مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

باد كردن بادكنک با گاز هليوم چگونه است؟

آپدیت شده در: 13 دی 1402

بادکنک ها از گذشته بخش مهمی از جشن های تولد، عروسی و دیگر جشن ها بوده اند؛ به طوری که تصور کردن یک جشن تولد بدون بادکنک کار راحتی نیست. باد کردن بادکنک به روش های مختلفی انجام می شود. برخی از افراد با روش سنتی و از دهان بادکنک را باد می کنند و عده ای دیگر با استفاده از پمپ باد بادکنک برقی یا دستی این کار را انجام می دهند. راه دیگر باد كردن بادكنک با گاز هليوم است که امروزه بسیاری از افراد این راه را انتخاب می کنند تا بادکنک های خود را ایستاده نگه دارند.

روش باد کردن بادکنک با گاز هلیوم

Array

باد کردن بادکنک با گاز هلیوم توسط خودتان باعث می شود حمل آن به محل جشن راحت باشد و فضای زیادی اشغال نکند. برای این کار لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  1. ابتدا تعیین کنید چه میزان هلیومی نیاز دارید. مقدار فوت مکعیب هلیوم مورد نیاز برای اندازه بادکنک را در تعداد بادکنک ها ضرب کنید تا بدانید چه سایز بادکنکی بخرید. به عنوان مثال برای باد کردن یک بادکنک در ابعاد استاندارد، به 50 فوت مکعب هلیوم نیاز است.
  2. یک کپسول هلیوم تهیه کنید. این کپسول را می توانید از فروشگاه های لوازم تولد خریداری یا اجاره نمایید.
  3. زمان باد کردن بادکنک هلیومی را تعیین کنید. برای انتخاب زمان به نکاتی مانند دمای هوا، رطوبت و ارتفاع از سطح دریا توجه نمایید. بادکنک های فویلی معمولا 2 تا 14 روز شناور هستند و بادکنک های لاتکسی بین 4 تا 16 ساعت شناور می مانند.
  4. دهانه بادکنک را روی نازل کپسول قرار دهید و پمپ را هنگامی که رو به روی آن قرار دارید، در جهت خلاف عقربه های ساعت بر روی نازل بچرخانید. این کار را تا زمانی که بادکنک پر می شود، ادامه دهید.
  5. از یک رگلاتور سالم استفاده کرده و مطمئن شوید رگلاتور به پمپ متصل شده است.
  6. دستگیره آزاد کننده را باز نمایید. کپسول باید یک دستگیره آزاد کننده داشته باشد که شبیه شیلنگ باغبانی است. دستگیره را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
  7. پس از پر شدن بادکنک انتهای آن را گره بزنید و با نخ دلخواه یا روبان های مختلف آن ها را ببندید.

باد کردن بادکنک از جنس لاتکس

Array

برای بادکردن بادکنک لاتکسی، ابتدا باید بادکنک را به نازل کپسول وصل و گاز هلیوم را آزاد کنید. سپس دهانه بادکنک را روی نازل بچرخانید. در حالی که با یک دست انتهای بادکنک را روی نازل نگه داشته اید، با دست دیگر نازل را فشار داده تا گاز هلیوم آزاد شود. با توجه به اینکه بادکنک سریع باد می شود، آماده باشید تا آن را به موقع جدا نمایید. اگر هنگام فشار دادن نازل هیچ اتفاقی نیفتاد، نازل را به سمت بالا فشار دهید.

بادکنک را بیش از حد باد نکنید. بادکنک های لاتکس هنگام باد کردن باید شبیه دایره باشند. بادکنک های گلابی شکل بیش از اندازه باد شده اند و احتمال ترکیدن آن ها وجود دارد.

همانطور که بادکنک در حال پر شدن است به آرامی نازل را جدا کنید و بادکنک را گره بزنید.

باد کردن بادکنک فویلی

Array

دهانه واقع در انتهای دم بادکنک را پیدا کرده و سری آن را روی رگلاتور نازل بکشید تا محکم روی آن قرار گیرد. بادکنک را محکم به دور رگلاتور نگه دشاته و نازل را فشار دهید.

هنگامی که اکثر چروک های روی بادکنک ناپدید شد، باد کردن آن تمام شده است. بادکنک های فویلی کش نمی آیند و بزرگتر نمی شوند؛ در نتیجه در صورت باز کردن بیش از حد می ترکند.

آیا مخازن کپسول هلیوم را می توان شارژ کرد؟

مخازن کپسول هلیوم قابل شارژ و استفاده مجدد نیستند. طراحی این مخازن به صورت غیر قابل شارژ طراحی شده و برای راحتی مصرف کنندگان به گونه ای است که سبک هستند و استفاده آسانی دارند.

خطرات بادکنک هلیومی

یکی از سرگرمی هایی که ممکن است افراد در جشن های خود داشته باشند، استنشاق گاز هلیوم است که منجر به تغییر صدا و به اصطلاح بامزه صحبت کردن می شود. در صورتی که این عمل بسیار خطرناک است و استنشاق این گاز افت سطح اکسیژن را به همراه دارد که می تواند کشنده باشد.

یکی دیگر از خطراتی که در استفاده از بادکنک های هلیومی وجود دارد، این است که با گازهای دیگری پر شوند. گازهایی مانند هیدروژن ارزان تر از هلیوم هستند و ممکن است برخی از فروشگاه ها برای سود بیشتر اقدام به فروش این گازها کنند. بنابراین حتما گاز هلیوم را از جای معتبر تهیه نمایید.

سخن آخر

امروزه بادکنک های هلیومی جای خود را در مراسم مختلف باز کرده اند و در اکثر جشن ها شاهد معلق بودن بادکنک های زیادی هستید. باد کردن بادکنک با گاز هلیوم کار سختی نیست و با خرید کپسول از فروشگاه های تولد، می توانید این کار را در خانه انجام دهید. نکته ای که باید در استفاده از این به آن توجه نمایید این است که از جای معتبر تهیه کنید تا گازی غیر از هلیوم به شما فروخته نشود. همچنین شما می توانید برای خرید پمپ باد بادکنک از ایران پمپ اقدام کنید.

باد كردن بادكنک با گاز هليوم چگونه است؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟