مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

روغن کمپرسور باد | هر آنچه که باید بدانید!

آپدیت شده در: 09 اردیبهشت 1402

کمپرسور باد یکی از دستگاه هایی است که شاید به عنوان قسمت اصلی و جزء اصلی سیستم تولیدی به حساب نیاید؛ اما به عنوان یکی از مهمترین اجزا یا قلب تپنده دستگاه ها و تجهیزات تولیدی به شمار می آید. در واقع نگهداری و تامین قطعات کمپرسورها به خودی خود نقش مهمی در خصوص بالا بردن راندمان و حفظ دستگاه ها در بهترین حالت دارد. از همین رو نوع پمپ باد و صحت عملکرد بخش های مختلف آن مانند روغن کمپرسور باد، قطعات داخلی و غیره بسیار اهمیت دارد. در ادامه با انواع روغن پمپ باد، آموزش تعویض روغن پمپ باد بیشتر آشنا خواهید شد.

انتخاب روغن مخصوص کمپرسور باد

همانطور که خودروها برای عملکرد بهینه و صحیح نیازمند روغنی به خصوص و مشخص هستند، کمپرسورهای باد نیز برای ادامه فعالیت نیازمند روغن هستند. استفاده از یک روغن مناسب برای کمپرسور باد مزایای زیادی از جمله افزایش بازده، کاهش مصرف انرژی، کاهش اصطکاک اجزای متحرک، کارکرد روان‌تر و افزایش عمر مفید دستگاه برای کمپرسور باد شما ایجاد خواهد کرد. هرچند همه این‌ موارد در صورتی محقق می‌شوند که از روغن پمپ باد مناسبی برای کمپرسور باد خود استفاده نمایید.

در ادامه قصد داریم تا با ارائه کوتاه از  انواع کمپرسور ها و آشنایی بهتر با آنها نقش روغن کمپرسور باد و تمام سوالات شما رو نسبت به روغن کمپرسور برطرف کنیم، با تیم ایران پمپ همراه باشید تا انواع کمپرسورها و نقش و ویژگی روغن های مورد نیاز آنها را بشناسید.

 معرفی کمپرسور باد

Array
air compressor

قبل از آشنایی با روغن کمپرسور باد بهتر است با سیستم کلی این دستگاه و وظایف آن آشنا شوید. کمپرسور باد یا به عبارتی متراکم کننده هوا یک دستگاه مکانیکی می باشد، که با کاهش حجم هوا و افزایش فشار آنها، باعث فراهم کردن هوای فشرده مورد نیاز برای مصارف گوناگون می باشد. کمپرسور های باد در بازار انواع مختلف دارند. از جمله کمپرسور های دینامیک که به دو حالت گریز از مرکز و یا محوری وجود دارند.

انواع دیگر کمپرسور ها، کمپرسور های جابجایی مثبت می باشند که در دو گروه دورانی و پیستونی طبقه بندی شده اند. در حوزه کمپرسور های دورانی کمپرسورهای اسکرو، حلقه مایع، اسکرال، دنده ای، روتاری،  می توان اشاره کرد. و در قسمت پیستونی به کمپرسور های دیافراگمی، دو مرحله ای، و تک مرحله ای می‌توان اشاره نمود.

روغن کمپرسور باد چیست؟

به زبان ساده، روغن کمپرسور باد یک روان‌ کننده بخصوص برای جلوگیری از اصطکاک و فرسایش قطعات متحرک می‌باشد. روغن‌ها به دسته‌های مختلفی طبقه بندی می‌شوند. روغن‌ها را می‌توان به دو دسته طبیعی و مصنوعی طبقه بندی کرد و یا آن‌ها را از نظر ویسکوزیته و مواد افزودنی موجود در آن‌ها طبقه بندی نمود. لازم است یاد آوری کنیم که روغن کمپرسور باد با روغن موتور، تفاوت داشته و سولفور و کربن بسیار کمتری از روغن موتور دارد. روغن پمپ باد به غیر از روانکاری سیستم، از مزایای دیگری نیز برخوردار است. در ادامه به بررسی این مزایا پرداخته شده است:

1 – جذب گرما:
روغن کمپرسور باد، بخشی از گرمای تولید شده در کمپرسور را جذب کرده و باعث می‌شود تا کمپرسور در دماهای پایین‌تری فعالیت کند. لازم است بدانید که بازده و عمر کمپرسور باد به شدت تحت تاثیر دمای کاری کمپرسور بوده و با افزایش دمای کمپرسور، بازده و طول عمر آن به شکل زیادی کاهش پیدا می‌کند.

2 – مقاوت در برابر اکسیداسیون:
برخی از ذرات موجود در روغن پمپ باد ضد اکسیداسیون بوده و اکسیداسیون را به تاخیر می‌اندازد.

3 – افزایش طول عمر:
هر تجهیز مکانیکی دارای طول عمر مشخصی است. مهم‌ترین عوامل خرابی تجهیزات مکانیکی، فرسایش و گرما می‌باشند. روغن کمپرسور با کاهش اصطکاک و جذب گرمای کمپرسور باد باعث افزایش طول عمر کمپرسور می‌شود. همچنین استفاده از روغن باعث می‌شود تا کمپرسور باد در شرایط مختلف، عملکرد خوبی از خود نشان داده و روان‌تر کار کند.

4 – حفظ ویسکوزیته در سرما:
اغلب روغن‌ها با کاهش دما ویسکوزیته خود را از دست داده و عملکردشان کاهش پیدا می‌کند. روغن کمپرسور باد بر خلاف سایر روغن‌ها، ویسکوزیته خود را در دماهای مختلف حفظ کرده و از این‌رو عملکرد ثابتی خواهد داشت. این موضوع باعث می‌شود تا به راحتی بتوان از کمپرسور باد در شرایط دمایی مختلف استفاده نمود.

5 – ضد کف:
زمانی که روی سطح روغن حباب و کف تشکیل شود، سطح تماس هوا و روغن افزایش پیدا کرده و عمل اکسیداسیون با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. این پدیده باعث کاهش کیفیت و عمر روغن خواهد شد. یک روغن کمپرسور باد مناسب دارای خاصیت ضد کف می‌باشد. از آنجایی که کیفیت روغن برای کیفیت هوای خروجی تولید شده و کارکرد روان کمپرسور ضروری است، لازم است تا از روغن‌هایی که خاصیت ضد کف دارند، استفاده کنیم.

چه کمپرسور هایی از روغن استفاده می کنند؟

به صورت کلی چند مدل مختلف از کمپرسور وجود دارد که نیاز به روغن کاری و روغن دارد. مدل هایی که نیاز به روغن کمپرسور باد دارند به شرح زیر می باشد؛ از جمله کمپرسورهای رفت و برگشتی  یا پیستونی،  مارپیچی یا کمپرسور اسکرو ، تیغه ای، روتاری و یخچالی نیاز به روغن برای کارکرد خود دارند.

آیا می توان از روغن خودرو به جای روغن پمپ باد استفاده کرد؟

Array
oil

هرگز روغن خودرو نمی‌تواند برای کمپرسور باد به عنوان روغنی مطلوب در نظر گرفته شود؛ چرا؟ دلایل متعددی وجود دارد که روغن‌های دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر نمی‌تواند برای پمپ باد استفاده شود از جمله دلایل  که نمی توان روغن موتور یا هر سیستم دیگری را برای روغن کمپرسور باد استفاده کرد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ویسکوزیته روغن، میزان رطوبت در روغن، خاصیت روانکاری روغن و حتی  موادی که آن روغن از آن ساخته شده است. توجه داشته باشید که اگر روغن مناسب استفاده نشود، امکان تخریب بخش هایی از قطعات کمپرسور باد و پایین آوردن راندمان کمپرسور و یا حتی سبب از کار افتادن دستگاه میشود. لذا انتخاب دقیق نوع روغن بسیار ضروری و مهم می باشد.

Array

نقش روغن در موتور کمپرسور باد چیست؟

حفظ دمای معین درون کمپرسور باد،روانکاری مطلوب برای قطعات داخلی کمپرسور،حفاظت و مقابله با خوردگی قسمت های مختلف دستگاه، جلوگیری از ساییدگی در بعضی از کمپرسور های باد و نقش مبدل خنک کنندگی در دستگاه را دارد.

Array

کدام روغن برای کمپرسور باد من مناسب است؟

همانطورکه پیش‌تر گفتیم، روغن کمپرسور باد را می‌توان به دو نوع طبیعی و مصنوعی طبقه بندی کرد. هر کدام از این دو نوع روغن، ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد:

• طبیعی: روغن طبیعی از پایه روغن‌های معدنی تولید شده و قیمت پایینی‌ نیز دارند. روغن‌های طبیعی برای کمپرسورهای معمولی و خانگی که بطور مداوم مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، مناسب هستند. به نوعی می‌توان گفت که روغن‌های طبیعی برای کمپرسورهایی مناسب است که از آن‎‌ها بطور مداوم مصرف نشده و شرایط کاری ملایم‌تری را تجربه می‌کنند.

• مصنوعی: روغن مصنوعی از مواد پایه مصنوعی ساخته می‌شود. مراحل تولید روغن مصنوعی پیچیده‌تر از روغن معدنی بوده و فرآوری‌های زیادی ب روی روغن انجام می‌شود. در نتیجه روغن مصنوعی تصفیه شده‌تر از روغن طبیعی می‎باشد. اگر از کمپرسور هوای خود بیش از سه بار در هفته استفاده می‌کنید، لازم است تا از روغن مصنوعی استفاده نمایید.

Array

استفاده از روغن مصنوعی باعث می‌شود تا کمپرسور باد شما بهتر و روان‌تر کار کند. همچنین روغن کمپرسور باد مصنوعی باعث جذب گرمای کمپرسور باد خواهد شد و از بیش از حد گرم شدن کمپرسور باد شما جلوگیری می‌کند. روغن‌های مصنوعی کمپرسور باد در رنج گسترده‌ای از دماهای مختلف قابل استفاده می‌باشند.

کمپرسور های پیستونی و روتاری اسکرو می‌توانند با اغلب روغن پمپ باد کار کنند. با این‌ حال اکثر سازندگان توصیه می‌کنند که از روغن‌های مصنوعی برای این کمپرسورها استفاده شود. از آنجایی که روغن‌های مصنوعی فاقد سولفور و کربن می‌باشند، باعث ایجاد گرفتگی‌های ناخواسته درون سیلندرها نمی‌شوند.

 از مزایای استفاده از روغن‌های مصنوعی در کمپرسورهای روتاری اسکرو می‌توان موارد زیر را شمرد: 

طول عمر بیشتر: روغن‌های مصنوعی می‌توانند طول عمر کمپرسورهای روتاری اسکرو را تا 8000 ساعت افزایش دهند.

رسوبات کمتر: روغن‌های مصنوعی می‌توانند رسوب‌گذاری را کاهش دهند. دقت داشته باشید که رسوبات یکی از عوامل فرسایش ‌زا در کمپرسورها می‌باشد.

دمای پایین‌تر: روغن‌های مصنوعی کمتر از سایر روغن‌ها داغ شده و در نتیجه کمپرسور باد و هوای فشرده خروجی را خنکتر نگه می‌دارند.

نرخ مصرف پایین‌تر: روغن‌های مصنوعی با شیب ملایم‌تری از سایر روغن‌ها مصرف می‌شوند.

 همچنین استفاده از روغن‌های مصنوعی در کمپرسور های پیستونی مزایای زیر را به همراه دارد: 

تجمع کمتر کربن: روغن‌های مصنوعی باعث کاهش تجمع کربن در دریچه‌های کمپرسورها می‌شوند.

عملکرد ایمن‌تر: دمای اشتعال روغن‌ های مصنوعی بالاتر از روغن های دیگر بوده و به همین جهت باعث افزایش ایمنی به هنگام داغ شدن کمپرسورهای باد می‌ شوند.

عمر طولانی‌تر: روغن‌های مصنوعی مانع فرسایش زودرس رینگ پیستون‌ها می‌شوند

ویسکوزیته گرانروی چیست؟

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب روغن کمپرسور باد ویسکوزیته می باشد. ویسکوزیته به چه معناست: ویسکوزیته مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی می باشد. ویسکوزیته گرانروی یا لزجت است. یعنی معیاری از اصطکاک داخلی یا مقاومت در برابر جریان یک سیال است و هنگامی ظاهر می شود که در میان لایه های سیال حرکت نسبی در جریان باشد.

نکته هایی درباره خرید روغن کمپرسور

 از جمله نکته هایی که باید درباره روغن پمپ باد بدانید : 

  • یکی از موارد این می باشد که برای کمپرسورهای باد پیستونی حتماً باید از روغن vdl100 استفاده کنید.
  • و در مورد کمپرسور های  اسکرو باید از روغن به خصوص خود استفاده کنید.که انواع مختلف این روغن را می توانید در بازار پیدا کنید. و لازم به ذکر است برای کمپرسورهای اسکرو از روغن مخصوص اسکرو با گرید ۶۸ استفاده می گردد زیرا این روغن دارای آنتی فوم یا به عبارتی خاصیت ضد کف دارد.
  • حال اگر شما به جای استفاده از روغن کمپرسور اسکرو ، روغن کمپرسور پیستونی را برای کمپرسور پیستونی استفاده بکنید؛ به دلیل روانگری کمتری که این روغن برخوردار می باشد. امکان دارد که سیستم هواساز کمپرسور پیستونی را از کار بیندازد و در سیستم آن اختلال ایجاد کند.

Array

جایگزین‌ هایی برای روغن مخصوص کمپرسور باد

استفاده از روغن‌ کمپرسور باد جهت عملکرد صحیح کمپرسور، لازم و ضروری می‌باشد. حتی هر کمپرسور بادی نیازمند نوع خاصی از روغن می‌باشد که توسط شرکت سازنده اعلام می‌شود. اگر می‌خواهید تا کمپرسور باد شما همچون ساعت کار کرده و دچار افت عملکرد و خرابی‌های ناگهانی نشود، می‌بایست از روغن‌هایی که تولید کننده کمپرسور باد شما معرفی کرده‌است، استفاده نمایید.

با این‌حال ممکن است که به روغن پمپ باد دسترسی نداشته باشید. در این بخش به معرفی انواع روغن‌هایی که می‌توان به عنوان جایگزین روغن‌های مخصوص کمپرسور باد استفاده نمود، می‌پردازیم. هرچند توصیه اکید می‌کنیم که از روغن‌هایی که شرکت سازنده کمپرسور باد معرفی کرده‌است، استفاده نمایید.

روغن هیدرولیک: روغن‌های هیدرولیک ویژگی‌های متعددی دارند که به واسطه همین ویژگی‌ها به جایگزین مناسبی برای روغن‌های مخصوص کمپرسور باد بدل شده‌اند. ویسکوزیته روغن‌های هیدرولیک در دمای پایین در محدوده مناسبی قرار دارند و به راحتی جریان پیدا می‌کنند.

به همین دلیل روغن‌های هیدرولیک بهترین عملکرد را در دماهای پایین‌ دارند. روغن‌های هیدرولیک دچار اکسیداسیون نشده و باعث زنگ زدگی کمپرسور باد نخواهند شد.

روغن گیربکس اتوماتیک: روغن‌های گیربکس اتوماتیک یا ATF برای گیربکس‌های ماشین استفاده می‌شوند اما در صورت دسترسی نداشتن به روغن‌های مخصوص کمپرسور باد می‌توان از این روغن به عنوان جایگزین استفاده نمود. روغن ATF از مزایایی چون کاهش فرسایش، مقاومت در برابر خرابی و جذب گرما برخوردار می‌باشد که آن را برای کمپرسورهای باد مناسب ساخته است.

کمپرسور باد در حین کار کردن حرارت زیادی تولید می‌کند و روغن‌های ATF می‌توانند این حرارت را جذب کرده، عملکرد کمپرسور باد را تضمین نموده و مانع از خاموش شدن کمپرسور باد بر اثر بالارفتن حرارت شوند. هرچند به یاد داشته باشید که همه روغن‌های ATF برای کمپرسورهای باد مناسب نبوده و حتی برخی از آن‌ها باعث ایجاد صدمات جدی در کمپرسور خواهند شد.

روغن موتور: روغن‌های موتور حاوی مقدار زیادی مواد شوینده هستند که برای کمپرسورهای باد مناسب نیست و باعث افزایش تجمع کربن در کمپرسور می‌شوند. اما روغن‌های موتوری که فاقد مواد شوینده هستند می‌توانند به عنوان جایگزینی برای روغن‌های مخصوص کمپرسور باد به کار روند.

در این بخش سه روغنی که می‌تواند به عنوان جایگزین روغن مخصوص کمپرسور باد استفاده شود را معرفی کردیم. توجه داشته باشید که این روغن‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند جای روغن معرفی شده توسط سازنده کمپرسور باد شما را بگیرند.
پس سعی کنید تا از روغن‌های مخصوص کمپرسور بادتان استفاده کنید و تنها در صورتی که این امکان وجود نداشت، از روغن‌های فوق استفاده کنید. همچنین حتما تا پیش از استفاده از این روغن‌ها با یک متخصص مشورت نمایید.

روغن کمپرسور هوا را چه زمانی عوض کنیم؟

Array
Compressor oil

بهترین زمان ممکن برای تعویض روغن کمپرسور باد زمانی می باشد که در دفترچه کاربری آن به آن اشاره شده است. اما با توجه به نظر متخصصان اگر از کمپرسور هوا به صورت کم استفاده می کنید، هر ۵۰۰ ساعت کارکرد بهتر است که روغن را عوض کنید اما بهترین حالت برای تعویض روغن مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه می باشد.نکته قابل توجه در تعویض روغن کمپرسورهای باد این است که هرچه به دفعات بیشتری روغن دستگاه را تعویض نمایید به افزایش طول عمر مفید کمپرسور هوا کمک خواهید کرد.

چگونه روغن کمپرسور را عوض کنیم؟

  • برای تعویض روغن کمپرسور باد ابتدا باید دستگاه را به  به مدت نیم ساعت روشن کرده،تا روغن گرم شود و این گرم شدن که باعث بالارفتن روان کنندگی روغن می شود. بتواند بهتر به تخلیه روغن کمک کند.
  • با توجه به اینکه انواع کمپرسورها شیوه خاص خود برای خروج روغن و ورود روغن به سیستم دارند، بهتر است که به دفترچه راهنمای کمپرسور مراجعه کنید.  عموم کمپرسورها درپوش مخزن روغن را دارا می باشند؛  و با باز کردن این درپوش می توانید روغن را از سیستم خارج کنید.
  • در  قالب کمپرسورهای باد، پیچ تخلیه روغنی وجود دارد؛  این پیچ باید باز گردد روغنهای قدیمی و کثیف از سیستم خارج شوند و  هوا جای آنها را بگیرد.
  • بعد از خروج کامل روغن از دستگاه؛ خروجی روغن را ببندید و اطمینان حاصل کنید که این پیچ بسته است و بعداً برای دستگاه مشکل ایجاد نکند، و سپس روغن را به آرامی و با دقت (روغن مورد نظری که با مشخصات دستگاه شما همخوانی دارد) را داخل دستگاه ریخته،  و اطمینان حاصل کنید که میزان کافی از روغن در دستگاه وجود دارد(با استفاده از نمایشگر روغن که بر روی اکثر پمپ باد ها وجود دارد ،میتوانید میزان مورد نیاز روغن را مشخص کنید) و در انتها درپوش ورودی روغن را محکم ببندید و دستگاه را روشن کنید و مطمئن شوید که پیچ ورودی و قسمت خروج روغن نشتی نداشته باشد.
  • و حتماً بعد از ریختن روغن درون دستگاه مطمئن شوید که میزان کافی از روغن را در دستگاه وارد کردید. برای مطمئن شدن از میزان روغن کافی می توانید به روغن نمای کمپرسور که قابل اندازه گیری و مدرج می باشد نگاه کرده و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.

Array

سوالات متداول در خصوص روغن کمپرسور باد

در این بخش به پاسخ به سوالات پر تکراری که درباره روغن کمپرسور باد مطرح می‌شوند، می‌پردازیم.

 • از چه نوع روغنی برای کمپرسور باد خود استفاده کنیم؟ 

یکی از متداول‌ترین سوالات این است که از چه روغنی برای کمپرسور باد خود استفاده کنیم؟ کدام روغن برای کمپرسور باد من بهتر است؟
در پاسخ به این سوالات لازم است یادآور شویم که بهترین روغن برای کمپرسور باد شما همان روغنی است که توسط شرکت سازنده معرفی شده‌است. شرکت‌های سازنده کمپرسور باد، روغن‌هایی را که برای کمپرسور باد شما مناسب بوده را معرفی کرده و معمولا اطلاعاتی در خصوص اینکه در صورت موجود نبودن روغن معرفی شده از چه روغن‌هایی استفاده کنید را به شما ارائه می‌کنند.
به یاد داشته باشید که برای حفظ راندمان کمپرسور باد خود و جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی، ملزم هستید تا از روغن‌های معرفی شده توسط شرکت سازنده کمپرسور باد خود استفاده کنید.

استفاده از سایر روغن‌ها مانند روغن موتور به جای روغن‌‌های مخصوص کمپرسور باد می‌تواند عملکرد کمپرسور شما را با مشکل روبرو کرده و باعث ایجاد خرابی درآن شود. همچنین استفاده از روغن‌هایی که برای کمپرسور باد فرموله نشده باشند، باعث از بین رفتن گارانتی کمپرسور باد شما خواهد شد.

  • آیا می‌توان از روغن موتور به جای روغن کمپرسور باد استفاده کرد؟ 

دقت کنید که هر روغنی برای فرایند خاصی فرموله می‌شود. پس روغن موتور برای کمپرسور باد فرموله نشده و استفاده از روغن موتور به جای روغن کمپرسور باد در شرایط عادی هیچ توجیهی ندارد. بطور کل استفاده از روغن موتور برای کمپرسور باد، اقدامی اشتباه می‌باشد.

چراکه روغن موتور برای موتورهای احتراق داخلی فرموله شده‌اند. با این‌حال اگر به روغن مخصوص کمپرسور باد دسترسی نداشتید و خواستید از روغن موتور استفاده کنید، می‌بایست از غیر شوینده بودن روغن موتور اطمینان حاصل نمایید.

اکثر روغن‌های موتور دارای مواد شوینده می‌باشند که این مواد شوینده باعث تجمع کربن در کمپرسور و خرابی زودرس آن می‌شود. همچنین پیش از اقدام از یک متخصص مشورت بگیرید.

 • آیا همه کمپرسور های باد به روغن نیاز دارند؟ 

در جواب به این سوال باید گفت که کمپرسورها از نظر روغن به دو نوع کمپرسورهای روغنی و کمپرسورهای اویل فری یا بدون روغن طبقه بندی می‌شوند. کمپرسورهای اویل فری به آن دسته از کمپرسورهای باد گفته می‌شود که نیازی به روغن نداشته و اجزای متحرک آن با پوشش‌های ضد اصطکاکی چون تفلون پوشش‌دهی شده‌اند.

پس تنها کمپرسور های روغنی نیاز به روغن دارند و اگر کمپرسور شما از نوع اویل فری یا همان بدون روغن می‌باشد، احتیاجی به روغن ندارید.

Array

راهنمای تعویض روغن کمپرسور های تسمه ای و سیلندری:

برای تعویض روغن این مدل از کمپرسور های باد ابتدا باید در حدود 5 دقیقه تا 10 دقیقه کمپرسور باد را روشن کنید تا روغن گرم شود و سپس به راحتی از موتور خارج شود.برای خارج کردن روغن موتور ابتدا پیچ مشخص شده در کنار سیلندر را باز میکنید تا تمام روغن داخل موتور خارج شود.

Array

سپس پیچ را بسته و در قسمت دیگر سیلندر که یک دستک دارد باید روغن را از آنجا به داخل سیلندر بریزید.هر نوع موتور یک نوع روغن مخصوص دارد ولی معمولا روغن مورد نیاز vdl68 میباشد.چنانچه این روغن را پیدا نکردید میتوانید از روغن 40 هیدرولیک استفاده کنید.

Array

یک نمایشگر روغن بر روی سیلندر وجود دارد که باید میزان روغن کمپرسور باد از وسط نمایشگر به بالا باشد.معمولا روغن از 500 سی سی تا 850 سی سی متغیر است که با توجه به قدرت و بزرگی سیلندر مشخص میشود.

Array
نکته مهم در هنگام استفاده از کمپرسور های روغنی این است که هرگز با این کمپرسور ها بدون روغن کار نکنید.زیرا منجر به گیر پاژ یا قفل کردن میشود و هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت.

در فصول سرد هم حتما یک پشمه شیشه در قسمت پایین سیلندر قرار دهید تا روغن سفت نشود.در صورتیکه روغن خیلی سفت شود،موتور نمیتواند روشن شود و به موتور صدمات زیادی وارد خواهد شد.

راهنمای تعویض روغن پمپ باد در کمپرسورهای یخچالی:

برای تعویض روغن پمپ باد یخچالی لازم است تا در ابتدا، روغن قبلی را خالی کنید. برای اینکار از دو دریچه ورودی هوا که در دو طرف موتور وجود دارند استفاده می‌کنیم. سپس روغن جدید را از طریق یک شیلنگ متصل به یکی از لوله های ورودی جایگزین روغن قبلی می‌کنیم. برای درک بهتر این کار به مراحل زیر توجه کنید.

• لوله‌های ورودی را از حالت مسدود در خواهیم ‌آورد.

• کمپرسور را کج می‌کنیم تا روغن قبلی از هر دو لوله خارج شود. برای تخلیه کامل روغن لازم است که کمپرسور برای چند دقیقه کج بماند.

• حالا یکی از لوله‌ها را مسدود کرده و به دریچه دیگر یک شیلنگ متصل می‌کنیم. سپس کمپرسور را روشن می‌کنیم.

• سر شیلنگ را درون ظرف حاوی روغن برودتی قرار می‌دهیم تا روغن توسط موتور مکش شود.

همچنین توجه داشته باشید که تنها روغن مناسب کمپرسورهای یخچالی، روغن‌های برودتی می‌باشند. مشاهده شده است که برخی از افراد از روغن‌های چون روغن خیاطی برای موتورهای یخچالی استفاده می‌کنند.

این روغن‌ها به دلیل چگالی و ویسکوزیته متفاوتی که با روغن‌های برودتی دارند، موتور کمپرسور شما را دچار مشکل خواهند کرد. سایر روغن‌ها روی راندمان موتور تاثیر منفی گذاشته و عمر مفید کمپرسور یخچالی شما را کاهش می‌دهند.

مزیت کمپرسورهای یخچالی ایران پمپ نسبت به کمپرسورهای متفرقه:

کمپرسورهای باد یخچالی جزو تجهیزات حساس به شمار می‌روند که اگر به خوبی ساخته نشده باشند، مشکلات زیادی برایتان رقم خواهند زد. این مشکلات می‌تواند به خرابی سریع کمپرسور یخچالی شما منجر شده و یا حتی آسیب‌هایی چون نشتی مخزن را به دنبال داشته باشند. پس لازم است تا کمپرسور باد یخچالی خریداری کنید که دارای قطعات با کیفیت بوده و به خوبی اسمبل شده باشد.

متاسفانه به کرار مشاهده شده که برخی از سازندگان کمپرسور باد یخچالی به مسائل ایمنی بی توجهی کرده و از قطعات بی کیفیت در ساخت کمپرسور استفاده می‌کنند و یا حتی برخی از قطعات را حذف می‌کنند. این افراد برای کاهش قیمت نهایی کمپرسور باد اقدام به حذف قطعاتی مهمی چون سوپاپ اطمینان و شیر یک طرفه می‌کنند که باعث ایجاد آسیب‌های جبران ناپذیری خواهند شد.

همچنین استفاده از مخازن جدار نازک استوک، موتورهای قدرت پایین و اینگونه موارد نیز در کمپرسورهای یخچالی متفرقه مشاهده می‌شود که همگی این موارد در بهترین حالت فقط باعث کاهش طول عمر کمپرسور خواهند شد.
در نتیجه حتما بخاطر داشته باشید که برای خرید کمپرسور باد یخچالی از برندهای معتبری چون ایران کمپرسور استفاده نمایید تا در آینده درگیر مشکلات گفته شده نشوید.

آیا کمپرسور باد یخچالی برای کار من مناسب است؟

کمپرسورهای یخچالی به دلیل بی صدا بودن برای اغلب کارهای کوچک و متوسط جزو بهترین گزینه‌ها می‌باشند. شما می‌توانید به راحتی از پمپ باد یخچالی خود استفاده کنید بدون اینکه کوچک‌ترین مزاحمتی برای همسایگان‌تان بوجود بیاید. همین موضوع باعث شده تا کمپرسورهای یخچالی برای استفاده در خانه‌، مغازه و پاساژ که سر و صدای زیاد مشکل‌ساز است، به یکی از بهترین گزینه‌ها تبدیل شود.

همچنین کمپرسورهای یخچالی به دلیل وزن سبکی که دارند به راحتی قابل حمل هستند. به همین دلیل اگر کسب و کاری دارید که در آن نیاز به جابجایی کمپرسور باد دارید، کمپرسورهای یخچالی بهترین انتخاب ممکن می‌باشند. هرچند فراموش نکنید که اگر مخزن کمپرسور یخچالی شما از یک حدی بزرگتر باشد، حمل و نقل آن نیز به مراتب سخت خواهد شد.

بطور کل کمپرسورهای باد یخچالی برای تمامی کارهای سبک و متوسط مناسب بوده و به دلیل قیمت مناسبی که دارند جزو یکی از ارزنده‌ترین گزینه‌های موجود می‌باشند. تنها نقطه ضعفی که می‌توان برای کمپرسورهای یخچالی متصور شد، احتمال وجود مقادیر کمی روغن در هوای فشرده می‌باشد. برای همین اگر کار شما جزو کارهایی است که به وجود ذرات روغن در هوای فشرده حساسیت بالایی دارد، بهتر است که از انواع میکروفیلتر در قسمت خروجی هوا استفاده کنید.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کمپرسور باد نوعی دستگاه متراکم کننده هوا می باشد که امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه در انواع مختلف بدون روغن و روغنی تولید و به بازار عرضه می شوند. روغن کمپرسور باد از مهم ترین تجهیزات آن به شمار می رود. چرا که اگر به اندازه روغن ریخته نشود و یا در محفظه روغن به خوبی بسته نشود و یا روغن از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، باعث وارد شدن آسیب به کمپرسور هوا می شود. بهتر است برای خرید کمپرسور باد ، انواع آن را شناسایی و از مجموعه ایران پمپ مشاوره بگیرید، سپس روغن کمپرسور خود را با بهترین کیفیت خریداری نمایید.

بطور کل کمپرسورهای یخچالی به دلیل ساختار ساده و قیمت مناسبی که دارند در دسته محبوب‌ترین نوع کمپرسورهای باد قرار می‌گیرند. همچنین کاربردهای متنوع کمپرسور باد یخچالی سبب شده تا اکثر مصرف کنندگان از این کمپرسورها برای کار خود استفاده نمایند. هرچند باید دقت داشته باشید که کمپرسور یخچالی را از مراکز معتبر تهیه نمایید تا در آینده به مشکل بر نخورید.

روغن کمپرسور باد | هر آنچه که باید بدانید!

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟