راهنما

نقش اتو درین در کمپرسور باد چیست؟

آپدیت شده در: 16 بهمن 1401

نگهداری مناسب از کمپرسور باد رابطه مستقیمی با افزایش طول عمر آن دارد. به دلیل خنک شدن هوای فشرده، متراکم شدن بخارات روغن و آب در بخش جداساز رطوبت، گیرنده های هوا، فیلترها و غیره صورت می گیرد. از این رو درین منظم این تجهیزات یک عملکرد اساسی در تعمیر و نگهداری کمپرسور باد به شمار می آید.

با استفاده از اتو درین در کمپرسور باد می توان اطمینان حاصل کرد که تاسیسات شما به طور پیوسته زه کشی و تخلیه می شوند و دیگر نیازی به درین دستی نیست و تنها در زمان های مقرر باید درین دستی انجام شود. با توجه به این توضیحات در ادامه اطلاعات دقیق تری از اتو درین، نحوه عملکرد آن در کمپرسور هوا و ویژگی های آن ارائه خواهد شد.

Array

منظور از اتو درین چیست؟

زمانی که واژه «اتو درین یا تخلیه خودکار» استفاده می شود، منظور تخلیه اتوماتیک مخازن کمپرسور، خشک کن ها و فیلتر های موجود در کمپرسور باد است. اتو درین باعث افزایش طول عمر و راندمان بهتر دستگاه های هوای فشرده می شود. در حقیقت می توان گفت اتودرین شامل تمیز کردن بخش های بیرونی و بررسی گیج ها و شیر های موجود برای یافتن عیوب جزئی و بر طرف کردن آنها است.

مخزن کمپرسور هدف اصلی در auto drain به حساب می آید.  صرف نظر از اینکه ظرفیت مخزن کمپرسور باد در حد خانگی (5 لیتر) یا صنعتی (بیش از 60 لیتر) باشد، پروسه اتو درین کاملا یکسان انجام می شود. در اتو درین معمولا از تایمر های ارزان قیمت مبتی بر تکنولوژی ADV استفاده می شود، با این حال در سیستم های بزرگ تر است از دستگاه ADV بدون تلفات هوا استفاده شود. به منظور درک بهتر از اتو درین بهتر است ابتدا با پروسه درین دستی آشنا شوید.

Array

درین دستی در کمپرسور باد

به طور معمول گیرنده، یا همان مخزن کمپرسور هوا، مجهز به سیستم درین دستی می باشد. درین دستی مخزن یا منبع کمپرسور باد معمولاً در پایین ترین نقطه مخزن هوا قرار می گیرد. اگر تا به حال مخزن پمپ باد را درین کره باشید، قطعا می دانید که باید پمپ را برگردانید و شیر موجود در زیر مخزن را باز کنید.

موقعیت شیر درین دستی تقریبا غیر قابل دسترس ایت و حتما نیاز به این دارد که کمپرسور هوای فشرده را بخوابانید. اما دلیل قرار گیری درین در زیر مخزن این نیست که غیر قابل دسترس باشد بلکه دلیل این نوع طراحی اثر نیروی جاذبه است. در واقع وقتی شیر درین را باز کنید در اثر فعالیت کمپرسور هوا، آب ایجاد شده با فشار وارد مخزن می شود و به دلیل اینکه جاذبه آن را به سمت پایین می کشد به دنبال راه خروج می گردد.

در نتیجه از طریق درین دستی به بیرون منتقل شده و به همین سادگی درین پمپ هوا به صورت دستی انجام می شود. برای اینکه آب در داخل مخزن کمپرسورجمع نشود و باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم نگردد لازم است درین مخزن به طور پیوسته انجام شود.

درین مخزن کمپرسور باد در صنعت اهمیت بسیار زیادی دارد، زیاد چند ده گالن آب به طور روزانه در مخزن کمپرسور های باد صنعتی قرار میگیرد و باید راهی برای درین آن پیدا کرد. از این رو بهترین روش درین روزانه مخزن کمپرسور است. در نتیجه درین دستی به طور روزانه بسیار وقت گیر خواهید بود از این رو اتو درین در کمپرسور هوای فشرده ایجاد شده است.

بسته به اندازه کمپرسور باد و مدت زمانی از روز که کمپرسور کار می کند، نیاز به درین مخزن الزام بیشتری می یابد. با این حال درین روزانه مخزن کمپرسور باد عموما توسط تیم تعمیر و نگهداری نادیده گرفته می شود که نتایج نامطلوبی بر کیفیت هوای فشرده و نیز طول عمر کمپرسور دارد.

مشکل اصلی در زمانی که درین مخزن نادیده گرفته می شود، زنگ زدگی و خوردگی از داخل و نیز ضعیف شدن دیواره های آن و در نتیجه سوراخ شدن است. سوراخ شدن می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا هنوز مخزن در وضعیت خوبی قرار دارد و احتمالاً هنوز هم به درستی کار خواهد کرد، با این حال تمامیت ساختاری مخزن با مشکل مواجه می شود و نشتی پیدا می کند.

Array

محل نصب اتو درین در کمپرسور باد

دلیل انجام اتو درین در مخزن کمپرسور باد چیست؟

بسیاری از مردم گمان می کنند که مخزن کمپرسور باد در صورت عدم درین به موقع تنها سوراخ می شود و کمی نشتی پیدا می کند که آن هم مشکلی به حساب نمی آید و قابل چشم پوشی است. اما شواهد بسیاری وجود دارد که اثبات می کنند اگر مخزن کمپرسور باد به خطر بیافتد و سوراخ شود، ممکن است منجر به پاره شدن ورق مخزن شود، این می تواند باعث صدمات شدیدی به اپراتور و خود کمپرسور گردد.

Array

علاوه بر این، مشکل دیگری که در صورت عدم اتو درین در پمپ باد به وجود می آید این است که آب یا زنگ زدگی می تواند از طریق مخزن وارد شیلنگ هوا گردد و منجر به آسیب دیدگی و از کار افتادگی ابزار مورد استفاده شود.

همچنین در روز هایی که هوا رطوبت بالایی دارد این احتمال وجود دارد در صورت عدم درین به موقع، رطوبت حاصل از آب باقیمانده در مخزن به خشک کن ها صدمه وارد کند و آنها را از کار بیاندازد. مقدار آب موجود در مخزن بر ظرفیت آن نیز تاثیر می گذارد.

در نتیجه گیچ فشار عدد اشتباه را به ما نشان می دهد که می تواند خطرناک باشد، مخصوصا زمانی که فشار هوای تولید شده در کمپرسور باد بالا باشد ولی گیج مقدار فشار پایینی را به اپراتور نشان دهد.

تمامی این مشکل ها از طریق اتو درین قابل پیشگیری هستند. این قطعه عمر مخزن و به طور کلی تمامی قطعات مربوط به کمپرسور هوا را افزایش می دهد به شرطی که به طور پیوسته و منظم انجام شود. زمانی که مخزن کمپرسور باد را درین کنید، تنظیمات فشار به حالت کارخانه باز می گردند که باعث صرفه جویی در انرژی بیشتری می شود زیرا دیگر نیازی نیست کمپرسور به فشار ناشی از آب در مخزن غلبه کند. با توجه به توضیحات بیان شده کاملا اثر و نقش اتو درین در کمپرسور باد مشخص می شود.

Array

درین کمپرسور باد به چه صورت انجام می شود؟

همانطور که از ظاهر کمپرسور باد می توان مشاهده کرد، آب موجود در مخزن هیچ راه خروجی ندارد. پس باید راهی برای تخلیه آب از داخل مخزن پیدا کرد. در زیر 3 مرحله ای که به سادگی به شما نحوه درین مخزن کمپرسور باد را نشان می دهند ارائه خواهد شد.

مرحله اول: ابتدا باید قبل از هر کاری اطمینان حاصل کنید که کمپرسور باد خاموش باشد. برای خاموش کردن دستگاه تنها کافی است سوئیج آن را بچرخانید تا روی حالت خاموش قرار گیرد. همچنین پیشنهاد می کنیم پمپ باد را از برق نیز بکشید تا احتمال هرگونه فشار به صفر برسد. تنها در این صورت است که هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.

مرحله دوم: دومین کاری که پس از خاموش کردن باید انجام دهید این است که فشار داخلی مخزن را به حدود PSI 10 برسانید. برای انجام این کار باید از حلقه ای که روی سوپاپ اطمینان مخزن قرار دارد استفاده کنید. بدین صورت که با فشردن این حلقه فشار داخلی کاهش می یابد. می توانید با دست میزان کاهش فشار را حس کنید.

تا زمانی که مخزن کمپرسور باد کاملا خالی شود این کار را انجام دهید. پیشنهاد می کنیم نکات ایمنی را در حین انجام این مرحله رعایت کنید. مثلا از پوشش محافظ چشم استفاده نمایید زیرا ممکن است در اثر خروج هوا تکه هایی کوچک از مخزن جدا شده و باعث آسیب دیدگی چشمان شما شوند.

مرحله سوم: در این مرحله باید شیر درین را پیدا کنید. همانطور که گفتیم این شیر در زیر مخزن کمپرسور باد قرار دارد. پس از پیدا کردن شیر آن را باز کنید تا اجازه خروج آب از داخل مخزن داده شود. بهتر است کمی کمپرسور را بخوابانید تا  به خارج شدن سریع تر آب کمک کنید. زمانی که مخزن کاملا خالی از آب شد، شیر درین را ببندید و سپس اقدام به روشن کردن پمپ باد نمایید.

Array

اتو درین در کمپرسور باد

اتو درین به صورت دو بخش است که به تایمر متصل می شود. اتو درین یکی از ضروری ترین تجهیزات برای استفاده از کمپرسور باد به حساب می آید. تایمر اتو درین هم می تواند دفعات عملیات را تنظیم نماید و هم زمان هر عملیات را هر وقت که شیر اتو درین باز شود، مشخص سازد.

اتو درین نقش حیاتی در فعالیت مستمر و موثر کمپرسور باد دارد. بسیاری از اتو درین ها با استفاده از سیم و کلید به منبع برق متصل می شوند تا توان لازم 120 واتی برای انجام تو درین از این طریق تامین گردد. اتو درین را می توان با استفاده از سیم به سیستم کنترل نیز متصل کرد تا فعالیت درین به صورت خودکار تحت نظارت قرار گیرد.

Array

نصب و راه اندازی اتو درین

نصب و راه اندازه اتو درین بسیار ساده است. شیر اتو درین دستی را باز کنید و اتو درین خودکار را درست سر جای آن قرار دهید. اگر خروجی شیر نشتی دارد ابتدا در محل آن واشر گذاشته یا با نوار تفلون محل پیچ را باندپچی کنید و سپس دوباره  درین اتومات را در محل قرار دهید. قبل از تعویض درین دستی با درین اتومات، حتما اطمینان حاصل کنید که مخزن خالی شده باشد.

تایمر موجود در اتو درین را قبل از اجرا باید کالیبره کنید. این کار از طریق دستور العمل سازنده قابل اجرا است. تنظیم زمان اتو درین نیز بسیار ساده است. روی تایمر نشانگری وجود دارد که به راحتی می توانید آن را بر روی روز، ساعت و دقیقه تنظیم کنید. مدت زمان انجام عمل اتو درین نیز از طریق تایمر قابل تنظیم است.

پس از انجام تنظیمات دلخواه، اتو درین را استارت کنید. مطمئن باشید که در زمان داده شده عملیات اتو درین درست بر اساس تنظیمات شما انجام می شود. پیشنهاد می کنیم اگر کمپرسور باد بیشتر ساعات روز در حال فعالیت است حداقل دو بار در روز اتو درین انجام شود.

مدت زمان انجام عملیات به شما و بازه ای که می خواهید به دستگاه استراحت بدهید بستگی دارد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که منظور از اتو درین مخزن این است که کمپرسور باد، اقدام به خالی کردن آب اضافی تا جایی می کند که مشکل مربوط به جریان سر پایین بر طرف شود.

این گزینه بیشتر برای فعالیت هایی استفاده می شود که اپراتو به صورت کامل قادر به مراقبت از دستگاه نیست و دائما در حال گشت می باشد. زمانی که اتو درین را تنظیم کردید، به نظرتان چه مقدار زمان می برد تا این قطعه مخزن کمپرسور باد را تخلیه کند؟ زمانی که تخلیه مخزن به وسیله اتو درین تکمیل شد نباید هیچ آبی در مخزن بماند. این مدت زمان بهینه اتو درین نام دارد.

Array

مصرف انرژی اتو درین به چه صورت است؟

باید برای دفعات اول از نحوه کار اتو درین اطمینان حاصل کنید. بهتر است بدانید که  نباید بیش از چند ثانیه از زمان تخلیه کامل و روشن شدن مجدد کمپرسور باد زمان بگذرد.

در غیر این صورت باید دوباره تنظیمات دستگاه را چک کنید. اگر اتو درین پس از این زمان به کار خود ادامه داد، مقدار زیادی هوای فشرده شده که انرژی زیادی برای تولید آن صرف شده است به هدر می رود. جالب است بدانید که بهترین نوع برای تخلیه فیلتر های کمپرسور باد درون خط استفاده از درین دستی است.

اشتباه نکنید دلیل بهتر بودن درین دستی نسبت به اتو درین مصرف کمتر انرژی آن نیست. بلکه به علت وجود این نوع خاص از فیلتر ها کمی کف آلاینده به همراه آب در مخزن جمع می شود. در حالت دستی اپراتور مجبور است قبل از بسته شدن دوباره شیر درین، مخزن را چک کند و در صورت مشاهده کف مجددا درین انجام شود. حال آنکه در اتو درین این چنین نیست و اپراتوری برای نظارت بر قطعه وجود ندارد.

آیا می توان کمپرسور باد را در صورت باز بودن درین بکار گرفت؟

بکار گیری کمپرسور زمانی که درین باز باشد مانع از این می شود که کمپرسور فشار ایجاد کند، به عبارتی دیگر دور هرز می زد و اگر مدت زمان زیادی این کار ادامه داشته باشد باعث می شود کمپرسور باد شما بیش از حد داغ شود و در نتیجه بسوزد.

امیدواریم که اطلاعات کاملی در خصوص نحوه کارکردن درین اتومات کمپرسور باد به شما انتقال داده باشیم، در صورتیکه هرگونه سوالی دارید می توانید در انتهای همین پست بپرسید.

نقش اتو درین در کمپرسور باد چیست؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟