مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

آشنایی با انواع قطعات اصلی پمپ باد 50 لیتری

آپدیت شده در: 12 مهر 1401

 پمپ باد 50 لیتری یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی است که در صنایع چوب و دیگر صنایع از آن استفاده می‌شود. البته این دستگاه در مقیاس‌های بزرگ‌تر نیز کاربرد‌های ویژه‌ای دارد و از جمله آن می‌توان به نقش آن در پالایشگاه‌ های گاز و نفت اشاره کرد. کاربرد و قابلیت‌های گسترده کمپرسور سبب شده تا آن را در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید کنند.

از این رو برای آن که محصولی کارآمد و مناسب برای خود خریداری کرده نیاز است تا اطلاعات کاملی در مورد آن به دست آورید و سپس اقدام به خرید کنید. کمپرسور یا پمپ باد 50 لیتری از جمله بهترین و کاربردی‌ترین دستگا‌ه‌ها در صنعت است که در مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطعات پمپ باد 50 لیتری را می‌توان مشخص کننده کیفیت دستگاه به شمار آورد. بهره‌گیری از قطعات با کیفیت و استاندارد سبب می‌شود تا عمر دستگاه افزایش یابد و از طرفی نیز سبب بهبود عملکلرد دستگاه شود.

همانطور که گفته شد پمپ‌های باد دارای انواع و طرح های مختلفی هستند از این رو برای خرید آن باید به موارد مختلفی توجه کنید. به دلیل تقاضای بالا، بسیاری از فروشگاه‌ها اقدام به فروش این محصولات کرده‌اند. همین موضوع دلیلی شده تا محصولات بی کیفیت و ناکارآمد نیز راه خود را به بازار پیدا کنند.

به همین دلیل بهتر است که برای خرید کمپرسور مناسب و مرغوب به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید. از جمله بهترین این فروشگاه‌ها می‌توان به ایران پمپ اشاره کرد که وارد کننده کمپرسور‌های باکیفیت و استاندارد به کشور است. همچنین قطعات و لوازم کمپرسور های مختلف مانند پمپ باد 50 لیتری تاثیر بسیار زیادی در عملکرد دستگاه دارد از این رو می‌توانید قطعات پمپ باد 50 لیتری را نیز از این فروشگاه خریداری کنید و از قیمت قطعات کمپرسور باد اطلاعات حاصل نمایید.

Array

حجم کمپرسور سبب تفاوت در کارایی آن‌ها می‌شود

کمپرسور بر اساس میزان لیتر به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند به همین دلیل باید بدانید که هر کدام از آن‌ها، متناسب با چه کاری است.

کمپرسور 25 لیتری: کمپرسور 25 لیتری برای مصارف کوچک کاربرد دارد و همچنین گاها برای پاشش رنگ بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمپرسور 50 لیتری: این کمپرسور یکی از پرکاربرد ترین انواع کمپرسور است که کارایی زیادی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به ابزارآلات پنوماتیکی، باد کردن تایر خودرو و همچنین پاشش رنگ اشاره کرد. ذکر این نکته بسیار مهم است که قطعات پمپ باد 50 لیتری نقش تاثیر گذاری در عملکرد دستگاه دارد.

پمپ باد 80 لیتری: پمپ باد 80 لیتری کاربرد‌هایی مشابه با پمپ باد 50 لیتری دارد با این تفاوت که آن را در مقیاس بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌دهند.

پمپ باد 150 لیتری: سیستم پنوماتیکی از زمان ورود خود به صنعت سبب افزایش راندمان کار‌ها شده و به همین دلیل بسیاری از مشاغل از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده از این سیستم نیازمند پمپ باد هستیم. برای تامین هوای این ابزار می‌توان از کمپرسور 150 لیتری استفاده کرد. همچنین از این پمپ باد برای تست فشار استفاده می‌کنند و حضور آن را در کارگاه و تعمیرگاه‌ها در مقیاس کوچک شاهد هستیم.

پمپ باد 250 لیتری: پمپ باد 250 لیتری نیز کاربرد‌هایی مشابه پمپ باد 150 لیتری دارد با این تفاوت که از آن می‌توان در کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها بزرگ‌تر استفاده کرد. به دلیل حجم مخزن بیشتر ، حجم هوای بیشتری نیز در خود جای میدهد و دیرتر خالی میشود.

پمپ باد 350 لیتری: پمپ باد 350 لیتری و پمپ باد 500 لیتری استفاده فراوانی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به پیستوله رنگ اشاره کرد و همچنین از آن‌ها در کارواش‌ها و تعمیرگاه‌های بزرگ نیز استفاده می‌کنند.

علاوه بر این موارد پمپ‌ باد‌ های مختلف دیگری نیز در بازار موجود هستند که می‌توان به پمپ باد 750، 1000، 1500 لیتری نیز اشاره کرد.

Array

آشنایی با انواع قطعات پمپ باد 50 لیتری

کمپرسور‌ ها از بخش‌ها و قطعات مختلفی به وجود آمده‌اند که در این بخش این موارد را شرح می‌دهیم. (بعضی از این قطعات برای کمپرسور های خاص استفاده میشوند)

☑️شاتون کمپرسور: شاتون اهرمی شکل است و وظیفه‌ی این را دارد که نیرو محرکه را از میل لنگ بگیرد و سپس در داخل پیستون حرکت کند.

☑️یاتاقان کمپرسور: یاتاقان، شاتون را در محل خود نگه می‌دارد و از انحراف آن جلوگیری می کند تا دستگاه دچار آسیب و خرابی نشود.

☑️بوش کمپرسور: از دیگر قطعات پمپ باد ها مخصوصا پمپ باد 50 لیتری می‌توان به بوش کمپرسور اشاره کرد. این قطعه بر روی میل لنگ قرار می‌گیرد تا میل لنگ به راحتی بتواند نیروی خود را به شاتون منتقل کند.

☑️هیتر کارتر کمپرسور: مهم‌ترین قطعه‌ای که در افزایش عمر کمپرسور نقش دارد بدون شک هیتر کارتر است که در هنگام خاموشی دستگاه، فشار را از روی آن برداشته و در استارت مجدد کمک می‌کند تا دستگاه راحت‌تر روشن شود.

☑️اویل پمپ: برخی از دستگاه‌ها را باید نیروی انسانی روغن کاری کند اما برخی دیگر به صورت اتوماتیک روغن کاری می‌شوند. برای روغن کاری خود نیاز به قطعه‌ای به نام اویل پمپ است.(در بعضی از مدل ها موجود است)

☑️سوپاپ کمپرسور: از دیگر قطعات پمپ باد 50 لیتری که نقش زیادی در عملکرد دستگاه دارد، سوپاپ کمپرسور است. این قطعه ورودی‌های پیستون را در زمان حرکت شاتون باز و بسته می‌کند.

☑️ترمیستور: در برخی از مواقع دمای دستگاه به شدت افزایش می‌یابد که این مهم می‌تواند آسیب‌های زیادی به دستگاه وارد کند. از این رو برای جلوگیری از افزایش ناگهانی دما از ترمیستور استفاده می‌کنند.( در بعضی از مدل ها موجود است)

☑️رینگ پیستون: وظیفه‌ی کمپرس کردن هوا بر عهده قطعه‌ای به نام رینگ پیستون قرار دارد. رینگ‌ها در جای از پیش تعیین شده در پیستون جای می‌گیرند و حرکت رفت و برگشتی را کامل می‌کنند.

قطعات اصلی کمپرسور باد 50 لیتری

قطعات اصلی و تشکیل دهنده کمپرسور باد 50 لیتری شامل : موتور ( دارای انواع مختلفی است مانند انواع موتور یخچال فریزری ، انواع موتور های اویل فری و انواع موئتور های سیلندری و پیستونی)

مخزن(این وسیله دارای ابعاد و اندازه های مختلفی است که با توجه به قدرت موتور قابل انتخاب است.از 10 لیتر تا 1000 لیتر قابل انتخاب است)

شیر یکطرفه : همانطور که از نامش پیداست اجازه ورود هوا را از یک طرف میدهد و اجازه برگشت هوا از مخزن به موتور را نمیدهد.

سوپاپ اطمینان : در صورتیکه فشار هوای داخل مخزن از حد مجاز بیشتر شود و کلید اتومات عمل نکند ، این قطعه مکانیکی وارد عمل شده و به سرعت هوای اضافی را تخلیه میکند.

گیج فشار : نمایش میزان هوای فشرده داخل مخزن بر عهده این قطعه میباشد. این قطعه وظیفه بسیار مهم و حساسی دارد.

شیر خروجی هوا : به وسیله این قطعه هوای فشرده داخل مخزن به بیرون از مخزن هدایت میشود. این قطعه در مدل های مختلفی موجود میباشد.

در هنگام خرید هر نوع کمپرسور بادی باید این قطعات را مشاهده کنید. در غیر اینصورت ، کمپرسور فاقد استاندارد میباشد.

Array

سخن پایانی

از آن جایی که کمپرسور‌ها دارای قابلیت‌ها و امکانات مختلفی هستند می‌توان آن‌ها را به شکل‌های مختلفی دسته بندی کرد. یکی از راه‌های دسته بندی کمپرسور‌ها، دسته بندی آن‌ها بر اساس حجم است که دارای حجم‌های 25، 50، 80، 150 و… لیتری هستند.

از جمله بهترین و کاربردی‌ترین کمپرسور ها که مصارف کوچک دارند می‌توان به کمپرسور 50 لیتری اشاره کرد. اما علاوه بر حجم، قطعات استفاده شده در کمپرسور‌ نیز در کارایی و عملکرد دستگاه تاثیر گذار است. از این رو در هنگام خرید این نوع کمپرسور به قطعات پمپ باد 50 لیتری آن نیز توجه کرد.

یکی دیگر از انواع دسته بندی کمپرسور‌ها بر اساس طراحی و اصل عملیات آن‌ها است. از جمله‌ مواردی که در این دسته بندی قرار می‌گیرند می‌توان به کمپرسور متقابل تک مرحله‌ای، کمپرسور متقاطع دو مرحله‌ای، کمپرسور کامپیوزیت و… اشاره کرد که هر کدام از آن‌ها عملکرد متفاوتی دارند و دارای مزیت و ویژگی‌های خاص خود هستند.

برای خرید کمپرسور و قطعات آن می‌توانید به سایت ایران پمپ که در زمینه فروش کمپرسور های باد و پخش قطعات کمپرسور باد را دارد مراجعه کنید و از محصولات این سایت بازدید نمایید.

آشنایی با انواع قطعات اصلی پمپ باد 50 لیتری

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟