مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

آشنایی با انواع مختلف کمپرسور‌های پیستونی و نحوه‌ عملکرد آن‌ ها

آپدیت شده در: 30 آبان 1401

کمپرسور‌ها مانند بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی  در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وارد بازار می‌شود. هر کدام از انواع کمپرسور‌ها معمولا برای کار‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها دارای مزیت‌ و خصوصیات خاص به خود هستند که عملکرد دستگاه‌ها نیز بر اساس همین خصوصیات و مشخصات فنی سنجیده می‌شود.

کمپرسور‌ها کارایی زیادی در صنعت دارند و بسیاری از مشاغل برای فرایند تولید خود به استفاده از کمپرسور‌ها محتاج‌اند. از جمله بهترین و پرکاربرد‌ترین پمپ‌های باد می‌توان به کمپرسور‌های پیستونی اشاره کرد. این دستگاه ساختاری پیچیده ای دارد به طوری که قطعات کمپرسور باد پیستونی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. قطعات استفاده شده در کمپرسور‌ها یکی از راه‌هایی است که می‌توان به وسیله‌ی آن از کیفیت دستگاه آگاه شد. معمولا در کمپرسور‌های باد باکیفیت از تجهیزات مناسب و کارآمدی استفاده شده که سبب افزایش عمر دستگاه می‌شود.

کمپرسور‌ها مانند بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی  در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وارد بازار می‌شود. هر کدام از انواع کمپرسور‌ها معمولا برای کار‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها دارای مزیت‌ و خصوصیات خاص به خود هستند که عملکرد دستگاه‌ها نیز بر اساس همین خصوصیات و مشخصات فنی سنجیده می‌شود.

کمپرسور‌ها کارایی زیادی در صنعت دارند و بسیاری از مشاغل برای فرایند تولید خود به استفاده از کمپرسور‌ها محتاج‌اند. از جمله بهترین و پرکاربرد‌ترین پمپ‌های باد می‌توان به کمپرسور‌های پیستونی اشاره کرد. این دستگاه ساختاری پیچیده ای دارد به طوری که قطعات کمپرسور باد پیستونی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

قطعات استفاده شده در کمپرسور‌ها یکی از راه‌هایی است که می‌توان به وسیله‌ی آن از کیفیت دستگاه آگاه شد. معمولا در کمپرسور‌های باد باکیفیت از تجهیزات مناسب و کارآمدی استفاده شده که سبب افزایش عمر دستگاه می‌شود. قیمت قطعات کمپرسور باد پیستونی بسته به نوع و کیفیت آن ها است که قیمت های نوسانی دارند.

به طور کلی کمپرسور‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی مختلف تقسیم کرد که این سه دسته شامل کمپرسور پیستونی، دوار و گریز از مرکز می‌شوند. در این کمپرسور‌ها، موتور بیشترین نقش را در عملکرد دستگاه دارد. این کمپرسور‌ها با توجه به تفاوت‌هایی که دارند برای کارهای به خصوصی ساخته شده‌اند. کار‌های مختلفی که کمپرسور‌ها انجام می‌دهند شامل موارد زیر می‌شوند.

 • ایجاد نیروی لازم و کافی برای مکیدن گاز
 • تبدیل گاز به مایع با فشرده و متراکم کردن گاز‌ها

ساختار کمپرسور به گونه‌ای است که گاز از سمت فشار ضعیف به سمت فشار قوی رانده می‌شود و میزان جا‌به‌جایی پیستون کمپرسور میزان گازی فشرده شده را مشخص می‌کند. در تمامی این مراحل قطعات مختلف کمپرسور‌ها به کار می‌افتند و از این رو برای بهبود عملکرد دستگاه باید از قطعات کمپرسور باد پیستونی مناسب و باکیفیت استفاده کرد.

Array

آشنایی با انواع مختلف کمپرسور‌های پیستونی

کمپرسور‌های پیستونی بر اساس عمکلرد به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که سه نوع از اصلی‌ترین آن‌ها کمپرسور پیستونی تک مرحله‌ای، کمپرسور پیستونی دو یا چند مرحله‌ای و کمپرسور‌های پیستونی دوبل است. در ادامه این موارد را شرح خواهیم داد.

Array

کمپرسور پیستونی تک مرحله‌ای

 در کمپرسور‌های تک مرحله‌ای همانطور که از اسمش مشخص است هوا در یک مرحله متراکم می‌شود. در این نوع دستگاه، در ابتدا هوا از محیط گرفته شده و سپس وارد سیلندر می‌شود. در مرحله بعدی برای فشرده سازی هوا پیستون به سمت بالا حرکت می‌کند و هوای فشرده شده به درون مخزن انتقال می‌یابد. این کمپرسور‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله مهم ترین آن‌ها می‌توان به کمپرسور پستونی تک سیلندر و دو سیلند اشاره کرد.

کمپرسور‌ پیستونی دو مرحله‌ای

 قطعات کمپرسور‌ باد پیستونی دو مرحله‌ای در کیفیت دستگاه تاثیر بسیار زیادی دارند و می‌توان سیلندر را به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای این کمپرسور‌ها معرفی کرد. کمپرسور‌های دو مرحله‌ای شامل دو سیلندر هستند که یکی از آن‌ها سیلندر کم فشار بوده و دیگری نیز سیلندر پر فشار است که قطر کمتری دارد.

در این دستگاه فشرده سازی هوا در دو مرحله انجام می شود. در ابتدای امر هوا در سیلندر کم فشار تا حدودی متراکم شده و سپس با انتقال یافتن به سیلندر پر فشار، فشرده سازی نهایی آن انجام می‌شود. معمولا مشاغلی که نیاز به تولید حجم و فشار‌های زیاد گاز هستند از این نوع کمپرسور استفاده می‌کنند.

Array

کمپرسور پیستونی دبل: این کمپرسور طراحی خاص به خود را دارد و معمولا برای ساخت آن‌ها از دو هواساز مستقل استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این دستگاه این است که می‌توان از آن مدت زمان طولانی استفاده کرد چرا که اگر یکی از هواسازها نیاز به سرویس داشته باشد از هوا ساز دیگر می‌توان استفاده کرد.

آشنایی بیشتر با قطعات کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد پیستونی از قسمت‌های مختلفی تشکلیل شده است که هر کدام از این قسمت‌ها وظیفه‌ی خاص به خودش را دارد و در ساخت آن ها از قطعات مختلفی استفاده شده است. در این بخش در نظر داریم تا شما را با این بخش‌ها و قطعات آشنا کنیم.

هوا ساز کمپرسور باد پیستونی

واحد هواساز یکی از مهم ترین بخش‌های کمپرسور باد است که آن را می‌توان به عنوان قلب تپنده‌ی دستگاه معرفی کرد. تولید هوا فشرده وظیفه‌ی اصلی کمپرسور پیستونی است که این مهم توسط قسمت هوا ساز انجام می‌شود. واحد هواساز دستگاه از مزیت و کاربرد‌های زیادی برخوردار است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تولید هوا در دو مرحله
 • دو جداره بودن کارتر در آن
 • بهره گیری از سیلندر‌های چدنی
 • تاثیر در افزایش عمر دستگاه
 • کم کردن صدای دستگاه

Array

الکتروموتور کمپرسور باد پیستونی

 از مهم‌ترین قطعات کمپرسور باد پیستونی می‌توان به الکتروموتور اشاره کرد که وظیفه‌ی اصلی‌ آن چرخش فلکه سیلندر است. الکتروموتور به وسیله‌ی تسمه‌ی مخصوص به بخش واحد هوا ساز یا سیلندر وصل می‌شود و بدین طریق چرخش فلکه سیلندر را انجام می‌دهد. برای بهبود عملکرد این قطعه باید از تسمه با اندازه مناسب استفاده کرد. چرا که اگر تسمه بزرگ باشد تاثیر منفی در عملکرد این بخش خواهد گذاشت.

Array

مخزن هوای کمپرسور باد پیستونی

 هوا بعد از آن که در بخش هوا ساز تولید شد نیازمند فضایی برای ذخیره سازی آن است. وظیفه ذخیره سازی هوا به عهده مخزن هوا بوده که دارای اندازه و ابعاد مختلفی است و برای تهیه آن باید به میزان هوا فشرده تولیدی توجه کرد.

Array

این سه قطعه را می‌توان مهم‌ترین قطعات کمپرسور باد پیستونی به شمار آورد اما قطعات مهم دیگری نیز در دستگاه وجود دارند که می‌توان به شیر یک طرفه، شیر تخلیه، مانیتور، شیر گاز کمپرسور و… اشاره کرد.

سر سیلندر یا سوپاپ کمپرسود باد:به عنوان اولین قطعه کمپرسور باد قصد داریم تا به معرفی سرسیلندر بپردازیم. سرسیلندرهای کمپرسورها بسته به نوع دستگاه متفاوت می باشند. این قطعات در ساختار خود جیب هایی دارند که از آن ها برای نگهداری هوای فشرده شده و تحویل استفاده می گردد.

علاوه بر این می توان پره های خنک کننده ای را نیز در این قطعات مشاهده نمود که برای عبور آب خنک کننده کاربرد دارند. از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده سرسیلندر کمپرسور باد می توان فیلتر مکش ورودی هوا را نام برد که این فیلترها را معمولا بر روی سر سیلندر نصب می کنند تا به این طریق هوای فیلتر شده وارد کمپرسور شود.

Array

پیستون: پیستون ها وظیفه دارند تا در داخل دیواره سیلندر حرکت نموده و طی حرکت خود به سمت بالا و یا پایین بروند. بر روی این پیستون ها لاینرهایی قرار دارند که قادرند تا پیستون ها را پشتیبانی و هدایت نمایند و نکته ای که بایستی بدانید این است که بخش اصلی محفظه فشرده سازی را تشکیل می دهند. پیستون ها انواع مختلفی دارند و براساس نوع آن ها ممکن است دارای حلقه های مربوط به آب بندی باشند.

میل لنگ و اتصالات کمپرسور باد :میل لنگ در کمپرسور باد قطعه ای است که به واسطه آن می توان به پیستون متصل شد. زمانی که میل لنگ حرکت می کند و می چرخد میله های اتصال نیز همراه با آن حرکت می کنند بنابراین می توان گفت پیستون به حالت رفت و برگشتی حرکت می کند.

گاهی از میل لنگ ها به عنوان مخزن روغن روان کننده استفاده می شود و به این طریق میل لنگ ها را بر روی صفحات تختی قرار گرفته و یاتاقان ها نیز میان آن ها جای می گیرند. این یاتاق ها با قدرت بسیار بالایی که دارند مانع از اصطکاک کمپرسور باد شده و سطح عملکرد این دستگاه ها را بهبود می بخشند.

Array

خنک کننده دستگاه کمپرسور باد: کمپرسور باد دارای خنک کننده های اینترکولر و خنک کننده های افتر می باشد که این خنک کننده ها را بر روی بدنه آن نصب می کنند. این خنک کننده ها قادرند تا شرایطی را فراهم سازند تا هوای فشرده گرم گرمای خود را با آب گردشی مبادله نماید. در برخی از کمپرسورها گردش هایی اجباری را می توان شاهد بود تا به این طریق هوای محیط خنک گردد.

Array

نکات مهم خرید قطعات کمپرسور باد

این روزها با توجه به نیازمندی هایی که در صنایع برای استفاده از کمپرسورهای باد شاهد می باشیم برندهای مختلفی در راستای تولید این دستگاه های کاربردی وجود دارند که حوزه فعالیتی خود را به تولید این دستگاه ها اختصاص داده اند. شما به واسطه فروشگاه های عرضه کننده محصولات این برندها قادر خواهید بود تا قطعات دستگاه کمپرسود باد را خریداری نموده و مورد استفاده قرار دهید اما بایستی در انتخاب آن ها دقت نهایت دقت عمل را به کار گیرید چرا که تمام این فروشگاه ها از اعتبار بالایی برخوردار نمی باشند.

در راستای خرید قطعات کمپرسور باد نکات بسیار مهمی بیان گردیده اند که توجه به آن ها به شما کمک می کند تا خرید بهتری را تجربه کنید. این نکات به شرح زیر می باشند.

 1. • قبل از خرید نسبت به تمام ویژگی ها و مشخصات قطعات کمپرسور آگاهی یابید.
 2. • مراکز فروش معتبر را مورد بررسی قرار داده و خرید خود را از این مراکز انجام دهید.
 3. • نسبت به کیفیت محصول اطمینان یابید.
 4. • کارکرد قطعات را مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

کمپرسور‌ها یکی از پرکاربرد‌ترین دستگاه‌‌های موجود در صنعت است. به طور کلی با استفاده از این دستگاه می‌توان کار‌ها را در زمان کمتر و به راحتی انجام داد. از این رو بسیاری از کسب و کار‌ها برای افزایش تولید خود به کمپرسور پیستونی نیازمند هستند.

برای  خرید کمپرسور باد باکیفیت باید به موارد مختلفی از قبیل برند دستگاه توجه کرد. علاوه بر برند کیفیت قطعات کمپرسور باد پیستونی می‌تواند در افزایش کیفیت دستگاه مؤثر باشد به همین دلیل در هنگام خرید دستگاه بیش از پیش باید به قطعات استفاده شده در آن توجه نمود.

یکی از فروشگاه‌هایی که می‌توان از آن قطعات باکیفیتی را خریداری کرد، فروشگاه اینترنتی ایران پمپ است که سالیانی زیادی در واردات انواع مختلف کمپرسور‌ها فعالیت می‌کند و از این رو می‌تواند محصولی باکیفیت را در اختیارتان قرار دهد.

مهمترین قطعات کمپرسور باد

موتور کمپرسور باد

مخزن کمپرسور باد
کلید قطع کن کمپرسور باد
مانومتر کمپرسور باد
سوپاپ اطمینان کمپرسور باد
شیر یکطرفه کمپرسور باد
آشنایی با انواع مختلف کمپرسور‌های پیستونی و نحوه‌ عملکرد آن‌ ها

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫19 نظرها

 1. ممنونم بابت اطلاعاتیکه درباره قطعات کمپرسور های پیستونی قرار دادید.آیا همه ی کمپرسور های پیستونی این قطعات رو دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟