مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

ساخت پمپ باد با موتور یخچال چگونه است؟ (آموزش گام به گام)

آپدیت شده در: 14 اردیبهشت 1402

پمپ باد با موتور یخچال یکی از انواع پمپ باد است که به دلیل داشتن ویژگی های ایده آل موتور یخچالی، در صنعت کاربرد فروانی دارد. پمپ باد موتور یخچالی برای رنگ کاری، باد کردن لاستیک خودرو، باز کردن پیچ ‌ها به وسیله‌ی آچار بکس بادی، باد کردن تشک‌ های بادی و … استفاده می‌ شود. در ادامه با کاربرد، مزایا و نحوه ساخت کمپرسور باد صنعتی یخچالی بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد پمپ باد یخچالی چیست؟

شاید خیلی از افراد ندانند دلیل استفاده از موتور یخچال برای پمپ باد چیست؟ در پاسخ باید گفت: بسیاری از پمپ باد ها دارای لرزش و صدای بسیار زیادی هستند که به منظور استفاده مداوم یک مشکل به حساب می‌آیند. از این رو شرکت ‌های کمپرسور سازی به سمت پمپ بادهای بدون صدا روی آورده‌ اند. بنابراین استفاده از پمپ باد با موتور یخچال گزینه بسیار مناسبی می‌باشد زیرا استفاده از پمپ باد یخچالی در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی بدون مشکل خواهد بود. لازم است بدانید این نوع از پمپ بادها بیشتر برای کسانی که به صورت تک نفره کار می‌ کنند مناسب است.

ویژگی کمپرسور باد با موتور یخچال

مزیت های استفاده از پمپ باد با موتور یخچال

قبل از اینکه وارد مبحث راه اندازی موتور یخچال برای پمپ باد شویم بهتر است با مزیت های این دستگاه آشنا شوید. پمپ باد موتور یخچالی علاوه بر مزیت بسیار مهم یعنی بدون صدا بودن، دارای ویژگی ‌هایی نظیر مصرف برق بهینه، جابه‌جایی راحت، توانایی تولید فشار باد تا 8 بار، قدرت موتور 4/1 اسب بخارتا 3 اسب بخار، امکان جدا سازی موتور از مخزن، مناسب برای انواع ابزار بادی، مناسب برای انواع میخکوب و منگنه، مناسب برای انواع جک ‌های پنومات کوچک و مناسب برای کارهای خانگی نیز می‌ باشد.

جالب است بدانید که در بین تمامی کمپرسورها، ساخت پمپ باد با موتور یخچال، بیشترین فشار باد ممکن را می‌تواند تولید کند و بسیار پرقدرت می‌ باشد. دلیل اصلی این موضوع را می توان چرخش 3000 دور در دقیقه انواع موتور یخچال دانست که نسبت به سایر کمپرسور های باد فوق العاده می باشد. به گونه‌ ای که با استفاده از تنظیمات خاص امکان تولید فشاری تا 20 بار نیز در آن‌ ها وجود دارد، در صورتی که هیچ کدام از پمپ بادهای تک فاز توانایی تولید چنین فشاری را ندارند.

قدرت پمپ باد یخچالی، یکی از دلایل محبوبیت آن ها در صنایع مختلف می باشد!

به دلیل استفاده از قطعات با کیفیت در پمپ باد با موتور یخچالی و وجود تکنسین ‌های با تجربه، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و بر خلاف سایر پمپ بادها در صورت خرابی با کمبود قطعات مواجه نخواهید شد، بنابراین پمپ باد یخچالی به راحتی قابل تعمیر خواهد بود. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا نکات مهمی را در مورد پمپ باد با موتور یخچال در اختیارتان قرار دهیم.

ساختار پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد با موتور یخچالدر ابتدا لازم است گفته شود که پمپ بادها با توجه به مکانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به کاربردی که دارند، امکانات متنوع و گوناگونی به آن‌ ها اضافه می‌ شود. اما به منظور داشتن یک پمپ باد کارا و ایمن، باید مواردی به صورت اساسی مورد توجه واقع شود. در ادامه در مورد چگونگی کارکرد پمپ باد با موتور یخچال و همچنین لوازم ساخت پمپ باد با موتور یخچالی توضیح خواهیم داد.

مخزن

پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد یک مجموعه متحرک می‌ باشد که وظیفه فشرده سازی هوا را به عهده دارد که می‌تواند به صورت پیستونی، روتاری، سیلندر یا هر مکانیسم دیگر باشد که در این قسمت این عمل فشرده سازی هوا توسط موتور یخچال انجام می‌شود. از آن‌ جایی که امکان استفاده هم‌ زمان تولید و مصرف در پمپ های باد وجود ندارد، هوای خروجی در یک مخزن ذخیره می‌شود. در واقع می‌توان گفت حجم مخزن بر مبنای لیتر از موارد اصلی برای انتخاب یک پمپ باد می‌باشد زیرا حجم خروجی هوا در انجام کار شما تاثیر بسزایی دارد.

سوییچ فشار

تقریبا می‌توان گفت مهم‌ ترین قسمت راه اندازی موتور یخچال برای پمپ باد، سوئیچ فشار می‌باشد؛ زیرا پمپ باد بدون سوئیچ فشار بسیار خطرناک است. این سوئیچ یک کلید الکتریکی می‌باشد که فشار مخزن را کنترل می‌کند. به این صورت که فشار مورد نیاز پمپ باد با موتور یخچال روی این سوئیچ تنظیم می‌شود و پمپ باد پس از رسیدن به آن فشار ،برق ورودی به موتور یخچال را قطع می‌کند. این سوئیچ بین برق ورودی و موتور قرار دارد که با کاهش فشار مخزن،موتور را روشن و پس از رسیدن مخزن به فشار معین آن را خاموش می‌کند.

شیر فشار شکن

ساخت پمپ باد با موتور یخچال چگونه است؟ (آموزش گام به گام)

شیر فشار شکن معمولا در کنار سوئیچ الکتریکی فشار یا در محلی دیگر بر روی مخزن قرار می‌گیرد که لایه دوم حفاظتی در برابر فشار اضافی مخزن می‌باشد که به این منظور این شیر که امکان تنظیم دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی می‌توان گفت شیر فشار شکن (PSV) در صورت عمل نکردن سوئیچ فشار الکتریکی باز می‌شود و فشار اضافی را تخلیه می‌کند. لازم است بدانید حلقه‌ ای به این شیر متصل است که با کشیدن آن می‌توانید فشار مخزن پمپ باد با موتور یخچال را کاهش دهید. البته این قطعه مکانیکی کاملا قابل تنظیم است و با توجه به نیازتان میتوانید آن را بر روی 5 یا6 یا 7 و یا هر فشاری که نیاز دارید تنظیم نمایید.

موتور یخچال

پمپ باد با موتور یخچال

از دیگر مواردی که در ساخت پمپ باد با موتور یخچال باید مورد توجه قرار گیرد فیلترهای ورودی هوا و میکرو فیلتر تصفیه هوای خروجی آن می‌باشد. پمپ باد یخچالی دارای 2 لوله برای ورودی هوا، لوله پردازش و خروجی هوا می‌باشد که محل ورود و تخلیه روغن موتور یخچال است. به هنگام استفاده پمپ باد توصیه می‌شود که اگر موتور یخچال نو نیست، روغن آن را در ظرفی خالی کنید و سپس به همان میزان روغن تمیز به موتور یخچال اضافه کنید.

در زیر موتور یخچال به منظور تخلیه روغن موتور، یک پیچ تعبیه شده است تا به راحتی روغن را تخلیه نمایید (البته در موتور های کولر گازی این پیچ قراردارد و در موتور های یخچال به وسیله لوله ها عمل تخلیه روغن انجام میشود. به این صورت که موتور یخچال را به سمت لوله ها کاملا کج کرده تا روغن از لوله ها به بیرون ریخته شود) که در پمپ باد با موتور یخچال نیز وجود دارد.

توجه کنید که روغن مورد نیاز پمپ باد یخچالی، روغن برودتی میباشد. از ریختن هر نوع روغن، مخصوصا روغن ماشین خود داری کنید. به دلیل غلظت و ویسکوزیته متفاوتی که روغن های خودرو با روغن برودتی دارند هرگز از روغن های خودرو در موتور های یخچال استفاده نکنید.

لازم است بدانید موتورهای یخچال برای کار کردن به 400 سی سی روغن برودتی نیاز دارند (البته در مدل های مختلف این میزان مقداری کمتر و یا بیشتر میشود). توصیه می‌شود که اگر پمپ باد یخچالی کج شد، قبل از شروع به استفاده مجدد ابتدا روغن آن را فول نمایید تا در عملکرد آن مشکلی ایجاد نشود و بهتر است که هر 6 ماه یکبار نیز روغن موتور را تعویض کنید تا بتوانید طول عمر دستگاه را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

راه اندازی پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد موتور یخچالی ایران پمپ

حتما به منظور راه اندازی پمپ باد با موتور یخچال از یک تکنسین کمک بگیرید زیرا راه اندازی موتور یخچال برای پمپ باد به وسیله رله و خازن، نیازمند داشتن اطلاعات زیادی میباشد. در غیر اینصورت احتمال سوختن سیم پیچ بسیار زیاد است. لازم است گفته شود که از موتور یخچال برای فشرده سازی و از منبع گاز برودتی برای ذخیره سازی هوا استفاده می شود. اما در کمپرسور های یخچالی ایران پمپ، از مخزن مخصوص پمپ باد با ضخامت ورق 3 میل استفاده می شود تا طول عمر دستگاه افزایش یابد و مخزن دچار سوراخ شدن نشود.

هم‌ چنین توجه داشته باشید که برای ورود هوا فیلتر تصفیه هوا و برای منبع نیز شیر خروجی مایعات قرار دهید. ویژگی بسیار مهم موتور یخچال سایلنت بودن آن است اما به دلیل حجم آن برای کارهای بزرگ و متوسط مناسب نمی‌باشد و در صنایع بسیار بزرگ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.  به پمپ باد های یخچالی، پمپ باد سایلنت نیز گفته میشود. اگر برای کارهای صنعتی نیاز به کمپرسور سایلنت دارید باید از کمپرسور هایی با موتور کولر گازی استفاده نمایید که همانند موتور یخچال کاملا بدون صدا و لرزش هستند و قدرتی بین 1.5 تا 3 اسب بخار دارند.

بیشتر بدانید : بهترین ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

مراحل تبدیل موتور یخچال به پمپ باد

اولین کاری که باید در تبدیل موتور یخچال به پمپ باد انجام دهید این است که یک موتور یخچال فریزر با حداقل قدرت 1/4 اسب بخار انتخاب کنید. موتور مورد نظر باید کاملا سالم باشد. در صورتیکه دارای مشکل است به هیچ عنوان توصیه نمیشود. بعد از موتور یخچال نوبت به رله و خازن راه انداز متناسب با مدل و قدرت موتور میباشد که بهتر است از تکنسین بپرسید. بعد از نصب کردن رله و خازن بر روی موتور و تست کردن فشار موتور، حالا نوبت تعویض روغن موتور میباشد. حتما از روغن برودتی باید استفاده نمایید. میزان روغن با توجه به نوع موتور از 400 سی سی تا 650 سی سی متفاوت میباشد. بعد از انجام این موارد، حالا موتور یخچال شما آماده شده تا بر روی مخزن نصب شود و به عنوان یک پمپ باد با موتور یخچال استفاده نمایید.

چنانچه موتور یخچال دارای فشار کافی نبود یا خیلی زود داغ میشد و یا هنگام روشن شدن به سختی روشن میشد، بهتر است از آن موتور به هیچ عنوان استفاده نکنید. موتوری که برای پمپ باد استفاده مکنید باید کالا سالم باشد تا بتوان فشار باد مورد نیازتان را تولید کند. متاسفانه در بازار پمپ باد های یخچالی با مدل ها و قیمتهای متفاوتی وجود دارد که از موتور های ایراد دار و قدرت پایین استفاده می کنند تا سود بیشتری ببرند. به دلیل شباهتت بسیار زیاد موتور یخچال ها با هم، امکان تشخیص قدرت پمپ باد یخچالی بسیار کم و سخت است. توصیه ما مراجعه به مراکز معتبر و گرفتن فاکتور می باشد.

کاربرد موتور یخچال در پمپ باد

سخن پایانی، نکات مهم درباره راه اندازی موتور یخچال برای پمپ باد

به عنوان سخن پایانی لازم است گفته شود در هنگام ساخت پمپ باد با موتور یخچال، موتورهای یخچالی باید کاملا سالم باشند، در غیر این صورت نمی توان از آن ها در تبدیل موتور یخچال به پمپ باد استفاده کرد. هنگامی که موتور یخچال بر روی یک فریزر یا یخچال نصب می‌ شود فشار زیادی بر روی موتور وجود ندارد و در واقع در درون سیکل تبرید شروع به جا‌ به‌ جایی گاز برودتی می‌ کند. اما اگر موتور یخچالی بر روی یک مخزن نصب شود، شروع به تولید باد می‌ کند که به جرات می‌ توان گفت فشار چندین برابر بیشتر از زمانی که بر روی یخچال کار می‌ کند را تحمل می‌کند.

پس لازم است که قبل از نصب بر روی پمپ باد، موتورهای یخچال چند ساعتی را مورد آزمایش و تست قرار گیرند که از جمله این تست ها رساندن پمپ باد به فشار 400psi می‌ باشد که در این صورت پمپ باد می‌تواند بهترین عملکرد و کارایی را پس از نصب از خود به جای بگذارد.

همچنین فراموش نکنید، در فصل سرما موتور یخچال را در فضای سرد قرار ندهید، زیرا باعث می‌ شود روغن درون موتور سفت شود که در این صورت برای روشن شدن موتور با مشکل مواجه خواهید شد. هم‌ چنین توجه داشته باشید که به طور مداوم میزان فشار پمپ باد با موتور یخچالی را مورد بررسی قرار دهید تا به مرور زمان به پمپ باد آسیب وارد نشود. در پایان امیدواریم مطالب این مقاله در مورد پمپ باد با موتور یخچالی و چگونگی ساختار آن برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که به دنبال خرید پمپ باد یخچالی هستید می توانید به سایت ایران پمپ مراجعه کنید و انواع کمپرسور باد را با کیفیت بالا تهیه کنید.

نوشته های مشابه

‫19 نظرها

  1. من اگه بخوام یه پمپ باد یخچالی برای رنگ آمیزی و میخ کوب یا منگنه کوب بادی بسازم به چه وسایلی نیاز دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟