مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

عملکرد کمپرسور و انواع مدل های آن

آپدیت شده در: 29 خرداد 1402

عملکرد کمپرسور از این لحاظ که فشار سیال را افزایش می دهند و باعث حرکت سیال داخل لوله می‌شوند مشابه پمپ‌ها می باشند.هوا قابل فشرده سازی است، می توان آن را متراکم کرد و از نیروی آن بهره برد که برای انجام این کار از دستگاه مکانیکی به نام کمپرسور استفاده می کنیم.

این دستگاه با فشاری که به هوا یا گاز ( نیتروژن، اکسیژن و گازهای صنعتی دیگر ) وارد می کند باعث فشرده سازی و کاهش حجم آن می شود. این فشرده سازی باعث افزایش دمای سیال نیز می شود. اما در خروجی گاز متراکم شده از یک سیستم خنک کننده می گذرد که دمای آن را به دمای اولیه برمی گرداند.

کمپرسور چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

 سالهاست که در فرایندهای صنعتی از کمپرسور بهره می برند. استفاده مداوم از نیروی سیالات روز به روز کاربرد کمپرسور را افزایش داده است و به دستگاهی مفید و پرکاربرد در شاخه های مختلف از صنایع پیشرفته از جمله صنعت خودرو سازی، صنایع حمل و نقل، پتروشیمی، صنایع دفاعی، معدن، حتی در لوازم خانگی نیز مانند یخچال، کولر گازی، جاروبرقی، پمپ باد و غیره تبدیل شده است.

عملکرد کمپرسور هوا

کاربرد های کمپرسور:

امروزه کاربردهای کمپرسورهای ایران پمپ بسیار متنوع شده است می توان گفت که در همه جا از آن استفاده می شود.

آیا به این دقت کرده اید که به چه صورت می توان تایر ماشین را پر از هوا  کرد. یا اینکه هوای داخل یخچال چگونه سرد می شود و یا کولر های گازی چگونه کار می کنند. اینها مثالهای ساده ای از کاربرد کمپرسور در صنعت می باشد.

اما وسعت کاربرد کمپرسورهای ایران پمپ بیشتر ازینها است. در خطوط انتقال گاز برای هدایت گاز در طول لوله ها به مسافتهای طولانی، در خودرو سازی برای فشرده کردن هوای وارد شده به سیلندر، موتورهای جت، در فراوریهای کاغذ سازی، نساجی و معدن و غذا سازی، در صنایع تاسیساتی مانند صنعت گاز، در سازه های صنعتی متحرک و حمل و نقل ریلی و دریایی و کاربردهای بسیار زیاد دیگر.

دسته بندی کمپرسور های باد

دسته بندی کمپرسورها :

چندین نوع دسته بندی برای کمپرسورهای باد وجود دارد اگر بخواهیم کمپرسورها را براساس ویژگی آنها دسته بندی کنیم به روش زیر خواهد بود:

. دسته بندی بر اساس ویژگی سیستم خنک سازی، که می تواند با استفاده از آب، روغن و یا هوا باشد.

. دسته بندی بر اساس ویژگی سیستم قدرت کمپرسور

. دسته بندی بر اساس ویژگی ساختار کمپرسور که به صورت هرمتیک، سمی هرمتیک و باز می باشد.

. دسته بندی بر اساس تعداد مرحله کاری که می تواند تک مرحله ای، دو مرحله ای و یا چند مرحله ای باشد.

. دسته بندی بر اساس ویژگی سرعت که سرعت آن ثابت و یا متغیر است.

اما کاملترین دسته بندی مربوط به نحوه کار کمپرسور می باشد. که این دسته بندی به روش زیر است :

  • کمپرسور های جابجایی مثبت
  • کمپرسور های دینامیکی

که خود دسته بندی هایی دارند که در ادامه توضیح داده شده اند.

دسته بندی کمپرسورها


کمپرسور های جابه جایی مثبت

کمپرسورهای جابجایی مثبت :

این نوع کمپرسور به این صورت عمل می کند که حجم تعیین شده ای از سیال وارد محفظه می شود سپس با کوچک کردن محفظه ی سیال فشار را روی آن افزایش می دهند و این کار باید به صورت متناوب انجام شود. این نوع کمپرسور به دو دسته تقسیم می شود:

. کمپرسور دورانی

. کمپرسور پیستونی یا ( رفتی و برگشتی )

  •  کمپرسورهای Rotary Screw از بین انواع کمپرسورهای باد، کمپرسورهای Rotary Screw از طریق دو روتور داخلی کار می کنند که برای استفاده مستمر در اماکن ساختمانی بزرگتر طراحی شده اند. به این کمپرسور ها،کمپرسور صنعتی نیز گفته میشود.

نوع متداول کمپرسورهای جابجایی مثبت، کمپرسورهای Rotary Screw هستند که نیاز به خنک کاری ندارند، زیرا همه آنها مجهز به سیستم خنک کننده داخلی هستند و نیاز به نگهداری زیادی ندارند. آنها معمولاً ماشین هایی با اندازه بزرگ هستند که می توانند روغن کاری شوند یا بدون روغن کاری نیز فعالیت کنند.

در میان انواع کمپرسورهای باد، این نوع کمپرسورها از طریق دو روتور داخلی که در جهت های مخالف چرخش می کنند، انرژی تولید می کنند. هوا بین دو روتور مخالف به دام افتاده و فشار داخل محفظه را ایجاد می کند. به دلیل سیستم خنک کننده داخلی، این کمپرسورهای هوا برای استفاده مداوم طراحی شده اند و قدرت آنها از 5 اسب بخار تا 350 اسب بخار است.

 کمپرسورهای Reciprocating Air 

کمپرسورهای برگشت پذیر از طریق پیستونی درون  یک سیلندر عمل می کنند که برای مکان های کوچکتر و استفاده غیر مداوم طراحی شده است.این نوع ازکمپرسورها Reciprocating Air هستند.

این دستگاهها معمولاً در مکان های کار کوچکتر مانند گاراژها و پروژه های ساخت منازل مشاهده می شود. بر خلاف کمپرسور پیچ دوار ، کمپرسور معکوس برای استفاده مداوم طراحی نشده است.

یک کمپرسور هوای معکوس دارای قطعات متحرک بیشتری نسبت به یک کمپرسور Rotary Screw است و این قسمت ها برای حرکت نرم تر روغن کاری می شوند.

این نوع از انواع کمپرسورهای هوا ، از طریق پیستونی درون سیلندر کار می کنند ، که هوا را برای ایجاد فشار ، فشرده و جابجا می کند. کمپرسورهای Reciprocating Air می توانند در تغییرات تک یا چند مرحله ای قرار بگیرند که این امر بر دامنه فشار آنها می تواند تأثیر بگذارد.

هنگامی که به فشار هوای بیشتری احتیاج دارید، کمپرسور باد چند مرحله ای راهکار مناسبی است. در حالی که کمپرسور های تک مرحله ای کار خود را برای پروژه های کوچکتر مانند نجاری و فلزکاری انجام می دهند، کمپرسورهای چند مرحله ای قدرت مورد نیاز برای ساخت و سازهای سنگین مانند مونتاژ خودرو و تعمیر و نگهداری را تأمین می کنند. کمپرسورهای برگشت پذیر چند مرحله ای می توانند تا 30 اسب بخار قدرت داشته باشند.

عملکرد کمپرسور باد پیستونی

کمپرسورهای پیستونی :

در این نوع کمپرسور که متداولترین نوع کمپرسور است، پیستونهایی وجود دارد که با حرکت رفت و برگشتی یک میلنگ به حرکت در می آیند. عامل حرکت این کمپرسورها موتورهای الکتریکی و یا موتور احتراق داخلی است.

کاربرد این کمپرسورها بسته به محدوده ی قدرت آن متفاوت است به عنوان مثال کمپرسور پیستونی با محدوده قدرت بالای 1000 اسب بخار در پتروشیمی و صنایع بزرگ متداول می باشد. و کمپرسور پیستونی با محدوده قدرت 5 الی 30 اسب بخار در صنعت خودرو سازی استفاده می شود. این کمپرسورهای پیستونی دارای دسته بندی دیافراگمی، دو مرحله ای و تک مرحله ای می باشند.

عملکرد کمرپسور های باد دورانی

کمپرسورهای دورانی :

کمپرسورهای دورانی انواع مختلفی دارد از جمله کمپرسور اسکرو که در آن ماده مبرد یا سیال با یک جفت روتور پیچشی فشرده می شود و برای مقادیر بسیار کم سیال یا گاز نیز فشار بالایی تولید می کند این کمپرسور با مصرف کم انرژی به صورت مداوم می تواند کار می کند.

نوع دیگر کمپرسورهای دورانی، کمپرسور اسکرال می باشد که دارای دو حلزونی است که یکی ثابت و دیگری حول آن می چرخد و عمل فشرده سازی گاز مبرد را انجام می دهد. این کمپرسور قطعات کمی دارد و احتمال خرابی آن کم است به همین دلیل روز به روز در حال محبوب شدن است.

نوع دیگر کمپرسور دورانی، کمپرسور اسکرو روتاری است. در این کمپرسور کوچک و کم سر و صدا شیفتی وجود دارد که روی آن پره های زیادی قرار گرفته و با حرکت پره ها گاز داخل کمپرسور فشرده می شود.

کمپرسورهای دینامیکی :

در کمپرسورهای دینامیکی تغییری ناچیز در فشار ورودی باعث ایجاد تغییر در ظرفیت آن می شود. بنابراین در اثر شرایط بیرونی تغییر می کنند. در کمپرسورهای جابجایی مثبت جریان ثابت است اما در این کمپرسورها فشار ثابت می باشد و در دو نوع محوری و شعاعی موجود می باشند طرح محوری آن کمپرسور توربینی یا توربینی شعاعی نام دارد و طرح شعاعی آن به گریز از مرکز معروف است.

عملکرد کمپرسور های گریز از مرکز

کمپرسورهای گریز از مرکز :

عملکرد کمپرسورهای گریز از مرکز به این صورت است که این دستگاه دارای یک دیسک چرخشی یا پروانه است که هوا را با استفاده از پره های شعاعی که در داخل آن وجود دارد به داخل پروانه دواری وارد می شود سپس هوا با فشار به بیرون پرتاب می گردد.

این کمپرسور انرژی جنبشی را به فشار استاتیک تبدیل می کند در حین انجام کار دمای هوا یا گاز افزایش چشمگیری پیدا می کند بنابراین در بین مراحل انجام کار باید خنک کاری انجام شود. قدرت این کمپرسورها معمولا از 100 اسب بخار تا 1000 اسب بخار می تواند باشد. کاربرد اینها بیشتر در پتروشیمی، پالایشگاه های نفتی و کارخانه های شیمیایی است.

عملکرد کمپرسور های محوری

کمپرسورهای محوری:

عملکرد کمپرسور محوری به این صورت است که در این کمپرسورها سیال از میان پره های ثابت و پره های متحرک جریان پیدا می کند و همزمان انرژی جنبشی را به فشار تبدیل کرده و سرعت آن را افزایش می دهد.

این دستگاه جریان پیوسته دارد و برای متراکم کردن حجم بالایی از سیال بسیار مناسب است و راندمان بالایی دارد بنابراین بیشتر در موتورهای کشتی با سرعت بالا، موتورهای جت، پست های برق و توربین های گازی و غیره استفاده می شود.

چگونه میتوانید مدل مناسبی از کمپرسور باد را انتخاب کنیم

چگونه می توانیم شکل مناسبی از انواع کمپرسور را انتخاب کنیم؟

ویژگی هایی که در مورد انواع کمپرسور باد باید در نظر بگیرید این است که آیا از نظر سیستم روغن، سرعت متغیر، توانایی تولید فشار باد و قابلیت حمل آن وجود دارد. علاوه بر مکانیسم های تولید برق و میزان تولید انرژی که در بالا مورد بحث قرار گرفته است، چندین فاکتور دیگر نیز باید در هنگام انتخاب کمپرسور باد مناسب در نظر بگیرید.

در محیط های تولیدی ایزوله، استفاده از کمپرسور های هوا با روغن می تواند مشکل ایجاد کند. بیشتر کمپرسور های هوا برای روغن کاری مکانیسم های داخلی به روغن تکیه می کنند و ممکن است هوا را آلوده کنند، که می تواند منجر به آسیب به محصولات یا فرآیندهای تولید شود. با داشتن کمپرسور هوا فاقد روغن ، این خطر بشدت کاهش می یابد.

اگر چه کمپرسور های بدون روغن از انواع کمپرسور به طور کلی گران هستند، اما آنها تنها گزینه برای امکاناتی هستند که تولید پاک را تضمین می کنند. روغن هنوز ممکن است برای روانکاری دستگاه لازم باشد، اما کارکرد داخلی کمپرسورهای بدون روغن حاوی مکانیزم آب بندی متفاوتی است تا اطمینان حاصل شود که هیچ روغنی وارد کمپرسور واقعی نمی شود.

علاوه بر هوای پاک، کمپرسورهای عاری از روغن معمولاً هزینه کمتری دارند زیرا قطعات لازم نیست به طور مکرر تغییر کنند.این موارد مخصوص کمپرسورهای صنعتی مانند انواع کمپرسور اسکرو میباشد.

اگر در حال کار بر روی یک پروژه ساختمانی یا سازه صنعتی به مدت طولانی هستید، بهترین گزینه کمپرسورهای صنعتی بدون روغن میباشند.زیرا تعویض روغن کمپرسورهای صنعتی نیز هزینه نسبتا زیادی خواهد داشت.

امیدواریم با مطالعه این مقاله سوالاتی که در خصوص کمپرسورهای هوا داشتید برطرف شده باشد.در صورتیکه هر سوالی درباره کمپرسورهای باد صنعتی دارید ،در پایین همین پست طرح کنید.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟