مدیریت یکشنبه ، 1 مارس ، 2020 | 10:44 بازدید: 44 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

پمپ دستگاهی می باشد که در سیستم تبرید با ایجاد اختلاف فشار، وظیفه جابه جایی جریان مبرد از قسمتی به قسمت دیگر را دارد. کمپرسورها با توجه به نحوه کارکرد به سه نوع کمپرسورهای پیستونی، دوار و گریز از مرکز دسته بندی می شوند. کمپرسورهای رفت و برگشتی نوعی از کمپرسورهای جابه جایی مثبت محسوب می شوند که در آن ها گاز در سیلندر از طریق حرکت رفت و برگشتی پیستون تولید می شود. در این مقاله از ایران پمپ به معرفی کمپرسورهای پیستونی پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

1_کمپرسور چیست؟

2_کمپرسور پیستونی

3_دسته بندی انواع کمپرسور رفت وبرگشتی

4_نحوه عملکرد کمپرسور پیستونی

5_مزایای کمپرسورهای پیستونی

6_معایب کمپرسورهای پیستونی

7_سخن پایانی

کمپرسور چیست؟

کمپرسور

compressor                                                              

 

کمپرسور ها برحسب نیاز در ابعاد مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند که با توجه به نحوه کارکرد به سه نوع کمپرسورهای پیستونی، دوار و گریز از مرکز تقسیم می شوند. کارهایی که کمپرسورها انجام می دهند شامل ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرّد از اواپراتور، متراکم کردن گاز، و سپس فرستادن آن به کندانسور می باشد، که در آن گاز به مایع تبدیل می شود. مکندگی کمپرسور، گاز را از سمت راست فشار ضعیف به سمت فشار قوی منتقل می کند، و حجم گازی که باید متراکم شود بستگی به میزان جابه جایی پیستون کمپرسور دارد.
در سیستم تبرید تراکمی وظیفه کمپرسور این می باشد که با ایجاد اختلاف فشار لازم، جریان مبرّد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار کند. علتی که سبب رانده شدن مایع مبرد از میان شیر انبساط به اوپراتور می شود همین وجود اختلاف فشار بین سمت فشار قوی و سمت فشار ضعیف است.

به این مطلب هم سر بزنید :  معرفی و کاربرد انواع کمپرسور

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی

Piston compressor

کمپرسورهای رفت و برگشتی نوعی از کمپرسورهای جابه جایی مثبت محسوب می شوند که در آن ها گاز در سیلندر از طریق حرکت رفت و برگشتی پیستون تولید می شود. کمپرسورهای پیستونی از جمله قدیمی ترین کمپرسورها می باشند که در حال حاضر از جایگاه ویژه ای در میان کمپرسور های با ابعاد کوچک و متوسط برخوردار می باشد. این نوع کمپرسور عملکردی همانند تلمبه دوچرخه دارد. کمپرسورهای پیستونی از نظر میزان استفاده در صنایع، نسبت به دیگر کمپرسورها برتری دارد.

دسته بندی انواع کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور های پیستونی با توجه به عملکرد و ظرفیت تولید دسته بندی می شوند. که در مرحله اول این تقسیم بندی به دو صورت تک مرحله ای و یا دومرحله ای بودن انجام می گیرد. اگر وضعیت گاز در کمپرسور به نحوی باشد که تنها در یک سمت پیستون عملیات فشرده سازی صورت گیرد، به آن کمپرسور تک مرحله ای گفته می شود. بالعکس اگر طراحی کمپرسور به صورتی انجام شده باشد که از هر دو طرف پیستون بتوان برای عملیات فشرده سازی مبرد استفاده کرد، به آن کمپرسور دو مرحله ای می‌گویند.

دسته بندی های دیگری که برای کمپرسورهای پیستونی معمول می باشد. دسته بندی بر اساس ساختار، ظرفیت و دمای عملکرد است که در ادامه توضیح داده شده است.

بر اساس ساختار:

 • کمپرسورهای نیمه باز : از نظر ساختاری شبیه به کمپرسورهای باز هستند و در صورت خرابی قابلیت تعمیر را دارند.
 • کمپرسورهای رفت و برگشتی باز : در کمپرسورهای باز موتور و محفظه کمپرسور به صوت جدا از یک دیگر ساخته شده اند.
 • کمپرسورهای بسته : کمپرسورهای بسته قابلیت تعمیر ندارند. در این کمپرسورها موتور و محفظه در کنار یک دیگر قرار گرفته اند.در واقع پرس شده اند.
به این مطلب هم سر بزنید :  ویژگیهای کمپرسور ایران پمپ

بر اساس ظرفیت

 

 • کمپرسورهای کوچک با مقدار ظرفیت از 3.5 تا 23 کیلو وات
 • کمپرسورهای متوسط با مقدار ظرفیت از 23 تا 105 کیلو وات
 • کمپرسورهای بزرگ با مقدار ظرفیت بالاتر از 105 کیلو وات

بر اساس دمای عملکرد

دمای بالا : کمپرسورهای پیستونی ای که برای تهویه مورد استفاده قرار می گیرند.
دمای متوسط : کمپرسورهای سردخانه ای تا حد دمای بالای صفر درجه سلسیوس
دمای پایین : کمپرسورهای سردخانه ای مخصوص دماهای زیر صفر درجه سلسیوس

نحوه عملکرد کمپرسور پیستونی

عملکرد کمپرسور پیستونی

Piston compressor performance

عملکرد یک کمپرسور رفت و برگشتی در سه مرحله دسته بندی می شود که این مراحل شامل موارد زیر می باشد.

عملیات مکش

با شروع حرکت میل لنگ، پیستون ها در داخل سیلندر شروع به حرکت کرده و به سمت پایین کشیده می شوند که همزمان با شروع این حرکت، شیر ورودی دستگاه باز می شود. این اتفاق در داخل محفظه سیلندر سبب ایجاد خلا و مکش گاز از شیر ورودی دستگاه می گردد.

عملیات فشرده سازی کمپرسورهای پیستونی

پس از اینکه حرکت پیستون کامل شد و به پایین ترین حد ممکن رسید، حرکت به سمت بالا را شروع می کند. در این حالت شیر ورود و خروج سیلندر بسته می باشد و حرکت پیستون سبب افزایش دما و فشار گاز می شود.

عملیات تخلیه

وقتی دما و فشار گاز به میزان تعیین شده برسد، شیر خروجی سیلندر باز شده، گاز با فشار بالا به بیرون تخلیه می شود. هنگامی که پیستون به انتهای مسیر سیلندر برسد سیکل حرکت تکمیل شده و مجدد به نقطۀ آغازین باز خواهد گشت.

به این مطلب هم سر بزنید :  کاربرد کمپرسور باد در صنایع آرایشی و بهداشتی

مزایای کمپرسورهای پیستونی

مزایای کمپرسور های پیستونی

 • عمر بالا
 • تنوع ظرفیت
 • مصرف پایین
 • کاربرد فراوان
 • قیمت مناسب
 • وفور تعمیر کاران متخصص

معایب کمپرسورهای پیستونی

کمپرسورهای پیستونی چون نسبت به دیگر کمپرسورهای صنعتی قدیمی تر هستند، از نقص های بیشتری نیز برخوردار می باشند که شامل موارد زیر می باشند.

 • صدای نسبتا زیاد
 • کارایی و راندمان پایین
 • هزینه های بالای نگهداری
 • اشغال فضای زیاد و وزن بالا
 • حساسیت نسبت به ورود مایعات

سخن پایانی

امروزه استفاده از کمپرسور در صنایع جهت ایجاد فشار گاز مورد نیاز رواج دارد. کمپرسورهای پیستونی از نمونه کمپرسورهایی محسوب می شوند که در کمپرسورهای با ابعاد متوسط و کوچک از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند. همان طور که در مطالب بالا ذکر شد این نوع کمپرسور در انواع متفاوت تولید و به بازار عرضه می شود به همین جهت در هنگام خرید کمپرسور رفت و برگشتی حتما از فروشنده در مورد کارایی و نوع آن پرس و جو نموده تا بتوانید کمپرسوری با بهترین کیفیت و کارایی را خریداری نمایید.

مطالب مرتبط

تفاوت های اساسی کمپرسور روتاری یا پیستونی و اسکرول

در حقیقت کمپرسور یا پمپ وسیله ای است که می تواند با مصرف برق، گاز مبرد را از اوپراتور مکش کند. این کار باعث می شود که گاز مبرد فشرده...

رطوبت گیر کمپرسور باد را بهتر بشناسید

رطوبت گیر کمپرسور باد وسیله ای می باشد که از سم آن میتوان فهمید موارد استفاده آن کجاست و در چه قطعات و تجهیزاتی قرار میگیرد. رطوبت گیر کمپرسور باد...

همه آنچه که باید درباره روغن کمپرسور باد بدانید

کمپرسور یکی از دستگاه هایی میباشد که شاید به عنوان قسمت اصلی و جزء اصلی سیستم تولیدی نمی باشد؛ اما به عنوان یکی از مهمترین اجزا یا قلب تپنده دستگاه...

نحوه کار کمپرسور اسکرو به چه شکل است؟

یکی از کمپرسورهایی که از آن زیاد استفاده می شود، کمپرسور اسکرو است و همیشه این سوال در بین سوالات متداول این محصول وجود دارد که نحوه کار کمپرسور اسکرو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *