راهنما

کمپرسور باد نو بخریم یا کارکرده؟ مقایسه کمپرسور باد نو و کارکرده

آپدیت شده در: 12 بهمن 1401

هنگامی که قصد خرید یک کمپرسور باد را دارید، اولین سوالی که برای‌تان مطرح خواهد شد این است که یک کمپرسور باد نو بخریم یا کارکرده؟

برای پاسخ به این سوال لازم است تا مزایا و معایب خرید کمپرسور باد نو و کارکرده را با هم مقایسه نموده و سپس بسته به شرایط خود، بین کمپرسور نو و کارکرده یکی را انتخاب نمایید. در این مقاله، به مقایسه کمپرسور نو و کارکرده پرداخته و مزایا و معایب آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.
پس اگر بین خرید کمپرسور باد نو و کارکرده شک دارید، مطالعه این مقاله می‌تواند تصمیم‌گیری را برای شما آسان گرداند.

Array

خرید کمپرسور باد نو یا کارکرده، کدام یک بهتر است؟

خرید کمپرسور باد دست دوم همراه با ریسک می‌باشد، چراکه ممکن است از شرایط و کیفیت نگهداری از آن و همچنین میزان کارکرد آن اطلاعی نداشته باشید. درحالی‌که کمپرسورهای باد نو پس از تولید مستقیما در اختیار شما قرار گرفته و از این بابت نگرانی نخواهید داشت.

بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع به دلایلی چون کاهش نیاز به هوای فشرده و یا اقدام به نوسازی سیستم هوای فشرده خود، اقدام به فروش کمپرسورهای باد کارکرده خود می‌کنند.

حال این موضوع که دارنده قبلی کمپرسور باد چگونه از آن استفاده کرده و نگهداری و تعمیرات آن به چه شکلی انجام شده‌است، پرسشی می‌باشد که شاید قادر به پیدا کردن پاسخ آن نباشید. با این‌حال می‌توانید کمپرسور باد کارکرده را جهت ارزیابی به افراد خبره و متخصص نشان دهید تا از صحت عملکرد کمپرسور اطمینان بیشتری حاصل نمایید.

بطور کل نمی‌توان گفت بین کمپرسور باد نو و کارکرده ، کدام یک مناسب‌تر می‌باشد، چراکه این موضوع به خریدار و شرایط او بستگی دارد. دانستن مزایا و معایب کمپرسورهای نو و کارکرده می‌تواند موضوع را برای شما روشن‌تر کند.

Array

کمپرسورهای باد نو:

اگر بودجه شما با قیمت یک کمپرسور باد نو در مشخصات مورد نیاز شما همخوانی داشته باشد، خریداری آن می‌تواند برای سالیان سال تضمین‌کننده فعالیت‌های شما باشد. باتوجه به مزایا و معایب کمپرسور باد نو می‌توانید تصمیم بگیرید که خریداری یک کمپرسور باد نو برای شما مناسب است یا نه.

Array

مزایای خرید کمپرسورهای باد نو:

1 – تکنولوژی جدیدتر: کمپرسور های باد نو از فناوری‌های جدیدتری برای عملیات روان‌تر و کنترل دستگاه استفاده می‌نمایند.

2 – راندمان بالاتر: کمپرسور های باد نو بطور معمول راندمان بالاتری از کمپرسورهای باد کارکرده دارند. مواردی چون گرفتگی لوله‌ها، نشتی، فرسودگی قطعات داخلی، دمای بالاتر و گیج‌های فشاری که از دقت و حساسیت آنها کاسته شده است، باعث کاهش راندمان در کمپرسورهای باد کارکرده خواهد شد.

3 – طول عمر بالاتر: یک کمپرسور باد نو و صفر کیلومتر قطعا عمر بالاتری از کمپرسورهای بادی که سالیان سال کار کرده‌اند، خواهد داشت. درنتیجه خرید کمپرسور باد نو می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت برای شما و کسب‌وکارتان باشد.

4 – بازگشت سرمایه بالاتر: بازگشت سرمایه یک کمپرسور باد نو برخلاف تصور عده زیادی، بالاتر از کمپرسورهای باد کارکرده می‌باشد. با اینکه هزینه بیشتری را برای خریداری کمپرسور باد نو صرف خواهید کرد، راندمان بالاتری دریافت می‌نمایید و هزینه‌های عملیاتی پایین‌ تری را نیز پرداخت خواهید کرد. درنتیجه خرید کمپرسور باد نو می‌تواند مقرون به صرفه‎تر از کمپرسورهای کارکرده و دست دوم باشد.

5 – گارانتی: کمپرسور های جدید می‌توانند دارای گارانتی باشند و خدمات پس از فروش آن‌ها مناسب‌تر از کمپرسورهای باد کارکرده می‌باشد. همچنین درصورتی‌که برای کمپرسور باد شما مشکلی پیش بیاید، پیدا کردن قطعات یدکی آن به احتمال بالا ساده‌تر از پیدا کردن قطعات یدکی برای کمپرسورهای کارکرده خواهد بود.

6 – هزینه‌های عملیاتی پایین‌ تر: کمپرسور های باد نو درصورت نگهداری مناسب دچار خرابی‌های ناگهانی زود هنگام نشده و به دلیل راندمان بالاتر خود، هزینه برق مصرفی کمتری از کمپرسور های کارکرده ( دست دوم ) خواهند داشت.

Array

معایب خرید کمپرسور باد نو :

تنها عیبی که می‌توان به کمپرسور باد نو وارد نمود، هزینه اولیه یا همان هزینه خریداری بالاتر آن نسبت به کمپرسورهای باد کارکرده می‌باشد. با این‌حال این نکته را فراموش نکنید که کمپرسورهای باد نو مزایای بالقوه‌ای چون بازگشت سرمایه و راندمان بالاتری داشته و از خدمات پس از فروش مناسب‌تری برخوردار هستند.

Array

کمپرسور های باد کارکرده:

از می‌خواهید یک کمپرسور باد کارکرده تهیه نمایید، لازم است تا به سخنان فروشنده قبلی آن درباره نگهداری از دستگاه اعتماد کرده و مبلغی را نیز برای سرویس اولیه دستگاه کنار بگذارید. مزایا و معایب کمپرسورهای باد کارکرده به ترتیب زیر می‌باشد.

Array

مزایای خرید کمپرسورهای باد کارکرده:

1 – هزینه کمتر: جذاب‌ترین ویژگی کمپرسور های باد کارکرده، قیمت پایین‌تر آن‌ها می‌باشد. قیمت خریداری یک کمپرسور باد دست دو بسته به مشخصات آن، کیفیت نگهداری از آن و سال‌های فعالیتش تعیین می‌شود، درنتیجه فریب قیمت‎های بسیار پایین را نخورید.

2 – استهلاک پایین‌تر: کمپرسور های باد دست دوم بخشی از استهلاک خود را پشت‌سر گذاشته‌اند. از آنجایی‌که قیمت یک کمپرسور باد کارکرده به نسبت کمپرسورهای باد نو، به ارزش اسقاط آن نزدیک‌تر است، استهلاک کمتری از کمپرسورهای نو برای شما به همراه خواهد داشت.

3 – تعمیرات باکیفیت: بسته به فروشنده‌ای که کمپرسور باد را از آن تهیه کرده‌اید، ممکن است کمپرسور باد خریداری شده به خوبی بازسازی شده و عملکرد مطمئن‌تری داشته باشد. برای خریداری یک کمپرسور باد کارکرده باکیفیت، حتما از فروشنده آن درباره نگهداری از کمپرسور باد و تاریخ سرویس‌ها سوال نمایید.

Array

معایب خرید کمپرسورهای باد کارکرده:

1 – نداشتن تکنولوژی جدید: کمپرسور های باد کارکرده فاقد فناوری‌های جدید بوده و درنتیجه، عملکرد ضعیف‌تری از کمپرسور های جدید خواهند داشت.

2 – طول عمر نامشخص: کمپرسورهای نو طول عمر تخمینی مشخصی دارند و این موضوع باعث می‌شود تا شما دیدی مناسب نسبت به طول عمر دستگاه خود پیدا نموده و برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

درحالی‌که کمپرسورهای باد کارکرده طول عمر مشخصی ندارند، چراکه شما از شرایط نگهداری و تعمیرات از آن و همچنین میزان کارکرد آن اطلاع دقیقی ندارید.

با این‌حال شما می‌تواند هنگام خریداری کمپرسورهای باد کارکرده از فروشنده، درباره نگهداری از آن و میزان کارکرد آن اطلاعات گرفته و با انجام دادن یک برنامه نگهداری و سرویس‌دهی منظم، طول عمر دستگاه را افزایش دهید.

3 – گزینه‌های محدود: زمانی‌که اقدام به خریداری کمپرسور باد کارکرده می‌کنید، گزینه‌های محدودی روی میز شما قرار خواهند گرفت.

ممکن است نتوانید کمپرسور باد کارکرده‌ای که دقیقا با مشخصات مورد نظر شما همخوانی داشته باشد، بیابید. درنتیجه باید بین منتظر ماندن تا پیدا شدن یک کمپرسور باد متناسب با انتظارات شما و یا خریداری یک کمپرسور باد نو با ویژگی‌ها و مشخصات مورد نیازتان، یکی را انتخاب کنید.

4 – در صورت بروز مشکل در کمپرسور باد دست دوم یا استوک قطعات یدکی مورد نیاز به سختی پیدا خواهد شد. زیرا اصلا مشخص نیست که از مدل خریداری شده هنوز تولید میشود و قطعات یدکی در بازار موجود است یا دیگر تولید کمپرسور متوقف شده و قطعات مورد نیاز به سختی پیدا خواهد شد.

Array

کدام گزینه برای شما مناسب‌تر می‌باشد؟

با درنظر گرفتن مزایا و معایب کمپرسورهای نو و کارکرده، باید تصمیم‌ بگیرید که کدام گزینه برای عملیات‌های شما مناسب‎‌تر می‌باشد. ممکن است صرف مطالعه مزایا و معایب کمپرسورهای باد نو و کارکرده باعث راحت‌تر شدن انتخاب شما نشود.

در این صورت می‌توانید بسته به شرایط و نیازهای خود، انتخاب مناسب خود را انجام دهید. در نظر گرفتن موارد زیر می‌تواند شما را در انتخاب بین خرید کمپرسور باد نو و یا کارکرده یاری کند.

• بودجه شما: اولین فاکتور تاثیرگذار در تصمیم‌گیری برای خرید کمپرسور باد نو یا کارکرده، مقدار بودجه می‌باشد. توجه داشته باشید که هرینه‌های یک کمپرسور باد کارکرده تنها مربوط به قیمت خریداری آن نمی‌باشد. بلکه شما باید برای تعمیرات احتمالی کمپرسور باد نیز هزینه‌ای را در نظر بگیرید.

اگر بودجه شما محدود می‌باشد، خریداری یک کمپرسور باد نو می‌تواند انتخاب کم‌ریسک‌تر و بهتری برای شما باشد. چراکه با خریداری یک کمپرسور باد نو از عدم خرابی سریع و مخارج بالای تعمیرات اطمینان خواهید داشت.

• مقدار دبی و فشار مورد نیاز: هنگامی که قصد خرید یک کمپرسور باد دست دو را برای فعالیت‌های خود دارید، هرگز برای قیمت بهتر، سر مشخصات مورد نیاز خود مصالحه نکنید. کمپرسور بادی که تهیه می‌کنید باید قادر به تولید فشار و دبی مورد نیاز فعالیت‌های شما باشد. خریداری کمپرسور باد با مشخصات مغایر با نیازهای شما می‌تواند مشکلات فراوانی را در آینده برای شما رقم بزند.

• مقدار استفاده از کمپرسور باد: اگر از کمپرسورهای باد به صورت مداوم در طول روز استفاده می‌کنید، بهتر است تا یک کمپرسور باد نو خریداری نمایید. اما اگر استفاده شما از کمپرسور باد محدود به چندبار در طول هفته می‌شود، می‌توانید از کمپرسورهای کارکرده استفاده نمایید.

• تکیه بر هوای فشرده: اگر صاحب صنعت یا کسب‌وکاری می‌باشید که به کمپرسورهای باد و نیروی هوای فشرده برای تدام فعالیت‌های حیاتی خود تکیه می‌کند، خریداری کمپرسورهای باد کارکرده را توصیه نخواهیم کرد.

جمع بندی:

زمانی‌ که تصمیم به خریداری یک کمپرسور باد جدید می‌گیرید، باید بین خریداری یک کمپرسور باد نو و کارکرده تصمیم‌گیری نمایید. خریداری کمپرسورهای باد کارکرده همواره ریسک بالایی داشته و ممکن است هزینه‌های بالایی را برای شما ایجاد نماید. همچنین ممکن است به دلیل محدود بودن بودجه خود روی خریداری یک کمپرسور باد کارکرده مصر باشید.

برای انتخابی بهتر و آگاهانه‌تر لازم است تا مزایا و معایب کمپرسورهای باد نو و کارکرده را در نظر گرفته و سپس بسته به شرایط خود، گزینه بهتر را انتخاب نمایید.

کمپرسور باد نو بخریم یا کارکرده؟ مقایسه کمپرسور باد نو و کارکرده

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟