مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

سه تست مختلف برای آگاهی از عیب و نقص در کمپرسور کولر گازی

آپدیت شده در: 27 آذر 1401

دستگاهها و تجهیزات مختلفی روز به روز به صنایع مختلف وارد می‌شوند تا با توجه به امکانات و قابلیت های خود، نقش قابل توجهی در افزایش قیمت قطعات کمپرسور باد کولر داشته باشند. از جمله‌ی این دستگاه‌ها می‌توان به کمپرسور اشاره کرد که در بخش‌های مختلفی از تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

این وسیله‌ی پرکارد حتی در زندگی روزمره افراد نقش مهمی دارد و از آن برای باد کردن لاستیک‌ها و بسیاری از ابزار بادی استفاده می‌کنند. از این دستگاه در مقیاس‌های بسیار بزرگ نیز استفاده می‌شود و یکی از اصلی‌ترین ابزار پالایشگاه‌های نفت به شمار می‌آید. همچنین از آن برای تولید بسیاری از لوازم مانند جاروبرقی، یخچال، فریزر و… استفاده می‌کنند.

همچنین کمپرسور در کولر‌های گازی نقش بسیار مهمی دارد و از آن به عنوان قلب تپنده‌ی کولر گازی یاد می‌شود. قطعات مختلفی در آن وجود دارد که باعث شده تا قیمت کمپرسور کولر با یکدیگر تفاوت پیدا کند.

Array

از چه کمپرسور‌ هایی برای کولر‌ های گازی استفاده می‌کنند؟

در کولر های گازی از سه نوع کمپرسور استفاده می‌کنند که هر کدام از آن ها برای موقعیت مکانی و شرایط آب و هوایی خاصی مناسب است. این سه نوع کمپرسور شامل موارد زیر می‌شوند.

کمپرسور پیستونی: از این کمپرسور معمولا در نواحی گرم کشور استفاده می‌کنند. می‌توان گفت مهم ترین بخش هر موتور را سیم پیچ و سیلندر‌ها تشکیل می‌دهند. در کمپرسور پیستونی نیز سیلندر نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

در هر باری که کمپرسور پیستونی شروع به کار میکند، مقداری زیادی از گاز مبرد به سیلندر منتقل می‌شود و از آن قسمت وارد کولر گازی می‌شود. سیلندر یکی از مهم ترین اجزای کمپرسور پیستونی است که در لیست قیمت قطعات کمپرسور باد کولر نام سیلندر کمپرسور دیده می‌شود.

کمپرسور روتاری: از دیگر انواع کمپرسور که برای کولر های گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمپرسور روتاری است. از این کمپرسور معمولا برای مناطق سرد سیر استفاده می‌شود و معمولا استفاده از آن در شمال کشور بسیار رواج دارد.

این نوع کمپرسور تعدادی تیغه دارد که با روشن شدن کولر شروع به حرکت می‌کنند. این کمپرسور مزیت‌های بیشتری نسبت به کمپرسور پیستونی دارد و از این رو این کمپرسور بیشتر از نمونه های پیستونی مورد استفاده قرار میگیرد.

نکته مهمی که در خصوص کمپرسور های روتاری باید در نظر بگیرید این است که این کمپرسور ها قابل تعمیر نیستند. اخیرا افرادی اقدام به تعمیر این مدل ها کرده اند که متاسفانه به سرعت دچار مشکل میشود و تعمیر این مدل هیچ فایده ای ندارد.

در حال حاضر اکثر کولر های گاری دارای موتور های روتاری هستند و از موتور هلای پیستونی به ندرت در تولید کولر گازی استفاده میشود. (به دلیل قیمت مناسب تر کمپرسور های روتاری)

کمپرسور اسکرول: در کمپرسور‌ های اسکرول با دو قطعه حلزونی مواجه هستیم که یکی از آن ها متغیر است و دیگری ثابت. گاز مبرد در میان در این دو قطعه فشرده شده و سپس به سمت سیستم کولر گازی منتقل می‌شود.

عملکرد اسکرول در سه مرحله است. در ابتدا گاز را از بخش ورودی مکیده می‌شود و سپس با توجه به ساختار مارپیچی جریان هوا افزایش می‌یابد و سپس هوا فشرده به محفظه‌ی موتور منتقل می‌شود.

Array

چگونه متوجه شویم علت خرابی کولر از بخش کمپرسور است

همانطور که گفته شد کمپرسور قلب تپنده‌ی کولر گازی است از این رو اگر کولر دچار خرابی یا اشکال شد، امکان دارد که کمپرسور‌ آن خراب شده باشد. هر گاه کولر گازی با مشکلات زیر روبه‌رو شد امکان خرابی کمپرسور وجود دارد.

  • در برخی از مواقع بعد از روشن کردن کولر فن داخلی شروع به کار می‌کند ولی به محض وارد شدن کمپرسور به مدار فیوز می‌پرد.
  • با روشن شدن فن بیرونی باید کمپرسور نیز روش شود در غیر این صورت احتمال خرابی کمپرسور وجود دارد.
  • هنگامی که کولر گازی سرمای کافی را برای محیط تامین نمی‌کند.
  • زمانیکه با روشن کردن کولر گازی ، فیوز بپرد.

اما قبل از آن که به سراغ تعمیر و یا تعویض کمپرسور برویم بهتر است که قطعاتی که سر راه کمپرسور‌ هستند را تست کنیم.

  • در بسیاری از مواقع این مشکل به وجود آمده که برق به ترمینال کندانسور وصل نبوده است. از این رو در ابتدا این مورد را بررسی کنیم.
  • اگر برق بدون هیچ مشکلی و به راحتی به کندانسور می‌رسد در این مرحله باید کنتاکتور تست شود. در این مرحله باید دید که آیا کنتاکتور به خوبی کار می‌کند و عملیات انتقال جریان را به خازن انجام می‌دهد یا خیر. اگر مشکل از این مرحله بود باید در لیست قیمت قطعات کمپرسور باد کولر به دنبال کنتاکتور بگردید.
  • در آخرین قدم باید خازن را تست کرد که آیا در انتقال جریان به کمپرسور به خوبی عمل می‌کند یا خیر؟

اگر تمامی این قطعات به درستی کار خود را انجام می‌دهند باید به سراغ تست کمپرسور رفت.

سه تست مختلف برای آگاهی از عیب و نقص در کمپرسور

برای تست خرابی و اشکال در کمپرسور سه راه مختلف وجود دارد که شامل سه تست سیم پیج، صدا و کارکرد می‌شود. در ادامه این سه مرحله را توضیح می‌دهیم.

Array

تست سیم پیج: برای این امر باید یک اهم‌تر را به همراه داشت، اهم‌تر را باید روی بوق و یا اهم قرار داد. سپس کانکتور‌ها را دوبه‌دو با یکدیگر چک کرد.

در این مرحله باید کانکتور‌ها اهم داشته باشند و شما نیز صدا بوق را بشنوید. در صورت نشنیدن صدای بوق مشکل خرابی کمپرسور از قسمت سیم پیچ است. در این صورت باید در لیست قیمت قطعات کمپرسور باد کولر به دنبال قطعه‌ای برای حل این مشکل باشید.

Array

تست فشار کمپرسور: یکی از عواملی که می‌تواند در خرابی کمپرسور نقش داشته باشد، افت فشار کمپرسور کولر گازی است. به طور کلی کمپرسور‌ها در کولر گازی جریان گاز را از بخش به بخش دیگر انتقال می‌دهند که این امر با اختلاف فشار لازم انجام می‌شود.

یک سمت کمپرسور فشار قوی دارد و بخش دیگر از فشار ضعیفی برخوردار است و مایع حاصل شده از شیر انبساط به سمت اپراتور رانده می‌شود. حال هر عاملی که سبب کاهش فشار شود می‌تواند در خرابی کولر گازی نقش داشته باشد.

Array

تست صدا: در تست صدا از سلامت روتور و سیم پیچ باید مطمعن شد سپس برای انجام تست صدا باید کابل استارت را از ترمینال جدا کرد تا کمپرسور را بتوان به برق مستقیم وصل کرد. در این مرحله پس از روشن شدن کمپرسور اگر صدای زیاد و غیر طبیعی از کمپرسور خارج شد نشان از خرابی کمپرسور دارد.

سخن پایانی

کمپرسور یکی از دستگاه‌های لازم و ضروری برای راه اندازی کولر گازی است و به نوعی نقش قلب را برای کولر‌های گازی ایفا می کند. معمولا هنگامی که کولر‌های گازی دچار عیب و یا خرابی می‌شوند در مرحله اول باید از درست بودن کمپرسور مطمعن شد. در صورت خرابی هر قطعه از کمپرسور باید در لیست قیمت قطعات کمپرسور باد کولر به دنبال خرید آن قطعه از سایت ایران پمپ باشیم.

همچنین میتوانید از تکنسین های با تجربه درخواست کنید تا کولر گازی شما را  مورد برسی قرار دهند تا ایراد دستگاه مشخص شود. نکته مهم در خصوص کولر گازی های دارای گارانتی این است که هرگز نباید کولر گازی را باز کنید ، زیرا اینکار موجب ابطال در گارانتی دستگاه خواهد شد.

سه تست مختلف برای آگاهی از عیب و نقص در کمپرسور کولر گازی

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫17 نظرها

  1. من یه سوال فنی دارم.میشه شماره کارشناستون رو بدین تا باهاشون مشورت کنم؟ کارم خیلی گیر کرده

    1. سلام وقت بخیر.به دلیل نوسانات قیمت بهتر هستش که تماس بگیرید تا قیمت روز رو داشته باشین.ممنونم. 05138543311

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟