مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

قیمت کمپرسور باد پنوماتیک و کاربردهای آن

آپدیت شده در: 17 مهر 1401

کمپرسور باد پنوماتیک سال‌ها است که در صنایع مختلف یکی از ابزارهای ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی‌ها و عواملی که در قیمت کمپرسور باد پنوماتیک تأثیر دارد، نکاتی را ارائه کنیم.

کمپرسور باد پنوماتیک سال‌ها است که در صنایع مختلف یکی از ابزارهای ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی‌ها و عواملی که در قیمت کمپرسور باد پنوماتیک تأثیر دارد، نکاتی را ارائه کنیم. پمپ باد پنوماتیک کاربردهای زیادی در صنعت دارد. به عنوان مثال از نیروی هوای فشرده این کمپرسور در شیرهای کنترل و راه اندازی وسایلی از قبیل انواع جک و موتورهای دستگاه استفاده می‌کنند.

قیمت کمپرسور باد پنوماتیک بر اساس حجم مخزن ، نوع موتور و کارایی آن مشخص می‌شود. مخزن پمپ باد پنوماتیک نیروی لازم را برای فشرده سازی هوا ذخیره می‌کند. دیگر مدل‌های کمپرسور که نسبت به نوع پنوماتیک استفاده‌های بیشتری دارند، عبارت اند از کمپرسورهای باد اسکرو، توربینی، پمپ باد پرده ای و کمپرسور پیستونی. از این نوع کمپرسورها برای فشرده سازی هوا در صنایع بزرگ و صنعتی استفاده میشود.

Array

کاربرد انواع کمپرسور های باد

کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ صنعتی از کمپرسور نوع اسکرو استفاده می‌کنند، زیرا این کمپرسور قدرت فشرده سازی هوا را تا حجم 200 متر مکعب دارد. به این نوع کمپرسور، کمپرسور روتوری نیز می‌گویند. یکی دیگر از انواع پمپ‌ های باد، کمپرسور توربینی نام دارد، این کمپرسور می‌تواند، حجم بیشتر از 1000 متر مربع را فشرده سازی کند.

انواع دیگر کمپرسور که بیشتر برای سیستم‌ها و ابزارهای غیر صنعتی کاربرد دارند، دارای قدرت‌های کمتری نسبت به کمپرسورهای اسکرو و توربینی هستند. سایت ایران پمپ تولید کننده انواع مختلف کمپرسور هوا می‌باشد و شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت کمپرسور باد پنوماتیک و سایر مدل‌های آن با کارشناسان شرکت ایران پمپ تماس بگیرید.

فشرده سازی حجم هوای بیشتر با کمپرسور پرده ای

همان‌طور که گفتیم کمپرسور ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند. یکی از مدل‌های کمپرسور که در معادن و کوره‌های ریخته‌گری استفاده زیادی دارد، کمپرسور باد پرده ای است. تنها زمانی از این نوع کمپرسور استفاده می‌کنند که برای تأمین هوای فشرده نیاز به نیروی کمتری داشته باشند. کاربرد کمپرسور پرده ای به منظور راه اندازی دستگاه‌های کوچک می‌باشد. طبیعتاً قیمت کمپرسور باد پنوماتیک نسبت به این نوع کمپرسور کمتر خواهد بود.

Array

خنک‌کننده کمپرسور باد

یکی از مواردی که تأثیر مستقیم بر قیمت کمپرسور باد پنوماتیک دارد، خنک‌کننده انتهایی این دستگاه پمپ باد است. در کمپرسور باد پنوماتیک برای تأمین هوای فشرده انرژی زیادی مصرف می‌شود، در نتیجه خنک‌کننده انتهایی دستگاه به راحتی می‌تواند استهلاک موتور را کاهش دهد.

چون فعالیت دستگاه پمپ باد پنوماتیک با استفاده از مبدل حرارتی انجام می‌گیرد، این دستگاه باید گنجایش لازم را برای جذب رطوبت هوا داشته باشد. خنک‌کننده انتهایی دستگاه نقش مهمی در کاهش 40 درصدی رطوبت هوای فشرده دارد. به همین علت دستگاه پمپ بادی که فاقد این نوع خنک‌کننده باشد، نمی‌تواند هوای فشرده مطلوبی را تأمین کند.

کمپرسور های باد به وسیله روغن ، هوا یا آب خنک کاری میشوند.بسته به مدل کمپرسور باد یکی از این خنک کننده ها موزد استفاده قرار میگیرد.

فشرده سازی هوا در پمپ باد های خشک و روغنی

کارخانجات صنعتی که در زمینه تولید و فروش کمپرسور باد فعالیت می‌کنند، دو نوع کمپرسور خشک و روغنی را به بازار عرضه می‌کنند. از کمپرسورهای خشک بیشتر برای دستگاه‌های بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌کنند. در واقع می‌توان گفت استفاده از کمپرسورهای خشک با محدودیت همراه می‌باشد، زیرا این نوع پمپ بادها به دلیل عدم وجود روغن شرایط را برای فرسودگی سریع تر دستگاه آماده می‌کنند. پمپ بادهای خشک و بدون روغن سریع تر از کمپرسورهای روغنی دچار فرسایش می‌شوند.(البته در همه ی مدل ها صدق نمیکند. چنانچه از کمپرسور باد خشک درجه یک استفاده کنید ،طول عمر بیشتری نسبت به مدل های روغنی دارند. زیرا متریال و تکنولوژی ساخت جدیدتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند و کاملا بهینه شده اند.)

Array

قیمت کمپرسور باد پنوماتیک و مزیت‌های این دستگاه

برای تولید هوای فشرده جهت راه اندازی ابزارهای پنوماتیک از این نوع پمپ باد استفاده می‌کنند. هوای فشرده در این دستگاه‌ها به اندازه کافی تولید می‌شود. یکی از ویژگی‌هایی که بسیار اهمیت دارد، انتقال هوا در این نوع پمپ بادها می‌باشد. با استفاده از خط لوله می‌توان هوای فشرده را به مسیرهای دورتر منتقل کرد.

با توجه به این که کمپرسورهای باد پنوماتیک به بهترین شکل ممکن هوا را ذخیره‌سازی می‌کنند، کارخانجات و سایر کارگاه‌های صنعتی با استفاده از این دستگاه، برای تأمین هوای فشرده نیاز خاصی به چندین کمرپسور نخواهند داشت.

Array

حرارت و سرعت دو عامل مهم در تعیین قیمت کمپرسور باد پنوماتیک

کاهش و افزایش دمای محیط بر فعالیت کمپرسورهای باد پنوماتیک تأثیر خاصی ندارد، هوای فشرده توسط این نوع کمپرسورها در دماهای مختلف به خوبی تأمین می‌شود. قبل از خرید کمپرسور باد پنومات بهتر است ابتدا نیاز دستگاه های پنومات خود را اندازه گیری کنید و سپس اقدام به تهیه کمپرسور باد پنوماتیک مناسب با نیازتان نمایید .

یکی از دلایلی مهمی که باعث شده از این دستگاه در صنایع مواد غذایی، صنایع چوبی و تولید پارچه و چرم استفاده کنند، تأمین هوای فشرده بسیار تمیز و جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل مخزن است.

همان‌طور که اشاره کردیم، قیمت کمپرسور باد پنوماتیک بر اساس سرعت فشرده سازی این دستگاه تعیین می‌شود. عملکرد قدرتمند و بالای سیلندرهای پنوماتیکی باعث شده تا دستگاههای پنومات به راحتی با استفاده از این کمپرسور ها کار کنند. همچنین هنگام استفاده از دستگاه می‌توانید مقدار سرعت و نیروی مصرفی را با توجه به نیازی که دارید تنظیم کنید.

Array

نکاتی که باید هنگام استفاده از کمپرسور باد پنوماتیک توجه کنید

توجه داشته باشید هنگامی که هوای فشرده از سیستم تخلیه می‌شود، صدای بسیار زیادی تولید می‌کند و شما برای کاهش این صدا باید از ابزاری به نام صدا خفه کن استفاده کنید. یکی از معایب سیلندرهای پنوماتیکی قرار گرفتن آن‌ها زیر بار می‌باشد، همین امر سبب شده تا سرعتی متغیر داشته باشند. البته برای برطرف کردن این ایراد، در تولید جدیدترین دستگاه‌های پمپ باد آلیاژی از تفلون را به جای شفت سیلندر قرار داده‌اند.

سخن پایانی

امیدواریم اطلاعاتی که درباره مزیت‌ها و معایب کمپرسور باد پنوماتیکی به شما ارائه کردیم، مفید واقع شده باشد و شما بتوانید با استفاده از این اطلاعات و ورود به سایت ایران پمپ بهترین نوع پمپ باد پنوماتیکی را خریداری کنید.

مزیت‌های این دستگاه نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است، علاوه بر تمیزی، تعمیرات و نگهداری آسان این دستگاه، شما می‌توانید برای راه اندازی سیستم‌های الکتریکی و هیدرولیکی با خاطری آسوده از این دستگاه استفاده کنید. زیرا هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی‌کند.

با توجه به این که قیمت کمپرسور باد پنوماتیک در سایر فروشگاه‌ها و سایت‌ها متفاوت می‌باشد، شما می‌توانید با رفتن به سایت ایران پمپ اطلاعات کافی را در مورد انواع کمپرسورها و قیمت‌های آن‌ها بدست آورید و با استفاده راهنمای خرید، کمپرسور مورد نیاز خود را انتخاب نمایید.

قیمت کمپرسور باد پنوماتیک و کاربردهای آن

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫19 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟