مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

کمپرسور باد بی صدا و صدا دار را چگونه مقایسه کنیم؟

آپدیت شده در: 29 خرداد 1401

مقایسه کمپرسور بی صدا و صدا دار

ممکن است برای شما پیش بیاید که اقدام به خرید کمپرسور باد کنید، ولی بین انتخاب کمپرسور صدا دار و بی صدا تردید کنید؟ ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که کدام مناسب تر است؟ آیا در مکان های شلوغ از آن استفاده می‌کنید یا نه؟ آیا آلودگی محیط برای شما اهمیت دارد یا خیر؟ مزایا و معایب کمپرسور های بی صدا نسبت به کمپرسور ها صدا دار چیست؟ در مقایسه کمپرسور بی صدا و صدا دار کدام یک بهتر است؟

ما در این مقاله سعی می‌کنیم با مقایسه کمپرسور بی صدا و صدا دار به سؤال های شما پاسخ دهیم و بگوییم کدام کمپرسور برای چه مواقعی مناسب است.

معرفی انواع کمپرسور باد سایلنت

معرفی انواع کمپرسور باد سایلنت

کمپرسور های باد سایلنت یکی از انواع کمپرسور ها بوده که مهم ترین شاخصه آن بی صدا بودن آن است. این کمپرسور ها به دلیل بی صدا بودن برای فعالیت های شهری بسیار کاربرد دارد. اگر که کمپرسوری نیاز دارید که کمترین میزان آلودگی های صوتی و محیطی را داشته باشد، کمپرسور باد سایلنت بهترین انتخاب است.

به طور کلی کمپرسور های سایلنت به دو نوع یخچالی و فری اویل تقسیم می‌شوند، کمپرسور های یخچالی از موتور انواع یخچال و فریزر استفاده می‌کند، که این موتور ها قابلیت بی صدا و لرزش بودن را دارند. اما کمپرسور های سایلنت فری اویل نوع دیگر کمپرسور سایلنت است، که به دلیل عدم استفاده موتور آن ها از روغن این نام بر روی آن گذاشته شده است.

می‌دانیم که کار با کمپرسور هایی روغنی، همواره با مشکلاتی مانند روغن ریزی، تاخیر در زمان تعویض روغن، ایجاد آلودگی های مختلف و در نهایت هزینه های اضافی همراه است. اما کسانی که از کمپرسور باد سایلنت فری اویل استفاده می‌کنند، دیگر با این مشکلات مواجه نیستند. که همین عدم استفاده از روغن، مهم ترین مزیت کمپرسور باد ساینلت فری اویل نسبت به کمپرسور های یخچالی است.

کمپرسور های باد سایلنت برای چه کسانی مناسب است؟

کمپرسور های باد سایلنت برای چه کسانی مناسب است؟

این کمپرسور ها به دلیل بی صدا بودن و عدم استفاده روغن در موتور آن ها، برای مشاغلی مانند دندانپزشکان، کابینت سازان، ام دی اف کاران، نقاشان ساختمانی، جواهر سازی ها، آرایشگاه داران، صنایع غذایی و کارگاه های کوچک شهری مناسب هستند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه تر بگویم: کمپرسور های سایلنت فری اویل برای کلیه مشاغلی که مجبور به استفاده از کمپرسور در مکان های عمومی و شهری هستند، مناسب است. دلیل آن هم جلوگیری از ایجاد آلودگی های صوتی و محیطی است.

مقایسه کمپرسور های بی صدا ایران پمپ با کمپرسور های صدادار

مقایسه کمپرسور های بی صدا ایران پمپ با کمپرسور های صدادار

کمپرسور سایلنت کمپرسور یخچالی کمپرسور کوبل

کمپرسور پیستونی

میزان تولید صدا

کم کم زیاد

بسیار زیاد

قدرت

متوسط متوسط متوسط

بسیار بالا

تولید هوای فشرده

8 بار 10 تا 15 بار 8 بار

8 بار

هزینه نگهداری

کم متوسط زیاد

زیاد

هزینه تعمیر

کم متوسط زیاد

متوسط

توان کار مداوم

ندارد ندارد ندارد

ندارد

تعویض روغن

ندارد دارد دارد

دارد

مصرف برق کم کم متوسط

بالا

میزان تولید صدا

میزان تولید صدا در کمپرسور های اویل فری و یخچالی بسیار کم است که همین باعث می‌شود که در فعالیت های داخل شهر از آن استفاده شود. اما میزان تولید صدا در کمپرسور های کوبل و پیستونی بسیار زیاد است که همین باعث می‌شود که در مکان های عمومی و داخل شهر زیاد از آن استفاده نشود.

قدرت موتور

کمپرسور های پیستونی به دلیل قرارگیری موتور تسمه ای بر روی کمپرسور، قدرت بسیار زیادی نسبت به دیگر کمپرسور ها دارند. قدرت کمپرسور‌های فری اویل، یخچالی و کوبل تقریبا با هم برابر است و در یک حد هستند.

میزان هوای تولید شده

اگر بخواهیم میزان هوای فشرده شده کمپرسور ها را مقایسه کنیم، موتور کمپرسور های یخچالی با توان  300 دور بر دقیقه توان تولید هوای بیشتری را دارا می‌باشد. به طور معمول و استاندارد میزان هوای فشره شده همه کمپرسور ها 8 بار است ولی کمپرسور باد یخچالی توان تولید هوای فشرده شده 10 تا 15 بار را دارد.

هزینه نگهداری

وجود روغن در کمپرسور های پیستونی، کوبل و یخچالی موجب هزینه های اضافی مانند خرید روغن و تعویض آن می‌شود، و خیلی از موارد عدم تعویض صحیح روغن باعث بروز اشکال در قطعات کمپرسور می‌شود که در نهایت باز هم هزینه های  اضافی را در بردارد. اما در کمپرسور های سایلنت فری اویل به خاظر عدم استفاده از روغن باعث کاهش هزینه ها می‌شود.

توان کار مداوم

هیچکدام از کمپرسور های صدادار و بی صدا توان کار به صورت مداوم را ندارند، و باید بعد از یک یا دو ساعت به مدت نیم ساعت استراحت کنند. اگر از کمپرسور باد به طور مداوم استفاده شود، موجب داغ شدن موتور می‌شود که همین موجب سوختن سیم پیچ ها و خراب شدن موتور کمپرسور می‌شود.

تعمیرات کمپرسور

اگر بخواهیم این کمپرسور ها را از نظر شرایط تعمیر مقایسه کنید، به دلیل وجود قطعات این کمپرسورها در کشور مشکلی برای تعمیر آن ها وجود ندارد ولی کمپرسور های کوبل به دلیل اینکه قطعات آن از چین وارد می‌شود، ممکن است با مشکلاتی هنگام تعمیر آن مواجه شد.

مصرف برق

کمپرسور های بی صدا به دلیل دارا بودن قطعه هایی به نام رله و خازن دائم کار، مصرف برق پایینی دارند. اما به کمپرسور های صدا دار به نسبت به کمپرسور های بی صدا، مصرف برق بیشتری دارد.

سخن پایانی

کمپرسور های بی صدا قطعا انتخاب های بهتری برای مصارف شهری دارد، این کمپرسور ها به دلیل بدون صدا و لرزش بودنشان، مزاحمتی برای دیگران ندارند، اکثر کمپرسور های بی صدا قابلیت جابه‌جایی و حمل و نقل را دارند و می‌توان آن را جابه‌جا کرد. در کل کمپرسور های بی صدا انتخاب بهتری نسبت به کمپرسور های صدادار در شهر ها و مکان ها عمومی است.

در مقابل کمپرسور های صدا دار مناسب برای کارخانه ها و کارگاه های بزرگ صنعتی مناسب است که به حجم زیادی از هوای فشرده شده نیازمند هستند و مشکلی با صدا بلند ندارند. از این کمپرسور ها بیشتر برای فعالیت های صنعتی استفاده می‌شود.

اگر که قصد خرید کمپرسور های باد یخچالی یا سایلنت را دارید، می‌توانید به فروشگاه سایت ایران پمپ مراجعه نمایید و از این کمپرسور ها بازدید نمایید و در صورت رضایت اقدام به خرید آن ها کنید.

ایران پمپ

ایران پمپ ⭐ مرجع معرفی انواع کمپرسور و پمپ باد

نوشته های مشابه

‫11 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟