مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

نکات طلایی هنگام خرید پمپ باد قوی (از 0 تا 100)

آپدیت شده در: 21 آبان 1401

کمپرسور باد یا پمپ باد در واحد و بخش‌های مختلف تولید، نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای رنگ کاری با پیستوله یا برای استفاده از ماشین آلات صنعتی که با جک‌های بادی کار می‌کنند باید از کمپرسور‌‌ها استفاده کرد. حال می توان گفت که خرید پمپ باد قوی یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که باید صاحبان کارخانه و کارگاه‌ها انجام دهند تا بالاترین بازده را داشته باشند.

کمپرسور و پمپ‌ های باد را می‌توان یکی از مهم‌ترین تجهیزات کارخانه و گارگا‌ه‌ ها به حساب آورد که با توجه به کاربرد و مزایایی که دارند روز به روز استفاده از آن‌ در صنایع مختلف بیشتر می‌شود. کمپرسور‌ ها را می‌توان در فضا‌ و مکان‌های مختلفی استفاده کرد. از مصارف خانگی آن می‌توان به باد کردن لاستیک‌ ماشین‌ ها اشاره کرد. همچنین مهم‌ترین موارد استفاده آن نیز می‌تواند در صنایع مختلف باشد.

صنایع نساجی و صنایع چوب دو مورد از صنایعی هستند که بخش تولید آن وابستگی زیادی به کمپرسور و پمپ باد دارد. اما نمی‌توان کاربرد‌های پمپ باد را فقط محدود به همین موارد کرد. به عنوان مثال در کار‌هایی که نیاز به باز و بسته کردن پیج‌ها به وسیله بکس‌های بادی است باید از کمپرسور و پمپ باد استفاده کرد.

دلیل استفاده اصلی از کمپرسور‌ها را می‌توان افزایش سرعت تولید و همچنین کاهش کار نیرو‌های انسانی دانست که این موارد سبب شده تا محصولات با کیفیت بهتری تولید شوند.

ایران پمپ نیز با توجه به نیاز کارخانه و کارگاه‌ها در زمینه‌ی تولید و واردات انواع مختلف کمپرسور‌ و پمپ‌های باد فعالیت دارد. از این رو برای خرید پمپ باد قوی می‌توانید به این سایت مراجعه کرده و با دریافت مشاوره و اطلاعات کامل اقدام به خرید کمپرسور مورد نیاز خود کنید. اما برای خرید این دستگاه باید به موارد مختلفی توجه کرد در ادامه این موارد را شرح خواهیم داد.

همچنین میتوانید با توجه به نوع نیازتان کمپرسور دلخواهتان را سفارش دهید تا بعد از طراحی محصول مورد نظر،شرکت کمپرسور سازی ایران پمپ آن را تولید نماید.

Array

در هنگام خرید پمپ باد قوی به منبع تغذیه آن باید توجه کرد؟

یکی از موارد مهمی که در نحوه عملکرد دستگاه‌های کمپرسور بسیار تاثیر گذار بوده، منبع تغذیه دستگاه است. در دستگاه‌های کمپرسور با دو نوع منبع برای تغذیه دستگاه روبه‌رو هستیم که شامل موارد زیر می‌شوند.

 • برخی از کمپرسور‌ها برای شروع به کار نیاز به برق و نیروی الکتریکی دارند. منبع تغذیه این دستگاه‌ها بسیار پاکیزه است. از این رو اگر تمیزی محیط از میزان برق مصرفی بیشتر اهمیت دارد می‌توانید از این نوع منبع تغذیه استفاده کنید.(البته فقط مدل های صنعتی برق زیادی مصرف می کنند)
 • روش دوم تغذیه کمپرسور‌ها به وسیله‌ی منبع دیزلی یا بنزینی است. برای تامین این نوع منبع تغذیه نیاز به صرف هزینه‌ی زیادی نیست. اما نسبت به مدل اول خیلی تمیز نیست. وجود دود زیاد در کمپرسور های دیزلی باعث میشود که فقط در محیط های خاص بتوان از این کمپرسور استفاده کرد.

Array

برای کمپرسور کارگاه‌ از چه موتوری استفاده کنیم؟

معمولا در تولید کمپرسور‌ها و پمپ‌های باد از دو نوع موتور استفاده می‌شود. البته موتور‌های دیگری نیز در بازار وجود دارند اما این دو نوع بسیار پر کاربرد و رایج هستند. از این رو برای “خرید پمپ باد قوی “باید از نوع موتور استفاده شده در آن‌ها اطلاعاتی را به دست آورید. این دو موتور عبارت انداز: کمپرسور با موتور پیستونی و کمپرسور اسکرو.

تفاوت اصلی این دو موتور در فرایند فشرده سازی هوا است. در موتور‌های اسکرو دو روتور مارپیچی وجود دارد که با چرخش موتور‌ها هوا مکیده و فشرده می‌شود. اما در موتور‌های پیستونی شیوه کار بدین صورت است که پیستون‌ها درون سیلندر جابه‌جا شده و هوا را از بیرون گرفته و وارد مخزن می‌کنند. حال چه زمانی باید کمپرسور پیستونی مورد استفاده قرار گیرد و چه زمانی کمپرسور اسکرو؟

برای پاسخ به این سؤال باید به مقدار هوای فشرده مورد نیاز کارگاه یا کارخانه توجه کرد. این دو کمپرسور شباهت‌‌های زیادی به هم دارند و می‌توان گفت که فشاری که هر دوی آن‌ها برای دستگاه تامین می‌کنند به یک اندازه است. اما اگر نیاز به تامین حجم هوای بیشتری دارید استفاده از کمپرسور اسکرو بسیار مناسب‌تر است.

به طور خلاصه‌تر برای تامین حجم بالای 1000 لیتر نیاز به استفاده کمپرسور اسکرو است اما برای تامین حجم پایین‌تر از آن معمولا از کمپرسور پیستونی استفاده می‌کنند. مورد بعدی که برای انتخاب کمپرسور باد بسیار مهم است میزان هوای فشرده و مدت زمانی است که به آن نیاز دارید.با یک مثال بیشتر توضیح خواهی داد:

اگر به فشار باد 8 بار برای مدت زمان مثلا 2 ساعت نیاز دارید ، بهترین گزینه انواع کمپرسور های اسکرو میباشد. اما اگر به فشار 8 بار برای مدت کمی نیاز دارید ولی فشار باد نباید از 6 بار کمتر باشد و هوای فشرده مرتب در حال استفاده است، بهترین گزینه انواع کمپرسور باد پیستونی میباشد.

توجه به میزان ظرفیت مخرن و دبی خروجی بسیار مهم است

علاوه بر آن که منبع تغذیه و نوع موتور در هنگام خرید پمپ باد قوی بسیار مهم است اما نمی‌توان تاثیر میزان ظرفیت مخزن و دبی خروجی را نیز نادیده گرفت.

ظرفیت مخزن: کارخانه و کارگاه‌ها با توجه به میزان تولید به ظرفیت مشخصی از مخزن هوا نیاز دارند. مخزن‌ها به دستگاه ها متصل هستند و تامین حجم آن‌ها به توان موتور بستگی دارد. از این رو مخزن‌هیا بزرگ می‌توانند هزینه‌های اضافی‌ را به همراه داشته باشند.

دبی خروجی هوا: میزان دبی خروجی هوا نیز یکی از موارد مهم در هنگام خرید پمپ باد بزرگ است. واحد دبی خروجی لیتر بر دقیقه بوده و بیان کننده آن است که هر دقیقه چه میزان از هوای داخلی دستگاه به بیرون پمپاژ می‌شود. از این رو متناسب با میزان هوای فشرده مورد نیاز کارخانه و یا کارگاه باید کمپرسور مناسبی را خریداری کرد.

می‌توان گفت که نوع موتور، نوع منبع تغذیه، میزان دبی خروجی و ظرفیت مخزن از اصلی‌ترین مواردی هستند که در میزان کیفیت کمپرسور و پمپ باد تاثیر دارند. اما اگر به موارد زیر نیز توجه شود می‌توان دستگاه بهتر و باکیفیت‌تری را خریداری کرد.

 • کمپرسورهای باد انواع و اشکال مختلفی دارند به عنوان مثال برخی از آن‌ها یک خروجی باد دارند و برخی دیگر چند خروجی باد.
 • برخی از کمپرسور‌ها نیاز به روغن کاری دارند اما نگهداری برخی دیگر از کمپرسور‌ها راحت‌تر است چرا که آن‌ها به روغن کاری نیازی ندارند.
 • برخی از کمپرسور‌ها قابل حمل هستند اما برخی دیگر قابلیت جابه‌جایی را ندارند. از این رو اگر نیاز به کمپرسوری دارید که در بخش‌های مختلف از آن استفاده کنید، مورد قابل حمل آن توصیه می‌شود.

Array

نتیجه گیری

کمپرسور‌ها در انواع و اقسام مختلفی ساخته شده‌اند که هر کدام از آن‌ها قابلیت و امکانات خاص به خود را دارند. با توجه به ویژگی‌های دستگاه باید مناسب و بهترین آن‌ها را برای کارگاه و یا کارخانه خود انتخاب کنید.

اما علاوه بر ویژگی‌هایی که یک کمپرسور ‌باید داشته باشد، برای خرید پمپ باد قوی باید به موارد و نکات دیگری نیز توجه کرد تا دستگاه باکیفیت و مرغوبی را خریداری کنید. برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

 • منبع تغذیه
 • ظرفیت مخزن
 • قابل حمل یا غیر قابل حمل بودن
 • دبی خروجی هوا
 • تعداد خروجی باد‌ها
 • نیاز یا عدم نیاز به روغن کاری
 • قیمت کمپرسور
 • گارانتی کمپرسور باد

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن به آن پاسخ دهیم.

نکات طلایی هنگام خرید پمپ باد قوی (از 0 تا 100)

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫16 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟