مدیریت شنبه ، ۱۹ مرداد ، ۱۳۹۸ | 8:12 بازدید: 0 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور باد و کاربردهای آن

کمپرسور باد دارای اسم های مختلفی است که به پمپ باد، کمپرسور هوا و پمپ هوا نیز در بسیاری از فروشگاه ها نامگذاری و شناخته می شود. اساس و عملکرد کمپرسور تولید هوا با فشار زیاد می باشد که تمامی این کارها در مخزن کمپرسور انجام می شود.

در سیستم های پنیوماتیکی عنصر بسیار مهم کمپرسور باد می باشد که اگر قصد دارید هوا با فشار زیادی ایجاد شود، باید به دنبال پمپ هوا با مخزن بزرگ باشید. زیرا با بزرگ شدن مخزن عملیات فشرده سازی بیشتر شده و هوا با فشار بیشتر تولید خواهد شد.

استفاده از کمپرسوری غیر متناسب با کار، باعث بروز عیب های زیادی برای دستگاه خواهد شد که می توان به فشار آمدن زیاد به موتور دستگاه، تلف شدن انرژی و استهلاک قسمت های مکانیکی موتور اشاره کرد، پس حتما در انتخاب کمپرسور باد دقت کرده و براساس اندازه، قدرت، سرعت و همچنین نوع بار مکانیکی اقدام به خرید کنید.

در صورتی که نتونید انتخاب درستی داشته باشید با مشاورین و متخصصین این کار ارتباط برقرار کنید.

 

کمپرسور باد

موارد استفاده از کمپرسور باد

کمپرسور باد دارای کاربردهای زیادی در زمینه صنعتی و غیر صنعتی دارد که با پیشرفت علوم و تکنولوژی استفاده از آن بیشتر خواهد شد.

موارد استفاده از آن در مصارف خانگی می توان به: باد کردن تویوپ، تایرها، توپ، جاروبرقی، یخچال و … اشاره کرد.

در صنایع هم می توان از آن برای جابجایی اجزای مکانیکی استفاده کرد. مثلا در اتوبوس های بزرگ برای باز کردن درب اتوبوس ها کافی است یک کمپرسور باد در کنار درب قرار دهیم و با یک دکمه با استفاده از فشار هوا درب اتوبوس را باز کرد. اگر در کارخانه ها جریان برق قطع بود با استفاده از سیستم های پنوماتیکی و باد می توان کارهایی نظیر بکس بادی، رنگ پاش و … را اجرا کرد.

به این مطلب هم سر بزنید :  کمپرسور چیست؟

کاربردهای کمپرسور صنعتی  این دستگاه بسیار زیاد بوده و در بسیاری از صنایع بزرگ پتروشیمی، خودروسازی، معادن و خیلی دیگر از صنایع قابلیت استفاده دارد.

 

کمپرسور باد

                                                   پمپ اب

سیستم روانکاری پمپ باد

تجهیزات مکانیکی دستگاه دارای سیستم های روانکاری متفاوت می باشد و این روانکاری می تواند به وسیله روغن یا بدون روغن یا با فشار باشد که هر کدام بنا به نیاز مورد استفاده قرار گرفته و دارای مزایا و معایبی می باشد.

اگر کمپرسور از نوع روانکاری با روغن باشد، یعنی اینکه باید طبق یک دوره مشخص تمامی اجزای مکانیکی را روغن کاری کرد و یکی از عیب های آن دارا بودن وزن زیادتر آن بوده ولی با روغن کاری مداوم صدایی تولید نمی کند.

همچنین بایستی مخزن روغن را بعد از یک دوره معین بررسی کرد و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد و اگر میزان روغن از یک حدی کمتر شود، پمپ باد با صدا کار خواهد کرد و مزیت آن طول عمر بالا دستگاه بوده ولی بعد از مدتی بازده آن کمتر می شود.

سیستم های روانکاری تجهیزات بدون روغن نیاز به چک کردن منبع روغن نداشته ولی باید فیلتر هوا آن را همیشه چک کنید و دارای وزن کمتری بوده و در بسیاری از سطوح ناصاف می توان از آن استفاده کرد و بهترین گزینه برای کار در آب و هوای سرد می باشد. عیب آن این است که بر روی فشار کنترلی وجود ندارد.

به این مطلب هم سر بزنید :  سیکل تبرید: معرفی انواع نمونه های آن

کمپرسور باد برای مصارف سنگین کاربرد داشته و در بسیاری از تعمیرگاه ها وجود دارد.

انواع پمپ باد

در مجموع سه نوع کمپرسور یا پمپ باد در بازار موجود است که عبارتند از:

  • پیستونی
  • اسکرو
  • فشار قوی

کمپرسور باد از نوع پیستونی

متداول ترین نوع کمپرسور در بسیاری از بخش های تولیدی و صنعتی، کمپرسور پیستونی می باشد. کوچکترین جز پیستونی دارای ظرفیت 25 و 50 لیتری بوده و در صنایع خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد.

بالاترین فشار باد موجود در کمپرسور باد پیستونی 8 الی 10 بار می باشد و در صورتی که مصرف کننده های بادی در یک کارخانه بیشتر شود دیگر نیاز به بالا بردن فشار نیست در این حالت باید ذخیره مخزن دستگاه و سرعت باد را توسعه دهید. اگر میزان مصرف کننده ها زیاد بود و قصد داشتن از این کمپرسور در کارگاه های رنگ پاش با دو پیستونه استفاده کنند باید از پمپ باد 350 یا 700 لیتری استفاده نمایند. در واقع با توجه به تعداد مصرف کننده باید از ظرفیت بالاتر استفاده شود.

 

کمپرسور باد از نوع پیستونی

                کمپرسور باد نوع پیستونی

کمپرسور باد از نوع اسکرو

اگر میزان مصرف باد از 1000 لیتر در دقیقه بیشتر باشد، بهترین گزینه برای تولید هوای فشرده استفاده از کمپرسور باد اسکرو می باشد. عملیات فشرده سازی هوا در این نوع با دو موتور مارپیچی انجام می شود.

این کمپرسور مانند نوع پیستونی نیاز به مخزنی دارد که ذخیره هوا در آن انجام شود و قطعات آن بر روی یک کاور مونتاژ می شود. قطعات بکار رفته در این پمپ عبارتند از:

  • بخش تولید هوا
  • رادیاتور
  • الکتروموتور
  • ولو ورودی برای هوا
  • مخزن برای جداسازی هوا و روغن
  • فیلتر
  • PLC و یک تابلو برق
به این مطلب هم سر بزنید :  سیکل تبرید: معرفی انواع نمونه های آن

کمپرسور باد اسکرو از نظر فشار باد شبیه به نوع پیستونی بوده و فشار هوا خروجی آن 8 الی 10 بار می باشد. اما از نظر حجم هوا بسیار بیشتر از نوع پیستونی بوده و صدای تولیدی این دستگاه کمتر می باشد.

کمپرسور باد از نوع اسکرو

            کمپرسور باد نوع اسکرو

کمپرسور باد فشار قوی

در بسیاری از کارخانه های بسته بندی و همچنین تولید بطری آب نیاز به فشار باد بسیار بالا می باشد و این فشار به 30 الی 40 بار نیز می رسد و برای تولید آن می توان از کمپرسور فشار قوی استفاده کرد. ساختمان کمپرسور دارای پیستون و سیلندر بوده و با استفاده از سوپاپ ها می توان فشار باد بسیار بالایی را برای مصارف مختلف صنعتی و کارخانه ها ایجاد نمود.

سعی کنید مناسب با کار خود، از پمپ باد مناسب استفاده کنید که هم از نظر هزینه برای شما مقرون و به صرفه خواهد بود و هم موتور دستگاه فشار زیادی را متحمل نخواهد شد.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/bP-DowelNk8″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

بهترین راه برای خرید این نوع دستگاه ها مشاوره با افراد با تجربه می باشد و تیم ما آماده هرگونه مشاوره برای خرید پمپ باد به شما عزیزان می باشد برای مشاهده به این لینک مراجعه کنید. 

مطالب مرتبط

کمپرسور چیست؟

  کمپرسور عنوان دستگاه های مخصوص کاهش حجم هوا است . به کمپرسور، متراکم کننده یا فشرده کننده ی هوا نیز گفته می شود. در واقع کمپرسور با صرف انرژی...

سیکل تبرید: معرفی انواع نمونه های آن

 سیکل تبرید سیکل تبرید یا همان چرخه تبرید به فرایند سردسازی گفته می شود که در آن یک سیال مانند هوا یا آب به وسیله سیالی دیگر مانند مبرد(گاز فریون)...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *