مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

کمپرسور اسکرو چیست؟ (0 تا 100 پمپ باد اسکرو)

آپدیت شده در: 04 مهر 1402

 کمپرسور اسکرو چیست؟ کمپرسور اسکرو، یکی از انواع پمپ باد صنعتی است که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو رزوه نر و ماده، در دو جهت مخالف کار می‌ کند. این حرکت باعث بالا رفتن فشار و دما شده و فشار مورد نیاز دستگاه را تولید می‌ کند. از این کمپرسور بیشتر در صنایع بزرگ استفاده می‌ شود. کمپرسورهای اسکرو دارای انواع مختلفی هستند و در طراحی آن ها از قطعات کمتری نسبت به سایر کمپرسور‌ها استفاده شده است‌.

فهرست مطالب نمایش

کمپرسور اسکرو چیست؟

Array

کمپرسور اسکرو یکی از اقسام کمپرسورها است که مکانیزم فشرده‌ سازی متفاوتی با سایر کمپرسورها دارد. همین مکانیزم خاص کمپرسورهای اسکرو باعث شده تا این کمپرسورها برای بخش‌ های صنعتی به مناسب ترین گزینه تبدیل شوند. فشرده‌ سازی هوا در کمپرسورهای اسکرو توسط دو روتور مارپیچی درحال دوران صورت می‌ گیرد. این دو مارپیچ با کاهش حجم، هوا را فشرده‌ می‌کنند. کمپرسور های اسکرو به دلیل مکانیزم فشرده‌ سازی که دارند از ضریب اعتماد بالایی برخوردار بوده و همچنین می‌ توانند به صورت مستمر به تولید هوای فشرده ادامه دهند.

طرز کار کمپرسور اسکرو

Array

کمپرسورها با استفاده از فشرده‌ سازی و کاهش حجم گاز، باعث افزایش فشار آن می‌ شوند. در کمپرسور های اسکرو با چرخیدن موتور، روتورها نیز می‌ چرخند و دندانه‌ های آن‌ ها در هم درگیر می‌ شوند. این چرخش حلزونی در محفظه باعث می‌ شود گاز از طرفی ساکشن یا از ورودی نفوذ و به سمت فشرده‌ سازی حرکت کند.

این محفظه‌ ها به دهانه ساکشن متصل هستند و از طریق پورت‌ هایی به محفظه‌ های بزرگتری متصل می‌ شوند؛ در نهایت جریان گاز از دهانه خروجی عبور می‌ کند. نحوه عملکرد انواع کمپرسور اسکرو به این صورت است که هوا (گاز) داخل آن مکیده شده و با کاهش حجم بین دندانه‌ های روتورهای نر و ماده، در طول روتورها فشرده می‌ شود. در واقع، کمپرسور اسکرو هوا را بین دو روتور به دام می‌ اندازد و با حرکت دادن به داخل روتورها، حجم آن را کم می‌ کند.

کاهش حجم هوا منجر به فشرده شدن آن می شود که این عمل، گرما را ایجاد می کند. اگر تمام گرمای تولید شده در محفظه‌ فشرده سازی حفظ شود، این فشرده سازی عایق گرما خواهد بود.

انواع کمپرسور اسکرو بر اساس نحوه انتقال انرژی

Array

انواع کمپرسور اسکرو را با توجه به نحوه انتقال انرژی به سیال می‌ توان به دو دسته‌ کلی کمپرسورهای دینامیک و کمپرسورهای جا به‌ جایی مثبت تقسیم کرد که خود به دسته‌ های مختلف طبقه‌ بندی می‌ شوند. کمپرسورهای داینامیک به صورت دائمی و کمپرسورهای جا به‌ جایی مثبت به شکل متناوب انرژی را منتقل می‌ کنند.

قدرت تراکم کمپرسورهای جا به‌ جایی مثبت نسبت به نوع داینامیکی بیشتر بوده و به دو نوع رفت و برگشتی (Reciprocating) و دورانی یا دوار (Rotary) تقسیم می‌ شوند. کمپرسورهای اسکرو از دو پیچ مارپیچی نر و مادگی به هم پیوسته به نام روتور (پیچ) تشکیل شده‌ اند که از آن‌ها برای فشرده‌ سازی هوا استفاده می‌ کنند. این دو روتور با حساسیت و دقت بسیار بالا در شکل‌ ها و ابعاد مختلف ساخته می‌ شوند و تعداد دندانه‌ های (شیار) آن‌ ها نیز متغیر است. تعداد دنده‌ های موجود در روتور نر و تعداد شیار‌های روتور ماده با هم متفاوت هستند. روتور ماده برای داشتن راندمان بهتر تعداد شیارهای بیشتری نسبت به روتور نر دارد.

روتور نر مثل یک پیستون با چرخش مداوم درون روتور ماده (سیلندر مانند) هوا را به دام انداخته و آن را فشرده می‌ سازد. روتور های کمپرسور اسکرو در یک محفظه‌ی مناسب جهت تولید و فشرده‌ سازی هوا قرار گرفته‌ اند. این دو قطعه با حرکت به سمت یکدیگر و کاهش حجم و فاصله‌ بین‌ شان، هوا و گاز را فشرده می‌ کنند.

نحوه کار کمپرسور اسکرو به صورت فنی و تخصصی

Array

اگر بخواهیم به صورت تخصصی تری به طرز کار کمپرسور اسکرو نگاه کنیم، باید بگوییم که پس از مخلوط روغن و هوا پس از فشرده سازی وارد مخزن جدا کننده هوا_روغن می شود. در این جدا کننده همانطور که حدس می زنید، باید روغن و هوا از هم جدا شوند. این کار باعث می شود که قسمت عمده هوا از روغن جدا شود و برای مصرف نهایی که برای آن در نظر گرفته شده است، آمادگی لازم را پیدا کند.

البته در فیلتر روغنی هم باقی می ماند ولی جالب است بدانید که شاهد این هستیم که این روغن باقی مانده در واقع جذب هوا می شود. بعد از این مرحله روغن تحت فشار هوا قرار می گیرد تا دوباره جهت روانکاری، جذب بیشتری حرارت و آب بندی مورد استفاده قرار بگیرد. البته در نظر داشته باشید که روغن مورد نظر باید قبل از استفاده خنک شود.

مدار هوا

Array
Screw compressor air circuit

اگر می خواهید که نحوه ی کار انواع کمپرسور اسکرو را به خوبی درک کنید، باید در مورد مدار هوا اطلاعات کافی داشته باشید. در واقع سیکل هوای داخل کمپرسور شامل فیلتر هوای مکش، شیر کنترل ورودی هوا، بلوک هواساز، سپراتور روغن-هوا، شیر کمینه فشار و… است! در حالت معمولی و کلی از این سیکل برای مکش هوا به داخل استفاده می شود؛ اما در حالت خاص این سیکل می تواند مانند یک فیلتر عمل کند و هوا و روغن را جدا کند. در واقع کارهای بسیار مهمی از فرآیند استفاده از کمپرسور اسکرو روغنی به مدار هوای آن بستگی دارد.

شیر کنترل ورودی هوا

از دیگر اجزایی که به شما کمک می کند به صورت بهتر درک کنید کمپرسور اسکرو چیست و نحوه کار آن به چه صورت است، شیر کنترل ورودی هوا می باشد. در واقع این شیر وظیفه ی بسیار مهم کنترل ورودی هوا وظیفه کنترل جریان هوا را دارد. شیر کمینه فشار یا همان شیر کنترل وردی در مواقعی که شیر باز است و هوا را به داخل می کشاند،  فشار معادلی را ایجاد می کند که می تواند باعث کنترل وضعیت و فشار شود.

مدار روغن

آخرین بخشی که لازم است برای نحوه کار کمپرسور اسکرو بشناسیم، سیکل روغن یا مدار روغن است که شامل جدا کننده هوا و روغن، مبدل حرارتی روغن، فیلتر روغن و شیر کنترل دماست. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید قسمت انتهایی فیلتر جدا کننده هوا و روغن، محلی است که در آن روغن جمع می شود. فشار این بخش، روغن گرم شده را دوباره به چرخه باز می گرداند که در این چرخه روغن دوباره سرد و برای مصرفی که در نظر گرفته شده است، استفاده می شود. اگر دستگاه خاصی مد نظر دارید و باید طرز کار آن را بدانید، کافی است که با ما تماس بگیرید تا از کارشناسان ما مشاوره دریافت نمایید.

تفاوت کمپرسور اسکرو با سایر کمپرسورها چیست؟

در این مرحله بهتر است بدانید تفاوت پمپ بادهای روتاری و پیستونی با کمپرسور اسکرو چیست؟ کمپرسورهای اسکرو عملکرد بهتری نسبت به دو مدل پیستونی و روتاری دارند. همچنین مصرف برق کمتری نسبت به مدل روتاری دارند. لرزش و صدای کمتری نسبت به دو مدل دیگر دارند و طول عمر بیشتر، خرابی کمتر از دیگر مزیت‌های این کمپرسورها است و در واقع می‌ توان گفت بهترین نوع کمپرسور صنعتی در بین مدل‌های دیگر، کمپرسور اسکرو است.

البته این کمپرسورها نسبت به مدل های دیگر قیمت بالاتری نیز دارند و هزینه نگهداری و تعمیر آن‌ها هم بیشتر است. یکی از نکات جالب توجهی که در رابطه با کمپرسور های اسکرو باید به آن اشاره کرد، این است که برای خنک‌ کردن کمپرسورهای بزرگتر از جریان روغن استفاده می‌ شود، در نتیجه این امکان را به وجود می‌ آورد که از کمپرسور به صورت مداوم استفاده شود.

موارد استفاده از کمپرسور اسکرو

Array

کاربرد کمپرسور اسکرو چیست؟ امروزه کمپرسور‌ها در پیرامون ما و مکان‌ هایی مثل خانه، داخل ماشین و هواپیما و در صنایع مختلف استفاده و بسیاری از کاربردهای ساده تا پیشرفته استفاده می‌ شوند. برای مثال برخی از کاربردهای کمپرسور های اسکرو در موارد زیر است:

استفاده از کمپرسور اسکرو برای مونتاژ خودرو

خودروسازان تا حد بسیار زیادی از کمپرسور اسکرو برای فرآیند تولید و در خطوط تولید خود استفاده می کنند. برای مثال می توان به قالب سازی، ایجاد برش و یا حتی نقاشی بخش های مختلف خودرو اشاره کرد. تمام این فرآیندها را ماشین آلات اتوماتیکی انجام می دهند که با استفاده از نیروی هوا کار می کنند. این هوای پرفشار در واقع با استفاده از کمپرسور اسکرو تهیه می شود.

استفاده از کمپرسور اسکرو در بطری سازی و بسته بندی

محصولاتی که در سوپرمارکت ها مشاهده می کنیم،‌ عموماً با استفاده از تجهیزاتی ساخته شده اند که کارکرد آن ها نیازمند وجود کمپرسور اسکرو است. برای مثال یک بطری و یا قوطی نوشیدنی را در نظر بگیرید. فرآیند قالب سازی برای ظروف این نوشیدنی با استفاده از هوای فشره صورت می گیرد.

سپس بازوهای کمکی شروع به ایجاد طرح های مختلف روی این ظرف می کنند. سپس ظرف شسته شده و توسط هوای فشرده سریعاً خشک می شود. در انتها نیز این ظروف با استفاده از کمپرسورها و فشار هوا با نوشیدنی های مورد نظر پر می شوند.

استفاده از کمپرسور اسکرو در صنعت چاپ

جالب است بدانید از کمپرسور اسکرو برای چاپ روزنامه و مجلات در تیراژ بالا نیز استفاده می شود. راه اندازی خطوط چاپ طولانی احتیاج به قدرت فراوانی دارد که نیاز به کمپرسور را نشان می دهد. در واقع در مراحل مختلفی از چاپ این ابزارهای بادی کاربرد دارند. یکی از آن ها برای ورق زدن صفحات مختلف است.

استفاده از کمپرسور اسکرو برای تولید عروسک

خیلی از عروسک هایی که کودکان با آن ها بازی می کنند و یا اینکه خودتان در زمان کودکی با آنها بازی می کردید، با استفاده از نیروی باد حاصل از کمپرسور اسکرو ساخته شده اند. امروزه نیز تقریباً تمامی عروسک های موجود در بازار با استفاده از نیروی باد ساخته می شوند.

برای مثال می توان ماشین های اسباب بازی و یا خانه سازی ها را در نظر بگیرید. تمام این موارد با استفاده از قدرت باد شکل می گیرند و سپس رنگ امیزی می شوند. تولید پازل ها را به عنوان مثالی دیگر می توان در نظر گرفت. برش های انجام شده روی صفحه پازل نیز با کمک نیروی باد حاصل کمپرسور اسکرو انجام می شود.

استفاده از کمپرسور اسکرو برای تولید تجهیزات کامپیوتری و الکتریکی

کمپرسور اسکرو در ساخت و تولید تقریباً تمام تجهیزات الکترونیکی که در اطراف خود می بینید نقش دارد. برای مثال به لپ تاپ توجه کنید. تمامی ساخت تمامی این قطعات با استفاده از ایجاد برش هایی روی مواد خام صورت گرفته است.
نیروی کافی برای انجام این برش ها با استفاده از کمپرسور اسکرو تامین می شود. در ادامة فرآیند تولید لپ تاپ نیز از بازوهای بادی برای مونتاژ این قطعات استفاده می شود.
حتی تجهیزاتی مثل گوشی های همراه و یا پخش کننده های موسیقی کوچکی که در دست دارید در خطوط تولید مختلفی ساخته شده اند که با استفاده از نیروی باد حاصل کمپرسور اسکرو فعالیت می کردند.

انواع کمپرسور اسکرو

مدل‌ های دیگری از کمپرسور های اسکرو وجود دارند اما به طور کلی دو نوع کمپرسور اسکرو را برای شما توضیح می‌دهیم که بیشتر در بازار موجود هستند. یکی کمپرسور اسکرو بدون روغن و دیگری با روغن می باشد.

کمپرسور اسکرو بدون روغن

کمپرسور اسکرو خشک همان‌ طور که از نام آن پیداست کاملا خشک بوده (oil free) و هیچ روغنی در آن وجود ندارد و با نام کمپرسور اسکرو بدون روغن نیز شناخته می شود. در کمپرسور های اسکرو خشک از یک چرخ دنده بیرونی استفاده می شود تا روتورهای چرخشی را که در جهت عکس یکدیگر حرکت می کنند هماهنگ کند. از آنجا که روتورها با یکدیگر و با محفظه تراکم کمپرسور تماس پیدا نمی کنند بنابراین به روغن کاری نیازی ندارند. درنتیجه هوای فشرده شده به طور کامل از روغن خالی است. این نوع کمپرسور به دلیل اینکه از روغن استفاده نمی کند در صنایع دارویی و غذایی کاربرد فراوانی دارد. همچنین نمی‌توانند دماهای بالا را تحمل کند و توانایی کار در فشار زیاد وقتی که دور موتور زیاد می‌شود را ندارند.

حداکثر نسبت فشار آن ۳ می‌باشد، یعنی فشار هوای خروجی ۳ برابر فشار هوای ورودی کمپرسور باشد. به طور کلی کمپرسور اسکرو بدونه روغن به نسبت نوع روغنی از حساسیت بالاتری برخوردار است و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد. یکی از مدل کمپرسور‌های خشک مدل مولتی استیج سری یونیت (Multi-Stage Units Series) است.

روتورها و محفظه با حداکثر دقت ساخته می شوند تا نشت روغن از قسمت تراکم به قسمت ورود هوابه حداقل برسد. نسبت فشار هوای اختلاط شده- توسط اختلاف درجه حرارت بین ورودی و خروجی محدود می شود. به همین دلیل است که کمپرسور های اسکرو اویل فری را به صورت چند مرحله ای می سازند.

ویژگی های کمپرسور اسکرو بدون روغن

مشخصه های کمپرسورهای حلزونی به نحوی است که در حد فاصل بین مشخصه های کمپرسور های تناوبی و گریز از مرکز قرار می گیرند و حتی در مواردی قادرند در محدوده کار هر یک از کمپرسورهای فوق به کار گرفته شوند. کمپرسورهای حلزونی از نظر ظرفیت بعد از کمپرسورهای گریز از مرکز قرار داشته و فشار دهش در آن ها از چند میلی بار (Torr) تا ۴٠ بار می رسد. میزان بار را می توانید با تبدیل واحد به دست بیاورید. کمپرسورهای حلزونی در ظرفیت تا ١٢٠٠ متر مکعب در دقیقه طراحی وساخته می شوند.

مقادیر زیاد ظرفیت آن در محدوده کار کمپرسورهای گریز از مرکز قرار داشته ولی به علت بالا بودن راندمان آن (حدود ٧۵ تا ٨۵ درصد) در یک چنین مواردی بر کمپرسور های گریز از مرکز ارجعیت دارد. از این کمپرسور ها در ظرفیت های پایین برای سیستم تهویه مطبوع اتومبیل ها استفاده می شود، محدوده ای که اصولا در اختیار کمپرسورهای تناوبی قرار دارد. کمپرسورهای حلزونی خشک حداکثر در ظرفیت ۱٫۵ متر مکعب در دقیقه ساخته می شوند.

کاربردهای مختلف کمپرسور اسکرو بدون روغن

مزایا و ویژگی‌های کمپرسور‌های اسکرو از جمله پایین بودن هزینه‌ی نگهداری، مصرف کم و کاربردهای متنوع آن‌ها باعث شده تا استفاده از این نوع کمپرسورها نسبت به کمپرسورهای پیستونی ترجیح داده شود. امروزه کمپرسورهای اسکرو، نظر بسیاری از صاحبان مشاغل و صنایع را به خود جلب کرده و در صنایع گوناگون از جمله صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این دستگاه‌ ها عموما کاربردی غیر از صنایع ندارند و غالبا از آن‌ها برای مصارف غیر صنعتی استفاده نمی‌شود. از این نوع کمپرسورها معمولاً برای جایگزینی کمپرسورهای پیستونی در مواردی که به حجم زیادی از هوای فشار قوی نیاز است. برای کاربردهای بزرگ صنعتی و یا ابزارهای پرقدرت بادی مانند چکش‌ها و آچارهای بادی استفاده می‌شود.

علاوه بر این، با توجه به نحوه‌ی عملکرد کمپرسور اسکرو، در مواردی که به فشار هوای مداوم نیاز است، می‌توان از این دستگاه بهره‌مند شد. از این نوع کمپرسور در تجهیزاتی با کیفیت بالا مانند تولیدات صنعتی و تجهیزات پزشکی استفاده می‌ گردد. البته هنگام خرید کمپرسورهای اسکرو، انتخاب مناسب‌ ترین نوع آن، با توجه به نوع فعالیت صنایع و مشاغل، نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

به عنوان مثال، از کمپرسور اسکرو روغنی در  صنایع غذایی و بهداشتی، به دلیل احتمال نشتی روغن استفاده نمی‌شود. اما استفاده از کمپرسور اسکرو خشک یا بدون روغن محدودیتی نداشته و در کلیه‌ی صنایع به کار برده می‌شود.

 با توجه به کاربردهای گسترده‌ی انواع کمپرسورهای اسکرو، امروزه شرکت‌ ها و برندهای مختلفی این دستگاه‌ ها را تولید و عرضه می‌کنند؛ لذا برای خرید کمپرسور اسکرو، انتخاب مجموعه‌ای که به شکل تخصصی و با بالاترین کیفیت این دستگاه‌ ها را تولید می‌کند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

خیلی از صنایع از کمپرسور اسکرو برای تولید محصولات خود استفاده می کنند. اگر از نوشابه قوطی می نوشید، در ماشین رانندگی می کنید و یا حتی مجله می خوانید، این را در نظر داشته باشید که تمامی این موارد با استفاده از مدل های مختلف کمپرسور اسکرو تولید شده است.

کمپرسور اسکرو روغنی

در این مدل کمپرسور های اسکرو، کمپرسور با تزریق روغن به آن، روغن کاری می‌ شود. آیا می دانید کاربرد روغن کمپرسور اسکرو چیست؟ روغن موجود در کمپرسور نه تنها از داغ شدن روتورها و سایر اجزای آن جلوگیری می‌ کند، بلکه اصطکاک و ساییدگی قطعات را نیز کاهش می‌ دهد. لذا این نوع کمپرسور ها طول عمر بیشتری نسبت به نمونه‌ های بدون روغن و خشک دارند. با توجه به کیفیت هوای فشرده شده در کمپرسور های غیر روغنی، از آن‌ها در فرآیندهای حساستر استفاده می‌شود. وجود روغن در کمپرسور های اسکرو چهار عملکرد مهم را انجام می‌ دهد:

– خنک کنندگی
– روان‌ کاری
– آب‌ بندی
– پخش کردن صدا

عملکرد کمپرسور اسکرو تزریقی به فرآیند فشرده سازی ایزوترمال شبیه می‌ باشد. زیرا گرمای حاصل از فرآیند فشرده سازی توسط روغن تقریبا به طور کامل از بین می‌رود. دمای روغن تزریق شده به محفظه فشرده سازی عموما در دمای ۶۰-۷۰۰C کنترل می‌ شود.

شیر ترموستاتیک مقدار روغنی را که در خنک کننده روغن و یا در بای‌پس در گردش است، به منظور حفظ دمای مطلوب در طیف گسترده‌ای از دمای محیط، کنترل می‌کند. مخلوطی از هوای فشرده و روغن از فضا خالی شده و به جداکننده منتقل می‌گردد.

در این قسمت، بیشتر روغن از طریق تغییر جهت و سرعت از هوای فشرده خارج می‌شود. سپس برای از بین بردن روغن باقی مانده و در نتیجه حمل بسیار کم روغن نیز از فیلترهای درشت استفاده می‌شود (معمولاً 2-5 ppm). علاوه بر خنک کننده روغن، از خنک کننده هوا نیز برای خنک کردن هوای تخلیه شده و از بین بردن رطوبت اضافی استفاده می شود.

در بیشتر کاربرد ها از کولرهای نوع رادیاتور استفاده شده که امکان بازیابی گرما از فرآیند فشرده سازی را فراهم می‌ کند. در برخی کمپرسورهای اسکرو روغنی از خنک کننده‌ های آبی به عنوان مبدل‌ های حرارتی نیز استفاده می‌ شود.

عملکرد کمپرسورهای اسکرو روغنی

جریان هوا: هوا از طریق فیلتر و شیر ورودی باز، وارد کمپرسور شده و فشرده می‌شود؛ ترکیبی از هوا و روغن فشرده شده از طریق شیر چک به داخل گیرنده‌ی هوا یا جدا کننده‌ی روغن از هوا جریان می‌ یابد. سپس هوا از طریق شیر خروجی (شیر کم فشار و خنک کننده‌ی هوا) تخلیه می‌ شود. در حین کار با بار، شیر کم فشار، حداقل فشار لازم را در مخزن جدا کننده برای روغن ‌کاری نگه می‌دارد.

دریچه چک یکپارچه مانع از ورود هوای فشرده شده در قسمت پایین شیر ​​در هنگام کار بدون بار می‌ شود. هنگامی که کمپرسور متوقف می‌شود، شیر چک و دریچه ورودی بسته شده و از ورود هوای فشرده شده (و روغن) به داخل فیلتر هوا جلوگیری می‌کند.

جریان روغن: در قسمت گیرنده‌ی هوا یا جدا کننده‌ روغن، مقدار زیادی روغن به وسیله‌ی نیروی گریز از مرکز (Centrifugal action) از ترکیب هوا و روغن خارج شده و روغن باقی مانده نیز توسط جدا کننده‌ روغن برداشته می شود..

روغن در قسمت پایین گیرنده‌ هوا یا جدا کننده‌ی روغن جمع شده و به عنوان مخزن روغن عمل می‌ کند. سیستم روغن دارای شیر بای‌ پس ترموستاتیک می‌ باشد. هنگامی که دمای روغن زیر نقطه تعیین شده خود باشد، شیر بای‌ پس، بسته شده و مانع از رسیدن روغن به خنک کننده‌ می‌ گردد.

فشار هوا، روغن را از گیرنده هوا یا جدا کننده‌ روغن از طریق فیلتر و دریچه توقف روغن به درون کمپرسور وارد می‌ کند. هنگامی که دمای روغن به نقطه تنظیم شده افزایش یابد، شیر بای‌پس باز شده و آن را به سمت خنک کننده‌ی روغن هدایت می کند.

در دمای حدود 15 درجه سانتیگراد (27 درجه فارنهایت) که بالاتر از مقدار تعیین شده می‌ باشد، تمام روغن به سمت کولر روغن جریان می‌ یابد. هنگام توقف عملکرد کمپرسور، دریچه توقف روغن، از خیس شدن کمپرسور با روغن جلوگیری می‌ کند.

Array

اجزای تشکیل دهنده کمپرسور اسکرو

 اجزای کمپرسور اسکرو چیست؟ کمپرسورهای اسکرو از قطعات مختلفی تشکیل می‌ شود. قطعاتی که در ادامه نام می‌ بریم در اکثر کمپرسور‌ ها وجود دارند.

Array

فیلتر هوا

در پاسخ به این سوال که وظیفه فیلتر هوا در کمپرسور اسکرو چیست، باید گفت: فیلتر هوا برای خارج کردن گاز‌ها از کمپرسور مورد استفاده قرار می‌ گیرند؛ اگر فیلتر هوا به درستی کار نکند، دستگاه از داخل دچار آسیب می‌ شود. فیلتر هوا را باید بعد از مدتی استفاده از کمپرسور بررسی کرد و از سلامت آن مطمئن شد.

فیلتر روغن

وجود فیلتر روغن نیز مانند فیلتر هوا برای کمپرسور اسکرو روغنی واجب است. روغن در ابتدا از فیلتر روغن رد شده و فیلتر روغن وظیفه تمیزی و گرفتن املاح مضر روغن را دارد.‌ فیلتر روغن نیز مثل فیلتر هوا است و باید بعد از استفاده از کمپرسور آن را بررسی کرد تا از سلامت فیلتر مطمئن شد.

بلبرینگ

بلبرینگ‌ ها نقش اساسی در انواع کمپرسور اسکرو دارند. این قطعه در کمپرسور به کاهش استهلاک کمک می‌ کند. همچنین در کاهش نویز دستگاه و روان بودن آن تاثیر دارد. بلبرینگ‌ ها در بیشتر قسمت‌ های کمپرسور قرار دارند و به کار چرخش‌ های دایره وار و دورانی کمک می‌ کنند.

دریچه‌ های مکش

دریچه‌ های مکش می‌ توانند در انواع تنظیمات مختلف ارائه شوند. دریچه مکش یا ورودی به عنوان اولین نقطه ورود هوا به کمپرسور عمل می‌کنند و دارای تنظیمات خاصی هستند که مطابق با آن باز و بسته می‌شوند تا راندمان دستگاه حفظ شود.

دریچه‌ های تخلیه

دریچه تخلیه داخل یک کانتینر قرار دارد و برای استفاده فوری به شیلنگ های هوا وصل می‌شود، آن‌ها به عنوان عوامل مهم تنظیم کننده فشار هوا به شمار می‌روند. نقص و خراب شدن دریچه‌ های تخلیه نه تنها خطراتی برای دستگاه شما بلکه برای پرسنل مجاور و محیط کار نیز ایجاد می‌کند.

موتور

آیا می دانید اهمیت موتور در کمپرسور اسکرو چیست؟ هرچه ظرفیت مخزن و سطح پروژه بالاتر باشد نیاز به موتور قوی‌تر و پرقدرت‌تری است. در برخی از موتور‌ ها حالت اسمارت قرار داده شده است و این حالت امنیت شما و دستگاه را فراهم ‌می‌کند و در زمان‌های مورد نیاز، موتور از حرکت باز می‌ایستد. لازم است بدانید متداول‌ ترین موتور‌ها در کمپرسور، موتور‌های برقی هستند.

مخازن ذخیره‌ سازی

تقریبا همه‌ی کمپرسور های اسکرو دارای مخزن ذخیره سازی هستند. ظرفیت مخزن‌ های ذخیره سازی در اندازه و مقیاس متفاوت است، اگرچه برای کاربردهای حرفه ای و صنعتی، مخازن ذخیره قابل ملاحظه‌ ای بزرگتر خواهند بود. هرچه مخزن بزرگتر باشد، زمان استراحت بیشتری برای موتور فراهم می‌ کند.

روتور

هنگامی که یک دستگاه روشن است و مراحل اولیه آن برنامه‌ ریزی شده است، روتورها به چرخ دنده ضربه می‌ زنند و هوای مکش را از طریق دریچه بازیافت می‌ کنند. روتورها از طریق سیستم توزیع اتصال یاطاقان، کمربند و درایو موتور، به موتور کمپرسور متصل شده و چرخش را شروع می‌ کنند. با شروع این چرخش، هوا در فضای بین روتورها مکیده شده و با ادامه چرخش، فشرده می‌ شود.

بخش کنترل سیستم

این قسمت از دستگاه کمپرسور ، برای کنترل پارامترهای مختلف مثل فشار دستگاه استفاده می‌ شود و معمولا تنظیمات اولیه آن توسط کارخانه سازنده انجام شده است و برخی از موارد ساده باید توسط اپراتورهای دستگاه تنظیم شوند.

جدا کننده‌ها (Seperators)

در برخی مدل‌های کمپرسور، جداکننده‌ها تعبیه شده است و این جداکننده ها وظیفه تمیزی و عبور روغن را به عهده دارند که این امر کار مهمی در کارکرد کمپرسور‌ها است. اگر روغن، بین قطعات به درستی پخش نشود باعث افزایش دما و خرابی در بخش‌ های مختلف کمپرسور می‌ شود.

پیچ، واشر و مهره

این قطعات نیز مانند هر دستگاه دیگر در کمپرسور های اسکرو نیز وجود دارند. این قطعات از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که باعث مقاومت بیشتر اجزای کمپرسور می‌شود و در نتیجه عمر دستگاه افزایش می‌ یابد.

مزایا و معایب کمپرسور اسکرو چیست؟

Array

مزایا

 • بازده عملکرد در کمپرسور های اسکرو حدود 25 تا 30 درصد بیشتر از کمپرسور های پیستونی است.
 • در کمپرسور اسکرو به دلیل عدم وجود قطعات متحرک و نبود اصطکاک بالا، دیگر دلیلی برای وجود لرزش و سر و صدا وجود ندارد.
 • با حذف قطعات مکانیکی و کاهش حجم مخزن، نصب کمپرسور ها نیاز به فضای کمتری نسبت به کمپرسور های پیستونی و روتاری خواهد داشت.
 • کمپرسور های اسکرو نسبت به شرایط ناپایدار، حساسیت کمتری داشته و به سرعت تنظیم می‌شوند.

معایب

 • کمپرسور های اسکرو نسبت به کمپرسور پیستونی، قیمت بالاتری دارد.
 • هزینه‌ های نگهداری کمپرسور اسکرو خصوصا در ظرفیت‌های پایین‌ بسیار بالا بوده و به همین خاطر خرید این کمپرسورها با ظرفیت کمتر از 70 کیلو وات عملا مقرون به صرفه نیست.

نکاتی در زمینه نگهداری از کمپرسور اسکرو

برای نگهداری از کمپرسور های اسکرو باید نکاتی را در نظر داشت. این نکات باعث می‌ شوند که دستگاه شما نیاز به تعمیرات کمتری داشته باشد و عمر مفید آن بیشتر شود.

Array

 • به کمپرسورها وقفه‌ ای برای خنک شدن بدهید.
 • هر موقع که حس کردید عملکرد دستگاه افت کرده است، آن را سرویس کنید.
 • به طور مرتب فیلتر هوا و فیلتر روغن را چک کنید. از روغن مخصوص کمپرسور های اسکرو استفاده نمایید.
 • اگر کمپرسور اسکرو شما خراب شد، آن را به یک متخصص برای تعمیر بسپارید.

عوامل موثر بر قیمت کمپرسور اسکرو در بازار ایران

در تعیین قیمت کمپرسور اسکرو، عوامل زیادی دخیل هستند و می‌ توانند تاثیر چشمگیری در قیمت داشته باشند. یکی از این عوامل برند‌ها هستند. برندهای ساخت ایتالیا از اغلب برند‌ها قیمت بیشتری دارند و اما از طرف دیگر کیفیت آن‌ها بسیار عالی است. این امر به این دلیل است که کشور ایتالیا سابقه زیادی در تولید پمپ و کمپرسور های اسکرو دارد و یکی از اولین کشورهای صنعتی دنیاست که اقدام به تولید این دستگاه‌ها کرده است.

عامل دیگر موثر بر روی قیمت انواع کمپرسور اسکرو چیست؟ جواب، وجود واسطه‌ های فروش این دستگاه در بازار است. اگر دستگاه از این دست به آن دست منتقل شود تا به فروشنده برسد و هر کدام نیز سود اندکی بر روی محصول داشته باشند (که البته اندک هم نیست!)، تا دستگاه به شما برسد مبلغ زیادی به قیمت اصلی آن افزوده می‌شود، پس بهتر است از فروشگاهی خرید کنید که می‌دانید واسطه‌ ای نیست، یعنی وارد کننده مستقیم این دستگاه به کشور است.

قیمت کمپرسور اسکرو به ظرفیت و قدرت دستگاه نیز بستگی دارد، به گونه‌ای که هر چه قدرت و ظرفیت دستگاه بیشتر باشد، بالطبع هزینه آن کمپرسور نیز بیشتر خواهد شد. دلیل تفاوت قیمت در کمپرسورها کاربرد‌های متفاوت آن‌ها است و به نوع آن‌ها که کمپرسور روغنی باشند یا کمپرسور خشک بستگی دارد.

جمع‌ بندی

در پاسخ به این سوال که کمپرسور اسکرو چیست و چه کاربردی دارد باید گفت: پمپ باد اسکرو یک کمپرسور صنعتی است که در دو نوع خشک و روغنی تولید می شود و هرکدام مزایا و کاربرد خاص خود را دارد. اگر قصد خرید کمپرسور اسکرو را دارید ما به شما فروشگاه ایران پمپ را پیشنهاد می‌کنیم. شرکت ایران پمپ به عنوان واردکننده انواع کمپرسور باد می‌تواند شما را در امر خرید انواع کمپرسور اسکرو راهنمایی کند.

کمپرسور اسکرو چیست؟ (0 تا 100 پمپ باد اسکرو)

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

 1. ممنونم از مقاله خوبتون درباره کمپرسور اسکرو
  یک سوال درباره این مدل کمپرسور ها داشتم.آیا این کمپرسور اسکرو را میتوان به صورت دائمی استفاده کرد؟یعنی مثلا 6 یا 7 ساعت میشه دائمی کار کرد باهاشون؟برای کارگاه تولیدی نیاز به کمپرسور باد دارم

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز.ممنونم از پیامتون
   کمرپسور های اسکرو میتونن به صورت دائمی هم کار کنند بدون هیچ مشکلی. اما بحث کمرپسور های اسکرو یه مقداری تخصصی هست و نمیشه داخل کامنت توضیحات کاملی داد.پیشنهاد میکنم با واحد مشاوره قبل از فروش تملاس بگیرید تا بهتر بتونیم راهنمایتون کنیم. این هم شمارش 05138595333

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟