راهنما

نحوه پاک سازی کمپرسور باد با استفاده از میکرو فیلتر ها

آپدیت شده در: 28 خرداد 1401

انتخاب میکرو فیلتر برای کمپرسور باد کار دشواری نیست ولی در ابتدا باید بدانید که وظیفه میکرو فیلتر به صورت کلی در کمپرسور باد چیست. سپس باید اطلاعاتی در مورد نحوه کار کرد میکرو فیلتر و نیز انواع ان کسب کنید. در صورت عدم آگاهی از پاسخ این پرسش ها انتخاب میکرو فیلتر برای کمپرسور باد کمی گمراه کننده می شود و ممکن است با انتخاب اشتباه سیستم کلی کمپرسور باد بهم بریزد.

از این رو، در این مقاله قبل از اینکه به بیان نقش میکرو فیلتر در کمپرسور باد بپردازیم ، ابتدا به بیان مفاهیم کلی فیلتراسیون می پردازیم و به طور مشخص نقش میکرو فیلتر در کمپرسور هوا را بیان خواهیم کرد.

Array

چرا به میکرو فیلتر نیازمندیم؟

هر گاه هوس خوردن قهوه کنید می توانید به نزدیک ترین کافه مجاور محل کار رفته یا خودتان اقدام به دم کردن قهوه نمایید. اما هدف ما در اینجا چیز بزرگتری است. مثالی که می خواهیم به آن اشاره کنیم در مورد دستگاه قهوه ساز و دانه های قهوه است.

یکی از مهمترین فاکتور ها برای اینکه قهوه ای مناسب را با استفاده از قهوه ساز تولید کنیم، استفاده از میکرو فیلتر مناسب است به گونه ای که فنجان قهوه پر از ذرات ریز نشود و هیچ بخشی از دانه قهوه در فنجان مشاهده نگردد. شاید به نظر چندان اهمیت نداشته باشد اما وجود یک میکرو فیلتر کاغذی بسیار نازک در قهوه ساز از مشکلات ذکر شده پیشگیری می کند. این مثال نقش حیاتی میکرو فیلتر در یک قهوه ساز را نشان می دهد.

شاید شکل کمپرسور باد مانند قهوه ساز نباشد، اما همانطور که در مثال بالا نشان داده شد، فیلتر رطوبت گیر نقش بسیار مهمی را در کمپرسور باد بر عهده دارد. کسانی که سابقه کار با کمپرسور باد را دارند به خوبی از این موضوع آگاه اند که ذرات ریز، آئروسل ها و بخارات روغن بسیاری (در پیستون ها و پیچ هایی که روغن به آن تزریق می شود) در خروجی کمپرسور هوا وجود دارد.

این ذرات باعث آلوده شدت پمپ باد می شوند و می توانند به کاربران نهایی خود آسیب برسانند (منظور از کاربران نهایی تجهیزاتی هستند که از هوای فشرده استفاده می کنند). قرار دادن میکرو فیلتر کمپرسور باد، مناسب در داخل خط می تواند به شما در از بین بردن ذرات ناخواسته و همچنین ذرات معلق و بخارات کمک کند. تعداد میکرو فیلتر ها و انواع مورد نیاز آنها به کیفیت هوای مناسب برای کار یا فرآیند نهایی بستگی دارد. در ادامه در مورد انواع مختلف میکرو فیلتر یا رطوبت گیر ها و سؤالاتی که به شما در انتخاب صحیح میکرو فیلتر کمک می کند می پردازیم.

Array

نقش میکرو فیلتر در کمپرسور باد

برای اینکه درک کنید هوایی خروجی از کمپرسور باد باید تا چه حد تمیز باشد، باید کاربرد و فرایندی که از هوای فشرده شده استفاده می کند را شناسایی و ارزیابی کنید. همه کاربرد ها و فرآیند هایی که از کمپرسور هوا استفاده می کنند به سطح یکسانی از خشک کن هوا برای تصفیه نیاز ندارند، به همین دلیل داشتن این اطلاعات اولین قدم در انتخاب صحیح فیلتر کمپرسور باد است.

هوای فشرده شده مورد استفاده برای فعالیت های پنوماتیک اغلب می تواند توسط یک میکرو فیلتر ذره ای خشک استاندارد که امکان تصفیه 1 یا 0.01 میکرون را فراهم می کند، پشتیبانی شوند اما اگر پروسه شما به OSHA و از بین بردن بخارات روغن احتیاج داشته باشد، باید میکرو فیلتر ذغال اکتیو داشته باشید. منشأ آلاینده های موجود در سیستم هوای فشرده می تواند از هوای محیط کاری یا خود سیستم (کمپرسور باد) باشد.

میکرو فیلتر ها از حضور چه موادی در کمپرسور باد پیشگیری می کنند؟

سه آلاینده اصلی وجود دارد که در هوای فشرده یافت می شوند: ذرات ریز، آئروسل ها و بخارات. ذرات ریز موجود در سیستم کمپرسور باد تکه های کوچکی از مواد جامد مانند گرد و غبار، خاک و یا گرده های هوای محیط و همچنین ذرات فلزی هستند که می توانند در اثر خوردگی لوله ایجاد شوند.

بسته به حساسیت کار یا فرآیند شما، تماس با ذرات می تواند به محصول نهایی آسیب برساند، بنابراین باعث ایجاد تاخیر در تولید و کنترل کیفیت می شود. آئروسل ها از قطرات کوچک مایعات تشکیل شده اند که می توانند در سیستم کمپرسور باد وجود داشته باشند، به خصوص در کمپرسور باد هایی که از تزریق روغن استفاده می کنند.

Array

آئروسل ها از روان کننده ایجاد می شوند، منظور از روان کننده همان روغن مورد استفاده در کمپرسور است و در صورت عدم حذف صحیح، آئروسل می تواند برای محصولات و افراد مضر باشد. در سیستم کمپرسور هوا ، بخارات از روان کننده ها و همچنین هر مایع دیگری که به گاز تبدیل شده تشکیل می شوند. چنین بخار هایی برای خارج شدن از سیستم به یک میکرو فیلتر(رطوبت گیر) کربن اکتیو خاص نیاز دارند.

در فیلترهای ذرات خشک سه مکانیسم اصلی وجود دارد که برای از بین بردن ذرات جامد در هر اندازه از هوای فشرده استفاده می شود. در ادامه به معرفی این سه مکانیزم می پردازیم.

تأثیر اینرسی: انقباض اینرسی فرایندی است که ذرات بسیار سنگین برای گردش جریان هوای فشرده شده در محیط استفاده می کند. هرچه ذرات بزرگتر باشند ، جداسازی آنها آسان تر خواهد بود.

رهگیری: ذرات کوچکتر می توانند جریان هوایی را دنبال کنند ، اما اگر قطر ذرات از شکاف فیلتر بزرگتر باشند، توسط فیلتراسیون کمپرسور باد گرفتار می شوند و باعث می شود حذف ذرات بزرگتر ساده تر از ذرات کوچکتر باشد.

انتشار: انتشار هنگامی اتفاق می افتد که ذرات کوچک به جای دنبال کردن جریان هوای فشرده، به طور نامنظم در تمام سطح حرکت کنند. این مسیر حرکت نامنظم در اثر برخورد ذرات با ذرات دیگر گاز ایجاد می شود، اتفاقی که به نام حرکت براون مشهور است.

Array

نحوه پاک سازی کمپرسور باد با استفاده از میکرو فیلتر ها

میکرو فیلتر های مدرن در حذف روغن از کمپرسور باد بسیار کارآمد هستند. با این حال، کنترل دقیق مقدار روغن باقیمانده در هوا پس از فیلتراسیون دشوار است زیرا دما، از بین سایر عوامل، تأثیر قابل توجهی در فرآیند جداسازی دارد. بازده رطوبت گیر همچنین تحت تأثیر غلظت روغن در هوای فشرده شده و مقدار آب موجود در هوا است.

داده های بیان شده در مشخصات میکرو فیلتر ها همیشه در مورد دمای هوای خاص ، معمولا 21 درجه سانتیگراد اعمال می شود. این مطابق با دمای تقریبی هوا پس از آن است که کمپرسور توسط خنک کننده به دمای 10 درجه سانتیگراد رسید. با این حال، تغییرات آب و هوایی و فصلی ممکن است تغییرات دما را ایجاد کند، که به نوبه خود بر ظرفیت جداسازی میکرو فیلتر کمپرسور باد تأثیر می گذارد.

هوا باید تا حد امکان خشک باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود. روغن، کربن اکتیو و میکرو فیلترهای استریل در صورت وجود رطوبت در هوا همگی نتایج ضعیفی را ارائه می دهند (مشخصات میکرو فیلتر تحت چنین شرایطی اعمال نمی شود). رطوبت گیرهای هوا فقط می توانند روغن را به صورت قطرات یا به شکل آئروسل از بین ببرند.

بخار روغن باید با استفاده از میکرو فیلتر کربن اکتیو حذف شود. میکرو فیلتر نصب شده، همراه با پیش میکرو فیلتر مناسب، می تواند مقدار روغن موجود در هوای فشرده را به حدود 0.01 میلی گرم در هر متر مکعب کاهش دهد. یک فیلتر رطوبت گیر با کربن اکتیو می تواند مقدار روغن را به 0.003 میلی گرم بر متر مکعب کاهش دهد.

کربن اکتیو بطور خاص برای پوشش سطح داخلی تولید می شود. کربن اکتیو قادر 10-20٪ از وزن خود روغن جذب کند. بنابراین، رطوبت گیر پوشش داده شده با کربن اکتیو فقط مقدار کمی پودر کربن دارد. در نتیجه طول عمر آن محدود شده و محدوده استفاده آن تنها تا 20 درجه سانتیگراد است. میکرو فیلتر کربن اکتیو توده ای حاوی مقدار زیادی کربن اکتیو است. این باعث می شود آن را برای بسیاری از کاربرد ها (حتی در دما های بالاتر) مناسب تر بوده و طول عمر رطوبت گیر را افزایش دهد.

Array

طول عمر میکرو فیلتر در کمپرسور باد

طول عمر فیلتر هوا تحت تأثیر دمای هوا است. با افزایش دما، میزان بخار روغن به صورت انفجاری افزایش می یابد. فیلتر خشک کن هوا باید حاوی مقدار مناسبی کربن باشد تا کمترین افت فشار احتمالی و ابعادی را داشته باشد. فیلترهای دارای کربن اکتیو فقط آلودگی کمپرسور باد به صورت بخار را از بین می برند و باید از آنها قبل از فیلترهای مناسب دیگر استفاده شود.

برای تأثیر مطلوب تر، میکرو فیلتر ها باید تا حد امکان به کاربرد مورد نظر نزدیک شوند. علاوه بر این، میکرو فیلتر ها باید به طور مرتب بررسی و جایگزین شوند. یک کمپرسورباد که بدون روغن کار می کند(oil free)، نیاز به فیلتر روغنگیر ندارد. این بدان معنی است که کمپرسور می تواند با فشار تخلیه کمتری کار کند، در نتیجه مصرف انرژی را کاهش می دهد. در بسیاری موارد نشان داده شده است که کمپرسور های بدون روغن بهترین راه حل هم از نظر اقتصادی و هم از نظر کیفیت هوا تولید شده هستند.

Array

چگونه بهره وری میکرو فیلتر را حفظ کنیم

ممکن است با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشد، اما هر متر مکعب هوای خارج شده از پمپ هوا می تواند حاوی میلیون ها ذره خاک، آب و روغن باشد. این آلودگی هوا هنگام استفاده از کمپرسور هوا برای مواردی که نیاز به سطح کاملا بی نقص دارند بسیار بیشتر قابل توجه است (به عنوان مثال زمانی که از کمپرسور باد برای نقاشی خودرو استفاده می شود).

بدون فیلتر (یا هنگامی که فیلتر شما آنطور که باید وظیفه خود را انجام نمی دهد) متوجه خواهید شد که اسپری هوا دارای ظاهری نامطلوب است که در اثر آلودگی و آب موجود در پمپ باد ایجاد می شود. اگر از خشک کن هوا برای حذف چنین ذراتی استفاده کنید، خواهید دید که محصول نهایی و نتیجه کار به طرز چشمگیری بهبود می یابد. با این حال، همواره پس از مدتی بهره وری میکرو فیلتر پایین آمده و مانند دفعات اول وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهد.

مانند فیلتر موجود در دستگاه قهوه ساز یا جارو برقی، زمانی که ذرات ریز هوا یا روغن در رطوبت گیر جمع شوند عملکرد دستگاه کاهش پیدا می کند. بنابراین مهم است که بطور دوره ای میکرو فیلتر ها را جایگزین کنید. اینکه دقیقاً چه زمان نیاز به تعویض فیلتر هست، به نحوه استفاده شما از آن بستگی دارد. کمپرسورباد شما ممکن است به سنسوری مجهز باشد که جریان هوا را در میکرو فیلتر کنترل کند و هنگام شروع فشار به دلیل گرفتگی فیلتر به شما هشدار دهد.

معرفی میکرو فیلتر سرمایش (sarmayesh)

Array

در این بخش به معرفی یکی از میکرو فیلتر های پر کاربرد در صنعت می پردازیم که در اغلب کمپرسور های باد استفاده می شود.

در زمینه تصفیه هوای کمپرسور باد، از میکرو فیلترهای سرمایش برای جدا کردن آب و روغن از هوای فشرده شده استفاده می شود. این فیلترها علاوه بر این ذرات را نیز حذف می کنند.

کارکرد اصلی فیلتر های سرمایش، به دام انداختن و متعاقباً حذف روغن و آب از جریان کمپرسور هوا است. هدف دوم آن حذف ذرات می باشد. ویژگی های این رطوبتگیرسرمایش عبارتند از:

 • به صورت یک واحد کامل و آماده استفاده تهیه می شود به گونه ای که دیگر نیاز به مونتاژ در محل نیست.
 • تصفیه روغن، ذرات معلق در هوا، ذرات گرد و غبار و خاک تا 0.01 میکرون، این حجم از فیلتراسیون مناسب ترین بازه ای است که امروزه در صنعت موجود است.
 • بازده ثابت 99.9999٪ زمانی فیلتراسیون ذراتی به اندازه 0.01 میکرون.
 • نصب ساده فیلتر که از محفظه ای با جنس فولاد پر کربن ، SS و آلومینیوم تشکیل شده است.
 • لوازم جانبی مانند شیر خروجی مایعات داخل میکروفیلتر.
 • افت فشار بسیار کمتری با ظرفیت نگه داشتن خاک زیاد.
 • استفاده از محیط ذغال فعال. این فیلتر به گونه ای طراحی شده با حداقل افت فشار، عمر بیشتری را برای واحد فراهم کند.

Array

کاربرد های رطوبت گیر کمپرسور باد سرمایش عبارتند از:

 • اسپری های رنگ بزرگ در صنعت خودرو سازی
 • فناوری های پوشش دهی دقیق
 • ابزار کنترل هوا
 • ابزارهای کنترل فرآیند
 • ماشین آلات نساجی
 • ابزارهای ماشینکاری
 • تحمل هوا
 • موتور هوا و موتور هوا سنگین
 • دستگاه بسته بندی
 • سیلندر پنوماتیک
 • سنسورهای مورد استفاده در تکنولوژی سیالات
 • واحد سند بلاست
 • تولید غذا و نوشیدنی
 • ساخت نیمه هادی
 • تونل های بادی
 • داروسازی

امیدواریم که توضیحات کامل وکافی بوده باشند.در صورتیکه نیاز به مشاوره در خصوص انتخاب فیلتر رطوبت گیر برای انواع کمپرسور باد دارید میتوانید با مجموعه ایران پمپ تماس گرفته تا کارشناسان شرکت ،شما را راهنمایی کنند.

نحوه پاک سازی کمپرسور باد با استفاده از میکرو فیلتر ها

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟