مدیریت شنبه ، 7 سپتامبر ، 2019 | 4:50 بازدید: 214 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

عملکرد کمپرسور از این لحاظ که فشار سیال را افزایش می دهند و باعث حرکت سیال داخل لوله می‌شوند مشابه پمپ‌ها می باشند.هوا قابل فشرده سازی است، می توان آن را متراکم کرد و از نیروی آن بهره برد که برای انجام این کار از دستگاه مکانیکی کمپرسور استفاده می کنیم. این دستگاه با فشاری که به هوا یا گاز ( نیتروژن، اکسیژن و گازهای صنعتی دیگر ) وارد می کند باعث فشرده سازی و کاهش حجم آن می شود. این فشرده سازی باعث افزایش دمای سیال نیز می شود. اما در خروجی گاز متراکم شده از یک سیستم خنک کننده می گذرد که دمای آن را به دمای اولیه برمی گرداند.

کمپرسور چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

 سالهاست که در فرایندهای صنعتی از کمپرسور بهره می برند. استفاده مداوم از نیروی سیالات روز به روز کاربرد کمپرسور را افزایش داده است و به دستگاهی مفید و پرکاربرد در شاخه های مختلف از صنایع پیشرفته از جمله صنعت خودرو سازی، صنایع حمل و نقل، پتروشیمی، صنایع دفاعی، معدن، حتی در لوازم خانگی نیز مانند یخچال، کولر گازی، جاروبرقی، پمپ باد و غیره تبدیل شده است.

 

کمپرسور چیست و نحوه کار آن به چه گونه است؟

 

کاربردهای کمپرسور:

امروزه کاربردهای کمپرسورهای ایران پمپ بسیار متنوع شده است می توان گفت که در همه جا از آن استفاده می شود.

آیا به این دقت کرده اید که به چه صورت می توان تایر ماشین را پر از هوا  کرد. یا اینکه هوای داخل یخچال چگونه سرد می شود و یا کولر های گازی چگونه کار می کنند. اینها مثالهای ساده ای از کاربرد کمپرسور در صنعت می باشد. اما وسعت کاربرد کمپرسورهای ایران پمپ بیشتر ازینها است. در خطوط انتقال گاز برای هدایت گاز در طول لوله ها به مسافتهای طولانی، در خودرو سازی برای فشرده کردن هوای وارد شده به سیلندر، موتورهای جت، در فراوریهای کاغذ سازی، نساجی و معدن و غذا سازی، در صنایع تاسیساتی مانند صنعت گاز، در سازه های صنعتی متحرک و حمل و نقل ریلی و دریایی و کاربردهای بسیار زیاد دیگر.

به این مطلب هم سر بزنید :  معرفی انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده

دسته بندی کمپرسورها :

چندین نوع دسته بندی برای کمپرسورهای ایران پمپ وجود دارد اگر بخواهیم کمپرسورها را براساس ویژگی آنها دسته بندی کنیم به روش زیر خواهد بود:

. دسته بندی بر اساس ویژگی سیستم خنک سازی، که می تواند با استفاده از آب، روغن و یا هوا باشد.

. دسته بندی بر اساس ویژگی سیستم قدرت کمپرسور

. دسته بندی بر اساس ویژگی ساختار کمپرسور که به صورت هرمتیک، سمی هرمتیک و باز می باشد.

. دسته بندی بر اساس تعداد مرحله کاری که می تواند تک مرحله ای، دو مرحله ای و یا چند مرحله ای باشد.

. دسته بندی بر اساس ویژگی سرعت که سرعت آن ثابت و یا متغیر است.

اما کاملترین دسته بندی مربوط به نحوه کار کمپرسور می باشد. که این دسته بندی به روش زیر است :

  • کمپرسورهای جابجایی مثبت
  • کمپرسورهای دینامیکی

که خود دسته بندی هایی دارند که در ادامه توضیح داده شده اند.

دسته بندی کمپرسورها

 

 

کمپرسورهای جابجایی مثبت :

این نوع کمپرسور به این صورت عمل می کند که حجم تعیین شده ای از سیال وارد محفظه می شود سپس با کوچک کردن محفظه ی سیال فشار را روی آن افزایش می دهند و این کار باید به صورت متناوب انجام شود. این نوع کمپرسور به دو دسته تقسیم می شود:

. دورانی

. پیستونی یا ( رفتی و برگشتی )

کمپرسورهای پیستونی :

در این نوع کمپرسور که متداولترین نوع کمپرسور است، پیستونهایی وجود دارد که با حرکت رفت و برگشتی یک میلنگ به حرکت در می آیند. عامل حرکت این کمپرسورها موتورهای الکتریکی و یا موتور احتراق داخلی است. کاربرد این کمپرسورها بسته به محدوده ی قدرت آن متفاوت است به عنوان مثال کمپرسور پیستونی با محدوده قدرت بالای 1000 اسب بخار در پتروشیمی و صنایع بزرگ متداول می باشد. و کمپرسور پیستونی با محدوده قدرت 5 الی 30 اسب بخار در صنعت خودرو سازی استفاده می شود. این کمپرسورهای پیستونی دارای دسته بندی دیافراگمی، دو مرحله ای و تک مرحله ای می باشند.

به این مطلب هم سر بزنید :  راهنمای خرید بهترین پمپ باد جهت رنگ‌کاری

کمپرسورهای دورانی :

عملکرد کمپرسورهای دورانی انواع مختلفی دارد از جمله کمپرسورهای اسکرول که در آن ماده مبرد یا سیال با یک جفت روتور پیچشی فشرده می شود و برای مقادیر بسیار کم سیال یا گاز نیز فشار بالایی تولید می کند این کمپرسور با مصرف کم انرژی به صورت مداوم می تواند کار می کند.

نوع دیگر کمپرسورهای دورانی، کمپرسور اسکرال می باشد که دارای دو حلزونی است که یکی ثابت و دیگری حول آن می چرخد و عمل فشرده سازی گاز مبرد را انجام می دهد. این کمپرسور قطعات کمی دارد و احتمال خرابی آن کم است به همین دلیل روز به روز در حال محبوب شدن است.

نوع دیگر کمپرسور دورانی، کمپرسور روتاری است. در این کمپرسور کوچک و کم سر و صدا شیفتی وجود دارد که روی آن پره های زیادی قرار گرفته و با حرکت پره ها گاز داخل کمپرسور فشرده می شود.

 

کمپرسورهای دورانی

 

کمپرسورهای دینامیکی :

در کمپرسورهای دینامیکی تغییری ناچیز در فشار ورودی باعث ایجاد تغییر در ظرفیت آن می شود. بنابراین در اثر شرایط بیرونی تغییر می کنند. در کمپرسورهای جابجایی مثبت جریان ثابت است اما در این کمپرسورها فشار ثابت می باشد و در دو نوع محوری و شعاعی موجود می باشند طرح محوری آن کمپرسور توربینی یا توربینی شعاعی نام دارد و طرح شعاعی آن به گریز از مرکز معروف است.

کمپرسورهای گریز از مرکز :

عملکرد کمپرسورهای گریز از مرکز به این صورت است که این دستگاه دارای یک دیسک چرخشی یا پروانه است که هوا را با استفاده از پره های شعاعی که در داخل آن وجود دارد به داخل پروانه دواری وارد می شود سپس هوا با فشار به بیرون پرتاب می گردد. این کمپرسور انرژی جنبشی را به فشار استاتیک تبدیل می کند در حین انجام کار دمای هوا یا گاز افزایش چشمگیری پیدا می کند بنابراین در بین مراحل انجام کار باید خنک کاری انجام شود. قدرت این کمپرسورها معمولا از 100 اسب بخار تا 1000 اسب بخار می تواند باشد. کاربرد اینها بیشتر در پتروشیمی، پالایشگاه های نفتی و کارخانه های شیمیایی است.

به این مطلب هم سر بزنید :  انواع کمپرسورهای هوای فشرده

کمپرسورهای محوری:

عملکرد کمپرسور محوری به این صورت است که در این کمپرسورها سیال از میان پره های ثابت و پره های متحرک جریان پیدا می کند و همزمان انرژی جنبشی را به فشار تبدیل کرده و سرعت آن را افزایش می دهد. این دستگاه جریان پیوسته دارد و برای متراکم کردن حجم بالایی از سیال بسیار مناسب است و راندمان بالایی دارد بنابراین بیشتر در موتورهای کشتی با سرعت بالا، موتورهای جت، پست های برق و توربین های گازی و غیره استفاده می شود.

مطالب مرتبط

تفاوت های اساسی کمپرسور روتاری یا پیستونی و اسکرول

در حقیقت کمپرسور یا پمپ وسیله ای است که می تواند با مصرف برق، گاز مبرد را از اوپراتور مکش کند. این کار باعث می شود که گاز مبرد فشرده...

رطوبت گیر کمپرسور باد را بهتر بشناسید

رطوبت گیر کمپرسور باد وسیله ای می باشد که از سم آن میتوان فهمید موارد استفاده آن کجاست و در چه قطعات و تجهیزاتی قرار میگیرد. رطوبت گیر کمپرسور باد...

همه آنچه که باید درباره روغن کمپرسور باد بدانید

کمپرسور یکی از دستگاه هایی میباشد که شاید به عنوان قسمت اصلی و جزء اصلی سیستم تولیدی نمی باشد؛ اما به عنوان یکی از مهمترین اجزا یا قلب تپنده دستگاه...

نحوه کار کمپرسور اسکرو به چه شکل است؟

یکی از کمپرسورهایی که از آن زیاد استفاده می شود، کمپرسور اسکرو است و همیشه این سوال در بین سوالات متداول این محصول وجود دارد که نحوه کار کمپرسور اسکرو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *