مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

ظرفیت های مختلف کمپرسور باد

آپدیت شده در: 23 مهر 1401

برای انتخاب و خرید کمپرسور‌ها باید به عوامل مختلفی توجه کنید تا از این طریق به بهترین و باکیفیت‌ترین کمپرسور موجود در بازار برسید. از جمله مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب کمپرسور‌ها به آن توجه کرد، ظرفیت کمپرسور باد است. کسب و کار‌های صنعتی با توجه به نوع و میزان کار به هوا فشرده مختلفی نیاز دارند و از این رو آن‌ها باید متناسب با نوع نیاز خود بهترین و باکیفیت‌ترین کمپرسور باد را خریداری کنند. در این مقاله در نظر داریم تا ظرفیت کمپرسور باد های مختلف را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم، تا در صورت نیاز به این دستگاه، اطلاعت کامل و جامعی را قبل از خرید به دست آورید.

انواع ظرفیت کمپرسور باد

⭐کمپرسور باد 150 لیتری

Array

این نوع از کمپرسور‌ها که کارایی زیادی نیز دارند، دارای ظرفیت مخزن 150 لیتری هستند و همچنین ظرفیت هوادهی متفاوتی دارند.زیرا هوادهی کمپرسور باد ارتباط مستقیم با قدرت دینام و وهواساز دارد.معمولا هوادهی این کمپرسور ها از 100 لیتر در دقیقه شروع میشود. این نوع از کمپرسور معمولا به صورت پیستونی از نوع رفت و برگشت هستند و در دسته کمپرسور‌های تک مرحله‌ای قرار دارند.

به کمپرسور هایی که عملیات فشرده سازی هوا را در یک مرحله انجام میدهند، کمپرسور های تک مرحله ای گفته میشود.

در کمپرسور 150 لیتری روانکاری و روغن کاری دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر روغن کاری دستگاه به موقع و منظم انجام شود، عملکرد دستگاه بسیار افزایش یافته و می‌توان از آن بهره وری بهتری داشت. ظرفیت کمپرسور باد 150 لیتری نه بسیار زیاد و نه بسیار کم است و به همین دلیل از آن می‌توان در مقیاس‌های کوچک بهره گرفت.

مدل های بدون روغن این کمپرسور ها نیز وجود دارد و به کمپرسور اویل فری یا بدون روغن معروف هستند.

⭐ظرفیت کمپرسور باد 250 لیتری

Array

از دیگر کمپرسور‌هایی که در هنگام انتخاب دستگاه، بر اساس ظرفیت مخزن کمپرسور باد، با آن روبه‌رو هستیم، کمپرسور 250 لیتری است. معمولا ضخامت ورقی که در این نوع از کمپرسور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد حدود 3 میلی‌لیتر بوده و از این رو احتمال سوراخ شدن و پوسیدگی بسیار کم است اما باید تخلیه مایعات مخزن را انجام دهید .

به طور کلی می‌توان گفت که کمپرسور 250 لیتری طول عمر بسیار بالایی دارد و از آن می‌توان مدت زمان زیادی بدون تعمیر استفاده کرد. معمولا این نوع از کمپرسور‌ها با دو مخزن مختلف در بازار وجود دارند که بر اساس محیط کارگاه و کارخانه می‌توانید از بهترین آن‌ها استفاده کنید. این دو مخزن عبارت اند از:

  • مخزن ایستاده
  • مخزن خوابیده

کمپرسور 250 لیتری برای کسب و کار‌های صنعتی کوچک بسیار مناسب است و می‌توان از آن بدون هیچ مشکلی بهره گرفت. اما اگر از آن می‌خواهید در مقیاس‌های بزرگ‌تری استفاده کنید، به دلیل فشار زیاد به موتور دستگاه احتمال آسیب دیدن یا خرابی آن وجود دارد.

از موارد مهمی که در انتخاب این نوع کمپرسور باید به آن توجه داشته باشید سایز مخزن است. با توجه به استاندارد‌های جهانی باید سایز مخزن را برابر با ظرفیت کمپرسور باد در نظر گرفت. به این نکته توجه داشته باشید که اگر از مخزن‌های کوچک استفاده کنید، مخزن سریعا پر شده و شما باید به طور مداوم دستگاه را روشن و خاموش کنید که این موضوع سبب مستهلک شدن کمپرسور هوا می‌شود.

⭐کمپرسور باد 350 لیتری

Array

کمپرسور باد 350 لیتری از دیگر مدل‌های پرکاربرد کمپرسور‌ها هست که می‌‌توان از آن‌ها در کسب و کار‌های صنعتی مختلف استفاده کرد. برای آن که دستگاه دچار مشکل یا خرابی نشود، توصیه می‌شود که اگر کارخانه و کارگاه شما، میزان مصرف هوای فشرده کمپرسور چیزی حدود 250 لیتر است، از کمپرسور 350 لیتری استفاده کنید. با این روش فشار از روی کمپرسور برداشته می‌شود و طول عمر و کیفیت عملکردش نیز بهبود می‌یابد. علاوه بر توجه به ظرفیت کمپرسور 350 لیتری موارد دیگری نیز برای انتخاب بهترین نوع آن وجود دارد که در ادامه به آ‌ن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • یکی از نکاتی که توجه به آن می‌تواند در هنگام خرید شما را به بهترین کمپرسور 350 لیتری برساند، توجه به هواساز است. هواساز‌ها مزیت‌های مختلفی برای دستگاه به همراه دارد که با توجه به مزیت ها ضرورت و اهمیت آن را می رساند.
  • این که هوای تولید شده در چه مخزنی ذخیره می‌شود یکی دیگر از نکاتی است که باید در کنار ظرفیت هوادهی کمپرسور باد 350 لیتری به آن توجه کنید. انتخاب مخزن مناسب به ضخامت و نوع جوش آن بستگی دارد.
  • الکتروموتور‌ ها یکی از مهم‌ترین قطعات کمپرسور‌ ها هستند که باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشند. برخی از این نوع الکتروموتور‌ها کیفیت مناسبی ندارند و در آن‌ها به جای استفاده از سیم پیچ‌های مسی از سیم پیچ آلومینیومی استفاده شده است.

⭐کمپرسور باد با ظرفیت 500 لیتری

Array

کمپرسور باد 500 لیتری به دلیل قدرت و توان بسیار بالا می‌تواند انتخاب و گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. این نوع کمپرسور دارای صدا و لرزش نسبتا زیادی است ولی می‌توان از آن در مدت زمان طولانی استفاده کرد. احتمالا برای شما هم پیش آمده که در هنگام استفاده از کمپرسور، دستگاه داغ شده باشد، به همین دلیل مجبور شده‌اید آن را خاموش کنید، تا مدتی را استراحت کند.

اما هنگامی که از ظرفیت کمپرسور باد 500 لیتری استفاده می‌‌کنید، به دلیل توان و قدرت بالا دستگاه در تولید هوای فشرده، هیچ گاه با چنین مشکلی روبه‌رو نمی‌شوید. مگر اینکه مصرف فوق العاده زیادی داشته باشید که دستگاه جوابگوی نیازتان نباشد. در اینصورت بهتر است از کمپرسور های 700 یا 1000 لیتری استفاده کنید.

نکته مهم در خصوص کمپرسور های باد این است که همه ی این کمپرسور های باد در 2 مدل روغنی و بدون روغن وجود دارند. حال انتخاب با شماست که کدام مورد را برای کارتان انتخاب کنید. کمپرسور های بدون روغن دارای قیمت بیشتری نسبت به کمپرسور های روغنی هستند.

⭐کمپرسور باد 700 لیتری مناسب کسب و کار‌های صنعتی بزرگ

Array

اگر در کسب و کارتان با ماشین و ابزار آلاتی سرو کار دارید که از جک پنوماتیک استفاده می‌کنند برای بهره‌وری بهتر از این ماشین آلات و ابزارآلات می‌توانید کمپرسور 750 لیتری را مورد استفاده قرار دهید. به طور کلی کسب و کار‌های صنعتی بزرگ که به ظرفیت کمپرسور باد زیاد احتیاج دارند، یکی از مناسب‌ترین کمپرسور‌هایی که می‌توانند از آن استفاده کنند، کمپرسور باد 750 لیتری است.

این نوع از کمپرسور‌ها به طور معمول از دو هواساز دو سیلندر بهره می‌گیرند، به همین دلیل اگر یکی از هواساز‌ها به هر دلیلی دچار خرابی یا اشکال شود، دستگاه از هواساز دیگر استفاده می‌کند و از این رو از توقف فرایند تولید جلوگیری می‌شود.

⭐کمپرسور باد در مقیاس کوچک

Array

مواردی که تا اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، جزو کاربردی‌ترین کمپرسور‌ها در صنایع بزرگ و کوچک بودند، اما باید گفت که برخی از کمپرسور‌ها هستند که معمولا از آن‌ها در مقیاس‌های کوچک نظیر مصارف خانگی استفاده می‌کنند. این نمونه‌ها در یک مورد دارای وجه اشتراک هستند و آن ظرفیت کم مخزن کمپرسور باد است و از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر کدام از این نوع کمپرسور‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند و می‌توانید از مزایای آن‌ها در موارد مختلفی استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است که در این موارد به دلیل کم بودن ظرفیت مخزن کمپرسور باد، قیمت کمتری را برای خریداری آن‌ها باید پرداخت کنید.

ظرفیت های مختلف کمپرسور باد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟