مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

مهم‌ترین قطعاتی که در کمپرسور‌ها وجود دارند

آپدیت شده در: 29 خرداد 1401

کمپرسور دستگاهی است که هوا را فشرده کرده و سپس با سرعت زیاد این هوا را به خارج انتقال می‌دهد. کمپرسور ها دارای انواع مختلفی هستند که وظیفه‌ی اصلی تمام آن‌ها فشرده سازی هوا است که هر کدام از دستگاه‌ های کمپرسور این عمل را به شکل‌های مختلف انجام می‌دهد. عملیات فشره‌ سازی هوا امری پیچیده است و برای انجام آن، کمپرسور و پمپ‌های باد، باید به تجهیزات و قطعات خاصی مجهز شوند تا این فرایند را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

از این رو امروزه پخش قطعات کمپرسور باد اهمیت زیادی پیدا کرده است و کسب و کار‌هایی که با این دستگاه سروکار دارند برای بهبود کار خود به قطعات مختلفی از کمپرسور‌ ها احتیاج دارند. این قطعات معمولا با کیفیت‌ های مختلفی در بازار موجود هستند و در بین آن‌ها جنس‌های نامرغوب چینی و جنس‌های باکیفیت ایتالیایی وجود دارد  به همین دلیل در هنگام انتخاب آنها باید بسیار دقت کرد.

کمپرسور دستگاهی است که هوا را فشرده کرده و سپس با سرعت زیاد این هوا را به خارج انتقال می‌دهد. کمپرسور ها دارای انواع مختلفی هستند که وظیفه‌ی اصلی تمام آن‌ها فشرده سازی هوا است که هر کدام از دستگاههای کمپرسور این عمل را به شکل‌های مختلف انجام می‌دهد. عملیات فشره‌ سازی هوا امری پیچیده است و برای انجام آن، کمپرسور و پمپ‌ های باد، باید به تجهیزات و قطعات خاصی مجهز شوند تا این فرایند را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

از این رو امروزه پخش قطعات کمپرسور باد اهمیت زیادی پیدا کرده است و کسب و کار‌هایی که با این دستگاه سروکار دارند برای بهبود کار خود به قطعات مختلفی از کمپرسور‌ باد احتیاج دارند. این قطعات معمولا با کیفیت‌های مختلفی در بازار موجودند و در بین آن‌ها جنس‌های نامرغوب چینی و جنس‌های با کیفیت ایتالیایی وجود دارد.  به همین دلیل در هنگام انتخاب قطعات باید بسیار دقت کرد.

Array

به طور کلی می‌توان گفت که کمپرسور‌ ها با ورود خود به صنعت تحول عظیمی را به وجود آوردند و حال بسیاری از مشاغل بدون استفاده از کمپرسور‌ ها، با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند. این دستگاهها از قسمت‌ های مختلفی به وجود آمده که هر کدام از آن‌ها وظایف خاص به خودشان را دارند. در هر بخش و قسمت کمپرسور‌‌ها از قطعات مختلفی استفاده شده که برای راه اندازی و کار با کمپرسور‌ ها لازم و ضروری هستند.

به نوعی می توان گفت که کیفیت این قطعات ،کیفیت دستگاه‌ را مشخص می‌کند. از این رو اگر قطعه‌ ای کارایی روز اول خود را نداشته باشد کیفیت و کارایی دستگاه نیز مختل می‌شود. با این تفاسیر اگر به دنبال خرید پمپ باد قوی و خوب و باکیفیت هستید حتما از نوع درجه یک این قطعات استفاده کنید.

مهم‌ترین قطعاتی که در کمپرسور‌ها وجود دارند

Array

همانطور که گفته شد کمپرسور‌ ها از قطعات مختلفی درست شده‌اند که این قطعات کیفیت دستگاه را مشخص می‌کنند. هر کدام از قطعات وظایف و عمکلرد خاص به خود را دارند از این رو اگر از قطعات نامرغوبی در کمپرسور‌ها استفاده کنید به هیچ عنوان نباید انتظار عملکردی درست و صحیح از دستگاه داشته باشید. برای آن که قطعات مناسبی برای دستگاه برگزینید در ابتدا نیازمند شناخت قطعات مختلف آن هستید به همین جهت در ادامه مقاله ایران پمپ در نظر داریم تا شما را با این قطعات بیش از پیش آشنا کنیم. علاوه بر شناخت آن‌ها، شناخت قیمت قطعات کمپرسور باد نیز می‌تواند کمک کننده انتخاب درست باشد.

شاتون، قطعه‌ای سبک ولی سخت و محکم

از قطعات اهرمی شکل کمپرسور‌ها می‌توان به شاتون اشاره کرد. این قطعه نیروی محرکه را از میل لنگ می‌گیرد و با این نیرو در داخل پیستون حرکت می‌کند. شاتون دو ویژگی بارز دارد اول آن که بسیار سبک ساخته می‌شود و دوم آن که ساختاری بسیار سخت و محکم دارد. دلیل محکم بودن شاتون این است که باید ضربات ناشی از حرکت در پیستون را تحمل کند. مابین شاتون و میل لنگ با قطعه‌ ای روبه‌رو هستیم که به آن یاتاقان می‌گویند. زمانی که دستگاه به هر دلیلی روان کاری نشده و شاتون و میل لنگ به خوبی روغن کاری نشود این دو قطعه خراب خواهند شد اما وجود یاتاقان  از این اتفاق جلوگیری می‌کند.

با توجه به تقاضای زیاد برای خرید شاتون در پخش قطعات کمپرسور باد این قطعه به وفور یافت می‌شود و در صورت خرابی می‌توان آن را مجدد خریداری کرد.نکته مهم در هنگام انتخاب و خرید شاتون، دقت در اندازه شاتون میباشد.چنانچه سایز کوچکتر و یا بزرگگتری را تهیه کنید بازهم دچار مشکل خواهید شد.بهتر است برای قطعات داخلی موتور کمپرسور باد از تکنسین های با تجربه کمک بگیرید.

اویل پمپ قطعه مناسب برای روانکاری دستگاه

اویل پمپ در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا از آن در ظرفیت‌های بالای چیلر تراکمی و همچنین سردخانه فریونی بهره می‌گیرند. این قطعه را میتوان به عنوان یک موتور مکانیکی معرفی کرد. طراحی آن به گونه‌ای است که با استفاده از نیروی موجود در حال حرکت روغن را با فشار زیاد به تمامی قطعات فرستاده و به نوعی روانکاری را به صورت خودکار انجام می‌دهد. این فرایند دو مزیت بزرگ را به همراه دارد. اول آن که راندمان چیلر بسیار بالا می‌رود و دوم آن که عمر کمپرسور نیز افزایش می‌یابد. از این رو وجود اویل پمپ کارایی دستگاه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و همچنین کیفیت فرایند آن را نیز بیش از پیش بهبود می‌بخشد.

پیستون، قطعه‌ای متحرک در داخل سیلندر

Array

یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در کمپرسور وجود دارد پیستون است که در پخش قطعات کمپرسور باد انواع مختلف آن به چشم می‌خورد. پیستون قطعه‌‌ای از کمپرسور است که به صورت متحرک در داخل سیلندر قرار گرفته که حرکت آن در داخل سیلندر فشار در گاز فریون را تغییر می‌دهد. پیستون جنس خاص خودش را دارد و معمولا برای ساخت آن از آلیاژ آلمینیومی استفاده می‌شود. در پیستون با 4 قسمت مختلف روبه‌رو هستیم که این قسمت‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

  • تاج پیستون
  • دامنه پیستون
  • شیار رینگ‌ها
  • سوراخ کژین پین

که هر کدام از آن‌ها سبب بهبود عملکرد پیستون می‌شوند.

کارتر هیتر عمر دستگاه را افزایش می‌دهد

در پخش قطعات کمپرسور با قطعه‌ ای دیگری با نام کارتر هیتر مواجه هستیم. اگر قطعات کمپرسور را بخواهیم بر اساس اهمیت دسته بندی کنیم به طور قطع در صدر جدول این لیست هیتر کارتر کمپرسور قرار می‌گیرد. هنگامی که کمپرسور خاموش می‌شود در ابتدا فشار در بخش کارتر افزایش و دمای کمپرسور کاهش می‌یابد.

این دو اتفاق سبب کندانس مبرد در کارتر می‌شود و از این رو در هنگام استارت مجدد به قطعات داخلی دستگاه فشار بسیار زیادی وارد می‌شود. به طور خلاصه‌‌تر می‌توان گفت که با استفاده از هیتر کارتر، در هنگام استارت به قطعات داخلی فشار وارد نمی‌شود که این عمل سبب افزایش عمر کمپرسور می‌شود.نکته مهم اینکه این قطع در همه ی کمپرسور ها وجود ندارد.

آنلودر، قطعه‌ای برای خارج کردن کمپرسور از زیر فشار و بار اضافه

Array

یکی دیگر از قطعاتی که می‌تواند در افزایش عمر کمپرسور کمک کننده باشد آنلودر است. این قطعه وظایف مختلفی دارد اما اصلی‌ترین دلیل استفاده از آن خارج کردن کمپرسور از زیر فشار و بار اضافی است. این موضوع بسیار پیش می‌آید که کمپرسور در حین کار تحت فشار زیادی قرار گیرد و کار کردن دستگاه در این هنگام سبب خرابی آن می شود اما آنلودر از این اتفاق جلوگیری می‌کند.

سیم پیچ کمپرسور ،قطعه ای بسیار با ارزش

یکی از مهمترین قطعات در هر کمپرسور بادی ، سیم پیچ میباشد.در حال حاضر 2 نوع سیم پیچ در بازار وجود دارد. سیم پیچ با سیم مسی که بالاترین کیفیت ممکن را دارد.سیم پیچ با سیم آلومینیومی که توان تحمل حرارت را مانند نمونه ی مسی ندارد.

چنانچه به دنبال کمپرسور بادی هستید که عمر زیادی داشته باشد بهتر است کمپرسوری را بخرید که دارای سیم پیچ مسی باشد.

به دلیل اینکه سیم پیچ در داخل موتور وجود دارد و امکان دیده شده آن برای خریدار امکان پذیر نیست، بهتر است از مراکز معتبر اقدام به خرید کمپرسور نمایید تا کلاه سرتان نرود. اخیرا با استفاده از لاک ناخون رنگ سیم پیچ آلومینیومی را شبیه به سیم پیچ مسی کرده و به جای آن به فروش میرسانند. همچنین با استفاده از یک لایه مس وار بر روی سیم پیچ باز هم سیم یچ را شبیه به نمونه مسی کرده و میفروشند. سیم پیچ یک قطعه فوق العاده مهم و حساس است.

سخن پایانی

کمپرسور‌ها یکی از مهمترین دستگاه‌هایی است که در صنعت از آن استفاده می‌شود. این دستگاه از قطعات مختلفی تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها وظیفه‌ی خاصی را برعهده دارند. در پخش قطعات کمپرسور باد با انواع مختلفی از این قطعات روبه‌رو هستیم که جنس و برند‌های مختلفی دارند. از این رو توصیه می‌شود با خرید قطعات باکیفیت از سایت ایران پمپ به آدرس IranPump.com، عملکرد دستگاه را بیش از پیش بهبود بخشید.

مهم‌ترین قطعاتی که در کمپرسور‌ها وجود دارند

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟