Onliner چهارشنبه ، 28 اکتبر ، 2020 | 9:17 بازدید: 291 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

 


کمپرسور باد پنوماتیک سال‌ها است که در صنایع مختلف یکی از ابزارهای ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی‌ها و عواملی که در قیمت کمپرسور باد پنوماتیک تأثیر دارد، نکاتی را ارائه کنیم.

 

 

مقدمه

کمپرسور باد پنوماتیک سال‌ها است که در صنایع مختلف یکی از ابزارهای ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی‌ها و عواملی که در قیمت کمپرسور باد پنوماتیک تأثیر دارد، نکاتی را ارائه کنیم. پمپ باد پنوماتیک کاربردهای زیادی در صنعت دارد. به عنوان مثال از نیروی فشرده این کمپرسور در شیرهای کنترل و راه اندازی وسایلی از قبیل انواع جک و موتورهای دستگاه استفاده می‌کنند.

قیمت کمپرسور باد پنوماتیک بر اساس حجم مخزن و کارایی آن مشخص می‌شود. مخزن پمپ باد پنوماتیک نیروی لازم را برای فشرده سازی هوا ذخیره می‌کند. دیگر مدل‌های کمپرسور که نسبت به نوع پنوماتیک استفاده‌های بیشتری دارند، عبارت اند از کمپرسورهای باد اسکرو، توربینی، پمپ باد پرده ای و کمپرسور پیستونی. از این نوع کمپرسورها برای فشرده سازی هوا در وسایلی مانند یخچال‌های خانگی و کولرهای گازی استفاده می‌کنند.

 

کاربرد انواع کمپرسورهای باد

کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ صنعتی از کمپرسور نوع اسکرو استفاده می‌کنند، زیرا این کمپرسور قدرت فشرده سازی هوا را تا حجم 200 متر مکعب دارد. به این نوع کمپرسور روتور می‌گویند. یکی دیگر از انواع پمپ‌های باد، کمپرسور توربینی نام دارد، این کمپرسور می‌تواند، حجم بیشتر از 1000 متر مربع را فشرده سازی کند. انواع دیگر کمپرسور که بیشتر برای سیستم‌ها و ابزارهای خانگی کاربرد دارند، دارای قدرت‌های کمتری نسبت به کمپرسورهای اسکرو و توربینی هستند. سایت ایران پمپ دارای انواع مختلف کمپرسور می‌باشد و شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت کمپرسور باد پنوماتیک و سایر مدل‌های آن با سایت ایران پمپ تماس بگیرید.

به این مطلب هم سر بزنید :  چرا مخزن کمپرسور هوا پر نمی‌شود؟

فشرده سازی حجم هوای کم با کمپرسور پرده ای

همان‌طور که گفتیم کمپرسورها در صنایع مختلفی کاربرد دارند. یکی از مدل‌های کمپرسور که در معادن و کوره‌های ریخته‌گری استفاده زیادی دارد، کمپرسور باد پرده ای است. تنها زمانی از این نوع کمپرسور استفاده می‌کنند که برای تأمین هوای فشرده نیاز به نیروی کمتری داشته باشند. کاربرد کمپرسور پرده ای به منظور راه اندازی دستگاه‌های کوچک می‌باشد. طبیعتاً قیمت کمپرسور باد پنوماتیک نسبت به این نوع کمپرسور کمتر خواهد بود.

خنک‌کننده کمپرسور باد

یکی از مواردی که تأثیر مستقیم بر قیمت کمپرسور باد پنوماتیک دارد، خنک‌کننده انتهایی این دستگاه پمپ باد است. در کمپرسور باد پنوماتیک برای تأمین هوای فشرده انرژی زیادی مصرف می‌شود، در نتیجه خنک‌کننده انتهایی دستگاه به راحتی می‌تواند استهلاک موتور را کاهش دهد. چون فعالیت دستگاه پمپ باد پنوماتیک با استفاده از مبدل حرارتی انجام می‌گیرد، این دستگاه باید گنجایش لازم را برای جذب رطوبت هوا داشته باشد. خنک‌کننده انتهایی دستگاه نقش مهمی در کاهش 80 درصدی رطوبت گاز فشرده دارد. به همین علت دستگاه پمپ بادی که فاقد این نوع خنک‌کننده باشد، نمی‌تواند هوای فشرده مطلوبی را تأمین کند.

فشرده سازی هوا در پمپ بادهای خشک و روغنی

کارخانجات صنعتی که در زمینه تولید و خرید کمپرسور باد فعالیت می‌کنند، دو نوع کمپرسور خشک و روغنی را به بازار عرضه می‌کنند. از کمپرسورهای خشک بیشتر برای دستگاه‌های مواد غذایی استفاده می‌کنند. در واقع می‌توان گفت استفاده از کمپرسورهای خشک با محدودیت همراه می‌باشد، زیرا این نوع پمپ بادها به دلیل عدم وجود روغن شرایط را برای فرسودگی سریع تر دستگاه آماده می‌کنند. پمپ بادهای خشک و بدون روغن سریع تر از کمپرسورهای روغنی دچار فرسایش می‌شوند.

به این مطلب هم سر بزنید :  کاربرد کمپرسور باد در صنایع آرایشی و بهداشتی

قیمت کمپرسور باد پنوماتیک و مزیت‌های این دستگاه

برای تولید هوای فشرده جهت راه اندازی ابزارهای پنوماتیک از این نوع پمپ باد استفاده می‌کنند. هوای فشرده در این دستگاه‌ها به اندازه کافی تولید می‌شود. یکی از ویژگی‌هایی که بسیار اهمیت دارد، انتقال هوا در این نوع پمپ بادها می‌باشد. با استفاده از خط لوله می‌توان هوای فشرده را به مسیرهای دورتر منتقل کرد. با توجه به این که کمپرسورهای باد پنوماتیک به بهترین شکل ممکن هوا را ذخیره‌سازی می‌کنند، کارخانجات و سایر کارگاه‌های صنعتی با استفاده از این دستگاه، برای تأمین هوای فشرده نیاز خاصی به کمپرسور نخواهند داشت.

 

حرارت و سرعت دو عامل مهم در تعیین قیمت کمپرسور باد پنوماتیک

کاهش و افزایش دمای محیط بر فعالیت کمپرسورهای باد پنوماتیک تأثیر خاصی ندارد، هوای فشرده توسط این نوع کمپرسورها در دماهای مختلف به خوبی تأمین می‌شود. با استفاده از پمپ بادهای پنوماتیک می‌توانید برای جلوگیری از انفجار و آتش‌سوزی اطمینان حاصل کنید و بدون نیاز به ابزارهای حفاظتی از این دستگاه استفاده نمایید. یکی از دلایلی مهمی که باعث شده از این دستگاه در صنایع مواد غذایی، صنایع چوبی و تولید پارچه و چرم استفاده کنند، تأمین هوای فشرده بسیار تمیز و جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل مخزن است.

همان‌طور که اشاره کردیم، قیمت کمپرسور باد پنوماتیک بر اساس سرعت خوب این دستگاه تعیین می‌شود. عملکرد قدرتمند و بالای سیلندرهای پنوماتیکی باعث شده سرعت هوای فشرده به 1 تا 2 متر بر ثانیه برسد. همچنین هنگام استفاده از دستگاه می‌توانید مقدار سرعت و نیروی مصرفی را با توجه به نیازی که دارید تنظیم کنید.

به این مطلب هم سر بزنید :  معرفی انواع کمپرسور پیستونی

 

نکاتی که باید هنگام استفاده از کمپرسور باد پنوماتیک توجه کنید

توجه داشته باشید هنگامی که هوای فشرده از سیستم تخلیه می‌شود، صدای بسیار زیادی تولید می‌کند و شما برای کاهش این صدا باید از ابزاری به نام صدا خفه کن استفاده کنید. یکی از معایب سیلندرهای پنوماتیکی قرار گرفتن آن‌ها زیر بار می‌باشد، همین امر سبب شده تا سرعتی متغیر داشته باشند. البته برای برطرف کردن این ایراد، در تولید جدیدترین دستگاه‌های پمپ باد نوار پلاستیکی را به جای شفت سیلندر قرار داده‌اند.

 

سخن پایانی

امیدواریم اطلاعاتی که درباره مزیت‌ها و معایب کمپرسور باد پنوماتیکی به شما ارائه کردیم، مفید واقع شده باشد و شما بتوانید با استفاده از این اطلاعات و ورود به سایت ایران پمپ بهترین نوع پمپ باد پنوماتیکی را خریداری کنید. مزیت‌های این دستگاه نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است، علاوه بر تمیزی، تعمیرات و نگهداری آسان این دستگاه، شما می‌توانید برای راه اندازی سیستم‌های الکتریکی و هیدرولیکی با خاطری آسوده از این دستگاه استفاده کنید. زیرا هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی‌کند.

با توجه به این که قیمت کمپرسور باد پنوماتیک در سایر فروشگاه‌ها و سایت‌ها متفاوت می‌باشد، شما می‌توانید با رفتن به سایت ایران پمپ اطلاعات کافی را در مورد انواع کمپرسورها و قیمت‌های آن‌ها بدست آورید و با استفاده راهنمای خرید، کمپرسور مورد نیاز خود را انتخاب نمایید.

برچسب‌ها:, ,
مطالب مرتبط

کمپرسور در صنعت نفت چه کاربردی دارد؟

کمپرسورها نقش فشرده‌سازی هوا در هر سیستم تهویه را دارند و به‌ جرائت می‌توان گفت کمپرسور همانند قلب هر دستگاه عمل می‌کند. پس تا اینجا دریافتیم اگر کمپرسور دچار مشکل...

چگونه نشتی کمپرسور هوا را پیدا کرده و آن را تعمیر کنیم؟

زمانی که صدایی نامتعارف از یکی از قسمت‌های کمپرسور باد خود بشنوید ممکن است متوجه نشوید که چه مقدار صدمه به کمپرسور و خط انتقال شما وارد شده است. نشتی...

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *