معرفی قطعات کمپرسور

سوپاپ اطمینان کمپرسور

آپدیت شده در: 26 آذر 1401
فهرست مطالب نمایش

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

Array

سوپاپ اطمینان یک سوپاپ یکطرفه فنردار می باشد.این سوپاپ به طورفرعی روی بدنه ی مخزن قرار داردوهنگامی که فشارسیستم ازحدمعینی بالاتررفت و کلیدقطع کن کمپرسور عمل نکردمدارخروجی رابازمی کندو باعث می شودکه فشارمداراز یک مقدارتعیین شده بالاتر نرود.درواقع وظیفه ی سوپاپ اطمینان تخلیه هوای اضافی قبل از ترکیدن مخزن و جلوگیری ازایجادخسارت است.مکانیزم اصلی یک شیر اطمینان یک فنر و صفحه است.وقتی که فشاردرزیرصفحه ازمقداری که ما ان راتنظیم کرده ایم بیشترشود فنر به سرعت منقبض شده ومقداری ازهوارابه بیرون می فرستند.

 

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد و نقش آن در ایمنی کمپرسور

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد، یکی از ملزومات سیستم فشرده سازی هوا است. در واقع سوپاپ اطمینان کمپرسور باد مانع از سوراخ شدن یا نشتی مخزن کمپرسور شده و در نتیجه تا حد زیادی خسارات را کاهش می دهد. این سوپاپ به گونه ای طراحی شده است که با افزایش فشار و عبور آن از حد تعیین شده، مقدار هوای اضافی را از مخزن خارج کرده و در نتیجه از پیدایش تنش های فشاری بر روی پوسته مخزن جلوگیری می کند. اما سوپاپ اطمینان کمپرسور باد چه ویژگی هایی دارد؟ کمپرسور باد چگونه عمل کرده و انواع آن کدامند؟

کمپرسور باد و انواع آن

برای دانستن نقش کلیدی و ویژه سوپاپ اطمینان کمپرسور باد، بهتر است در ابتدا با نقش و عملکرد کمپرسورها آشنا شویم.‌ چرا که میزان افزایش فشار توسط هر یک از کمپرسور ها بر کیفیت و عملکرد آن تاثیر گذار خواهد بود. از انواع آن می توان به کمپرسور باد سیلندر پیستونی، کمپرسور باد اسکرول و کمپرسور باد روتاری اشاره کرد.

کمپرسور سیلندر پیستونی

در کمپرسور های سیلندر پیستونی، عمل فشرده سازی هوا از طریق حرکت پیستون درون سیلندر انجام می پذیرد. نحوه عملکرد این کمپرسور ها به این نحو است که پیستون به پایین ترین وضعیت خود حرکت می کند. با حرکت پیستون به طرف پایین سوپاپ ورودی جریان هوا باز شده و به دلیل وجود خلاء در بالای پیستون جریان هوا به درون سیلندر شار پیدا می کند. پس از اشغال فضای بالای پیستون از طریق هوا سوپاپ ورودی بسته می شود. به این ترتیب در هنگام فشرده سازی، هوا از سیلندر خارج نخواهد شد. سپس پیستون به طرف بالا حرکت کرده و با کاهش حجم هوا، فشار آن را افزایش خواهد یافت. با رسیدن فشار درون سیلندر به حد تعیین شده، سوپاپ خروجی باز شده و سیال از طریق لوله های رابط به مخزن انتقال میابد. به طور کلی کمپرسورهای سیلندر پیستونی هستند از ۸ تا ۱۰ بار فشار هوا را افزایش دهند. در صورتی که هدف از استفاده کمپرسور باد، ساپورت جک های پنوماتیکی است، لازم به ذکر است که حداکثر فشار مورد نیاز این جک ها تا ۶ بار است. در صورتی که بر تعداد جک های پنوماتیکی افزوده شود، نیازی به افزایش فشار نیست بلکه باید طرفیت مخزن کمپرسور خود را افزایش دهید.

کمپرسور باد روتاری

در کمپرسورهای روتاری از تعدادی پره بر روی شفت استفاده شده است. با چرخش پره ها جریان سیال به داخل کمپرسور مکیده می شود. هوا به پره ها برخورد کرده و فشرده می شود. با چرخش ۳۶۰ درجه پره ها جریان هوای فشرده به سمت خروجی هدایت شده و از طریق لوله های رابط به درون مخزن راه پیدا می کند. کمپرسورهای روتاری قدرت کمتری نسبت به کمپرسورهای سیلندر پیستونی دارند. اما مصرف انرژی و سطح صدای تولید شده توسط این کمپرسور ها از کمپرسور های سیلندر پیستونی کمتر است.

کمپرسور های اسکرول

نوع دیگری از کمپرسور های بادی، کمپرسور های اسکرول هستند. این کمپرسور ها از دو قطعه حلزونی مانند ساخته شده اند. یکی از حلزونی ها ثابت بوده و حلزونی دیگر متحرک است. هوا از طریق ورودی وارد کمپرسور شده و در بین حلزونی ها به دام می افتد. با چرخش حلزونی هوا فشرده شده و به خروجی راه پیدا می کند. این کمپرسور راندمان بسیار بالایی داشته و سطح صدای تولیدی آن بسیار پایین است. همچنین میزان مصرف برق آن بسیار است. اما این کمپرسور نسبت به سایر کمپرسور ها بسیار گرانتر است.

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

حال که با نحوه کارکرد کمپرسور های پر کاربرد در صنعت آشنا شدیم، بهتر است با نحوه عملکرد سوپاپ اطمینان کمپرسور باد آشنا شویم‌. به طور کلی تمامی سیستم هایی که تحت فشار قرار دارند مانند مخازن تحت فشار، درایر های جذبی و … به جهت ایمنی بیشتر، نیاز به سوپاپ اطمینان دارند. چرا که ممکن است تمام تجهیزات ایمنی کمپرسور به صورت ناگهانی از کار بیفتد. در حالیکه کمپرسور به صورت مداوم در حال فشرده سازی هوا است. بدون آن که توجهی به میزان هوای فشرده شده داشته باشد.

در این حین سوپاپ اطمینان مقدار هوای اضافی موجود در مخزن را به محیط بیرون تخلیه می کند. اما عدم استفاده از سوپاپ اطمینان کمپرسور باد، چه عواقبی در پی خواهد داشت؟ در صورت عدم استفاده از سوپاپ اطمینان کمپرسور بر روی مخازن، جداره مخازن تحت تنش های فشاری قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه طراحی این جداره و تعیین ضخامت آن بر اساس ماکزیمم فشار موجود در مخزن است، در صورت عبور فشار از این مقدار، امکان انفجار درون مخزن وجود خواهد داشت که نتیجه آن می تواند خسارات مالی و یا حتی جانی باشد.

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد، مهمترین بخش حفاظتی کمپرسور

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد به عنوان آخرین مرحله ایمنی کمپرسور شناخته می شود. این سوپاپ کارکردی مانند شیر ها دارد اما وظیفه آن تنها خروج هوای اضافی موجود در کمپرسور است. اما چرا سطح فشار موجود درون مخزن بیش از حد مجاز افزایش پیدا می کند؟

دلایل افزایش فشار در کمپرسورهای باد

به طور کلی دلایل بسیار زیادی برای افزایش فشار موجود در مخزن کمپرسور وجود دارد. بر طبق یافته های محققین عوامل بسیاری می توانند بر روی افزایش فشار کمپرسور تاثیرگذار باشند. وجود این عوامل عامل باعث می شود تا طراحان استفاده از سوپاپ را ضمیمه طراحی های خود کنند. این عوامل عبارتند از

  • انسداد در مجاری و لوله های تخلیه هوا
  • تنظیم غیر استاندارد پرشر سوئیچ
  • از کار افتادن کلید قطع کن
  • واکنش های شیمیایی
  • بروز آسیب در لوله ها و مجاری مبدل های حرارتی
  • از کار افتادن سیستم های خنک کننده

هر یک از عوامل بالا به تنهایی می تواند فشار موجود در مخزن را افزایش داده و باعث انفجار مخزن کمپرسور گردد. آتشسوزی، افزایش درجه حرارت، از کار افتادن سیستم های خنک کننده به یک صورت باعث افزایش فشار موجود در مخازن میگردد. این عوامل باعث افزایش دمای گاز موجود در مخزن می شود. به این ترتیب میزان جنب و جوش و برخورد ذرات هوا با یکدیگر و همچنین جداره داخلی مخزن افزایش پیدا کرده و در نتیجه امکان انفجار افزایش پیدا می کند.

وجود سوپاپ باعث میشود تا با افزایش دمای کمپرسور به تدریج هوای منبسط شده موجود در مخزن از آن خارج شود و به این ترتیب، میزان ضربات به جداره مخزن کاهش پیدا می کند. اما واکنش های شیمیایی باعث افزایش ناگهانی فشار موجود در مخزن شده و در طی مدت زمان محدود باعث انفجار مخزن می شود. به این ترتیب سوپاپ اطمینان کمپرسور باد باید به گونه ای طراحی شده باشد که به سرعت حجم زیادی از هوای منبسط شده در مخزن را خارج کند‌. در واقع مهندسین طراح در چنین مواقعی باید با در نظر گرفتن تمامی عوامل موجود به طراحی سوپاپ بپردازند.

نحوه عملکرد سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

عملکرد سوپاپ اطمینان کمپرسور باد در زمانی که شیر بسته و یا باز است با یکدیگر متفاوت خواهد بود. که در ادامه به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

زمانی که سوپاپ اطمینان کمپرسور باد بسته است‌

به طور کلی سوپاپ اطمینان کمپرسور باد از یک فنر برای باز و بسته شدن استفاده می کند. در حالتی که شیر بسته است، نیروی فنر به دیسک قرار گرفته بر روی حفره تعبیه شده در مخزن وارد می شود. این نیرو باعث می شود که دیسک محفظه سوراخ را به طور کامل بپوشاند و از نشتی آن جلوگیری کند. مادامی که نیروی حاصل از فشار درون مخزن که به سطح دیسک وارد می شود، از نیروی فنر کمتر و یا برابر باشد، سوپاپ اطمینان کمپرسور باد بسته می ماند. زمانی که نیروی حاصل از فشار درون مخزن افزایش پیدا کند و از نیروی فنر بیشتر شود سوپاپ، باز شده و هوای اضافی تخلیه می شود تا زمانی که مجدد نیروی حاصل از فشار درون مخزن با نیروی ناشی از فنر به تعادل برسد.

زمانی که سوپاپ اطمینان کمپرسور باد باز است

در هنگامی سوپاپ اطمینان کمپرسور باد باز است، هوای درون مخزن به محیط اطراف تخلیه می شود. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که فشار درون مخزن نیروی کمتری را به دیسک وارد کند. با کاهش میزان فشار درون مخزن نیروی فنر بر نیروی ناشی از فشار غلبه کرده و سوپاپ اطمینان کمپرسور باد با وضعیت عادی خود باز خواهد گشت.

انواع سوپاپ اطمینان کمپرسور باد موجود در بازار

به طور کلی سوپاپ اطمینان کمپرسور باد در دو نوع تولید می شود.‌

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد با فشار ثابت

این سوپاپ تا زمانی که فشار درون مخزن به حداکثر میزان خود نرسد، هوای اضافی موجود در مخزن را تخلیه نمیکند. در واقع فشاری که سوپاپ اطمینان کمپرسور باد برای آغاز فعالیت خود نیاز دارد، ۱ الی ۱.۵ بار از فشار درون مخزن باید بیشتر باشد.

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد با فشار متغیر

این سوپاپ به گونه ای طراحی شده است که فشار عملیاتی آن قابل تنظیم باشد. چرا که در بسیاری از مواقع ایمنی بیشتری مدنظر بوده و سوپاپ اطمینان کمپرسور باد باید در فشار کمتری اقدام به تخلیه هوای موجود در مخزن کند. تغییر فشار عملیاتی در این نوع از سوپاپ های اطمینان توسط شیر تعبیه شده در آن ها صورت می گیرد.

برای تنظیم سوپاپ اطمینان کمپرسور باد متغیر ابتدا زمانی که فشار کمپرسور روی حداکثر میزان خود است، پیچ شیر را در خلاف جهت عقربه های ساعت تا جایی که هوای فشرده شده اقدام به خروج از مخزن کند، باز کنید سپس پیچ را در جهت عقربه های ساعت به اندازه یک دور چرخانده و توسط مهره از حرکت آن جلوگیری کنید.

چگونه کمپرسور باد مناسب را انتخاب کنیم؟

پس از آن که اهمیت عملکرد سوپاپ اطمینان کمپرسور باد در بحث ایمنی، دانستیم، باید در هنگام خرید کمپرسور باد به چه نکات دیگری توجه کنیم. به جز رعایت موارد ایمنی، سه ویژگی در انتخاب نوع کمپرسور باد نقش کلیدی و اساسی را ایفا می کنند. اسب بخار، فشار و ظرفیت کمپرسور

ظرفیت یا حجم و فشار مورد نیاز در کمپرسور

هر چه مصرف کننده هایی که هوای فشرده شده نیاز دارند، بیشتر باشند باید از کمپرسوری با ظرفیت بیشتر و مخزن بزرگتری استفاده گردد و نه کمپرسوری با توان بیشتر! کمپرسور با توان بیشتر تنها فشار را افزایش می دهد و این در حالی است که شما به حجم هوای فشرده بیشتری نیاز دارید تا تمامی المان های موجود را تغذیه کنید. حجم هوای فشرده مخزن را با واحدی تحت عنوان CFM ( فوت مکعب بر دقیقه) اندازه گیری می کنند. این واحد بیانگر مقدار هوای فشرده ای است که کمپرسور باد می توان در یک فشار ثابت و مشخص تولید نماید.

قدرت فشرده سازی کمپرسور

یکی از عواملی که در انتخاب کمپرسور و همچنین سوپاپ اطمینان کمپرسور باد نقش اساسی ایفا می کند، قدرت کمپرسور است. برای تعیین این قدرت باید در نظر بگیرید که المان های مصرفی حداکثر به هوای فشرده شده تا چند بار نیاز خواهند داشت. در این صورت ماکزیمم مقدار را در المان های مصرفی انتخاب کرده و بر اساس آن به انتخاب کمپرسور باد خود بپردازید. به طور معمول برای بیان قدرت کمپرسور ها از اسب بخار استفاده می کنند. هر چه قدر به مقدار جریان هوای فشرده و فشار بالاتری نیاز داشته باشید، باید از کمپرسوری با قدرت الکتروموتور بیشتری استفاده کنید.

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد تا چه اندازه می تواند در انتخاب کمپرسور موثر باشد؟

همانطور که گفته شد سوپاپ اطمینان کمپرسور باد به عنوان آخرین سد دفاعی کمپرسور در برابر سوراخ شدن و نشتی مخزن تلقی می شود. بسیاری از سودجویان از نصب آن خودداری می کنند. در حالی که عدم نصب این قطعه می تواند حوادث جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. پس در هنگام خرید حتما به سوپاپ اطمینان کمپرسور باد توجه کنید و آن را به عنوان یکی از فاکتور های اصلی خرید کمپرسور باد قرار دهید.

کمپرسور باد در صنایع و موارد پزشکی چه تفاوت هایی دارند؟

به طور کلی در صورتی می خواهید از کمپرسور باد در صنایع استفاده کنید، به شما پیشنهاد می کنیم از کمپرسور باد با سیستم روانکاری روغنی استفاده کنید. در صورتی که در موارد پزشکی و به طور کلی مراکزی که هوا باید عاری از آلودگی باشد، می خواهید از کمپرسور استفاده کنید، از کمپرسور بدون روغن استفاده کنید. چرا که در کمپرسور های روغنی جریان هوای داخل سیلندر با مقداری روغن روانکاری شده ترکیب شده و خروجی این هوا از مخزن حاوی مقداری روغن است که باعث آلودگی محیط اطراف می شود.

 

 

Array

خرید سوپاپ اطمینان کمپرسورباد

برای خرید انواع سوپاپ اطمینان کمپرسور باد میتوانید به فروشگاه ایران کمپرسور مراجعه کنید ویا با شماره تلفن 05138543311تماس حاصل نمایید.

سوپاپ اطمینان کمپرسور

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟