مدیریت پنجشنبه ، ۲۰ خرداد ، ۱۴۰۰ | 6:54 بازدید: 39 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 4

آپدیت شده در: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

از آنجایی که نهادهای بخش دولتی و خصوصی درصدد کاهش هزینه‌های خود هستند، در حال حاضر خود بسیاری از وظایف نگهداری را در داخل انجام می‌دهند که قبلا فاقد توانایی‌های لازم بودند. امروزه، شرکت‌ها می‌توانند با انجام این مسئولیت‌ها توسط کارمندان، در هزینه‌های خود پس انداز کنند. کمپرسورهای هوا در سال‌های اخیر به دلیل قابلیت‌های زیادی که از طریق تولید نیروی هوای تحت فشار ارائه می‌کنند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بسیاری از بخش‌های صنعتی، نظامی، پزشکی و خدمات عمومی، بسیاری از شرکت‌ها از آن به عنوان جایگزینی برتر برای عملکردهای الکترونیکی و دستی استفاده کرده‌اند. این روند را می‌توان در میان ایستگاه‌های آتش‌نشانی نیز مشاهده کرد  که از قدرت کمپرسور باد برای انجام برخی کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری استفاده می‌کنند. با استفاده از ابزار مناسب با نیروی هوا  آتش‌نشانان اکنون می‌توانند مکانیک ماشین‌های خود باشند. در ادامه در مورد نقش کمپرسورها در ایستگاه‌های آتش‌نشانی توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

چرا کمپرسورهای هوا در ایستگاه‌های آتش‌نشانی بیشتر دیده می‌‌شوند؟

دلیل استفاده از کمپرسورهای هوا در آتش نشانی

مانند هر ارگان عمومی یا خصوصی که از وسایل نقلیه‌ی بزرگ استفاده می‌کند، ایستگاه‌های آتش‌نشانی سال‌ها برای انجام کارهای اساسی مربوط به تعمیر و نگهداری از ابزارهای دستی استفاده می‌کردند. اما این ابزارها فقط می‌توانستند کارهای محدودی را انجام دهند. در نتیجه ایستگاه‌های آتش‌نشانی اغلب برای بسیاری از کارهای معمول تعمیر و نگهداری مجبور بودند ماشین‌‌های خود را به تعمیرگاه‌های شخص ثالث تحویل دهند.

امروزه با در اختیار داشتن کمپرسور باد، آتش‌نشانان می‌توانند نیاز به شخص ثالث را کاهش داده و بسیاری از کارهای تعمیر و نگهداری را خود انجام دهند. از کمپرسورهای هوای گردان و کمپرسورهای رفت و برگشتی می‌توان برای تامین طیف وسیعی از ابزارها استفاده کرد. این ابزارها می‌توانند فرآیندهای طاقت فرسا و طولانی را در کسری از زمان به کارهای ساده تبدیل کنند.

اما بهترین کمپرسورهای هوا برای آتش‌نشانان کدامند؟ به طور کلی، کمپرسورهای هوا معمولا در دو نوع وجود دارند: رفت و برگشتی و پیچ دوار. بهترین نوع کمپرسور باد به نوع کار، ابزارها و دستگاه‌ها و نیاز افراد بستگی دارد. اگر می‌خواهید قطعات موتور را تعویض کنید، برای کار با آچار پنوماتیک و سایر ابزارهای هوایی لازم، به یک کمپرسور با فشار کافی نیاز خواهید داشت. اگر می‌خواهید بدنه‌ی یک ماشین آتش نشانی را رنگ کنید، به کمپرسوری نیاز دارید که برای کار مداوم طراحی شده باشد. به طور کلی، بهترین کمپرسور باد برای ایستگاه آتش‌نشانی، ظرفیت کامل وظایف قابل اجرا را خواهد داشت.

موارد معمول استفاده از کمپرسورهای هوای صنعتی برای ایستگاه‌های آتش‌نشانی

کمپرسور باد صنعتی در آتش نشانی

انواع کمپرسور باد می‌توانند اهداف مختلفی را در یک ایستگاه آتش‌نشانی داشته باشند. مصارف اصلی کمپرسورهای هوا در بین آتش‌نشانان شامل تعمیر و نگهداری کامیون، بدنه و تایر است.

به این مطلب هم سر بزنید :  همه چیز در مورد بهترین کمپرسور برای نجاری

دلایل زیادی وجود دارد که کارکنان استفاده از ابزارهای مجهز به هوای فشرده را به ابزارهای دستی و الکتریکی ترجیح می‌دهند؛ برای مبتدیان، کار با ابزارهای پنوماتیک آسان‌تر است. علاوه بر این، آن‌ها آنقدر سریع عمل می کنند که احتمال خطای انسانی کمی وجود دارد. اما اطمینان حاصل کنید که کمپرسور باد می‌تواند PSI لازم را برای ابزارهای موجود را ارائه دهد.

برخی از متداول ترین کاربردهای کمپرسور باد در ایستگاه های آتش نشانی شامل موارد زیر است:

باد کردن لاستیک‌ها

یکی از دلایل مهم وجود کمپرسور باد در آتش‌نشانی، باد کردن لاستیک است. در هر بازرسی از ماشین‌های آتش‌نشانی، فشار هر لاستیک بر روی هر وسیله‌ی نقلیه را یادداشت کنید. اگر لاستیک یکی از ماشین‌ها فشار کافی نداشته باشد، می‌تواند آتش‌نشان‌ها را به ویژه در ماموریت‌های فوری به خطر بیندازد. حتی اگر فقط یک حلقه لاستیک به طور نامناسب باد شود، سرعت حرکت می‌تواند باعث عدم تعادل ماشین شود. برای ایمن بودن ماشین‌ها، هر ایستگاه آتش‌نشانی باید به کمپرسور باد پیچ دوار یا کمپرسور رفت و برگشتی مجهز باشد تا در صورت لزوم بتواند لاستیک‌ها را باد کند.

نقاشی

نقاشی کردن ماشین آتش نشانی واقعی

یکی از بارزترین خصوصیات یک ماشین آتش‌نشانی رنگ آن است. رنگ قرمز ماشین آتش‌نشانی نماد برجسته‌ای است که آن‌ها را از سایر خودروها متمایز می‌کند. لذا باید رنگ ماشین‌ها را بی عیب و نقص نگه دارید. هنگام رنگ آمیزی بدنه‌ی این وسیله‌ی نقلیه، اطمینان از عدم ورود روغن، ذرات آب و گرد و غبار به اسپری بسیار مهم است. همچنین برای ادامه‌ی کار پوشش‌های رنگی بدون لکه، قطره یا نقاط ضعف از اهمیت زیادی برخوردار هستند. برای اطمینان از اینکه هر لایه‌ی رنگ به بهترین شکل پاشیده می‌شود، باید یک کمپرسور باد با کیفیت و با ابزار اسپری پنوماتیک مناسب داشته باشید.

با استفاده از یک اسپری رنگ پنوماتیک بدون روغن، می‌توانید رنگ قرمز را بر روی ماشین‌های آتش‌نشانی به صورت یکنواخت و درخشان بپاشید. اسپری‌های پنوماتیک امکان ایجاد رنگ‌های صاف و بدون ترک‌ را نیز دارند. ابزار اسپری را می‌توان به کمپرسور باد پیچ و دوار متصل کرد.

سنباده زدن

یک ماشین آتش نشانی با استفاده از ابزارهای پنوماتیک چندین بار رنگ آمیزی می‌شود. در کنار رنگ آمیزی، داشتن ابزاری کارآمد برای سنباده کاری نیز بسیار مهم است. سنباده زدن نیز باید با ابزارهای مجهز به هوا انجام شود؛ این دستگاه‌ها برای از بین بردن برآمدگی‌ها به صورت یکنواخت و یکدست با حداقل تلاش از جانب اپراتور طراحی شده‌اند. با استفاده از یک کمپرسور باد پیچ متقابل یا دوار و متصل کردن ابزارهای سنباده پنوماتیک به آن می‌توانید این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید. هنگامی که رنگ قدیمی را از بین بردید، بدنه‌ی کامیون برای رنگ جدید آماده خواهد شد. این کار را می‌توانید به راحتی با سمباده‌های مجهز به هوا و اسپری رنگ با کمترین احتمال خسارت و تنها در کسری از زمان انجام دهید.

به این مطلب هم سر بزنید :  معرفی انواع کمپرسور پیستونی

تمیز کردن

با توجه به شرایط سختی که آتش‌نشان‌ها اغلب با آن روبه‌رو هستند، ماشین‌های آتش‌نشانی باید همیشه بی نقص باشند. بنابراین، به طور منظم هر ماشین در ایستگاه باید تمیزکاری کامل خارجی را انجام دهد. با استفاده از ابزارهای تمیز کننده‌ی پنوماتیک می‌توانید مناطق وسیعی که باید تمیز شوند را در کمترین زمان و سهولت بیشتر انجام دهید. با یک کمپرسور باد متقابل یا دوار، می‌توانید واشر و دمنده‌های پنوماتیک را تامین کنید که ظرف چند دقیقه هر ماشین را از جلو به عقب و از یک طرف به طرف دیگر تمیز می‌کند. در حقیقت با سهولت و کارایی ابزارهای مجهز به هوا برای این کارها، هر ماشین در هر زمان به بهترین شکل آماده خواهد بود.

ابزارهای پنوماتیک مخصوص تمیز کردن باعث می‌شوند که آلودگی، روغن و مواد زائد اجزای موتور و قسمت‌های زیرین پاک شود. به عنوان مثال، در قسمت‌های چرخان یک ماشین، دستیابی به همه شیارها و شکاف ها ممکن است دشوار باشد. با استفاده از ابزارهای تمیز کننده با هوا، می‌توانید آلودگی‌هایی را که پاک کردن آن‌ها به شکل دستی دشوار است، پاک کنید. همه‌ی این کارها را می‌توان با نگه داشتن ابزار در جلوی قسمت مورد نظر و اجازه‌ی کار هوای تحت فشار انجام داد.

تعویض شمع‌ها

برای کارکرد هر موتور ابتدا باید جرقه ایجاد شود. برخی ممکن است شمع‌ها را مهمترین جزء ماشین آتش‌نشانی بدانند؛ زیرا لحظه‌ی شروع به کار ماشین‌ها را تضمین می‌کند. بدون احتراق، آتش‌نشان‌ها قادر به پاسخگویی به تماس‌های اضطراری نیستند.

با استفاده از ابزارهای پنوماتیک مجهز به کمپرسور باد، وظیفه‌ی تعویض شمع‌ها راحت‌تر و کارآمدتر انجام می‌شود. بر خلاف ابزارهای دستی، که کارکردن با آن‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد، ابزارهای پنوماتیک با حذف قطعات قدیمی و تعویض‌ها در عرض چند ثانیه کار را آسان می‌کنند. حتی اگر شمع قدیمی خیلی محکم پیچ شده باشد، یک ابزار پیچ مجهز به هوا معمولا قطعات سخت را بدون هیچ گونه انرژی جسمی خارج می‌کند.

تعویض سایر قطعات

انواع کمپرسور باد انجام طیف وسیعی از کارهای نگهداری وسایل نقلیه را آسان می‌کنند. ابزارهای پنوماتیک امکان حذف سریع و بدون دردسر پیچ‌ها، پیچ و مهره‌ها و سایر اتصال دهنده‌ها را در داخل موتور و در امتداد اجزای زیرین یک ماشین آتش‌نشانی فراهم می‌کنند. با داشتن یک کمپرسور باد پیچ دوار یا رفت و برگشتی، آتش‌نشان‌ها می‌توانند بسیاری از کارهای تعمیر و نگهداری ماشین را به راحتی انجام دهند. تمام قطعات یک ماشین آتش‌نشانی را در نظر بگیرید که ممکن است در طول یک سال نیاز به تعویض داشته باشند؛ با یک پیچ یا آچار سوکت با نیروی هوا، می‌توانید مجموعه‌ی چراغ‌ها را جدا کرده و در عرض چند دقیقه آن را تعمیر کنید.

به این مطلب هم سر بزنید :  راه های کاهش مصرف برق کمپرسور باد

همچنین قسمت‌های پایین ماشین را در نظر بگیرید که در یک دوره‌ی نگهداری خاص ممکن است به تنظیمات، محکم کردن یا تعویض نیاز داشته باشند. با استفاده از ابزارهای پنوماتیک، حتی در مواردی که اتصال دهنده‌های قدیمی در اثر زنگ زدگی یا اثرات دمای شدید در محل خود قفل شده‌اند، می‌توانید آن‌ها را جدا و تعویض کرده یا به سادگی محکم کنید. این ابزار و سایر ابزارهای مجهز به هوا می‌توانند به شما در تنظیم ماشین آتش‌نشانی و حتی اصلاح یا تعویض فنرها کمک کنند.

از بین بردن زنگ

یکی از خطرناکترین تحولاتی که می‌تواند در یک ماشین آتش‌نشانی رخ دهد، زنگ زدگی است که می‌تواند به سرعت در سطوح فلزی گسترش یابد. هنگامی که زنگ زدگی در یک نقطه‌ی مشخص به وجود آید، می‌تواند به سرعت به مناطق دیگر نیز گسترش یافته و حتی به اجزای مجاور منتقل شود. در یک ماشین آتش‌نشانی، برخی از مناطق آسیب پذیر در برابر زنگ زدگی شامل اجزای موتور، چرخ‌ها، محورها، فنرها و شاسی هستند. زنگ زدگی (حتی اگر فلز در هر نقطه‌ای به دلیل ترک خوردن رنگ در معرض دید قرار بگیرد) به عنوان یک مانع محافظ در برابر عوامل خورنده عمل می‌کند. اگر یک لکه‌ی فلزی بیش از حد زنگ زده شده باشد، می‌تواند به سایر قسمت‌ها نیز آسیب بزند. با استفاده از ابزارهای پنوماتیک مجهز به کمپرسور باد، می‌توانید قبل از اینکه چنین مشکلاتی از دست شما خارج شوند، زنگ زدگی را از قسمت‌های خارجی، داخلی و زیر ماشین پاک کنید. این کار می‌تواند ماشین‌های آتش‌نشانی را از قسمت‌هایی که به شدت زنگ زده شده و به قطعات جدید و پر هزینه نیاز است، مصون نگه دارد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله از ایران پمپ سعی شد از 7 دلیل که چرا ایستگاه های آتش نشانی به کمپرسور باد احتیاج دارند اشاره کنیم. بادکردن لاستیک، نقاشی، سنباده زدن و … از دلایلی هستند که می توان به آن ها اشاره کرد. به نظر شما درچه موارد دیگیری می توان از کمپرسورهای باد استفاده کرد؟

منابع:

https://www.quincycompressor.com/how-fire-stations-use-and-benefit-from-air-compressors/

http://www.bloggerupdates.com/how-fire-departments-use-air-compressors-and-enjoy-the-benefits/

مطالب مرتبط

۱۰ مورد از مهمترین دلایل لرزش کمپرسور باد و راه حل ها

مشکلات لرزش کمپرسور باد روتاری پیچ و کمپرسور رفت و برگشتی می‌تواند برای بسیاری از کاربران نگران کننده باشد. اگر در یک فضای کاری کوچک یا یک محیط صنعتی بزرگ...

نکاتی در مورد خرید پمپ باد بی‌صدا دست دوم

پمپ باد بی‌صدا جزو دستگاه‌ های کاربردی و بسیار مهم در پزشکی، چوب، صنایع غذایی و … می‌باشد که نسبت به سایر پمپ های باد هوای فشرده را به طور...

تفاوت کمپرسور باد تک مرحله ای و دو مرحله ای

کمپرسور هوا ابزاری ضروری در هر کارگاهی است که طیف وسیعی از کاربردها را ارائه می‌دهد. کمپرسورهای هوا در انواع، اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند و انتخاب یک نوع...

راه های کاهش مصرف برق کمپرسور باد

کمپرسور باد در طول یک چرخه کاری، حجم قابل توجهی از انرژی را مصرف می‌کند. این مصرف بی رویه می‌تواند هزینه های زیادی را به شما تحمیل کنند، اما یا...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *