخل یا خارج کلید باز و یا انگشتی قطع کن وصل می شود و آن بازو یا انگشتی را روی یک پین سوپاپ کوچک، که بر سوپاپ فشار پمپ باد اعمال نیرو می کند، به حرکت در می آورد.

از این طریق است که کلید اتوماتیک پمپ باد باز می شود. هنگامی که پین موجود بر روی کلید اتومات به حالت اولیه خود باز می گردد، مسیر هوا به سمت محیط بیرون باز می شود و هوایی که در داخل پیستون گیر افتاده بود به خارج می رود. در این صورت می گویند که پرشر سوئیچ توانسته موتور کمپرسور باد را متوقف کند.

کلید قطع کن در چه جایی از کمپرسور باد وجود دارد؟

در کمپرسورهای باد کوچکتر، این کلید اغلب روی یا داخل سوئیچ فشار سوار می شود. هنگامی که سوئیچ فشار کمپرسور را خاموش می کند، شیر قطع کن فعال می شود. دریچه چک (که مانع از تخلیه کامل مخزن می شود) اغلب در نقطه ای که لوله تخلیه کمپرسور به مخزن ذخیره متصل است قرار می گیرد. از شیر چک ، یک تیوب یا لوله کوچک وارد قطع کن می شود که روی سوئیچ فشار نصب شده است.

در کمپرسور های باد جدید تر، گاهی اوقات از یک شیر برقی ساده نیز استفاده می شود تا فشار بیشتری را بر پیستون وارد نماید. در کمپرسور های بزرگتر، غالباً یک دریچه تخلیه بزرگ تر وجود دارد که با فشار هوا از دریچه پیلوت کوچک کنترل می کند. در این حالت شیر قطع کن در کنار کمپرسور هوا نصب می شود. در تصویر زیر نمایی از یک کمپرسور باد صنعتی نشان داده شده است.

در سمت چپ تصویر شیر قطع کن بزرگی قرار دارد که توسط یک کلید قطع کن پیلوت کوچک کنترل می شود. با دقت در تصویر سمت راست می توانید پرشر سوئیچ را در زیر سوئیج فشار را مشاهده کنید. در سمت چپ بالای شیر بزرگ خروجی کمپرسور باد و در پایین آن اتصالات به مخزن قرار دارد.

مشکلات مرتبط با کلید اتوماتیک قطع کن در کمپرسور باد چیست؟

کلید قطع کن کمپرسور باد غالباً پس از مدت طولانی سرویس دهی دچار نشتی می شوند. خوشبختانه، متوجه خواهید شد که شایع ترین علت نشت پرشر سوئیچ چیزی است که می توانید آن را بررسی و رفع کنید. با گذشت زمان، دیافراگم داخل کلید ترک خورده یا سوراخی در آن ایجاد می شود. وقتی این اتفاق بیفتد، هوا از اطراف مخزن به بیرون منتقل می شود و از طریق دیافراگم حرکت می کند.

بسیاری از افرادی که به تعمیرگاه های مختلف برای بررسی و بازدید از کمپرسور های باد خود مراجعه می کنند، با کلید قطع کن به مشکل خورده اند. اشتباه رایج این است که کلید اتومات همواره باز یا همواره بسته باقی می ماند.

اگر پرشرسوئیچ در کمپرسور باد هیچگاه باز نشود در زمان استارت و فعالیت مجدد قطعا به مشکل بر می خورید، همچنین صدای مکش عادی که هر بار از کمپرسور می شنوید را نیز دیگر نخواهید شنید و در عوض صدای بمی از دستگاه خارج می شود. بر خلاف این، اگر پرشر سوئیچ همواره باز باشد به صورت پیوسته از کمپرسور باد صدای نشتی هوای فشرده به گوش می رسد.

بیشتر تعمیر کاران به اشتباه گمان می کنند که نشتی از سوئیچ فشار است و اقدام به تعویض آن می نمایند. دلیل این اشتباه نیز این است که کلید قطع کن درست کنار یا روی سویچ فشار نصب می شود و محل قرار گیری ان باعث بروز چنین تشخیص اشتباهی می شود.

نحوه خرید کلید اتومات کمپرسور باد به چه صورت است؟

کلید قطع کن تقریبا شکل یکنواختی دارد. این بدین معناست که می توانید به سادگی کلید جایگزین را از هر برندی خریداری نمایید. با این حال باید به برخی نکات توجه کنید:

 • پرشر سوئیچ باید دارای اتصالات فیزیکی خاصی برای متصل شدن به ورودی هوای فشرده شده و سوئیچ فشار باشد.
 • بسته به میزان فشار بادی که نیاز دارید باید کلید اتومات انتخاب کنید.(8بار،10بار،15بار،20بار و…..)
 • پرشر سوئیچ به وسیله یک راه به مخزن وصل شود یا دارای چهار راه باشد تا قطعات دیگر نیز توانایی وصل شدن به آن را داشته باشند.
 • از لحاظ کیفیت و دقت در قطع و وصل کردن موتور کمپرسور باد

Arrayنحوه تنظیم کلید قطع کن کمپرسور باد

در این ویدیو آموزشی نحوه تنظیم کلید قطع کن کمپرسور باد با برندهای مختلف توضیح داده شده است.با تماشای این ویدیو میتوانید سیم کشی کلید اتومات کمپرسور باد و نحوه تنظیم فشار پمپ باد بر روی درجه دل خواهتان را انجام دهید.فقط کافیست با دقت به این ویدیو نگاه کنید.در صورتیکه هرگونه سوالی پیرامون کار با پرشر سوئیچ کمپرسور باد داشتید در زیر همین پست بپرسید تا همکارانمان پاسخ دهند.

 

تعمیر قطع کن پمپ باد

سوالی که بارها پرسده شده است این است که چطور می توانیم کلید قطع کن اتومات پمپ باد را تعمیر کنیم؟ بهتر است هرگز این کار را انجام ندهید. کلید اتومات یک قطعه حساس در هر کمپرسور باد به حساب می آید. چنانچه مشاهده کردید درست و دقیق عملیات قطع و وصل را انجام نمی دهد، باید قطعه را تعویض نمایید.

بارها پیش آمده که قسمت پایین کلید اتومات که دارای یک تکه لاستیک (جیر) می باشد، دچار نشتی شده و با تعویض این تکه لاستیک اقدام به تعمیر می نمایند. به دلیل حساسیت بالای پرشر سوئیچ (کلید قطع کن) هرگز اقدام به تعمیر نکنید. این قطعه دارای پلاتین های بسیار حساسی می باشد که وقتی این پلاتین ها دچار شکل شوند باید در کوتاه ترین زمان، این قطعه را تعویض نمایید تا از بروز حوادث بعدی جلوگیری شود.

بررسی جامع کلید اتوماتیک قطع کن پمپ باد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫23 نظرها

 1. سلام
  من امروز یدونه پرشر سوییچ کندور نو روی پمپم بستم، مشکل اینه که سوپاپ فشارشکنش وقتی اولین بار که پمپ خاموش شد و باد اضافه‌ی داخل سیلندرها رو خالی کرد، دیگه برنگشته و وقتی پمپ روشن میشه مقداری از هوای تولید سیلندرها رو (که از شیر یکطرفه باید وارد مخزن بشن) یکسره خارج میکنه! شیر یکطرفه سالمه و مشکلی نداره، مثلا وقتی پمپ دوباره خاموش میکنه هیچ هوایی هدر نمیده، اما فقط موقع کارکرد سیلندرهاست که همینطور هوا با صدای فس فس فس از اون سوراخ ریز روی بدنه برنجی فشارشکن هدر میره و باعث میشه پمپ در مدت‌زمان طولانی تری پر بشه.

  گفتم شاید ترفندی چیزی داره که من بخاطر بی‌تجربگی می‌دونم؟ مثلا یک قطره روغن زدن به فشارشکن یا همچین چیزهایی؟

  1. سلام دوست عزیز. برای اینکه جلوی نشتی هوا رو بگیرید باید انتهای شیر یکطرفه رو باز کنید، یک فنر و یک قسمت لاستیکی وجود داره که باید کاملا تمیزش کنید.بعد از اینکه کامل تمیز شد مجددا در جای خودش قرار بدینش و تست کنید. مشکلتون باید کاملا حل بشه.
   دلیل این مشکل وجود آشغال بر روی قسمت لاستیک انتهای شیر یکطرفه هستش که با تمیز کردن برطرف میشه

 2. سلام چرا از زیر کلید قطع کن کمپسور موقع ای که دکمه قرمز رو پایینش میزنم هوا میدع و وقتی هم که بادش پر باشه هوا میدع

  1. سلام. اول انتهای شیر یکطرفه رو باز کنید و فنر و قطعه لاستیکی رو تمسز کنید و مجددا تست کنید. به احتمال خیلی زیاد مشکل برطرف میشه.

 3. سلام و درود
  عذر خواهم من با کمک موتور یخچال و کپسول گاز کولر یک کمپرسور درست کردم و نمی‌دونم که آیا شیر یک طرفهای لازم داره یا نه؟
  برای قسمت ورود هوا به کپسول از والف باد استفاده کردم
  در ضمن آیا با این شرایط باید پرسرعت سوییچ درست عمل کند؟

  1. سلام دوست عزیز.بهتر هست ککه از شیر یکطرفه استفاده کنید.چون والف اصلا مناسب ابن کار نیست.قسمت دوم سوالتون نامفهوم هست

 4. سلام
  علت اینکه درست بعد از خاموش شدن کمپرسور از سوپاپی که در داخل کلید اتومات هست و اون لوله مسی کوچک بهش وصل میشه باد به شدت زیاد خالی میشه چیه
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرماین

  1. سلام وقت شما بخیر.این مشکل زمانی اتفاق میفته که داخل شیر یکطرفه و بر روی قسمت پلاستیکی که به فنر وصل شده آشغال جمع شده باشه.ابتدا شیر یکطرفه رو باز کنید و جیر پلاستیکی رو کامل تمیز کنید و مجددا ببندینش.مشکل برطرف خواهد شد.

   1. با تعویض کامل شیر یکطرفه همچنان این ایراد وجود داره و باد خارج میشه با خاموش شدن کمپرسور
    امکانش هست خود اون سوپاپ خراب باشه ؟

 5. سلام اتومات کمپرسو هوا تعویض شده ایرادش روشن نشدن مجدد در bar مورد نظر میباشد .پایین تر از bar مورد نظر شروع به کار میکند ولی در حد بالای مورد انتظار خاموش میشود راه حل چیست ممنون حیدری .تهران

  1. سلام وقت بخیر.کلید اتوماتتون احتمالا تنظیم نیست.مدل کلید اتومات رو ذکر نکردین.ولی در کل درب کلید اتومات رو بردارین یک پیچ میبینید که هرچه سفت تر بشه فشار میره بالاتر و هرچه شلتر بشه درجه میاد پایینتر
   به این روش میتونید روی فشار مورد نظر تنظیم کنید.اگر اینکارو کردین و بازهم مشکل برطرف نشد به این شماره در واتس اپ پیام بدین
   09151515154

  1. سلام وقت بخیر.اولین کاری که باید انجام بدین این هست که شیر یکطرفه رو باز کنید وداخلشو کاملا تمیز کنید.اگر بازهم مشکل وجود داشت احتمالا لاستیک کلید اتومات سوراخ شده

 6. سلام و عرض وقت بخیر
  وقتی کلید کمپرسور رو میزنم کلید بازه و نشتی هوا داره . تا حالا 2بار کلید عوض کردم و استفاده زیادی ندارم. از شیر یکطرفه یک لوله مسی به زیر کلید وصل شده که نشتی از همونجا هست. چطور مشکل رو برطرف کنم؟ بهتر نیست جای لوله شیر برقی نصب کنم؟

  1. سلام دوست عزیز.
   فقط کافیه شیر یکطرفه رو باز کنید و تمیزش کنید.معمولا وقتی نشتی از زیر لوله مسی که متصل به کلید هست بوجود می اید،دلیلش فقط کثیف بودن شیر یکطرفه هستش.بهتر هست شیر یکطرفه رو باز کنید و قسمت لاستیکی که به فنر وصل شده رو کاملا تمیز کنید.مشکل حل میشه

 7. سلام ما وقتی متور کمپرسور رو روش می کنیم از فشار شکن هوا میاد و باد رو خالی می کنه اگه میشه یه راهنمایی
  کنید

  1. سلام دوست عزیز،وقت شما بخیر.دلیل اینکه فشار شکن کلید اتومات کمپرسور در حین کار شروع به خالی کردن هوا می کنه دلایل مختلفی میتونه داشته باشه اما مهم ترین دلیلش این هست که در قسمت شیر یکطرفه >>بعد از باز کردن شیر یکطرفه یک فنر وجود داره و یک عدد جیر پلاستیکی که رنگش مشکی هست،بیشتر مواقع روی همون قطعه پلاستیکی آشغال جمع میشه و باعث نشتی هوا میشه.
   بهترین کار این هست که اون قسمت پلاستیکی رو کاملا تمیز کنید و مجددا کمپرسور رو روشن کنید به احتمال خیلی زیاد دیگه باد از فشار شکن خارج نخواهد شد.موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟