راهنما

15 روش برای کاهش هزینه های کمپرسور باد

آپدیت شده در: 29 خرداد 1401

کمپرسورهای هوا در طی یک چرخه‌ی کار معمولی از حجم قابل توجهی انرژی استفاده می‌کنند. اما با اطلاعات و آگاهی کافی در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی کمپرسور باد از انرژی، می‌توان به راحتی در هزینه‌ها و مصرف انرژی صرفه جویی کرد. این کار نه تنها سبب کاهش هزینه‌ها می‌گردد، بلکه به کمپرسور و دستگاه پنوماتیک کمک می‌کند تا با مناسب‌ترین میزان فشار بر اساس ظرفیت خود عمل کرده و بهترین کارایی را داشته باشد.

انواع روش های صرفه جویی در هزینه های کمپرسور باد

روش‌های مختلفی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ های کمپرسور باد وجود دارد. در این مطلب  15 روش ساده را برای کاهش هزینه‌های کمپرسور باد ، صرفه جویی در هزینه‌ها، افزایش کارایی و طول عمر دستگاه پیشنهاد خواهیم کرد. این راه حل‌ها می‌تواند به سادگی در افزایش بهره‌وری، افزایش درآمد و جلوگیری از تعمیرات پرهزینه و خرابی سیستم شما کمک کند. اگرچه انجام دادن اغلب این روش‌ها به سادگی توسط اپراتور امکان پذیر می‌باشد، اما در هر مرحله می‌توان با کمک یک تکنسین متخصص، از بروز مشکلات احتمالی و بهبود عملکرد دستگاه اطمینان حاصل کرد.

Array

۱– کمپرسور هوا را خاموش کنید (در ساعات غیر کاری برق دستگاه را قطع کنید)

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌های هوای فشرده این است که کمپرسور خود را در ساعاتی که به آن نیازی ندارید خاموش کنید. بسیاری از افراد کمپرسورهای هوای خود را در ساعات خاموش در حالت غیر فعال نگه می‌دارند و از این واقعیت غافل هستند که این کار باعث اتلاف انرژی می‌شود.

دلیلی برای روشن نگه داشتن کمپرسور باد به طور شبانه روزی وجود ندارد. با کاهش ساعات استفاده می‌توانید مصرف انرژی خود را به میزان دو سوم کاهش دهید و در مصرف انرژی به طور قابل توجهی صرفه جویی کنید.(در هنگام تعطیلی کار،برق کمپرسور را قطع نمایید و یا کلید تومات را در حالت خاموش قرار دهید.

زیرا تمامیه کمپرسور های باد دارای مقداری نشتی هوا هستند.وقتی کمپرسور باد را خاموش میکنید و نیازی به آن ندارید ،بعد از گدشت چند شاعت و به مرور هوای داخل مخزن به واسطه هان نشتی های بسیار ریز،شروع به تخلیه شدن میکند که منجرب روشن شدن کمپرسور باد در ساعاتی که به آن نیاز ندارید خواهد شد.مثلا از شب تا صبح امکان دارد چندین بار دستگاه روشن شود و الکی شروع به کار کند.در صورتیکه شما در محل کار حضور ندارید و حتی به کمپرسور باد نیازی نیست.پس حتما برق را به صورت دستی قطع نمایید.)

Array

۲– نشتی‌های موجود را پیدا کنید

برای صرفه جویی در هزینه‌های هوای فشرده، حذف نشتی هوا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با كمپرسورهای هوا، چهار پنجم انرژی مصرفی در یک چرخه‌ی معين به گرما تبديل می‌شود و تنها با 19 درصد توان باقی‌مانده، هوای فشرده را توليد می‌كند.

وقتی نشتی و سایر مشکلات عملکردی باعث کاهش عملکرد کمپرسور باد شود، بازدهی کلی حتی از سطح یک پنجم نیز کمتر می‌شود. بنابراین ضروری است که سیستم هوای فشرده خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت لزوم نشتی‌ آن را برطرف نمایید.(شلنگ ها،اتصالات و لوله ها را مرتبا چک کنید که نشتی نداشته باشند)

Array

تشخیص اکثر نشتی‌ها به سختی انجام می‌شود؛ زیرا یا در نقاط صعب العبور واقع شده‌اند یا آنقدر بزرگ نیستند که صدای آن‌ها شنیده شود. بسته به دامنه و میزان عملیات شما، هزینه‌های مربوط به نشت هوا می‌تواند هر ساله در محدوده‌ی پنج یا شش رقمی قرار گیرد.

موثرترین روش برای کاهش نشتی استفاده از دستگاه نشت یاب التراسونیک است که می‌تواند برخی از کوچک‌ترین نشتی‌ها را تشخیص دهد. با استفاده از یک دستگاه نشت یاب، می‌توانید محل نشت را قبل از گسترش، ایجاد مشكلات و هزینه‌های زیاد، شناسایی و برطرف کنید.

Array

۳- از نشتی‌های کمپرسور باد جلوگیری کنید

برای اینکه نیاز به هزینه های زیاد برای نگهداری از کمپرسور باد نداشته باشید، باید به طور منظم عملیات پیشگیرانه را انجام دهید. در هر بار بازرسی، باید قسمت‌های مختلف سیستم را چه در داخل و چه در خارج بررسی کنید، زیرا مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به نشت جدید شود.

اولین اقدام بررسی لوله‌هاست. چرا که رسوب‌ها و سایر عناصر خورنده در لوله یا  اتصالات، ممکن است آن‌ها را آسیب پذیر ‌کند. اگر در اطراف لوله‌کشی ذرات گرد و غبار یا لجن مشاهده کردید، این قسمت‌ها را تا حد ممکن تمیز کنید. برای حفظ هر سطح در شرایط مطلوب، باید هر لوله را تمیز و خشک نگه دارید.

در طی این بازرسی‌ها، فیلترها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچگونه گرد و غبار یا آب در سیستم جمع نشده است. هنگامی که گرد و غبار درون کمپرسور باد به دام افتاده و روی قسمت‌های مختلف داخلی رسوب می‌کند، می‌تواند منجر به زنگ زدگی، نشتی و فشار سیستم شود.

Array

۴- فشار هوا را پایین بیاورید.

حتی وقتی سیستم شما نشتی نداشته و عاری از آلودگی باشد، می‌توانید با کاهش فشار به سطح مورد نیاز برای یک عمل خاص، هزینه‌های بعدی را کاهش دهید. در بسیاری از تأسیسات، سطح فشار روی حداکثر توان کمپرسور باد تنظیم می‌شود. اگر فقط از ابزار فشار قوی به صورت پاره وقت استفاده می‌کنید، امکان جداسازی این ابزار را از بقیه تجهیزات خود در نظر بگیرید.

به این ترتیب می‌توانید کمپرسور خود را با فشار متوسط ​​استفاده کرده و در بیشتر ساعات کاری خود صرفه جویی کنید و فقط در صورت لزوم فشار را افزایش دهید. اگر از چند کمپرسور باد استفاده می‌کنید، هر دستگاه را برای سطوح مختلف فشار تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر برای طیف وسیعی از دستگاه‌های فشار کم یا متوسط ​​و فقط طی یک یا دو مورد به فشار هوای زیاد نیاز دارید، می‌توانید با انتقال این دستگاه‌ها به کمپرسور دوم، در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

Array

۵-قطعات را بازرسی و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید.

در صورتی که تخلیه‌ی مایعات در کمپرسور باد عملکرد مناسبی نداشته باشد، می‌تواند به سیستم شما آسیب برساند. در کمپرسور های هوا با‌ تخلیه‌ی مخزن، هر بار که تایمر خاموش می‌شود، شیر تخلیه به طور خودکار باز می‌گردد. اگر دستگاه در صورت بروز مشکل غیر فعال باشد، تخلیه‌ی تایمر برای مدت کوتاهی موتور را روشن می‌کند(زیرا هوای داخل مخزن تخلیه میشود و موتور مجبور به کار کردن میشود).

Array

در نتیجه، اغلب ممکن است برای اینکه روند تخلیه مخزن طبق برنامه صورت گیرد، باعث ساییدگی بیش از حد سیستم شما شود. اگر اتو درین (تخلیه اتومات مخزن) در موقعیت باز گیر کند، ممکن است مشکلات دیگری نیز ایجاد شود. بسته به محل قرارگیری کمپرسور باد و روش نگهداری از آن، ممکن است شیر تخلیه باز برای چندین ساعت مورد توجه قرار نگیرد.

در تمام این مدت، هوای فشرده به ناچار از زیر مخزن خارج خواهد شد. برای رفع این مشکل مرتب سیستم را تخلیه کنید تا سیستم شما در برابر اتلاف هوا آسیب پذیر نباشد. با این کار می‌توانید در طولانی مدت با جلوگیری از اتلاف هوا و هزینه‌های نگهداری که با گذشت زمان به دلیل مشکلات مرتبط با اتودرین افزایش می‌یابد، در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

Array

۶- تنظیمات لوله کشی را بررسی کنید.

لوله کشی سیستم هوای فشرده شما باید به اندازه‌ی کافی گسترده باشد تا جریان بهینه را فراهم کرده و افت فشار را کاهش دهد. در عین حال، لوله‌ها باید کمترین فاصله ممکن را طی کنند تا طول جریان کاهش یابد، زیرا جریان طولانی احتمال افت فشار را افزایش می‌دهد.

با نصب لوله‌های کمتر می‌توانید افت فشار را به نصف کاهش دهید؛ زیرا هوا می‌تواند سریع‌تر حرکت کرده و فشار اصلی خود را حفظ کند. هر زمان که رسیدن جریان هوا به مقصد نهایی بیشتر طول بکشد، افت فشار بیشتر خواهد شد. در نتیجه، فرایندهای پنوماتیک ضعیف‌تر شده و سیستم به دلیل لوله کشی طولانی کارایی کمتری خواهد داشت. با تغییر دادن طول لوله‌ها می‌توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کرده و در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

Array

  1. فیلترها را تمیز کرده و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید.

برای کاهش هزینه‌های کمپرسور باد، فیلترها را به طور منظم در کل سیستم خود تمیز کنید. در هر واحد، فیلترها با گرفتن گرد و غبار و خاک از هوای ورودی نقش مهمی در روند کار سیستم کمپرسور باد دارند. بدون فیلترها، هوای فشرده آلوده شده و برای کاربردهای بادی بسیار کم اثر می‌شود.

بسته به میزان و دفعات انجام عملیات، هر فیلتر باید به صورت هفتگی یا ماهانه تمیز شود. قبل از راه اندازی مجدد کمپرسور باد مطمئن شوید که تمام آلودگی‌ها از فیلتر پاک شده است. هنگامی که یک فیلتر فرسوده یا آلوده به نظر می‌رسد، آن را با یک فیلتر جدید تعویض کنید.اگر منافذ فیلتر هوای کمپرسور باد مسدود شده باشد،مدت زمان پر شدن مخزن بسیار بیشتر خواهد شد.هرچه فیلتر هوای کمپرسور باد تمیز تر باشد،هوا سریعتر عبور خواهد کرد و مخزن زودتر پر میشود.

Array

۸- از حرارت کمپرسور استفاده کنید(مربوط به کمپرسور های صنعتی)

بیشتر انرژی موجود در کمپرسور باد در نهایت به گرما تبدیل می‌شود، در حالی که قسمت نسبتاً کمی از آن به هوای تحت فشار تبدیل می‌گردد. با این حال، انرژی تبدیل شده به گرما می‌تواند در موارد بسیار مورد استفاده قرار گیرد و بدین ترتیب صرفه جویی شود؛ برای استفاده از حرارتی که از کمپرسور هوا ساطع می‌شود، می‌توانید سیستم خود را به دستگاههایی که برای تبدیل گرما برای اهداف دیگر طراحی شده‌اند، مجهز کنید. با یک واحد آب خنک، می‌توانید از گرما برای تولید آب گرم استفاده کنید.

Array

اگر واحد رادیاتور خنک کننده دارید، می‌توانید گرمای حاصل از کار کردن کمپرسور را به گرمای محیط تبدیل کنید تا به قسمت‌هایی از تأسیسات که در فصول خاص سال به گرما نیاز دارند هدایت شود. در این میان فصل تابستان را هم در نظر بگیرید؛ اگر کمپرسور هوا بیش از حد داغ شود، روغن کمپرسور می‌تواند ویسکوزیته خود را از دست داده و باعث گیرپاژ کردن قطعات مکانیکی شود.

Array

  1. 9. برنامه نگهداری از کمپرسور باد

تعمیر و نگهداری در عملکرد سیستم کمپرسور باد از اهمیت زیادی برخوردار است و به صرفه جویی در هزینه‌های کمپرسور هوا کمک می‌کند. برای به حداکثر رساندن عملکرد کمپرسور هوا، باید واحد را از بیرون و داخل به طور دوره‌ای بررسی کنید. علاوه بر لوله‌ها و فیلترها، فن‌های موتور، تسمه، روغن و سایر قطعات کمپرسور باید مرتب بازبینی شوند.

فن‌های موجود در کمپرسور هوا نقش بسیار مهمی در کاهش گرمای داخل واحد دارند. برای عملکرد درست فن‌ها، تیغه ها را حتما بررسی کنید. اگر یکی از تیغه‌ها ترک خورده باشد، آن فن را حتما عوض کنید. هر بار که کمپرسور هوا را باز می‌کنید، تسمه را بازرسی کنید تا مطمئن شوید از عملکرد مناسبی برخوردار است. روانکاری سیستم با روغن را نیز مرتب چک ‌کنید.(حتما از روغن مخصوص کمپرسور باد استفاده کنید.در صورتیکه صدای موتور تغییر کرد،حتما به تکنسین اطلاع دهید.)

Array

۱۰- استفاده‌های بیهوده از هوای فشرده را شناسایی کنید و از بین ببرید.

برای از بین بردن کاربردهای بی‌رویه از هوای فشرده، صرف نظر از اندازه‌ی تاسیسات، دانستن میزان انرژی مورد نیاز برای دستگاه‌ها و فراهم کردن آن بسیار مهم است. در غیر این صورت، استفاده‌های اضافی از انرژی می‌تواند برای شما زیان‌آور باشد. در برخی موارد، کوچک‌ترین اهمال در استفاده از هوای فشرده می‌تواند به منزله‌ی یک رفتار بیهوده تلقی شود.

Array

به عنوان مثال، استفاده از دمنده‌های پنوماتیک برای گردگیری جداول و قفسه‌ها می‌تواند به راحتی با برس‌های دستی جایگزین شده و در انرژی هوا صرفه‌ جویی شود. در موارد دیگر نیز استفاده‌ی اضافی از هوای فشرده می‌تواند به سرعت به یک عادت پرهزینه تبدیل شود. به عنوان مثال، اگر از دمنده‌های هوا برای خنک کردن فضای داخلی یک تاسیسات صنعتی استفاده می‌کنید، با افزایش هزینه‌های انرژی نسبت به عملکردی که با فن‌ها یا سیستم تهویه‌ی مطبوع به شکل بهتری انجام خواهد شد، روبه‌رو می‌شوید.

Array

  1. گیرنده‌های هوا را مرتب کنید.

در تنظیم هوای فشرده، اندازه و محل قرارگیری گیرنده‌ی هوا عامل تعیین کننده در هزینه‌ی عملیاتی کل سیستم است. برای هر منبع هوای تحت فشار متوالی، گیرنده‌ی هوا به عنوان یک مکان نگهدارنده بین کمپرسور باد و سیستم عمل می‌کند که درون آن، فشار متناسب با نیازهای برنامه‌ی موجود تنظیم می‌شود.

در بعضی از کارخانه‌ها، تکنسین‌ها گیرنده‌ی هوا را قبل از خشک کن هوا قرار می‌دهند. به این ترتیب، آثار ماندگار روغن و میعانات قبل از رسیدن به خشک کن از فرآیند حذف می‌شوند. نکته‌ی منفی قرار دادن گیرنده‌ی هوا پیش از خشک کن این است که گیرنده مجبور می‌شود منابع متراکم هوا را نگه دارد.

اگر تقاضا از میزان ظرفیت فراتر رود، ممکن است به خشک کن بیش از حد فشار وارد شود. گزینه‌ی دیگر قرار دادن گیرنده بعد از خشک کن است. برای اهداف حفاظتی با استفاده از دو گیرنده، گیرنده‌ی اول میزان افت میعان و گیرنده‌ی دوم مقادیر مختلف تقاضا را کنترل می‌کند.

Array

  1. خشک کن و فیلتر مناسب را انتخاب کنید.

خشک کردن هوای تحت فشار، به ویژه برای افرادی که می‌دانند چگونه هزینه‌های نگهداری کمپرسور باد را کاهش دهند‌، از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از سوالات متداول در مورد فیلترها و خشک کن‌ها مربوط به انتخاب بهترین نوع درایر تبریدی یا میکرو فیلتر است که ارتباط مستقیمی با تنظیم کننده‌ها، روان کننده‌ها و فیلتراسیون دارد.

برای این کار باید برنامه‌های سیستم هوای فشرده شده شما در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، سطح نیاز به خشک کردن می‌تواند به عملکرد شما در یک محیط مرطوب بستگی داشته باشد.

هرگز اجازه ندهید که هوای تحت فشار از سطح مورد نیازتان خشکتر شود، زیرا انجام این کار هزینه‌ی شما را بیشتر می‌کند. گزینه‌ی کارآمدتر این است که ابتدا از درایر تبریدی(برای کمپرسور های باد صنعتی) استفاده کنید و فقط در صورت لزوم، میکروفیلتر بیشتری اعمال کنید. برای جلوگیری از افت فشار اضافی، استفاده از فیلترها را به حد ضروری محدود کنید.

Array

  1. تعیین میزان هوای فشرده مورد نیاز، توسط تکنسین ها

برای تعیین میزان لازم هوای فشرده برای هر نوع فعالیت، یک متخصص رسیدگی تعیین کنید تا سیستم هوای فشرده شما را ارزیابی کند. با بازبینی‌های یک تکنسین حرفه‌ای، می‌توانید میزان هوای فشرده مورد نیاز در هر بخش را در چندین سطح دریافت کنید. بر اساس بازرسی‌های تکنسین، می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره‌ی کارایی عملیات خود به دست آورید و در بازبینی‌های دوره‌ای سیستم، بازدهی خود را افزایش دهید. بررسی و بازبینی سیستم هوای فشرده از نظر کارایی (دو بار در سال)، می‌تواند منجر به صرفه جویی در هزینه‌ها شود.

Array

در هر بار بازبینی سیستم، می‌توانید مشکلات جدیدی را که نسبت به بررسی‌های قبلی به وجود آمده‌اند، مشاهده کنید و قبل از اینکه خراب شوند آن‌ها را اصلاح کنید. به عنوان مثال، در صورت نشت هوا روی لوله، مامور رسیدگی با تشخیص آن به شما کمک می‌کند قبل از اینکه این مشکل بیشتر و گسترده‌تر شود، مشکل آن نقاط را برطرف کنید. به طور کلی، مامور بازرسی کمپرسور باد می‌تواند به شما در کاهش مصرف انرژی، افزایش بهره وری و کنترل فشار سیستم کمک کند.

  1. از متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید

یکی از ساده‌ترین راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی هوای فشرده، پرداخت هزینه‌ی تنظیم حرفه‌ای کمپرسورهای هوا و قطعات جانبی آن است. تکنسین تعمیر و نگهداری مشکلاتی را مشاهده می‌کند که کارکنان داخلی شما ممکن است از آن چشم پوشی کنند.

تکنسین های حرفه ای صدها کمپرسور باد مختلف را بررسی کرده و از تمام مشکلات رایجی که کاربران هنگام استفاده از این دستگاه‌ها با آن مواجه می‌شوند مطلع هستند. یک تکنسین حرفه‌ای با تجهیزات و ابزارهای مخصوص تمام سیستم و نقاط ضعف آن را ارزیابی می‌کند.

اگر اتصالات شما شل باشد، تکنسین آن‌ها را محکم کرده و آزمایشی را روی کمپرسور انجام می‌دهد تا از مهر و موم بودن نشت‌ها اطمینان حاصل کند. اگر کمپرسور شما روغن از دست می‌دهد و نشتی دارد، تکنسین پمپ باد مشکل را به راحتی تشخیص داده و آن را به سرعت اصلاح می‌کند.

Array

۱۵– بهترین کمپرسور باد را انتخاب کنید

کسانی که واقعاً می‌دانند چگونه در سیستم‌های هوای فشرده صرفه جویی کنند، بر اهمیت انتخاب نوع مناسب کمپرسور باد،میزان عملکرد و نقاط قوت و ضعف کمپرسور های باد آگاهی دارند و از افراد باتجربه مشورت میگیرند. اگر فعالیت‌های شما زیاد و پر حجم باشد، نوع کمپرسور مورد نیازتان با کمپرسور شرکت‌های متخصص در محصولات ظریف متفاوت خواهد بود.

برای صرفه جویی در هزینه‌ها بهتر است پیش از خرید کمپرسور باد اطلاعات کافی در مورد انواع مختلف کمپرسور را به دست آورید تا بتوانید مناسب‌ترین آن را با توجه به کاربرد مورد نظرتان انتخاب و تهیه کنید. انتخاب مناسب‌ترین کمپرسور باد علاوه بر صرفه‌ جویی در هزینه‌ها، سبب افزایش طول عمر کمپرسور شده و بدین ترتیب شما را از خرید کمپرسور دیگر بی نیاز می‌کند.

15 روش برای کاهش هزینه های کمپرسور باد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

  1. سلام ، برای طراحی , سفارش کمپرسور هوای فشرده با درایو خاص ، و دور پائین ، چگونه می شود ارتباط برقرار نمود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟