راهنما

کاملترین راهنمای خرید کمپرسور باد + نکات طلایی | ایران پمپ⭐️

آپدیت شده در: 04 اردیبهشت 1401

هنگام خرید کمپرسور باد باید حتما کمی وقت بگذارید و دلیل اینکه چرا به کمپرسور نیاز دارید را مشخص نمایید. روش مناسب در انتخاب کمپرسور باد به شما کمک می کند تا هزینه کمتری صرف کنید و گزینه مناسب با کاربرد خود را بیابید. در ابتدا باید بگوییم انتخاب کمپرسور باد امر بسیار ساده ای است به شرط آنکه روش آن را بدانید.

مگر چقدر راهنمایی برای خرید یک کمپرسور هوا نیاز است؟ تنها چیزی که باید بدانید این است که پمپ  شما چه میزان هوا تولید می کند و شما به چه میزان هوای فشرده نیاز دارید. مورد بعدی این است که بدانید تا چه بودجه ای قصد خرید کمپرسور باد را دارید؟

آیا به دنبال یک دستگاه گران قیمت هستید یا می خواهید هوشمندانه خرید کرده و انتخابی به صرفه همراه با کارایی هایی مناسب داشته باشید؟ ما در این مقاله به بررسی نیاز های اساسی و راهنمایی برای خرید کمپرسور باد مناسب می پردازیم. پس با ما همراه شوید تا بتوانید بهترین گزینه را با توجه به کاربرد مورد انتظار خود خریداری نمایید.

راهنمای خرید کمپرسور باد

وقتی شروع به تردید در مورد محصولات مختلف می کنید، انواع چیزهایی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید را کشف می نمایید. همواره قبل از هر کاری اقدام به طرح سوالاتی از خود نمایید. برای اینکه بتوانید اقدامات مناسب برای خرید کمپرسور باد را انجام دهید ابتدا باید بتوانید به برخی از سوالات پاسخ دهید.

به عنوان نمونه این سوالات می توانند به شکل زیر باشند: اندازه پمپ باد مورد نیاز من چقدر است؟ ظرفیت مخزن کمپرسور باد مورد نیاز من بهتر است تا چند لیتر باشد؟ تا چه اندازه ای می خواهم برای خرید پمپ باد هزینه کنم؟ آیا جنس و کشور سازنده کمپرسور هوا برایم مهم است؟

در صورت مثبت بودن چه جنسی و از چه کشوری را ترجیح می دهم؟ و سوالاتی از این دست. در ابتدا زمانی که با این سوالات مواجه می شوید با خود خواهید گفت: اوه آنطور که فکر می کردم هم خرید کمپرسور باد ساده نیست. باید به روشنی به شما بیان کنیم که یافتن پاسخ این پرسش ها انتخاب محصول مناسبتان را به راحتی نوشیدن یک لیوان آب خواهد کرد.

Array

اهمیت خرید پمپ باد

امروزه محیط زیست با مشکلات متعددی روبه رو است و استفاده از انرژی ها و منابعی مانند آب، برق و گاز به این مشکلات افزوده است. کمپرسور باد (پمپ باد) وسیله ای است که با استفاده از نیروی برق می تواند، نیروی باد را به خدمت صنعت در آورد.

برای حفاظت از محیط زیست به جای استفاده از آب برای کاهش دمای قطعات در کارخانه ها می توان از کمپرسور باد یا پمپ هوا استفاده کرد. کمپرسور های هوا نمود، واقعی از قدرت هوا می باشند و برای تاسیساتی که در آن ها جداسازی ضایعات از لحاظ وزنی میسر باشد، خرید کمپرسور باد یک انتخاب ارزان و مقرون به صرفه است.

کاربرد پمپ باد تنها به صنعت محدود نمی شود و حتی پزشکی نیز با آن در ارتباط است. مته های پزشکی همگی با استفاده از نیروی باد توان ایجاد شکاف های ظریف را دارند و مطمئنا هیچ ابزار دیگی نمی تواند، جایگزین آن ها شود و هنوز هم این مته ها بهترین هستند. با تمام این مزایا و راندمان بالاتر از سایر تجهیزات، آیا باز هم نیاز به صحبت در مورد اهمیت خرید کمپرسور باد وجود دارد؟

Array

آیا خرید کمپرسور باد ایرانی می تواند روی اقتصاد تاثیر بگذارد؟

احتمالا همه شما نام کشورهای مثل روسیه، آلمان، چین و ژاپن را به عنوان معروف ترین و بزرگترین کشور های صنعتی شنیده اید، اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید، چرا این کشور ها تا این حد موفق شده اند؟ برعکس تفکر خیلی ها نظام کشورداری و مالیاتی بهتر، عامل ترقی این کشور ها نبوده است.

در این کشور ها مردم معتقد هستند، فقط باید کالای داخلی مصرف شود و با افرادی که کالای خارجی خرید و فروش می کنند، مردم به شدت برخورد می کنند. مردم ایران نیز باید از خود شروع کنند تا دیگران را نیز شیفته محصولات ایرانی بکنند. ما نمی گوییم کدام برند ایرانی را بخرید، اما اگر به چیزی در کیفیت کالا ها معترض هستید با شرکت فروشنده در میان بگذارید و آنها را از تمایز محصولاتشان با محصولات خارجی آگاه کنید.

نگران رفتار مدیران نباشید، انتقاد سازنده در هر صنعتی حتی کمپرسور باد می تواند موثر باشد. مطمئن باشید، خرید کمپرسور باد ایرانی روی چرخه اقتصاد موثر است و مانع خروج میلیارد ها تومان ارز برای واردات کمپرسور باد می شود.

 

در حقیقت باید بدانید که انتخاب کمپرسور باد به دو موضوع مهم بستگی دارد: اول، اندازه و ابعاد و دوم، خصوصیات و ویژگی های دستگاه. با توجه به اندازه و ابعاد دستگاه است که می توانید ظرفیت و فشار کاری کمپرسور هوا را حین عملیات بدست آورید

. خصوصیات و کیفیت آنها نیز جنبه تاثیر گذار دیگری هستند که قبل از خرید پمپ باد باید به آن توجه کنید. در ادامه به صورت مفصل تر به بیان این دو موضوع مهم در انتخاب پمپ هوا می پردازیم و نقش هر یک را توضیح می دهیم.

ابعاد و اندازه کمپرسور باد

Array

هرچه در روند انتخاب کمپرسور با منطق بیشتر و آگاهانه تر پیش بروید روند کار برایتان ساده تر خواهد شد. برای شروع، مقدار CFM (فوت مکعب در دقیقه) مورد نیاز در یک فروشگاه را برای تعیین ظرفیت لازم کمپرسور باد محاسبه کنید.

با اضافه کردن CFM مورد نیاز برای تمام ابزارهایی که ممکن است بطور همزمان استفاده شوند شروع کنید، سپس 30٪ دیگر به مقدار محاسبه شده اضافه کنید تا امکان استفاده از سایر وسایلی که شاید در اینده قرار است به کمپرسور متصل کنید فراهم شود. CFM مورد نیاز معمولا توسط شرکت سازنده کمپرسور باد در دفترچه محصول و توضیحات آن یادداشت شده است.

بیشتر بدانید: اصطلاحات مهم در صنعت هوای فشرده

 

CFM یا دبی حجمی یکی از مهم‌ترین پارامترهای کمپرسورهای هوا می‌باشد. CFM به مقدار هوا فشرده‌ای می‌گویند که کمپرسور هوا در هر دقیقه تولید می‌کند که بر حسب فوت مکعب بر دقیقه اندازه گیری می‌شود.

در زمان خرید کمپرسور هوا، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، محاسبه دقیق CFM مورد نیاز ابزارهای پنوماتیک‌تان می‌باشد. هر ابزار پنوماتیکی برای کار کردن به یک CFM مشخص نیاز دارد که این مقدار در دفترچه ابزار مشخص شده است. اگر کمپرسور شما نتواند CFM مورد نیاز ابزار شما را تامین کند، ابزار شما به خوبی کار نمی‌کند و حتی ممکن است کار نکند.

در این مقاله، حدود CFM مورد نیاز برخی از ابزارهای رایج را معرفی خواهیم کرد. همچنین در خصوص محاسبه حداقل CFM کمپرسور با توجه به ابزارها و محاسبه اندازه مخزن کمپرسور، بحث خواهیم کرد.

Array

ظرفیت یا حجم - به عبارت دیگر CFM — را می توان به چهار روش تشخیص داد:
 • CFM جابجا شده (DCFM)که به سادگی از طریق محاسبات ریاضی بر حسب دور در دقیقه تعیین می شود. این عدد هیچ یک از متغیر ها و پارامتر های مکانیکی و شیمیایی مهم مانند دما، فشار اتمسفر، رطوبت، اصطکاک یا اتلاف گرما را در نظر نمی گیرد، بنابراین در حالت طبیعی تقریبا هیچ ارزشی ندارد.
 • CFM استاندارد (SCFM) معیار بهتری برای واقعیت است. SCFM جریان هوای آزاد در یک محیط استاندارد بیان می کنند – از جمله فشار اتمسفر psi5 (فشار در سطح دریا)، دمای 68 فارنهایت و رطوبت 0٪. از آنجایی که این یک اندازه گیری استاندارد است، بهترین شکل برای مقایسه کمپرسور های باد در سراسر دنیا می باشد، دقیقاً مانند اینکه یک سیب مرجع داشته باشیم و بقیه را با توجه به آن بررسی کنیم. با این حال نیازهای خاص بر آن تأثیر خواهد گذاشت. مثلا شخصی که در دنور با مایل کار می کند نسبت به کسی که در لوئیزیانا بر اساس سطح دریا کار می کند نیازهای متفاوتی خواهند داشت.
 • CFM واقعی (ACFM) عددی است که بیشترین کاربرد را دارد زیرا این مقدار در متغیرهایی که برای یک وضعیت خاص اعمال می شوند بکار گرفته می شود. ACFM خروجی پمپ را بر اساس شرایط واقعی کار بدست می دهد. اما محاسبه ACFM به دلیل نیاز به داده ها و محاسبات خاص در محل دشوار است. دلیل محاسبه در محل این است که به بهترین وجه اطلاعات را در اختیار کارفرما قرار دهد.
 • در اولین قدم با مراجعه به دفترچه راهنمای ابزار خود، مقدار CFM مورد نیاز را پیدا کنید. همچنین این اطلاعات از طریق سایت سازنده محصول نیز قابل دستیابی است.
  حال برای اینکه بتوانید حداقل CFM لازم برای کارکرد درست ابزارهای خود را محاسبه کنید، CFM مورد نیاز ابزار خود را در عدد 1.5 ضرب نمایید. برای مثال اگر از یک آچار ضربه‌ای استفاده می‌کنید که به 8 CFM هوا فشرده نیاز دارد، این عدد را در 1.5 ضرب کنید. عدد به دست آمده که در این مثال 12 می‌باشد، حداقل CFM‌ ای است که کمپرسور هوا شما باید تولید کند.حال اگر از چند ابزار مختلف بصورت همزمان استفاده می‌کنید، جمع CFM ابزارهای خود را در 1.5 ضرب کنید. برای اینکه بتوانید چند ابزار مختلف را بصورت همزمان به کمپرسور هوا متصل کنید، نیاز به کمپرسورهای صنعتی و تجاری دارید چراکه اکثر کمپرسورهای خانگی قادر به تامین تنها یک ابزار هستند.

  محاسبه حداقل حجم مخزن مورد نیاز :

  برای بدست آوردن حداقل حجم مخزن مورد نیاز لازم است که جمع CFM ابزارهای خود را در عدد 6 ضرب کنید. حداقل حجم مخزن مورد نیاز بر حسب لیتر بدست خواهد آمد. برای مثال اگر ابزارهای شما به 12 CFM هوا فشرده نیاز دارند، شما به مخزنی با حداقل حجم 72 لیتر نیاز دارید. مخازن کم حجم‌تر نیز می‌توانند ابزارهای شما را راه بیندازند اما سرعت و کیفیت کار شما را به شدت کند می‌کنند.

  بهتر است در زمان خرید کمپرسور هوا، کمپرسوری با CFM و حجم مخزن بیشتری خریداری نمایید چراکه کیفیت کارتان افزایش خواهد یافت. به عبارت دیگر، به حداقل‌های محاسبه شده بسنده نکنید.

برای اینکه مناسب ترین گزینه را برای خرید کمپرسور باد انتخاب کنید، بهترین راه برای شما مقایسه کمپرسور های باد بر اساس رتبه SCFM است. همچنین توجه داشته باشید که CFM اغلب در فشار های مختلف نشان داده می شود. این اعداد می توانند در تعیین اینکه کمپرسور حجم کافی را با توجه به نیاز شما تولید می کند یا خیر بسیار مفید باشد، اما وقتی سعی می کنید کمپرسور های مختلف را با توجه به فشارهای مختلف ارزیابی کنید، استفاده از این اعداد گیج کننده است. با این حال نسبت به سه حالت بیان شده، SCFM بهترین گزینه است.

Array

ویژگی ها و خصوصیات کمپرسور باد

طول عمر و پایداری اصطلاح کلیدی است که باید هنگام ارزیابی کمپرسور باد به خاطر بسپارید. پایداری و دوام به معنای ماندگاری است، و ماندگاری به معنای صرفه اقتصادی در طول زمان مصرف کمپرسور می باشد. هرچه سرمایه گذاری شما بر روی کیفیت محصول خریداری شده بیشتر باشد، در دراز مدت از مزایای آن بهره مند خواهید شد.

این بدان معناست که شما می توانید ویژگی های مناسب را حین خرید لیست کرده و بر اساس آن گزینه مد نظر خود را انتخاب کنید. سیلندر چدنی، دهانه سرما ساز با کیفیت،سیم پیچ مسی، یک سیستم خنک کننده کارآمد، اتصالات محکم و دقیق یک قاب فولادی با سنگین و روکش مناسب در محیط کار می توانند ایده آل ترین گزینه هایی باشد که باید به آن توجه کنید. قبل از خرید عمر سرویس مدل های مختلف را نیز مشاهده کنید.

بهتر است گزینه هایی را انتخاب کنید که از قطعات مقاوم در سایش و زنگ زدگی در آنها استفاده شده است. در محیط های کاری مختلف شایع ترین عامل که مانع از کارکرد مناسب دستگاه می شود و عمر آنها را کم می کند، عوامل مخرب مکانیکی و شیمیایی هستند که زنگ زدگی و خوردگی در راس همه عوامل قرار دارند.

هنگام بررسی ویژگی های کمپرسور، قطر شلنگ را در خاطر داشته باشید. اگر لوله ورودی هوای شما 8/3 اینچی است نباید مثلا شیری با قطر 4/1 اینچ را انتخاب نمایید. به این فکر نکنید که «خب می توان سر شیر را عوض کرد» بلکه در نظر داشته باشید هدف مهندس از طراحی چنین شلنگی کارایی بهتر دستگاه بوده است. اطمینان حاصل کنید که شلنگ بزرگتر وزن و هزینه اضافی کمپرسور باد را توجیه کند.

خدمات پس از فروش کمپرسور باد

Array

پس از بررسی ویژگی ها و خصوصیات، سؤالاتی راجع به شرکت تأمین کننده به همراه قابلیت اطمینان قسمت های آن و پشتیبانی خدمات پس از فروش بپرسید. این پرسش ها می توانند ویژگی های کیفیتی و یا عدم وجود آن را نشان دهند، ویژگی هایی که به راحتی قابل مشاهده نیستند. سوالاتی که می توانید در مورد خدمات پس از فروش بپرسید عبارتند از: آیا تولید کمپرسور هوا فعالیت اصلی این شرکت است یا اینکه این کمپانی تنها تأمین کننده کمپرسور هوا است؟

آیا شرکت محصولات خود را تولید می کند یا آنها را از کشور یا کارخانه دیگری سفارش می دهد؟ سابقه این شرکت در زمینه کمپرسور باد چند سال بوده است؟ (آنچه در مورد آینده خواهیم فهمید، همان چیزی است که در مورد گذشته می دانیم، بنابراین به تاریخچه شرکت در بازار نگاه کنید.) آیا تهیه کننده می تواند به سؤالات پاسخ دهد و ظرافت هایی را که فقط یک متخصص می داند توضیح دهد؟

این شرکت در مورد در دسترس بودن کمک فنی، قطعات، خدمات و شبکه توزیع چه امکاناتی فراهم کرده است؟ آیا  گارانتی ارائه شده شامل تمامی بخش های محصول می شود؟ در صورت منفی بودن بپرسید گارانتی شامل چه بخش هایی است؟ آیا ارسال محصول و تعمیر آن با هزینه هایی همراه خواهد بود یا خیر؟

قبل از نهایی کردن تصمیم تان در مورد خرید کمپرسور باد، لحظه ای صرف محاسبه نه تنها قیمت اولیه، بلکه هزینه های طولانی مدت خرید کمپرسور هوا کنید. وقتی همه این اطلاعات اضافه شدند، کمپرسور با گذشت زمان چه هزینه هایی خواهد داشت؟ در نظر بگیرید که چگونه می توانید از پمپ باد استفاده کنید، چند بار و چه مدت کمپرسور قادر است به شما به طور مفید سرویس دهد.

به طور کلی، مهمترین مسئله ای که از ابتدا باید به خاطر داشته باشید، تحلیل کار خودتان است. هر درخواست شغلی الزامات خاص خود و به تبع آن مجموعه سوالات خاص خود را دارد. مطمئن باشید که قبل از تصمیم گیری نهایی، چک لیست واقعی برای وضعیت کاری مخصوص به خود ایجاد نمایید.

Array

گارانتی کمپرسور باد ایران پمپ

این شرکت در هنگام خرید پمپ باد به خریداران گارانتی اعطا می کند و مشترکین محترم می توانند تا مدت معین از این گارانتی و قطعات یدکی به صورت رایگان استفاده کنند و در صورتی که در زمان ذکر شده، نیاز به استفاده از گارانتی نداشته باشند، می توانند درخواست تمدید گارانتی را بکنند. مطمئنا کیفیت کمپرسور باد ایران پمپ بسیار بالا است و با خرید کمپرسور باد از این شرکت پشیمان نخواهید شد، فقط یکبار امتحان کنید. ایران پمپ با تضمین خدمات صد درصدی پس از فروش حامی خریداران ایرانی است.

کیفیت محصولات ایران پمپ چگونه است؟

محصولات ایران پمپ بارها و بارها نماد استاندارد ایران را دریافت کرده اند و از لحاظ کیفیت در حد قابل قبولی هستند. محصولات این شرکت با توجه به شرایط برق و آب و هوای کشور ایران طراحی شده اند و در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم تر از نمونه های خارجی می باشند.

در انواع کمپرسور های اویل فری و روغنی این شرکت از خشک کن و میکرو فیلتر ها بهره گرفته شده است، که احتمال خرابی موتور را تا حد بالایی کاهش می دهد. تمام قطعات یدکی این شرکت کارآمد و قابل تعویض با قطعات کمپرسورهای خارجی هستند و با اعتماد کامل به بهتر شدن عملکرد دستگاه ها می توانید از آنها استفاده کنید. احتمال نشت هوا از این کمپرسور ها بسیار کم و نزدیک به صفر است و از راندمان بسیار بالایی برخوردار هستند. با خرید پمپ باد ایران پمپ از یک عمر آرامش لذت ببرید.

آیا ایران پمپ توان رقابت با نمونه های خارجی را دارد؟

به جرات می توان گفت، ایران پمپ توان رقابت با بیشتر محصولات خارجی را دارا است و شما هنگام خرید کمپرسور هوا می توانید، این مطلب را تست کنید. ما با توجه به پیشنهادات و انتقادات مداوم کاربران در حال تجهیز و بروزرسانی کمپرسور های ایرانی هستیم و هر روز بر میزان دستاوردها و کیفیت کالا های خود می افزایم.

قضاوت را به خود شما خریداران می سپاریم، هر کاستی و کوتاهی که در محصولات وجود دارد با ما در میان بگذارید. ما آماده انتقادات سازنده شما هستیم و با تمام توان تلاش می کنیم تا برندی با کیفیت ممتاز را وارد بازار کنیم.

کاملترین راهنمای خرید کمپرسور باد + نکات طلایی | ایران پمپ⭐️

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫17 نظرها

 1. من یه سوال فنی دارم.میشه شماره کارشناستون رو بدین تا باهاشون مشورت کنم؟ کارم خیلی گیر کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟