مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

نکات مهم در مورد خرید پمپ باد دست دوم

آپدیت شده در: 29 مرداد 1401

پمپ باد دست دوم بی‌صدا جزو دستگاه‌ های کاربردی و بسیار مهم در پزشکی، صنایع چوب، صنایع غذایی و … می‌باشد که نسبت به سایر پمپ های باد هوای فشرده را با صدای کم‌ تر تولید می‌کند. به طور کلی پمپ باد بی‌صدا یک وسیله مکانیکی می‌باشد که هوای فشرده را با مصرف انرژی مکانیکی تولید می‌کند و سپس هوای تولید شده درون مخزن کمپرسور نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

جالب است بدانید که تفاوتی بین قدرت موتور و توان تولید هوای فشرده در پمپ باد نو با پمپ باد دست دوم وجود ندارد.اما چطور میتوانیم کمپرسور باد استوک مناسب تهیه کنیم؟ این مقاله راهنمای خرید پمپ باد دست دوم میباشد که با خواندن آن به راحتی میتوانید انواع پمپ باد دست دوم را برسی و سپس اقدام به خرید نمایید.

پمپ باد بی‌ صدا

پمپ باد بی‌ صدا جزو دستگاه‌ های کاربردی و بسیار مهم در پزشکی، چوب، صنایع غذایی و … می‌باشد که نسبت به سایر پمپ های باد هوای فشرده را با صدای کم‌ تری تولید می‌کنند.

به طور کلی پمپ باد بی‌صدا یک وسیله مکانیکی می‌باشد که هوای فشرده را با مصرف انرژی مکانیکی تولید می‌کند و سپس هوای تولید شده درون مخزن پمپ نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد. جالب است بدانید که در بعضی از مدل های پمپ باد بی‌صدا به تعویض روغن یا سرویس نیازی ندارد که این ویژگی‌ ها بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

راهنمای خرید پمپ باد دست دوم

پمپ بادهای بی‌صدای اویل فری به دلیل طراحی ‌های خاصی که دارند نیاز به روغن ندارند و کاملا به صورت خشک کار میکنند. اما لازم است که پس از گذشت مدتی از استفاده پمپ باد بی‌صدا فیلتر آن‌ ها عوض شوند زیرا عدم تعویض فیلتر موجب خرابی سایر قسمت‌ های پمپ می‌شود.به دلیل مسدود شدن منافذ ورودی هوا ،موتور به زحمت هوا را از فیلتر عبور میدهد که موجب صدمه خوردن به موتور میشود.

این نوع از پمپ‌ ها به دلیل صدای بسیار کمی که هنگام استفاده از خود تولید می‌کنند در بازار و بین کاربران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به علاوه شامل مزایای بسیار زیادی همانند تولید صدای کم‌ تر، هوای فشرده تمیز و پاکیزه، کارکرد بهتر و … می‌باشند که باعث شده است نسبت به سایر پمپ باد ها از قیمت بالاتری برخوردار باشند.

از این رو افرادی که پمپ باد بی‌صدا را برای پروژه یا کار کوتاه مدت نیاز دارند ترجیح می‌دهند پمپ باد دست دوم خریداری کنند تا به این صورت هزینه کم‌ تری برای خرید پمپ باد بی‌صدا پرداخت کرده باشند. پمپ باد دست دوم در نوع سنگین و سبک(صنعتی و غیر صنعتی) در بازار به مشتریان عرضه می‌شود که پمپ باد بی‌صدا سنگین به دلیل داشتن موتور قوی ‌تر قدرت بسیار زیادتری نسبت به پمپ باد بی‌صدا سبک دارد.

خرید و فروش پمپ باد دست دوم

بدیهی است که هر چقدر پمپ باد دست دوم از موتور قوی‌ تری برخوردار باشد، فشار باد و میزان باد قوی ‌تری خواهد داشت. لازم است بدانید پمپ بادهای دست دوم صنعتی در مکان ‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هوای فشرده بیشتری مورد نیاز باشد و به دلیل داشتن مخزن بسیار بزرگ ، حمل و نقل این نوع از پمپ بادها معمولا با چرخ انجام می‌شود.

اما پمپ‌ باد دست دوم غیر صنعتی دارای مخزن کوچک‌ تر و قطعات کم ‌تر می‌باشد که برای حمل و نقل آن نیازی به چرخ نیست و به راحتی در هر جای دلخواه جا به جا می‌شود. این نوع از پمپ بادها معمولا در مکان ‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که میزان باد زیادی مورد نیاز نباشد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی را که لازم است قبل از خرید پمپ باد دست دوم مد نظر قرار دهید را به طور کامل برایتان شرح دهیم.

راهنمای خرید پمپ باد دست دوم

برای خرید پمپ باد استوک لازم است به اندازه فشار مورد نیاز توجه داشته باشید زیرا اگر فشار پمپ‌ باد خریداری شده کم ‌تر از مقدار مورد نیاز باشد، پمپ باد نمی‌تواند نیاز شما را به طور کامل برطرف کند. بدیهی است که برای خرید پمپ‌ باد دست‌ دوم هزینه کم‌ تری پرداخت می‌کنید اما اگر فشار پمپ باد به گونه‌ای نباشد که نیاز شما را رفع کند سبب هدر رفتن سرمایه‌تان می‌شود.

همچنین برای خرید پمپ باد بی‌صدا  باید امکان جا به جایی پمپ را نیز در نظر گرفت زیرا اگر پمپ دارای وزن زیادی باشد که نتوانید به راحتی آن را حمل کنید قطعا دچار مشکل می‌شوید. در این بخش نیز ما سه مورد از مهم‌ ترین بخش ‌های پمپ باد دست دوم یعنی الکترو موتور، مخزن و هوا ساز ( بلوک و سیلندر پمپ باد ) را که لازم است هنگام خرید بررسی شوند را برای شما شرح خواهیم داد.

اطمینان از سالم بودن الکترو موتور پمپ باد دست دوم

به منظور اطمینان از سالم بودن پمپ باد دست دوم کافیست پمپ باد را روشن کنید و دست خود را بر روی الکترو موتور قرار دهید. اگر پس از 3 دقیقه الکترو موتور خیلی داغ شد نشان دهنده سالم نبودن الکترو موتور می‌باشد. روش دیگر این است که تسمه را از الکترو موتور جدا کنید و اجازه دهید تا پمپ چند دقیقه‌ ای را کار کند اگر در چنین حالتی الکترو موتور صدای بسیار زیادی داشت یعنی بلبرینگ ‌های پمپ خوردگی دارد که این مشکل باعث می‌شود مصرف برق به طور قابل توجهی بالا برود.

خرید پمپ باد دست دوم

هم‌ چنین می‌توانید درب جعبه برق الکترو موتور را باز کنید و ببینید که سربندی پیچ‌ ها فابریک هستند یا تعویض شدند و اگر فابریک نباشند یعنی الکترو موتور قبلا سوخته است و سیم پیچی مجدد انجام شده است که در این صورت الکترو موتور دیگر کارایی قبل را نخواهد داشت. زیرا در چنین حالتی تقریبا 20 درصد از قدرت اصلی موتور افت می‌کند و نمی‌تواند توان واقعی خودش را به نمایش بگذارد.

نکته مهم دیگر در خصوص انتخاب پمپ باد دست دوم ، تست کردن میزان روغن داخل سیلندر میباشد.  رنگ روغن، مقدار روغن و بوی روغن  از مهمترین مواردی است که حتما باید چک شود.

  1. اگر روغن رنگ تیره ای داشت یعنی مدت زمان زیادی است که تعویض نشده.
  2. اگر روغن بوی بدی میداد یعنی روغن دارای ناخالصی میباشد و یا روغن سوخته است.(عمر خود را کرده است)
  3. اگر مقدار روغن کم بود یعنی یا موتور روغن پاش است یا مدت زمان زیادی روغن موتور چک نشده.

همچنین اگر بر روی روغن مقداری کف مشاهده کردید ، علایم بی کیفیت بودن روغن و وجود آب در روغن میباشد.در تمام این موارد بهتر است 5 دقیقه موتور روشن باشد و سپس روغن موتور را چک کنید.همچنین میتوانید روغن قبلی رو تخلیه و روغن نو داخل سیلندر بریزید و بعد از گدشت 15 دقیقه کار کردن مجددا روغن را تخلیه کنید. در صورتیکه روغن جدید هم سیاه شده بود ، بهتر است از خرید این کمپرسور باد دست دوم اجتناب کنید.

اطمینان از سالم بودن مخزن پمپ باد بیصدا دست دوم

مخزن از مهم‌ ترین قسمت پمپ باد استوک می‌باشد که حتما باید از سالم بودن و استاندارد بودن ضخامت آن طمینان حاصل کنید. مثلا پمپ باد 250 لیتری دارای ضخامت ورق 3 میلی‌ لیتری می‌باشد که به مرور زمان به خاطر جمع شدن آب در انتهای مخزن موجب خوردگی و پوسیدگی مخزن می‌شود.

به گونه‌ای که در بعضی از قسمت ‌های مخزن ممکن است ضخامت ورق حتی به 1 میلی ‌لیتر هم برسد که در چنین حالتی مخزن به هیچ عنوان نمی‌تواند فشار باری 8 bar را متحمل شود. در واقع ممکن است خطر جانی در پی داشته باشد که به هیچ وجه قابل جبران نخواهد بود زیرا در فشار بالا امکان سوراخ شدن مخزن وجود خواهد داشت.

اطمینان از سالم بودن هوا ساز پمپ باد بی‌صدا دست دوم

به منظور اطمینان پیدا کردن از سالم بودن هوا ساز پمپ باد بی‌ صدا دست‌ دوم کافیست هنگام کار کردن پمپ باد زمان بگیرید تا ببینید که زمان پر شدن دستگاه در فشار 0 تا 8 bar، چند دقیقه طول می‌کشد. اگر زمان پر شدن دستگاه بیشتر از 9 دقیقه طول بکشد یعنی فنر صفحه سوپاپ سیلندر جرم گرفته است که این مشکل اجازه متراکم شدن هوا را نمی‌دهد. دلیل دیگر این مشکل می‌تواند این باشد که سیلندر و رینگ پیستون نسبت به هم لقی دارند که این امر نیز موجب متراکم نشدن هوا می‌شود که در این صورت ممکن است مقداری روغن نیز وارد مخزن شود.

بخوانید: بهترین ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

مورد بعدی درمورد واحد هواساز / سیلندر ، از فشار افتادن کمپرس میباشد.در چنین حالتی پمپ باد توانایی تولید هوای فشرده تا 8 بار نخواهد داشت و معمولا در فشار های پایین تر مثلا 5 بار درجا کار میکند.اگر دیدید که پمپ باد بعد از گذشت مدتی بر روی یک درجه گیر کرده است احتمالا سیلندر ها دچار مشکل هستند و باید تعمیر شوند.

مزایای پمپ باد دست دوم

مزایای استفاده از پمپ باد دست دوم

پمپ باد بی‌صدا جزو ابزارهای چند کاره فوق ‌العاده میباشد که در طیف وسیعی از فعالیت‌ ها همانند پزشکی، نقاشی، راه اندازی ابزارهای قدرتی و … میتوان آن را مورد استفاده قرار داد. برای استفاده یا خرید پمپ باد دست دوم لازم است ابتدا نیازتان را به طور کامل شناسایی کنید تا بتوانید اندازه و توان پمپ باد را به درستی مطابق با نیازتان بررسی کنید.

به طور کلی باید گفته شود که هر چقدر دستگاه مورد استفاده شما از قدرت بیشتری برخوردار باشد، توان کم‌ تری دارد و هر چقدر که توان پمپ بیشتر باشد، هزینه بالاتری خواهد داشت.

بدیهی است که هزینه بالای پمپ باد بیصدا نیز نشان‌ دهنده مزایای بسیار زیاد آن می‌باشد که ما در این بخش سه مورد از مهم ‌ترین مزایای استفاده از پمپ باد بیصدا دست دوم را برای شما شرح خواهیم داد تا شما نیز با خرید پمپ باد دست دوم با توان مورد نیازتان در هزینه خود به طور قابل توجهی صرفه جویی کنید.

کارایی بالا

لازم است بدانید در پمپ باد های بی‌صدا به دلیل به کارگیری ساختار پمپ دوگانه امکان رسیدن نسبت حجم به فشار با دور بسیار کم‌ تری فراهم می‌شود. به علاوه به کارگیری سیلندر آلومینیوم در پمپ باد بی‌صدا برای کاهش حرارت سبب می‌شود تا پمپ هوا در دمای بسیار کم فعالیت خود را انجام دهد. در واقع پمپ باد بی ‌صدا دست دوم برای فعالیت در دمای پایین بهینه‌ تر هستند زیرا دیگر نیازی نیست نگران سفت شدن روغن در سرما باشید. در این نوع از پمپ بادها میزان اتلاف انرژی و نشتی نیز به حداقل میرسد که برای محیط زیست نیز بهتر است.

صدای کم

همان طور که در بخش بالا نیز گفته شد پمپ بادهای بی ‌صدا اکثرا بدون روغن هستند که با تکنولوژی دو پیستونه و دایرکت درایو همراه با تکنولوژی بدون صدا کار می‌کنند که همین امر باعث شده است تا نسبت به پمپ باد های پر سر و صدا بسیار روان ‌تر کار کنند. به دلیل قابلیت بدون صدا یا کم صدا بودن پمپ باد بی‌صدا دست دوم را می‌توان در تمامی مکان‌ های بسته یا باز مورد استفاده قرار داد.

طول عمر بیشتر

در گذشته تمامی مشتریان بر این باور بودند که پمپ بادهای روغنی طول عمری بیشتری نسبت به پمپ بادهای بدون روغن دارند. دلیل این باور این بود که به خاطر روغن کاری عملیات تعمیر و نگهداری به طور منظم انجام می‌شد. اما لازم است بدانید که امروزه پمپ باد بی‌صدا بدون روغن با میزان گرمای کم ‌تری کار می‌کند که نسبت به پمپ بادهای روغنی نیز طول عمر بیشتری دارد.

فروش پمپ باد دست دوم

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی لازم است بدانید که پمپ‌ باد دست دوم به برند، شرکت سازنده و نوع پمپ باد بستگی دارد که تقریبا حدود 3 تا 6 میلیون تومان در مدل های غیر صنعتی می‌باشد. توجه داشته باشید که ارزان بودن این پمپ ها لزوما به معنی بهترین بودن آن نیست و بدون شک کیفیت پایینی خواهد داشت.

توصیه می‌شود که اگر کار شما به گونه‌ای است که حتی یک روز را هم نمی‌توانید به خاطر خراب بودن پمپ باد از دست بدهید به هیچ عنوان پمپ باد دست دوم نخرید. بهتر است قبل از خرید پمپ باد استوک به شرکت ‌های کمپرسور سازی متفاوت سر بزنید تا از قیمت ‌های پمپ باد و قطعات آن ‌ها آگاهی لازم را بدست آورید تا بهترین پمپ باد دست دوم را خریداری کنید.

توصیه می‌کنیم که حتما قبل از خرید پمپ باد دست دوم با کسانی که قبلا پمپ باد مد نظر شما را مورد استفاده قرار داده‌اند، مشورت کنید تا بتوانید بهترین پمپ را با کارآیی بالا خریداری کنید. هنگام خرید پمپ‌ باد دست دوم به صورت حضوری یا اینترنتی از طریق سایت ایران پمپ حتما مواردی نظیر ظرفیت هوادهی، فشار کاری، میزان تولید هوای خشک ، توان موتور و … را به طور کامل بررسی کنید.

هم‌‌ چنین لازم است توجه داشته باشید که پمپ باد دست دوم از ظاهر مناسبی برخوردار باشد و ویژگی ‌هایی همانند لیبل مشخص و رنگ فابریک داشته باشد تا از مشکلاتی که بعدا قرار است با آن روبرو شوید، جلوگیری شود. فراموش نکنید که بهترین پمپ باد، پمپ بادی است که در شرایط فعالیت دائم، طول عمر بیشتر و کارایی بالایی داشته باشد. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد و با توجه به موارد بالا بتوانید بهترین پمپ باد بی‌صدا دست دوم را خریداری کنید.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟