مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

تقسیم بندی پمپ باد برقی بزرگ بر اساس صدا

آپدیت شده در: 18 مرداد 1401

امروزه خرید پمپ باد برقی بزرگ مستلزم نکاتی است که باید رعایت شود. از این رو پمپ باد برقی بزرگ جزو دستگاه‌ های بسیار پرکاربرد در صنعت می‌باشد که طی سال ‌های اخیر با افزایش تقاضا و با گسترش مصارف عمومی وارد بازار شدند. از آن‌ جایی که امروزه در اکثر مکان‌ ها به راحتی می‌توان به برق دسترسی پیدا کرد، استفاده از پمپ باد برقی بزرگ به جای پمپ باد دستی کارها را بسیار آسا‌ن تر و سریع ‌تر کرده است.

به طور کلی پمپ باد دستگاهی است که هوای فشرده مورد نیاز ابزار بادی را تامین می‌کند و دارای انواع مختلف و حجم ‌های متفاوت می‌باشد که برای داشتن حجم مناسبی از هوای فشرده باید گنجایش مخزن با میزان مصرف محصولات بادی کاملا متناسب انتخاب شود. لوله ‌ها یا شیلنگ‌ های ویژه‌ی انتقال هوای فشرده پمپ‌ باد برقی بزرگ نیاز به مراقبت شدید دارند زیرا اکثر اوقات هنگام انتقال هوای فشرده به محصول بادی نشتی و افت فشار رخ می‌دهد که موجب عملکرد پایین یا خرابی پمپ باد برقی بزرگ می‌شود.

بنابراین میزان طول و قطر لوله های پمپ باد برقی بزرگ باید به گونه‌ای باشد که میزان افت فشار و نشتی به حداقل برسد. به طور کلی برای پمپ‌ باد برقی بزرگ که در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، لوله فلزی یا شیلنگ ‌هایی با طول بیش از 8 متر به کار برده می‌شود.

و با استفاده از قطعات کوچکی به نام فیتینگ و کوپلینگ اتصال بین لوله‌ ها و شیلنگ ‌ها انجام می‌شود که این اتصالات عملکرد بسیار بالایی از خود به جای می‌گذارند. لازم است بدانید که هوای ارسال شده توسط پمپ باد دارای رطوبت است و رطوبت می‌تواند به سرعت باعث خرابی دستگاه شود. از این رو با به کار گرفتن فیلتر رطوبت در پمپ باد می‌توانید از انتقال آب همراه با هوا به درون محصولات جلوگیری کنید.

بخش دیگر واحد مراقبت پمپ باد برقی بزرگ، واحد فشار شکن می‌باشد که قبل از ورود هوای فشرده به درون محصولات، فشار هوا را تنظیم می‌کند.پمپ‌ بادی که فشار هوای PSI 90 را پشتیبانی می‌کنند راندمان بسیار بالایی دارد. اکثر پمپ بادهای برقی دو کاره می‌باشند یعنی همزمان علاوه بر تولید هوای فشرده، عمل مکش را نیز انجام می‌دهند.

به طور کلی امروزه به دلیل سهولت انجام کارها و اتلاف زمان کمتر، پمپ بادهای برقی بیشتر از پمپ بادهای دستی و پدالی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در انواع متفاوت نظیر پمپ باد برقی بزرگ، فندکی، پمپ ‌های باتری خور و … در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند که ما در این مقاله به بررسی و خرید پمپ باد برقی بزرگ خواهیم پرداخت. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را برای خرید پمپ باد برقی بزرگ به طور کامل راهنمایی کنیم.

Array

تقسیم بندی پمپ باد برقی بزرگ بر اساس حجم مخزن

همان ‌طور که در بخش بالا نیز گفته شد محصولات بادی برای راه اندازی شدن به یک پمپ باد نیاز دارند تا بتوانند در سریع‌ ترین زمان ممکن مورد استفاده قرار گیرند. حال اگر محصول بادی دارای ابعاد بسیار بزرگی باشد دیگر به کار گرفتن پمپ‌ بادهای دستی و پدالی فایده‌ای نخواهند داشت و باید پمپ باد برقی بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. مثلا ممکن است تخت خوابی از نوع بادی داشته باشید که از حجم زیادی برخوردار است و پس از هر بار استفاده می‌خواهید باد آن را خالی کنید و مجدد باد کنید.

در این صورت اصلا منطقی نیست که هر دفعه برای باد کردن تشک از نیروی دست یا پا کمک بگیرید، بنابراین اینجاست که پمپ بادی برقی بزرگ با استفاده از جریان برق، کار شما را در کم ‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. اکنون لازم است که به منظور خرید پمپ باد برقی بزرگ حجم مخزن آن مورد بررسی قرار گیرد تا بتواند بهترین عملکرد و کارایی را داشته باشد.

Array

حجم 8 و 10 لیتری

بدیهی است که با به کار گرفتن حجم مخزن 8 و 10 لیتری در پمپ باد برقی کارهای طولانی مدت با فشار بالا انجام نخواهد شد. زیرا حجم باد فشرده موجود در مخزن 8 یا 10 لیتری طی مدت زمان کوتاهی از دست خواهد رفت اما نیازی به نگرانی نیست زیرا در بیشتر مدل ‌های پمپ باد برقی بزرگ مخزن‌ های 25 لیتری را مورد استفاده قرار می‌دهند و با کاهش فشار در سریع ‌ترین زمان ممکن مخزن خود را شارژ می‌کنند.

طبق توصیف بالا پمپ بادهای برقی که از مخزن‌ هایی با حجم 25 و 40 لیتری استفاده می‌کنند برای دندان پزشکان و تعمیرکاران سیار مناسب می‌باشد زیرا علاوه بر فشار کم اما دائمی می‌توانند به راحتی پمپ باد برقی خود را حمل کنند.

Array

حجم 25 لیتری

اکثر مصرف کنندگان مخزنی با حجم 25 لیتر را برای پمپ باد برقی بزرگ خود در نظر می‌گیرند زیرا علاوه بر قابل حمل بودن توان مناسبی را با توجه به حجم مخزن از خود به نمایش می‌گذارند. اما هم‌ چنان این مدل از پمپ بادها برای دندان پزشکان و تعمیرکاران سیار مناسب است زیرا هم قابل هم و هم فشار باد کم اما دائمی دارند. قطعا با این تعریف نمی‌توان پمپ باد برقی بزرگ را با حجم مخزن 25 لیتری برای صنایع بزرگ و کارهای طولانی مدت مورد استفاده قرار داد.

حجم 40 لیتری

پمپ باد برقی با حجم مخزن 40 لیتری اولین نوع پمپ باد برقی در دنیای صنعت می‌باشد. این مدل از پمپ باد برقی را بیشتر در مکانیکی ‌های کوچک و کارگاه‌ های نجاری مشاهده خواهید کرد اما دیگر در مطب ‌های دندان پزشکی جایی ندارند و باید از این پمپ در اتاق دیگری به جز اتاق معاینه نگهداری شود. این مدل از پمپ باد برقی بزرگ برای تعمیرکاران ثابت و دندان پزشکان کم حوصله و پرکار کاربرد دارد.

لازم است بدانید که پمپ باد برقی بزرگ با حجم مخزن 40 لیتری دیگر به آسانی قابل جا به جایی نمی‌باشد و فشار باد آن ‌ها 8بار میباشد که نیاز مصرف کنندگان را کاملا برطرف مینماید.در تصویر پایین یک نمونه از کمپرسور باد 40 لیتری بدون صدا و بدون روغن با فشار باد 8 بار را ملاحظه مینمایید.

Array

حجم 80 و 100 لیتری

پمپ باد برقی بزرگ با حجم مخزن 80 و 100 لیتری به عنوان یک پمپ باد برقی میان رده در صنعت شناخته شده‌اند. این مدل از پمپ بادهای برقی بزرگ دارای مخازن ایستاده و خوابیده می‌باشند که به صورت ثابت و چرخدار هستند. در بعضی از مدل ها به دلیل سنگینی مخزن قابل جا به جایی نمی‌باشند. جالب است بدانید که امروزه دیگر پمپ بادهای برقی بزرگ 100 لیتری با مخزن‌ های مدل ایستاده هم تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Array

حجم 250 و 500 لیتری

از پمپ باد برقی بزرگ با حجم مخزن 250 و 500 لیتری در کلینیک، مکانیکی ‌های بزرگ و کارگاه ‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شود، زیرا به منظور انتقال هوای فشرده به محلی دیگر به لوله‌کشی هوای فشرده در کنار مخزن نیاز است. مخزن‌های 250 و 500 لیتری از فشار هوا به خوبی پشتیبانی می‌کنند و دارای موتورهای بسیار قوی هستند و هم‌ چنین به دلیل گرفتن خروجی ‌های چندگانه امکان استفاده همزمان چند نفر از آن وجود دارد. از مخزن ‌های بالای 500 لیتر در پمپ باد برقی بزرگ در واحدهای صنعتی بسیار بزرگ استفاده می‌شود که موتور های اسکرو را به جای موتورهای رفت و برگشتی به کار گرفته‌اند.

Array

تقسیم بندی پمپ باد برقی بزرگ بر اساس صدا

از زمان قدیم هنگام روشن شدن پمپ باد برقی بزرگ تنها چیزی که توجه همه را جلب می‌کرده است صدای گوش خراش پمپ بوده است. این صدای ناهنجار علاوه بر حاصل مکانیزم موتور ممکن است به دلیل استفاده مداوم از دستگاه‌ ها و فرسوده شدن قطعات آن نیز باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

اما امروزه حتی در مدل ‌های معمولی صدای کمتری تولید می‌شود که بدون شک می‌توان گفت دلیل اصلی کم ‌تر شدن صدای پمپ باد برقی بزرگ مکانیزم انتقال قدرت تسمه در موتور و وسایل کمکی بهتر و پیشرفته ‌تر می‌باشد. لازم است بدانید که این وسایل کمکی همان دمپرها و عایق بندی ‌های مناسب صدا می‌باشند که در ادامه آن‌ ها را شرح خواهیم داد.

Array

کمپرسور با موتور های معمولی

این نوع از موتورهای پمپ باد برقی بزرگ صدای نسبتا بلندی از خود تولید می‌کنند که برای فضاهای بسته اصلا مناسب نیستند زیرا ممکن است به گوش‌ های شما آسیب وارد شود و به دلیل صدای ناشی از موتور دچار سردردهای شدید شوید. توصیه می‌شود که حتما هنگام استفاده از این نوع پمپ باد برقی بزرگ از گوشی ‌های عایق صدا استفاده کنید زیرا در غیر این صورت به مرور زمان شنوایی مصرف کننده ضعیف خواهد شد اما متاسفانه در کشور ما نسبت به این امر ایمنی ‌های لازم به کار گرفته نمی‌شود.

Array

کمپرسور با موتور های سایلنت

خوشبختانه این نوع از موتورهای پمپ باد برقی بزرگ به دلیل استفاده از تکنولوژی جدید صدای بسیار ضعیفی از خود تولید می‌کنند که با انتخاب این نوع پمپ دیگر نیازی به گوشی ‌های محافظ نخواهید داشت. هم ‌چنین پزشکان نیز به استفاده از این نوع پمپ ‌ها علاقه زیادی نشان می‌دهند اما توجه داشته باشید که در صورت نداشتن تجهیزات مخصوص نمی‌توان آن‌ ها را در مراکز پزشکی مورد استفاده قرار داد و ممکن است به تجهیزات شما صدمه بزنند. لازم است بدانید که نام دیگر این نوع از پمپ باد برقی بزرگ، بدون روغن یا OIL FREE می‌باشد.

Array

تقسیم بندی پمپ باد برقی بزرگ بر اساس نوع موتور

امروزه با پیشرفت علم مهندسی مکانیک و با تلاش مهندسان این عرصه موتورهای رفت و برگشتی جای خود را به موتورهای اسکرو داده‌اند و در پمپ باد برقی بزرگ نیز به کار گرفته شده‌اند که در ادامه هر دو نوع موتور را به طور مختصر برای شما شرح خواهیم داد.

موتورهای رفت و برگشتی

این نوع از موتورهای پمپ باد برقی بزرگ به صورت تک سیلندر، دو و چند سیلندر، تیپ W و یا V شکل هستند که مکانیزمی نظیر مکانیزم موتور خودرو دارند، به گونه‌ای که با حرکت یک سیلندر داخل مخزن، هوای فشرده وارد مخزن می‌شود و صدای بلندی را از خود تولید می‌کند.

Array

موتورهای اسکرو

پمپ باد های برقی بزرگی که در آن ‌ها موتور اسکرو به کار گرفته شده است توان بسیار بالایی دارند و هم چنین راندمان بسیار خوبی را از خود به جای می‌گذارند. عملکرد موتورهای اسکرو به این صورت است که یک پیچ با چرخش درون سیلندر هوا را به سمت جلو هدایت می‌کند به گونه‌ای که امکان برگشت هوا به موتور به صفر می‌رسد و نیازی به استفاده از روغن نیست و صدای کمی را از خود تولید می‌کند که موجب آزار و اذیت نمی‌شود. جالب است بدانید که امروزه در کشتی ‌ها و زیردریایی ‌ها نیز از موتورهای اسکرو استفاده می‌شود.

سخن پایانی

همان طور که در بخش ‌های بالا نیز گفته شد پمپ‌ بادهای برقی بزرگ از قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند به گونه‌ای که می‌توانند در چند دقیقه فشار باد زیادی را برای دستگاههای بادی تولید نمایند. با این وجود بدیهی است که پمپ باد برقی بزرگ ‌با توجه به ابعاد، کارایی، حجم و … نسبت به سایر پمپ بادها از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند اما بدون شک با توجه به عملکرد آن پرداخت هزینه زیادتر ارزشش را دارد.

جالب است بدانید که اکثر پمپ بادهای برقی بزرگ بادی قابلیت چند کاره بودن دارند به گونه‌ای که علاوه بر عمل باد کردن، عمل تخلیه کردن را نیز به خوبی انجام دهند. توصیه می‌کنیم که پمپ باد برقی بزرگ و سایر تجهیزات آن را از برندهای معتبر و فروشگاه ‌های شناخته شده تهیه کنید تا از گارانتی و خدمات نصب و راه اندازی پس از فروش آن بهره مند شوید.

به عنوان سخن پایانی لازم است گفته شود که حتما هنگام خرید پمپ باد برقی بزرگ تمام تقسیم‌ بندی ‌های بالا را مد نظر قرار دهید و توان موتور، سر و صدای پمپ، هوای خشک پمپ و … را به خوبی بررسی کنید تا بتوانید بهترین پمپ باد را مطابق با نیازتان خریداری کنید. هم‌‌ چنین به منظور جلوگیری از مشکلات آتی توجه داشته باشید که پمپ باد از ظاهری مناسب همانند رنگ و لیبل مشخص برخوردار باشد.

علاوه بر آن توصیه می‌شود که حتما قبل از خرید پمپ باد برقی بزرگ بودجه خود و محل قرار گیری پمپ را نیز مد نظر قرار دهید تا بتوانید طبق بودجه و محل قرارگیری انواع پمپ باد برقی بزرگ را با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله در مورد خرید پمپ باد برقی بزرگ برای شما مفید بوده باشد و بتوانید بهترین و مناسب ‌ترین پمپ باد برقی بزرگ را خریداری کنید.

تقسیم بندی پمپ باد برقی بزرگ بر اساس صدا

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫18 نظرها

  1. لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

  2. آقا ممنون.کاشکی زودتر این پست رو خونده بودم.ولی الانم خوبه -خیلی چیزا فهمیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟