Onliner یکشنبه ، 15 مارس ، 2020 | 7:09 بازدید: 1057 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور یکی از دستگاه هایی میباشد که شاید به عنوان قسمت اصلی و جزء اصلی سیستم تولیدی نمی باشد؛ اما به عنوان یکی از مهمترین اجزا یا قلب تپنده دستگاه ها و تجهیزات تولیدی به شمار می آید. نگهداری و تامین این کمپرسور ها به خودی خود جزء مهمی در خصوص بالا بردن راندمان و نگه داشتن دستگاه ها در بهترین حالت می باشد. در ادامه قصد داریم تا با  ارائه کوتاه از  انواع کمپرسورها و آشنایی بهتر با آنها نقش روغن کمپرسور باد و تمام سوالات شما رو نسبت به روغن کمپرسور برطرف کنیم، با تیم ایران پمپ همراه باشید تا انواع کمپرسور ها و نقش و ویژگی روغن های مورد نیاز آنها را بشناسید.

1.کمپرسور چیست؟

2.چه کمپرسورهایی از روغن استفاده می کنند؟

3.آیا می توان از روغن موتور برای روغن کمپرسور باد استفاده کرد؟

4.نقش روغن کمپرسور باد چیست ؟

5.ویسکوزیته گرانروی چیست؟

6.نکته هایی درباره خرید روغن کمپرسور

7.روغن کمپرسور هوا را چه زمانی عوض کنیم؟

8.چگونه روغن کمپرسور را عوض کنیم؟ 

9.سخن پایانی

 کمپرسور چیست؟

کمپرسور باد

air compressor

کمپرسور باد یا به عبارتی متراکم کننده هوا یک دستگاه مکانیکی می باشد، که با کاهش حجم هوا و افزایش فشار آنها، باعث فراهم کردن هوای فشرده مورد نیاز برای مصارف گوناگون می باشد. کمپرسورهای باد در بازار انواع مختلف دارند. از جمله کمپرسور های دینامیک که به دو حالت گریز از مرکز و یا محوری وجود دارند. انواع دیگر کمپرسور ها کمپرسورهای باقابلیت جابجایی مثبت می باشند که در دو گروه دورانی و پیستونی طبقه بندی شده اند. در حوزه کمپرسور های دورانی کمپرسورهای اسکرو، حلقه مایع، اسکرال، دنده ای، روتاری،  می توان اشاره کرد. و در قسمت پیستونی به کمپرسور های دیافراگمی، دو مرحله ای، و تک مرحله ای می‌توان اشاره نمود.

چه کمپرسورهایی از روغن استفاده می کنند؟

به صورت کلی چند مدل مختلف از کمپرسور ها وجود دارند که نیاز به روغن کاری و روغن دارند. مدل هایی که نیاز به روغن دارند به شرح زیر می باشد؛ از جمله کمپرسورهای رفت و برگشتی  یا پیستونی،  مارپیچی یا اسکرو ، تیغه ای، روتاری و یخچالی نیاز به روغن برای کارکرد خود دارند.

به این مطلب هم سر بزنید :  چگونه نشتی کمپرسور هوا را پیدا کرده و آن را تعمیر کنیم؟

آیا می توان از روغن خودرو برای روغن کمپرسور باد استفاده کرد؟

روغن کمپرسور

oil  

هرگز روغن خودرو نمی‌تواند برای کمپرسور باد به عنوان روغنی مطلوب در نظر گرفته شود؛ چرا؟ دلایل متعددی وجود دارد که روغن‌های دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر نمی‌تواند برای پمپ باد استفاده شود از جمله دلایل  که نمی توان روغن موتور یا هر سیستم دیگری را برای روغن کمپرسور باد استفاده کرد. میتوان به موارد زیر اشاره کرد: ویسکوزیته روغن، میزان رطوبت در روغن، خاصیت روانکاری روغن و حتی  موادی که آن روغن از آن ساخته شده است. توجه داشته باشید که اگر روغن مناسب استفاده نشود، امکان تخریب بخش هایی از قطعات کمپرسور باد و پایین آوردن راندمان کمپرسور و یا حتی سبب از کار افتادن دستگاه میشود. لذا انتخاب دقیق نوع روغن بسیار ضروری و مهم می باشد.

نقش روغن در موتور کمپرسور باد چیست ؟

حفظ دمای معین درون کمپرسور باد،روانکاری مطلوب برای قطعات داخلی کمپرسور،حفاظت و مقابله با خوردگی قسمت های مختلف دستگاه، جلوگیری از ساییدگی در بعضی از کمپرسور های باد و نقش مبدل خنک کنندگی در دستگاه را دارد.

ویسکوزیته گرانروی چیست؟

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب روغن کمپرسور ویسکوزیته می باشد. ویسکوزیته به چه معناست: ویسکوزیته مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی می باشد. ویسکوزیته گرانروی یا لزجت است. یعنی معیاری از اصطکاک داخلی یا مقاومت در برابر جریان یک سیال است و هنگامی ظاهر می شود که در میان لایه های سیال حرکت نسبی در جریان باشد.

نکته هایی درباره خرید روغن کمپرسور

از جمله نکته هایی که باید درباره روغن کمپرسور بدانید :

  • یکی از موارد این می باشد که برای کمپرسورهای باد پیستونی حتماً باید از روغن vdl100 استفاده کنید.
  • و در مورد کمپرسورهای  اسکرو باید از روغن به خصوص خود استفاده کنید.که انواع مختلف این روغن را می توانید در بازار پیدا کنید. و لازم به ذکر است برای کمپرسورهای اسکرو از روغن مخصوص اسکرو با گرید ۶۸ استفاده می گردد زیرا این روغن دارای آنتی فوم یا به عبارتی خاصیت ضد کف دارد.
  • حال اگر شما به جای استفاده از روغن کمپرسور اسکرو ، روغن کمپرسور پیستونی را برای کمپرسور پیستونی استفاده بکنید؛ به دلیل روانگری کمتری که این روغن برخوردار می باشد. امکان دارد که سیستم هواساز کمپرسور پیستونی را از کار بیندازد و در سیستم آن اختلال ایجاد کند.
به این مطلب هم سر بزنید :  نکاتی در مورد پمپ باد با موتور یخچال

روغن کمپرسور هوا را چه زمانی عوض کنیم؟

روغن کمپرسور باد

Compressor oil

بهترین زمان ممکن برای تعویض روغن کمپرسور باد زمانی می باشد که در دفترچه کاربری آن به آن اشاره شده است. اما با توجه به نظر متخصصان اگر از کمپرسور هوا به صورت کم استفاده می کنید، هر ۵۰۰ ساعت کارکرد بهتر است که روغن را عوض کنید اما بهترین حالت برای تعویض روغن مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه می باشد.نکته قابل توجه در تعویض روغن کمپرسورهای باد این است که هرچه به دفعات بیشتری روغن دستگاه را تعویض نمایید به افزایش طول عمر مفید کمپرسور هوا کمک خواهید کرد.

چگونه روغن کمپرسور را عوض کنیم؟ 

  • برای تعویض روغن کمپرسور باد ابتدا باید دستگاه را به  به مدت نیم ساعت روشن کرده،تا روغن گرم شود و این گرم شدن که باعث بالارفتن روان کنندگی روغن می شود. بتواند بهتر به تخلیه روغن کمک کند.
  • با توجه به اینکه انواع کمپرسورها شیوه خاص خود برای خروج روغن و ورود روغن به سیستم دارند، بهتر است که به دفترچه راهنمای کمپرسور مراجعه کنید.  عموم کمپرسورها درپوش مخزن روغن را دارا می باشند؛  و با باز کردن این درپوش می توانید روغن را از سیستم خارج کنید.
  • در  قالب کمپرسورهای باد، پیچ تخلیه روغنی وجود دارد؛  این پیچ باید باز گردد روغنهای قدیمی و کثیف از سیستم خارج شوند و  هوا جای آنها را بگیرد.
  • بعد از خروج کامل روغن از دستگاه؛ خروجی روغن را ببندید و اطمینان حاصل کنید که این پیچ بسته است و بعداً برای دستگاه مشکل ایجاد نکند، و سپس روغن را به آرامی و با دقت (روغن مورد نظری که با مشخصات دستگاه شما همخوانی دارد) را داخل دستگاه ریخته،  و اطمینان حاصل کنید که میزان کافی از روغن در دستگاه وجود دارد(با استفاده از نمایشگر روغن که بر روی اکثر پمپ باد ها وجود دارد،میتوانید میزان مورد نیاز روغن را مشخص کنید). و در انتها درپوش ورودی روغن را محکم ببندید و دستگاه را روشن کنید و مطمئن شوید که پیچ ورودی و قسمت خروج روغن نشتی نداشته باشد.
  • و حتماً بعد از ریختن روغن درون دستگاه مطمئن شوید که میزان کافی از روغن را در دستگاه وارد کردید. برای مطمئن شدن از میزان روغن کافی می توانید به روغن نمای کمپرسور که قابل اندازه گیری و مدرج می باشد نگاه کرده و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.
به این مطلب هم سر بزنید :  آشنایی با انواع روغن داخل کمپرسور یخچال

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کمپرسور باد نوعی دستگاه متراکم کننده هوا می باشد که امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه در انواع مختلف بدون روغن و روغنی تولید و به بازار عرضه می شوند. روغن کمپرسور باد از مهم ترین تجهیزات آن به شمار می رود. چرا که اگر به اندازه روغن ریخته نشود و یا در محفظه روغن به خوبی بسته نشود و یا روغن از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد ،باعث وارد شدن آسیب به کمپرسور هوا می شود. بهتر است برای خرید کمپرسور باد، انواع آن را شناسایی و مشاوره بگیرید، سپس روغن کمپرسور خود را با بهترین کیفیت خریداری نمایید.

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبط

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

بهترین پمپ باد برای تعمیرات موبایل و کامپیوتر

امروزه از پمپ‌های باد برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این کاربردها، تعمیرات موبایل و کامپیوتر می‌باشد. هرچند نمی‌توان از هر پمپ بادی برای تعمیرات تخصصی و حساس استفاده...

نکاتی در مورد پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد از وسیله‌ های بسیار مهم و کاربردی در صنعت به شمار می‌رود که از آن ‌ها برای رنگ کاری، باد کردن لاستیک خودرو، باز کردن پیچ ‌ها به...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *