Onliner یکشنبه ، 29 دسامبر ، 2019 | 6:57 بازدید: 903 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسورها مهم‌ترین جزء سیستم‌های سرمایش تراکمی هستند. در واقع می‌توان کمپرسورها را به قلب این نوع سیستم‌ها تشبیه کرد. متراکم کننده‌ها یا کمپرسورها یک نوع دستگاه مکانیکی هستند که با کم کردن حجم گاز باعث افزایش فشار می‌شوند. در واقع این طور می‌توان گفت که کمپرسورها با استفاده از انرژی مکانیکی ، سیالات را به درون خود می‌کشند و آن‌ها را فشرده می‌کنند. گاز فشرده شده و پرفشار از یک سیستم خنک‌کننده عبور می‌کند تا دمای گاز کمتر شود. کاربرد کمپرسورها در ماشین‌آلات مختلف فشرده کردن هوا و فرستادن آن به بخش احتراق دستگاه است. انواع مختلفی کمپرسور وجود دارد که برای  مصارف عمومی و صنعتی طراحی شده‌اند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کاربردها و نحوه کار کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی بپردازیم.

انواع کمپرسورهای صنعتی

در صنایع گوناگون از کمپرسورهای مختلفی استفاده می‌شوند. کمپرسورهای جابه‌جایی، کمپرسورهای دورانی، کمپرسورهای مارپیچی، کمپرسورهای دینامیکی، کمپرسورهای گریز از مرکز، کمپرسورهای محوری و کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی از رایج‌ترین و پرکاربردترین کمپرسورهایی هستند که در صنایع مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی

انواع مدل کمپرسورهای صنعتی

کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی چیست؟

این دستگاه به وسیله پمپ مخصوصی که در آن تعبیه‌شده، هوای موجود در اتاق را به داخل خود می‌کشد و با جدا کردن اکسیژن از هوای مکیده شده ، اقدام به تولید گاز اکسیژن می‌کند. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر عملکرد دستگاه اکسیژن ساز را بررسی کنیم، باید بگوییم که در واقع پس از کشیده شدن هوا به داخل دستگاه، هوا از محفظه‌های حاوی پودر زئولیت عبور داده می‌شود. پودر زئولیت با جدا کردن گاز اکسیژن بیست و یک درصد، آن را به داخل یک محفظه دیگر منتقل می‌کند. به تعبیری دیگر کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی دستگاهی است که اکسیژن را از منبع‌های مختلف گاز جدا می‌کند و با از بین بردن نیتروژن هوای محیط، باعث تولید گاز اکسیژنی غنی با درصد خلوص بالا می‌شود. همان‌طور که می‌دانید افزودن اکسیژن به صورت کاملاً مستقیم به داخل فاضلاب باعث از بین بردن آلاینده‌های موجود در آن می‌شود.

به این مطلب هم سر بزنید :  قیمت و راهنمای خرید بهترین پمپ باد جهت رنگ کاری

ژنراتورهای اکسیژن، یک دستگاه جایگزین مناسب و اقتصادی به جای منابع اکسیژن سنتی مانند مایع کریوژنیک یا سیلندرها هستند. کمپرسورهای اکسیژن ساز یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه‌های اکسیژن ساز هستند که فشار هوا را بالا می‌برند و باعث می‌شوند تا اکسیژن تولید شده خلوصی بیشتر از نود و چهار درصد داشته باشد.

نحوه کار دستگاه اکسیژن ساز

مراحل تولید اکسیژن به وسیله دستگاه اکسیژن ساز در پنج مرحله صورت می‌گیرد که این مراحل عبارت‌اند از:

1- جذب و مکیدن هوا به داخل دستگاه اکسیژن ساز

2- آغاز فرآیند فشرده‌سازی گاز اکسیژن

3- خارج کردن گاز نیتروژن از هوای مکیده شده

4- تنظیم کردن نحوه خروج گاز اکسیژن

5- مرحله آخر نیز تولید اکسیژن با درصد خلوص بالا می‌باشد.

عملکرد کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی

نحوه کار کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی

دستگاه اکسیژن ساز چه مزایایی دارد؟

با استفاده از این دستگاه نسبت به خلوص اکسیژن و کیفیت نهایی آن نگرانی و دغدغه‌ای نخواهید داشت. همچنین با پیشرفت علم و تکنولوژی، دستگاه‌های جدید بی‌خطر بوده و برای محیط زیست نیز آلودگی ایجاد نخواهند کرد که یک مسئله مهم در استفاده از کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی است. اکسیژن تولید شده توسط دستگاه اکسیژن ساز برای استفاده در دستگاه‌های تولید ازن نیز استفاده می‌شود و در صنایعی مانند شیشه، فولاد، کاغذسازی و پزشکی نیز بسیار پرکاربرد و ضروری است. از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌توان به استفاده از آن در بخش‌های مختلف تصفیه آب آشامیدنی و تصفیه آب استخرها ، استفاده در حوضچه‌های پرورش ماهی به منظور تأمین اکسیژن مورد نیاز و همین‌طور در مراکز آموزشی، پژوهشی و آزمایشگاه‌ها اشاره کرد.

به این مطلب هم سر بزنید :  چگونه اندازه‌ی لوله‌ی مورد نیاز برای سیستم هوای فشرده را تشخیص دهیم؟

کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی نسبت به سیلندرهای اکسیژن بسیار امن تر و کم خطر هستند و احتمال نشتی و آتش‌سوزی در آن‌ها وجود ندارد. دوام یک دستگاه اکسیژن ساز به طور معمول بین هفتصد تا هزار و پانصد ساعت کار مفید می‌باشد. البته باید در نظر داشت که کیفیت ساخت آن ، نحوه استفاده و شیوه مراقبت از دستگاه بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان تأثیر این موارد را در طولانی‌تر شدن عمر دستگاه نادیده گرفت. اگر به شیوه نادرستی از آن‌ها استفاده شود و در مراقبت و نگهداری این دستگاه‌ها سهل انگاری صورت بگیرد، طبیعی است که عمر مفید آن‌ها نیز کوتاه‌تر شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم به دقت دستورالعمل‌های مربوط به نحوه کار و نگهداری این کمپرسورها را مطالعه کنید و مطابق دستورالعمل‌ها  از دستگاه استفاده کنید تا آسیب و خسارات کمتری به آن‌ها وارد شود.

کاربرد دستگاه‌های اکسیژن ساز در حوزه پزشکی

از کاربردهای مهم کمپرسورهای اکسیژن رسان می‌توان به استفاده از آن‌ها در حوزه سلامت و درمان اشاره کرد. امروزه استفاده از این دستگاه جزو ضروریات بیمارستان‌ها محسوب می‌شود. در ادامه به تعدادی از کاربردهای این دستگاه‌ها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اشاره می‌کنیم.

 • تصفیه کردن و تنظیم گردش خون بیماران سالمند
 • کمک به درمان بیماری‌های قلبی و عروقی
 • جلوگیری از افزایش فشار خون در بیماران قلبی
 •  کاربرد وسیع در بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی به ویژه بیماران مبتلا به آسم
 • افزایش خون‌رسانی به بافت‌‌های مختلف بدن
 • مصارف زیبایی مانند افزایش شفافیت و سلامت پوست
 • کمک به رشد و سلامت جنین در بیماران باردار
 • تقویت حافظه
 • افزایش طول عمر
 • کمک به بیماران ریوی
کاربردهای کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی

نحوه نگهداری کمپرسور اکسیژن ساز

کاربرد کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی در روش ازن

ازن یک روش بسیار کارآمد و مؤثر برای تصفیه می‌باشد. در صنایع مختلف برای از بین بردن بو و تولید آب آشامیدنی باکیفیت، کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش ازن برای محیط زیست نیز یک روش کم‌خطر محسوب می‌شود برای همین در تصفیه آب آشامیدنی و همچنین فاضلاب به وفور از آن استفاده می‌شود.

به این مطلب هم سر بزنید :  چرا در سفر باید کمپرسور باد فندکی همراه خود داشته باشیم؟

 سخن پایانی

 کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی کاربردهای بی‌شماری در صنایع مختلف مانند تصفیه آب آشامیدنی، تصفیه فاضلاب و آب استخرها، پرورش ماهی و پزشکی دارند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نحوه کار دستگاه‌های اکسیژن ساز و همین‌طور مزایای استفاده از کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی بیشتر آشنا کنیم. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین خریداری انواع کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی می‌توانید به وب‌سایت ایران پمپ مراجعه کنید.

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبط

کمپرسور در صنعت نفت چه کاربردی دارد؟

کمپرسورها نقش فشرده‌سازی هوا در هر سیستم تهویه را دارند و به‌ جرائت می‌توان گفت کمپرسور همانند قلب هر دستگاه عمل می‌کند. پس تا اینجا دریافتیم اگر کمپرسور دچار مشکل...

چگونه نشتی کمپرسور هوا را پیدا کرده و آن را تعمیر کنیم؟

زمانی که صدایی نامتعارف از یکی از قسمت‌های کمپرسور باد خود بشنوید ممکن است متوجه نشوید که چه مقدار صدمه به کمپرسور و خط انتقال شما وارد شده است. نشتی...

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. عتیق فقیری گفت:

  سلام آقای محترم
  ما برای تهیهء اکسیژن ، غرض ضرورت مریضان در یک مرکز درمانی به دستگاه تولید اکسیژت نیاز داریم. اگر امکان باشد در مورد قیمت این دستگاه ،ظرفیت تولید آن، گرانتی و انتقال آن تا افغانستان برایمان در ایمل آدرس مان بفرستید نهایت سپاسگذار خواهیم شد. چون ما در کشور هند و پاکستان هم جستجو کردیم ولی میدانیم صنعت ایران بهتر است و درضمن همزبانی مان میشه راه مان را برای کارهای مشترک دیگر در موارد سامان آلات بهداشتی ، بازتر کند. با امید جواب شما ،با درود
  فقیری