Onliner یکشنبه ، 18 آوریل ، 2021 | 8:17 بازدید: 132 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور باد همواره برای کارکردن به قطعاتی نیاز دارد، قطعاتی که هر کدام وظیفه ای را به دوش کشیده و تاثیری در روند کارکرد کمپرسور هوا دارد. یکی از مهم ترین این قطعات، فیلتر کمپرسور است. قطعه ای مهم که وظیفه تصویه و خشک کردن هوای کمپرسور باد را بر عهده دارد. به دلیل اینکه این قطعه اهمیت بسیاری در فرایند کار کمپرسور دارد، باید به طرز صحیح نیز نگهداری شود. یکی از مهم ترین نکات نگهداری فیلتر کمپرسور، توجه تعویض به موقع آن است.

زمانی که از نصب فیلتر مدت زیادی گذشته باشد و این قطعه نیاز به تعویض داشته باشد، بهتر است فیلتر هر چه سریع تر تعویض شود. تعویض به موقع فیلتر کمپرسور باد مزایای بسیاری دارد که قصد داریم در این مقاله به طور کامل به آن بپردازیم.

چند نوع فیلتر بر روی کمپرسور نصب است؟

چند نوع فیلتر بر روی کمپرسور نصب است؟

قبل از اینکه به سراغ اصل مطلب بروید، بهتر است بدانید که چند نوع فیلتر بر روی کمپرسور نصب است و محل نصب آن ها کجاست؟ به طور معمول دو فیلتر بر روی کمپرسور ها نصب می‌شود، که در ادامه به هر دو این ها اشاره می‌کنیم :

فیلتر اصلی : اصلی ترین فیلتر کمپرسور که نصب آن بر روی تمامی کمپرسورها ضروریست. این قطعه بر روی موتور کمپرسور نصب شده و از ورود هر گونه آلودگی و ذرات به داخل موتور کمپرسور جلوگیری می‌کند. وجود این قطعه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که قرار است از کمپرسور در مکان هایی که ذرات معلق یا گرد غبار وجود دارد استفاده شود.

به طور مثال در یک نجاری که پر است از ذره های ریز چوب. اگر در این محیط از کمپرسور استفاده شود و ذرات چوب وارد موتور شود، باعث اختلال در کارکرد موتور و قطعات کمپرسور می‌شود که این اختلال نهایتا به سوختن موتور ختم می‌شود. در حالی که می‌توان با استفاده از یک فیلتر که قیمت آنچنانی هم نداریم، جلو آسیب به موتور را بگیریم.

به این مطلب هم سر بزنید :  نقش هوای فشرده در صنعت ساخت شیشه

میکروفیلتر: این فیلتر در محل خروجی هوای کمپرسور و بر روی مخزن نصب می‌شود. مهم ترین وظیفه این کمپرسور جلوگیری از خروج ذرات آب یا روغن به همراه هوای فشرده است. در کمپروسور های روغنی ممکن است مقداری روغن همراه هوای فشرده از کمپرسور خارج شود که این کار باعث آلودگی دستگاه پنومات و محیط می‌شود.در کمپرسور های بدون روغن هم آبی که ناشی از فشرده شدن هوا در مخزن به وجود می‌آید، ممکن است همراه هوا فشرده از کمپرسور خارج شود.

به طور مثال در دندانپزشکی ها که معمولا از کمپرسور باد یخچالی استفاده می‌شود، کیفیت هوای خروجی از کمپرسور باد بسیار مهم است، چرا که خروجی این هوا مستقیما وارد دهان بیمار شده و باید عاری از هرگونه آلودگی باشد. کمپرسور های روغنی که در دندان پزشکی استفاده می‌شود، باید حتما از میکروفیلتر حرفه‌ای و با کیفیت استفاده نمایند تا از خروج هوای آلوده به دهان بیمار جلوگیری شود. از میکروفیلتر های مناسب این کار می‌توان به میکروفیلتر دوازده لایه ایران پمپ اشاره کرد که هوای کمپرسور را به هوایی مشابه با هوای تنفس تبدیل می‌کند.

چه زمانی فیلتر کمپرسور را تعویض کنیم؟

بهتر است ماهی یک بار یا هر سه ماه یکبار فیلتر های کمپرسور را درآوردیم، آن را باز کنیم و کاغذ مخصوص گردوغبار فیلتر را خارج کرده و سپس بشوییم یا کاملا تمیز کنیم و سپس دوباره آن را جایگذاری کنیم. اگر هم که فیلتر قابل شستسو مجدد نباشد، می‌بایست آن را تعویض کرد.

اگر این کار را انجام ندهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ ممکن است زمانی که این مقاله را مطالعه می‌کنید این سوال برایتان پیش بیاید. اگر فیلتر را تعویض نکنیم، منافذ فیلتر کمپرسور باد بسته می‌شود، موتور بیشتر از قبل کار می‌کند که باعث استهلاک بیش تر می‌شود، احتمال دارد موتور با افزایش صدا همراه باشد و با بروز ایرادات مشابه برای کمپرسور همراه شود.

به این مطلب هم سر بزنید :  نقش کمپرسور در صنعت نساجی و پوشاک

 

 

تعویض به موقع فیلتر کمپرسور چه مزایای دارد؟

مزایای تعویض به موقع فیلتر کمپرسور باد

در مورد اهمیت وجود فیلتر در کمپرسور باد توضیح دادیم و گفتیم که این قطعه چه نقش مهمی در روند کارکرد کمپرسور باد دارد. اگر همیشه به حواستان به فیلتر های کمپرسور باشد و در زمان های مناسب آن ها را تعویض کنید، می‌تواند مزایای قابل توجه ای برای شما داشته باشد، که اکنون به برخی از مزایای تعویض به موقع فیلتر کمپرسور باد می‌پردازیم.

افزایش طول عمر کمپرسور باد

شاید مهم ترین مزیت تعویض به موقع فیلتر کمپرسور باد، افزایش راندمان و طول عمر کمپرسور شما باشد. پیش تر عنوان کردیم که اگر فیلتر کمپرسور در طولانی مدت تعویض نشود، می‌تواند باعث آسیب به موتور یا دیگر قطعات کمپرسور همراه با افزایش استهلاک کمپرسور شود. پس به خاطر داشته باشید اگر فیلتر کمپرسور باد به موقع تعویض شود، علاوه بر جلوگیری از ورود گرد و غبار به کمپرسور، باعث افزایش راندمان، بهره‌وری و طول عمر کمپرسور می‌شود.

افزایش کیفیت هوای کمپرسور باد

کیفیت هوای کمپرسور باد، یکی از مهم ترین مباحثی است که در مورد کمپرسور صحبت می‌شود. دو عامل خارجی و داخلی بر کیفیت هوای کمپرسور تاثیرگذاراند.عامل خارجی آن تمامی به گرد و غبار ها و ذرات معلقی است که همراه هوا از خارج کمپرسور به داخل مکیده می‌شود و عامل داخلی آن روغن موتور و آب ناشی از فشرده شدن هوا کمپرسور است.

بیشتر بخوانید : تبدیل واحد فشار

برای جلوگیری از ورود و خروج این آلودگی ها به کمپرسور، باید از فیلتر استفاده کرد. فیلتر اصلی که جلو ذرات خارج از کمپرسور را گرفته و میکروفیلتر که از خروج روغن و رطوبت از کمپرسور به داخل جلوگیری می‌کند. استفاده مناسب از این دو قطعه همراه با توجه و تعویض به موقع، سبب افزایش کیفیت هوای کمپرسور باد می‌شود. همچنین عوامل دیگری مانند قرار دادن کمپرسور در هوای آزاد یا جایگذاری فن در کنار کمپرسور هم برای افزایش کیفیت هوای مخزن تاثیرگذار است.

به این مطلب هم سر بزنید :  درباره خرید پمپ باد شارژی چه اطلاعاتی دارید؟

کاهش آلودگی محیط

در بسیاری از مکان هایی که از کمپرسور هوا استفاده می‌کنند، محیط باید بسیار پاکیزه و عاری از هر گونه آلودگی باشد. از شناخته شده ترین این محیط ها می‌توان به دندانپزشکی ها و کارگاه های صنایع غذایی نام برد. مهم ترین شرط استفاده از کمپرسور باد در این مکان ها ، پاکیزه بودن هوای خروجی است که این عمر با استفاده از میکروفیلتر های قوی محقق می‌شود. توجه به وضعیت میکروفیلتر و تعویض به موقع آن، از بروز آلودگی های مختلف در این مکان ها جلوگیری کرده و تا حد زیادی باعث افزایش کیفیت هوای محیط می‌شود.

نتیجه گیری

اگر کمپرسور دارید یا با آن کار می‌کنید، حتما به فیلتر کمپرسور توجه کنید یا اگر نیاز به تعویض داشت، اینکار را به پشت گوش نندازید! در این مقاله سعی شد تا بار دیگر اهمیت وجود فیلتر ها در کمپرسور باد یادآوری و به مزایای تعویض به موقع فیلتر اشاره کنیم.

ایران پمپ، بزرگترین مرجع اطلاعات در مورد پمپ باد و کمپرسور باد است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی درباره کمپرسور باد و قطعات آن، می‌توانید مقالات کمپرسور ایران پمپ را مطالعه نمایید. همچنین اگر با کمپرسور خود به مشکل بر خورده اید یا سوالاتی دیگری در مورد دستگاه خود دارید، می‌توانید با برقراری ارتباط با متخصصین و تکنسین های ایران پمپ، هرگونه مشاوره ای در مورد کمپرسور باد داشته باشید.

مطالب مرتبط

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

بهترین پمپ باد برای تعمیرات موبایل و کامپیوتر

امروزه از پمپ‌های باد برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این کاربردها، تعمیرات موبایل و کامپیوتر می‌باشد. هرچند نمی‌توان از هر پمپ بادی برای تعمیرات تخصصی و حساس استفاده...

نکاتی در مورد پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد از وسیله‌ های بسیار مهم و کاربردی در صنعت به شمار می‌رود که از آن ‌ها برای رنگ کاری، باد کردن لاستیک خودرو، باز کردن پیچ ‌ها به...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *