مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

 cfm چیست و چه کاربردی دارد؟

آپدیت شده در: 06 آذر 1402

اگر کسب و کار شما با تاسیسات در ارتباط باشد یا قصد خرید سیستم تهویه مطبوع را داشته باشید، حتما نام cfm به گوش شما خورده است؛ اما cfm چیست و چگونه می تواند هنگام خرید پمپ باد به ما کمک کند؟ تفاوت cfm با psi چیست؟ این مولفه اصطلاح مهمی در هوای فشرده است که میزان حجم هوا را اندازه گیری می کند و در انتخاب پمپ باد نقش مهمی دارد.

واحد cfm چیست؟

Array

آیا می دانید cfm مخفف چیست؟ Cfm یک اصطلاح مهم در هوای فشرده و مخفف کلمه cubic feet per minute می‌باشد. معنای فارسی این اصطلاح فوت مکعب بر دقیقه است. Cfm میزان جریانی که در هر دقیقه از دستگاه خارج می‌شود را اندازه گیری می‌کند. حجم هوا نیز به کمک cfm قابل اندازه گیری است. برای اینکه بهتر درک کنید cfm چیست، مثالی برایتان می زنم. زمانی که ذکر می‌کنند خروجی کمپرسور هوا ۴۰ cfm است؛ یعنی ۴۰ فوت مکعب هوا در دقیقه تولید شده و در جریان است.

 این اصطلاح مرتبط با کمیت و یا حجم دستگاه است و ارتباطی بین آن و فشار و یا نیرو وجود ندارد. حجم هر فوت مکعب معادل ۷.۵ گالن است. یک فوت مکعب برابر با مکعبی به ابعاد ۱۲ × ۱۲ ×۱۲ اینچ می‌ باشد. شما می توانید با تبدیل واحد آنلاین، cfm را محاسبه نمایید.

Array

فرمول محاسبه cfm

محاسبه cfm، معمولا بر اساس میزان هوا (Airflow) و فشار استاتیک (Static Pressure) صورت می گیرد و فرمول محاسبه آن به شرح زیر است:

CFM = (Airflow in Cubic Feet) / (Minutes)

بر این اساس، میزان حجم هوای تبادل شده در یک دستگاه به واحد فوت مکعب در دقیقه است. برای محاسبه دقیق تر در یک دستگاه خاص، باید عوامل دیگری مانند ابعاد کانال ها، سرعت هوا، فاصله بین اجزا و… اشاره شود. اگر بخواهید فرمول محاسبه cfm را با جزئیات بیشتر بررسی کنید، به فرمول زیر خواهید رسید:

cfm = طول * عرض * ارتفاع * سرعت

Array

استفاده از cfm در کمپرسور باد

برای راه اندازی دستگاه های بادی لازم است اطلاعات کافی درباره cfm داشته باشید تا دستگاه شما بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد. برای محاسبه آن اگر مقدار cfm ابزار پنوماتیک 6.5 باشد، برای این که حداقل cfm مورد نیاز برای راه اندازی دستگاه مشخص شود؛ باید این عدد را در 1.2 ضرب کنید. به طور مثال: حداقل cfm برای این ابزار بادی 7.8 می‌باشد. پس کمپرسور بادی که برای این دستگاه تهیه می‌کنیم باید حداقل حجم ۷.۸ لیتری داشته باشد.

به طور کل در محاسبه cfm دقت کافی داشته باشید؛ پیشنهاد می شود برای کارایی بیشتر ابزار بادی، بعد از اینکه مشخص شد حداقل  cfm چقدر است، حجم هوا را 30 درصد بیش از حجم مورد نیاز در نظر بگیرید.

Array

اهمیت  هماهنگی جریان و فشار دستگاه

Array

شما باید اطمینان داشته باشید که کمپرسوری که انتخاب کرده اید، جریان صحیح با فشار مناسب تولید می نماید و باید کمپرسور هوا را با توجه به میزان جریان تحویل شده، انتخاب نمایید. هر قطعه از تجهیزات که از هوای فشرده شده استفاده می کنند، دارای یک جریان و فشار مورد نیاز هستند.  برخی از ابزارها مانند میخ زن، به جای cfm، به مقدار فوت مکعب مورد استفاده در هر چرخه نیاز دارد.

Cfm و psi چه تفاوتی دارند؟

تفاوت این دو واحد، در اندازه گیری آن ها است. psi، فشار و cfm، حجم را اندازه گیری می کنند. از هر دوی آن ها برای کمپرسورها و ماشین آلات استفاده می شود.  در انتخاب کمپرسور هوا باید به این دو مولفه، توجه ویژه ای داشت و هر دو باید با مشخصات سیستم هماهنگی لازم را داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است کمپرسور بتواند PSI مناسب را ایجاد کند؛ اما قادر به cfm مناسب نباشد.

Array

سخن پایانی

Cfm چیست؟ cfm مخفف کلمه cubic feet per minute است که به اندازه گییر حجم هوا می پردازد. این مولفه در کنار psi، نقش مهمی در انتخاب کمپرسورهای باد دارند. هنگام خرید پمپ باد باید هر دوی این مولفه ها را در نظر بگیرید؛ زیرا ممکن است مقدار psi با میزان استفاده شما از کمپرسور هماهنگ باشد؛ اما cfm نتواند نیاز شما را برآورده کند.

 cfm چیست و چه کاربردی دارد؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟