Onliner چهارشنبه ، 13 اکتبر ، 2021 | 12:27 بازدید: 629 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

آپدیت شده در: 13 اکتبر 2021

مدت زمان مطالعه مقاله نکاتی در مورد پمپ باد با موتور یخچال : 7 دقیقه

پمپ باد از وسیله‌ های بسیار مهم و کاربردی در صنعت به شمار می‌رود که از آن ‌ها برای رنگ کاری، باد کردن لاستیک خودرو، باز کردن پیچ ‌ها به وسیله‌ی آچار بکس بادی، باد کردن تشک‌ های بادی و … نیز استفاده می‌شود. یعنی می‌توان گفت پمپ های باد به منظور فشرده کردن هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند که اگر حجم مخزن پمپ باد با ظرفیت محصولات بادی تناسب نداشته باشد، فشار زیادی به موتور پمپ باد وارد می‌شود که باعث از بین رفتن انرژی پمپ می‌شود به گونه‌ای که موتور پمپ به طور قابل توجهی دچار استهلاک خواهد شد. به طور کلی پمپ باد از یک محفظه باد تشکیل می‌شود که هوای پرفشار را به درون محفظه می‌کشد و با استفاده از یک شیر کنترل از افزایش فشار تا بیش از اندازه استاندارد جلوگیری می‌کند و زمانی که میزان فشار به حداکثر برسد، موتور دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شود.

فهرست مطالب

 • مقدمه

 • ساختار پمپ باد با موتور یخچال

  • مخزن

  • سوئیچ فشار

  • شیر فشار شکن

  • موتور یخچال

  • راه اندازی پمپ باد با موتور یخچال

 • سخن پایانی

مقدمه

پمپ باد از وسیله‌ های بسیار مهم و کاربردی در صنعت به شمار می‌رود که از آن ‌ها برای رنگ کاری، باد کردن لاستیک خودرو، باز کردن پیچ ‌ها به وسیله‌ی آچار بکس بادی، باد کردن تشک‌ های بادی و … نیز استفاده می‌شود.

یعنی می‌توان گفت پمپ های بادی به منظور فشرده کردن گازها مورد استفاده قرار می‌گیرند که اگر حجم مخزن پمپ باد با ظرفیت محصولات بادی تناسب نداشته باشد، فشار زیادی به موتور پمپ باد وارد می‌شود که باعث از بین رفتن انرژی پمپ می‌شود به گونه‌ای که موتور پمپ به طور قابل توجهی دچار استهلاک خواهد شد.

به طور کلی پمپ باد از یک محفظه باد تشکیل می‌شود که هوای پرفشار را به درون محفظه می‌کشد و با استفاده از یک شیر کنترل از افزایش فشار تا بیش از اندازه استاندارد جلوگیری می‌کند و زمانی که میزان فشار به حداکثر برسد، موتور دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شود.

بسیاری از پمپ بادها دارای لرزش و صدای بسیار زیادی هستند که به منظور استفاده مداوم یک مشکل به حساب می‌آیند. از این رو شرکت ‌های کمپرسور سازی به سمت پمپ بادهای بدون صدا روی آورده‌اند که استفاده از پمپ باد با موتور یخچال گزینه بسیار مناسبی می‌باشد زیرا استفاده از پمپ باد با موتور یخچالی در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی بدون مشکل خواهد بود و این نوع از پمپ بادها بیشتر برای کسانی که به صورت تک نفره کار می‌کنند مناسب است.

به این مطلب هم سر بزنید :  راهنمای انتخاب پمپ آب

پمپ باد با موتور یخچالی علاوه بر مزیت بسیار مهم یعنی بدون صدا بودن دارای ویژگی ‌هایی نظیر مصرف برق بهینه، جابه‌جایی راحت، توانایی تولید فشار باد تا 8 بار، قدرت موتور 4/1 اسب بخارتا 3 اسب بخار، امکان جدا سازی موتور از مخزن، مناسب برای انواع ابزار بادی، مناسب برای انواع میخکوب و منگنه، مناسب برای انواع جک ‌های پنومات کوچک و مناسب برای کارهای خانگی نیز می‌باشد.

جالب است بدانید که در بین تمامی کمپرسور ها، پمپ باد با موتور یخچالی بیشترین فشار باد ممکن را می‌توانند تولید کنند و بسیار پرقدرت می‌باشند.

دلیل اصلی این موضوع را میتوان چرخش 3000 دور در دقیقه انواع موتور یخچال دانست که نصبت به سایر کمپرسور های باد فوق العاده میباشد. به گونه‌ای که با استفاده از تنظیمات خاص امکان تولید فشاری تا 20 بار نیز در آن‌ ها وجود دارد، در صورتی که هیچ کدام از پمپ بادهای تک فاز توانایی تولید چنین فشاری را ندارند.

لازم است بدانید که به دلیل استفاده از قطعات یدکی در پمپ باد با موتور یخچالی و وجود تکنسین ‌های با تجربه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و بر خلاف سایر پمپ بادها در صورت خرابی با کمبود قطعات مواجه نخواهید شد، پس بنابراین پمپ باد یخچالی به راحتی قابل تعمیر خواهد بود. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا نکات مهمی را در مورد پمپ باد با موتور یخچال در اختیارتان قرار دهیم.

ساختار پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد با موتور یخچال

در ابتدا لازم است گفته شود که پمپ بادها با توجه به مکانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به کاربردی که دارند، امکانات متنوع و گوناگونی به آن‌ ها اضافه می‌شود.

اما به منظور داشتن یک پمپ باد کارا و ایمن باید مواردی به صورت اساسی مورد توجه واقع شود که در ادامه در مورد آن‌ ها و چگونگی کارکرد پمپ باد با موتور یخچال را توضیح خواهیم داد.

مخزن

پمپ باد با موتور یخچال

پمپ یک مجموعه متحرک می‌باشد که وظیفه فشرده سازی هوا را به عهده دارد که می‌تواند به صورت پیستونی، روتاری، سیلندر یا هر مکانیسم دیگر باشد که در این قسمت این عمل فشرده سازی هوا توسط موتور یخچال انجام می‌شود.

از آن‌ جایی که امکان استفاده هم‌ زمان تولید و مصرف در پمپ های باد وجود ندارد، هوای خروجی در یک مخزن ذخیره می‌شود. در واقع می‌توان گفت حجم مخزن بر مبنای لیتر از موارد اصلی برای انتخاب یک پمپ باد می‌باشد زیرا حجم خروجی هوا در انجام کار شما تاثیر بسزایی دارد.

سوییچ فشار

تقریبا می‌توان گفت مهم‌ ترین قسمت یک پمپ باد با موتور یخچال سوئیچ فشار می‌باشد زیرا پمپ باد بدون سوئیچ فشار بسیار خطرناک است. این سوئیچ یک کلید الکتریکی می‌باشد که فشار مخزن را کنترل می‌کند.

به این مطلب هم سر بزنید :  خرید پمپ باد برقی برای افزایش راندمان و سرعت کار

به این صورت که فشار مورد نیاز پمپ باد با موتور یخچال که 8 بار است روی این سوئیچ تنظیم می‌شود و پمپ باد پس از رسیدن به آن فشار ،برق ورودی به موتور یخچال را قطع می‌کند.

این سوئیچ بین برق ورودی و پاور پمپ باد قرار دارد که با کاهش فشار مخزن،موتور پمپ را روشن و پس از رسیدن مخزن به فشار 8 بار آن را خاموش می‌کند.

شیر فشار شکن

شیر فشار شکن معمولا در کنار سوئیچ الکتریکی فشار یا در محلی دیگر بر روی مخزن قرار می‌گیرد که لایه دوم حفاظتی در برابر فشار اضافی مخزن می‌باشد که به این منظور این شیر با فشار 10 بار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یعنی می‌توان گفت شیر فشار شکن (PSV) در صورت عمل نکردن سوئیچ فشار الکتریکی بعد از رسیدن فشار هوا به 10 بار باز می‌شود و فشار اضافی را تخلیه می‌کند. لازم است بدانید حلقه‌ای به این شیر متصل است که با کشیدن آن می‌توانید فشار مخزن پمپ باد با موتور یخچالی را کاهش دهید.

البته این قطعه مکانیکی کاملا قابل تنظیم است و با توجه به نیازتان میتوانید آن را بر روی 5 یا6 یا 7 و یا هر فشاری که نیاز دارید تنظیم نمایید.

موتور یخچال

پمپ باد با موتور یخچال

از دیگر مواردی که در یک پمپ باد با موتور یخچالی باید مورد توجه قرار گیرد فیلترهای ورودی هوا و کیت تصفیه هوای خروجی آن می‌باشد. اما مهم‌ ترین بخش، موتور یخچالی می‌باشد که باید نسبت به عملکرد آن آگاهی کامل داشته باشید.

پمپ باد یخچالی دارای سه لوله برای ورودی هوا، لوله پردازش و خروجی هوا می‌باشد که محل ورود و تخلیه روغن موتور یخچال است. به هنگام استفاده پمپ باد توصیه می‌شود که اگر موتور یخچال نو نیست، روغن آن را در ظرفی خالی کنید و سپس به همان میزان روغن تمیز به موتور یخچال اضافه کنید.

در زیر موتور یخچال به منظور تخلیه روغن موتور، یک پیچ تعبیه شده است تا به راحتی روغن را تخلیه نمایید(البته در موتور های کولر گازی این پیچ قراردارد و در موتور های یخچال به وسیله لوله ها عمل تخلیه روغن انجام میشود) که در پمپ باد با موتور یخچال نیز وجود دارد.

راه اندازی پمپ باد با موتور یخچال

حتما به منظور راه اندازی پمپ باد با موتور یخچال از یک تکنسین کمک بگیرید زیرا راه اندازی موتور یخچال به وسیله رله و خازن نیازمند داشتن اطلاعات زیادی میباشد.

در غیر اینصورت احتمال سوختن سیم یچ بسیار زیاد است. لازم است گفته شود که از موتور یخچال برای فشرده سازی و از منبع گاز برودتی برای ذخیره سازی هوا استفاده میشود(اما در کمپرسور های یخچالی ایران پمپ از مخزن مخصوص پمپ باد با ضخامت ورق 3 میل استفاده میشود تا طول عمر دستگاه افزایش یابدو مخزن دچار سوراخ شدن نشود. ).

به این مطلب هم سر بزنید :  راهنمای خرید کمپرسور باد آپاراتی + عوامل موثر در قیمت پمپ باد آپاراتی

هم‌ چنین توجه داشته باشید که برای ورود هوا فیلتر تصفیه هوا و برای منبع نیز خروجی آب ناشی از رطوبت هوا قرار دهید. ویژگی بسیار مهم موتور یخچال سایلنت بودن آن است اما به دلیل حجم آن برای کارهای بزرگ و متوسط مناسب نمی‌باشد و در صنایع بسیار بزرگ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

اگر برای کارهای صنعتی نیاز به کمپرسور سایلنت دارید باید از کمپرسورهایی با موتور کولر گازی استفاده نمایید که همانند موتور یخچال کاملا بدون صدا و لرزش هستند و قدرتی بین 1.5 تا 3 اسب بخار دارند.

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی لازم است گفته شود که موتورهای یخچالی باید کاملا سالم باشند تا بتوان از آن ‌ها در ساخت پمپ باد استفاده کرد. هنگامی که موتور یخچالی بر روی یک فریزر یا یخچال نصب می‌شود فشار زیادی بر روی موتور وجود ندارد و در واقع در درون سیکل تبرید شروع به جا‌ به‌ جایی گاز برودتی می‌کند.

اما اگر موتور یخچالی بر روی یک مخزن نصب شود، شروع به تولید باد می‌کند که به جرات می‌توان گفت فشاری 5 برابر بیشتر از زمانی که بر روی یخچال کار می‌کند را متحمل می‌شود.

پس لازم است که قبل از نصب بر روی پمپ باد، موتورهای یخچالی چند ساعتی را مورد آزمایش و تست قرار گیرند که از جمله این تست ها رساندن پمپ باد به فشار 500psi می‌باشد که در این صورت پمپ باد می‌تواند بهترین عملکرد و کارایی را پس از نصب از خود به جای بگذارد.

توجه داشته باشید که موتورهای یخچالی برای کار کردن به400 سی سی روغن برودتی نیاز دارند(البته در مدل های مختلف این میزان مقداری کمتر و یا بیشتر میشود). توصیه می‌شود که اگر پمپ باد یخچالی کج شد، قبل از شروع به استفاده مجدد ابتدا روغن آن را فول نمایید تا در عملکرد آن مشکلی ایجاد نشود و بهتر است که هر 6 ماه یکبار نیز روغن موتور را تعویض کنید تا بتوانید طول عمر دستگاه را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

در فصل سرما موتور یخچالی را در فضای سرد قرار ندهید زیرا باعث می‌شود روغن درون موتور سفت شود که در این صورت برای روشن شدن موتور با مشکل مواجه خواهید شد.

هم‌ چنین توجه داشته باشید که به طور مداوم میزان فشار پمپ باد با موتور یخچالی را مورد بررسی قرار دهید تا به مرور زمان به پمپ باد آسیب وارد نشود. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله در مورد پمپ باد با موتور یخچالی و چگونگی ساختار آن برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

بهترین پمپ باد برای تعمیرات موبایل و کامپیوتر

امروزه از پمپ‌های باد برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این کاربردها، تعمیرات موبایل و کامپیوتر می‌باشد. هرچند نمی‌توان از هر پمپ بادی برای تعمیرات تخصصی و حساس استفاده...

قیمت سیلندر پمپ باد را از ایران پمپ ارزان بخواهید

پمپ‌های باد دارای کیفیت و انواع مختلفی هستند. برای آن که بتوان بهترین کارایی را از پمپ‌های باد گرفت باید از قطعات و تجهیزات باکیفیتی در ساخت کمپرسور استفاده کرد....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *