مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی؟ (فرق کمپرسور روتاری و پیستونی)

آپدیت شده در: 23 اردیبهشت 1402

کمپرسور یا پمپ وسیله ای است که می تواند با مصرف برق، گاز مبرد را از اوپراتور مکش کند. این کار باعث می شود که گاز مبرد فشرده و وارد کندانسور شود. در واقع این دستگاه ها می توانند با کاهش حجم گازها بر فشار آن ها بیفزایند! اگر به کولرهای گازی نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که نقش اصلی برای خنک کردن خانه شما در گرمای تابستان را همین کمپرسورها بازی می کنند! همچنین اگر پمپ های کولر گازی را از لحاظ فنی بررسی کنید، متوجه می شوید که کاملا شبیه کمپرسور یخچال هستند. اگر می خواهید بدانید در کولر گازی کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی؟ با این مقاله از ایران پمپ همراه باشید تا تفاوت های اساسی کمپرسور روتاری با پیستونی و اسکرول را متوجه شوید.

در کولر گازی، کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی؟

کدام نوع کمپرسور روتاری یا پیستونی در کولر گازی استفاده می شود؟
Piston compressor

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، کمپرسورهای درون یک کولر گازی که در فصل تابستان در برخی از مناطق بدون آن نمی توان حتی زندگی کرد، بسته به نوع اقلیم و نوع دستگاه به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند:

  • کمپرسور پیستونی یا Reciprocating
  • کمپرسور روتاری یا Rotary
  • کمپرسور اسکرال یا Scroll

در این مطلب سعی می کنیم به صورت کامل در مورد تفاوت های این سه کمپرسور صحبت کنیم و بگوییم که موتور اسکرول بهتر است یا پیستونی، تا در هنگام انتخاب دچار چالش نشوید.

تفاوت های کمپرسور روتاری، پیستونی و اسکرال در چیست؟

برای این که تفاوت های بین این سه کمپرسور را بشناسید و بدانید کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی، بهتر است که ابتدا تک به تک آن ها را بررسی کنیم:

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی
Piston compressor

کمپرسورها و پیستون ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. برای اینکه بدانید موتور اسکرول بهتر است یا پیستونی؟ بهتر است با هر یک آشنا شوید. به طور کلی کمپرسور رفت و برگشتی که از یک پیستون داخل سیلندر خود استفاده می کند تا گاز را فشرده کند، کمپرسور پیستونی نامیده می شوند. این نوع از کمپرسورها که دارای ظرفیت های 100 اسب بخار بودند، مورد استفاده قرار می گرفتند.

اگر بخواهیم نحوه عملکرد این کمپرسورها را بررسی کنیم، می توانیم نحوه عملکرد آن ها را با سیلندر و پیستون هایی که در درون خودروی خود داریم، مقایسه کنیم چرا که این دو دارای شتباهت های زیادی با یکدیگر هستند. در واقع با هر بار رفت و برگشت پیستون مقداری از گاز به داخل محفظه کشیده شده و با تراکم شدنش برای استفاده های بعدی در پمپ ذخیره و یا از خروجی دیگری دمیده می شود.

در پاسخ به این سوال که کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی، باید گفت: ییکی از مزایای استفاده از کمپرسورهای پیستونی، هزینه پایین تعمیر و نگهداری آن هاست. در واقع این موضوع بسیار مهم است و باعث می شود که اکثر کارفرمایان در این زمینه شک کنند که کمپرسور روتاری یا پیستونی را انتخاب کنند. در واقع این مزیت باعث شده است که کارفرمایان بین این دو نوع مردد باشند.

البته این کمپرسورها بدون عیب نیستند! این پمپ ها باتوجه به ویژگی های خوب خود، دارای نقاط ضعفی هستند که در بین آن ها می توان به سر و صدای زیاد آن ها، تولید حرارت بالا در هنگام کار و … اشاره کرد. معمولا در مناطق جنوبی کشور و جزیره های کیش و قشم که هوا به شدت شرجی و گرم است از کمپرسور پیستونی برای خنک کننده یا کولرگازی استفاده می شود چرا که بازدهی بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارد.

کمپرسور روتاری یا غلطکی

کمپرسور روتاری یا غلطکی
Rotary or roller compressor

همانطور که گفتیم کارفرمایان همیشه می پرسند: کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کمپرسور دارای مزایای خاص خودش است و بهتر است که قبل از تصمیم گیری در مورد کمپرسور روتاری یا غلطکی، بدانید کمپرسور روتاری چیست، تا بتوانید تصمیم گیری بهتری در هنگام خرید داشته باشید.

کمپرسور غلطکی دارای مکانیزم خاصی است که در آن با جابجایی مثبت و چرخشی، می تواند هوا را در حجم کم فشرده کند. در بعضی از مکان های خاص بجای استفاده از کمپرسور غلطکی از این نوع کمپرسور استفاده می شود اگر بخواهیم به صورت فنی نحوه کار این کمپرسورها را بیان کنیم، باید بگوییم که در واقع با چرخش خاصی که این کمپرسورها دارند، می توانند عمل مکش را انجام دهند و گاز را فشرده کنند.

مزیت این نوع از کمپرسورها نسبت به کمپرسورهای پیستونی، مصرف برق کمتر و سر و صدای بسیار کمتر است که همین دو مسئله توانسته است که تا حد زیادی از مسائل و مشکلات در این زمینه را حل کند. البته این موضوع کاملا به این رابط دارد که کارفرما برای چه کاری و برای چه نیازی می خواهد از کمپرسور استفاده کند.

از خوبی این کمپرسورها می توان به قدرت سرمایش بالای آن ها صحبت کرد که بسیار زبانزد است! در این زمینه بهتر است در نظر داشته باشید که در شهرهای شمالی که کشور که هوا دارای رطوبت زیادی است، از این نوع کمپرسور استفاده می شود. لازم است بدانید موتور روتاری در مقایسه با موتور پیستونی کولر، ظرفیت و بازدهی کمتری دارد این موضوع می تواند به عنوان تفاوت کمپرسور پیستونی و روتاری شناخته شود.

با توجه به نکات گفته شده، موتور کولر روتاری بهتر است یا پیستونی؟! تصمیم با شماست!

کمپرسور اسکرول یا حلزونی

پمپ باد اسکرول یا حلزونی
Scroll or coil compressor

نوع دیگری که بعد از انتخاب بین کمپرسور روتاری یا پیستونی مطرح می شود، کمپرسور حلزونی است. اگر می خواهید بدانید موتور اسکرول بهتر است یا پیستونی، باید گفت: این نوع از کمپرسورها دارای قدرت زیادی هستند، از همین رو می توانند در این زمینه به خوبی عمل کنند. از نظر فنی نحوه عملکرد این نوع کمپرسور که در آن قطعه بالایی ثابت و قطعه پایینی متحرک است، حرکت حلزونی قطعات باعث مکش هوا و فشرده کردن گاز می شود که در نهایت برای عملکرد کمپرسور از گاز مبرد استفاده می شود.

در استفاده از این نوع کمپرسور، راندمان بسیار بالا، صدای کم و طول عمر زیاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما دلیل این که از این نوع کمپرسور یعنی حلزونی کمتر استفاده می شود، می توان به قیمت بالای آن نسبت به انواع دیگرش یعنی کمپرسور روتاری یا پیستونی اشاره کرد.

سخن آخر

بعد از اینکه دانستید در کولر گازی کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی، برای خرید بهتر است تمامی جوانب را در نظر بگیرید و از فروشگاه حرفه ای و معتبر، کمپرسور باد خود را تهیه کنید. ایران پمپ یکی از بهترین و معتبرترین تولید کننده های پمپ باد است که محصولات متنوع خود را با استانداردهای جهانی تولید و به بازار عرضه می کند.

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟