Onliner پنج‌شنبه ، 10 سپتامبر ، 2020 | 4:33 بازدید: 393 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور‌ها مانند بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی  در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وارد بازار می‌شود. هر کدام از انواع کمپرسور‌ها معمولا برای کار‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها دارای مزیت‌ و خصوصیات خاص به خود هستند که عملکرد دستگاه‌ها نیز بر اساس همین خصوصیات و مشخصات فنی سنجیده می‌شود. کمپرسور‌ها کارایی زیادی در صنعت دارند و بسیاری از مشاغل برای فرایند تولید خود به استفاده از کمپرسور‌ها محتاج‌اند. از جمله بهترین و پرکاربرد‌ترین پمپ‌های باد می‌توان به کمپرسور‌های پیستونی اشاره کرد. این دستگاه ساختاری پیچیده ای دارد به طوری که قطعات کمپرسور باد پیستونی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. قطعات استفاده شده در کمپرسور‌ها یکی از راه‌هایی است که می‌توان به وسیله‌ی آن از کیفیت دستگاه آگاه شد. معمولا در کمپرسور‌های باد باکیفیت از تجهیزات مناسب و کارآمدی استفاده شده که سبب افزایش عمر دستگاه می‌شود.

 

 

مقدمه

کمپرسور‌ها مانند بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی  در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وارد بازار می‌شود. هر کدام از انواع کمپرسور‌ها معمولا برای کار‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها دارای مزیت‌ و خصوصیات خاص به خود هستند که عملکرد دستگاه‌ها نیز بر اساس همین خصوصیات و مشخصات فنی سنجیده می‌شود. کمپرسور‌ها کارایی زیادی در صنعت دارند و بسیاری از مشاغل برای فرایند تولید خود به استفاده از کمپرسور‌ها محتاج‌اند. از جمله بهترین و پرکاربرد‌ترین پمپ‌های باد می‌توان به کمپرسور‌های پیستونی اشاره کرد. این دستگاه ساختاری پیچیده ای دارد به طوری که قطعات کمپرسور باد پیستونی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. قطعات استفاده شده در کمپرسور‌ها یکی از راه‌هایی است که می‌توان به وسیله‌ی آن از کیفیت دستگاه آگاه شد. معمولا در کمپرسور‌های باد باکیفیت از تجهیزات مناسب و کارآمدی استفاده شده که سبب افزایش عمر دستگاه می‌شود. قیمت قطعات کمپرسور باد پیستونی بسته به نوع و کیفیت آن ها است که قیمت های نوسانی دارند.

به این مطلب هم سر بزنید :  ۱۰ مورد از مهمترین دلایل لرزش کمپرسور باد و راه حل ها

به طور کلی کمپرسور‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی مختلف تقسیم کرد که این سه دسته شامل کمپرسور پیستونی، دوار و گریز از مرکز می‌شوند. در این کمپرسور‌ها، موتور بیشترین نقش را در عملکرد دستگاه دارد. این کمپرسور‌ها با توجه به تفاوت‌هایی که دارند برای کارهای به خصوصی ساخته شده‌اند. کار‌های مختلفی که کمپرسور‌ها انجام می‌دهند شامل موارد زیر می‌شوند.

  • ایجاد نیروی لازم و کافی برای مکیدن گاز
  • تبدیل گاز به مایع با فشرده و متراکم کردن گاز‌ها

ساختار کمپرسور به گونه‌ای است که گاز از سمت فشار ضعیف به سمت فشار قوی رانده می‌شود و میزان جا‌به‌جایی پیستون کمپرسور میزان گازی فشرده شده را مشخص می‌کند. در تمامی این مراحل قطعات مختلف کمپرسور‌ها به کار می‌افتند و از این رو برای بهبود عملکرد دستگاه باید از قطعات کمپرسور باد پیستونی مناسب و باکیفیت استفاده کرد.

آشنایی با انواع مختلف کمپرسور‌های پیستونی و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها

کمپرسور‌های پیستونی بر اساس عمکلرد به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که سه نوع از اصلی‌ترین آن‌ها کمپرسور پیستونی تک مرحله‌ای، کمپرسور پیستونی دو یا چند مرحله‌ای و کمپرسور‌های پیستونی دوبل است. در ادامه این موارد را شرح خواهیم داد.

کمپرسور پیستونی تک مرحله‌ای: در کمپرسور‌های تک مرحله‌ای همانطور که از اسمش مشخص است هوا در یک مرحله متراکم می‌شود. در این نوع دستگاه، در ابتدا هوا از محیط گرفته شده و سپس وارد سیلندر می‌شود. در مرحله بعدی برای فشرده سازی هوا پیستون به سمت بالا حرکت می‌کند و هوای فشرده شده به درون مخزن انتقال می‌یابد. این کمپرسور‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله مهم ترین آن‌ها می‌توان به کمپرسور پستونی تک سیلندر و دو سیلند اشاره کرد.

کمپرسور‌ پیستونی دو مرحله‌ای:  قطعات کمپرسور‌ باد پیستونی دو مرحله‌ای در کیفیت دستگاه تاثیر بسیار زیادی دارند و می‌توان سیلندر را به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای این کمپرسور‌ها معرفی کرد. کمپرسور‌های دو مرحله‌ای شامل دو سیلندر هستند که یکی از آن‌ها سیلندر کم فشار بوده و دیگری نیز سیلندر پر فشار است که قطر کمتری دارد. در این دستگاه فشرده سازی هوا در دو مرحله انجام می شود. در ابتدای امر هوا در سیلندر کم فشار تا حدودی متراکم شده و سپس با انتقال یافتن به سیلندر پر فشار، فشرده سازی نهایی آن انجام می‌شود. معمولا مشاغلی که نیاز به تولید حجم و فشار‌های زیاد گاز هستند از این نوع کمپرسور استفاده می‌کنند.

به این مطلب هم سر بزنید :  راهنمای خرید کمپرسور باد دسته دوم

کمپرسور پیستونی دبل: این کمپرسور طراحی خاص به خود را دارد و معمولا برای ساخت آن‌ها از دو هواساز مستقل استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این دستگاه این است که می‌توان از آن مدت زمان طولانی استفاده کرد چرا که اگر یکی از هواسازها نیاز به سرویس داشته باشد از هوا ساز دیگر می‌توان استفاده کرد.

آشنایی بیشتر با قطعات کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد پیستونی از قسمت‌های مختلفی تشکلیل شده است که هر کدام از این قسمت‌ها وظیفه‌ی خاص به خودش را دارد و در ساخت آن ها از قطعات مختلفی استفاده شده است. در این بخش در نظر داریم تا شما را با این بخش‌ها و قطعات آشنا کنیم.

هواساز کمپرسور باد پیستونی: واحد هواساز یکی از مهم ترین بخش‌های کمپرسور باد است که آن را می‌توان به عنوان قلب تپنده‌ی دستگاه معرفی کرد. تولید هوا فشرده وظیفه‌ی اصلی کمپرسور پیستونی است که این مهم توسط قسمت هوا ساز انجام می‌شود. واحد هواساز دستگاه از مزیت و کاربرد‌های زیادی برخوردار است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

  • تولید هوا در دو مرحله
  • دو جداره بودن کارتر در آن
  • بهره گیری از سیلندر‌های چدنی
  • تاثیر در افزایش عمر دستگاه
  • کم کردن صدای دستگاه

الکتروموتور کمپرسور باد پیستونی: از مهم‌ترین قطعات کمپرسور باد پیستونی می‌توان به الکتروموتور اشاره کرد که وظیفه‌ی اصلی‌ آن چرخش فلکه سیلندر است. الکتروموتور به وسیله‌ی تسمه‌ی مخصوص به بخش واحد هوا ساز یا سیلندر وصل می‌شود و بدین طریق چرخش فلکه سیلندر را انجام می‌دهد. برای بهبود عملکرد این قطعه باید از تسمه با اندازه مناسب استفاده کرد. چرا که اگر تسمه بزرگ باشد تاثیر منفی در عملکرد این بخش خواهد گذاشت.

به این مطلب هم سر بزنید :  نکاتی در مورد خرید پمپ باد بی‌صدا دست دوم

مخزن هوای کمپرسور باد پیستونی: هوا بعد از آن که در بخش هوا ساز تولید شد نیازمند فضایی برای ذخیره سازی آن است. وظیفه ذخیره سازی هوا به عهده مخزن هوا بوده که دارای اندازه و ابعاد مختلفی است و برای تهیه آن باید به میزان هوا فشرده تولیدی توجه کرد.

این سه قطعه را می‌توان مهم‌ترین قطعات کمپرسور باد پیستونی به شمار آورد اما قطعات مهم دیگری نیز در دستگاه وجود دارند که می‌توان به شیر یک طرفه، شیر تخلیه، مانیتور، شیر گاز کمپرسور و… اشاره کرد.

سخن پایانی

کمپرسور‌ها یکی از پرکاربرد‌ترین دستگاه‌‌های موجود در صنعت است. به طور کلی با استفاده از این دستگاه می‌توان کار‌ها را در زمان کمتر و به راحتی انجام داد. از این رو بسیاری از کسب و کار‌ها برای افزایش تولید خود به کمپرسور پیستونی نیازمند هستند. برای  خرید کمپرسور باد باکیفیت باید به موارد مختلفی از قبیل برند دستگاه توجه کرد. علاوه بر برند کیفیت قطعات کمپرسور باد پیستونی می‌تواند در افزایش کیفیت دستگاه موثر باشد به همین دلیل در هنگام خرید دستگاه بیش از پیش باید به قطعات استفاده شده در آن توجه نمود. یکی از فروشگاه‌هایی که می‌توان از آن قطعات باکیفیتی را خریداری کرد، فروشگاه اینترنتی ایران پمپ است که سالیانی زیادی در واردات انواع مختلف کمپرسور‌ها فعالیت می‌کند و از این رو می‌تواند محصولی باکیفیت را در اختیارتان قرار دهد.

برچسب‌ها:, , ,
مطالب مرتبط

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

بهترین پمپ باد برای تعمیرات موبایل و کامپیوتر

امروزه از پمپ‌های باد برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این کاربردها، تعمیرات موبایل و کامپیوتر می‌باشد. هرچند نمی‌توان از هر پمپ بادی برای تعمیرات تخصصی و حساس استفاده...

نکاتی در مورد پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد از وسیله‌ های بسیار مهم و کاربردی در صنعت به شمار می‌رود که از آن ‌ها برای رنگ کاری، باد کردن لاستیک خودرو، باز کردن پیچ ‌ها به...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *