راهنما

کاربرد پمپ باد بی‌صدا چیست؟

آپدیت شده در: 16 بهمن 1401

پمپ باد یا کمپرسور هوا به وسیله‌ای گفته می‌شود که با ایجاد فشرده‌سازی هوا و ذخیره آن در مخزن خود، باد تولید می‌کند. پس از ذخیره‌سازی این هوا در مخزن پمپ، به وسیله شیلنگ می‌توان از این هوا استفاده نمود.

در هنگام خروج هوا از شیلنگ انرژی جنبشی ایجاد می‌شود. از این انرژی ایجاد شده می‌توان برای مقاصد مختلفی استفاده کرد. تمام وسایل بادی موجود در بازار نیاز به یک پمپ باد دارند. پمپ‌های باد بر اساس حجم مخزن، دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه این مقاله با ایران پمپ همراه باشید تا به معرفی پمپ باد بی‌صدا بپردازیم.

انواع پمپ باد بی‌صدا

 

Array

1- پمپ باد سنگین بی‌صدا

به دلیل استفاده از موتور قوی‌تر در کمپرسور‌های سنگین، این مدل از پمپ‌ها قدرت بسیار زیادی دارند. هرچه موتور پمپ قوی‌تر باشد، میزان باد و فشار باد بیشتر و قوی‌تر خواهد بود.

از کمپرسور‌های سنگین به طور معمول در مکان‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به هوای زیادی دارند. در کمپرسور‌ های سنگین به دلیل حجم مخزن بالاتر و همچنین نیاز به سیلندر و قطعات بیشتر نسبت به مدل سبک معمولاً از چرخ برای حمل‌ونقل آن‌ها استفاده می‌شود.

Array

2- پمپ باد سبک بی‌صدا

در مدل سبک کمپرسور باد بی‌صدا به دلیل حجم کم‌تر مخزن و همچنین قطعات کم‌تر نیازی به چرخ نیست و استفاده کننده می‌تواند به راحتی این دستگاه را در محل دلخواه خود جابه جا کند. این مدل از پمپ‌ها معمولاً در محل‌هایی استفاده می‌شوند که استفاده کننده میزان باد زیادی لازم ندارد. به دلیل استفاده از مخزن کوچک‌تر و همچنین قدرت کم‌تر موتور این دستگاه نسبت به مدل سنگین خود قدرت خروجی باد کم‌تری دارد.

پمپ باد بی‌صدا چیست؟

این نوع از پمپ‌ها به دلیل طراحی خاصی که دارند در زمان کارکردن صدایی تولید نمی‌کنند و یا صدای تولید شده توسط این پمپ‌ها بسیار کم است، در حدی که نام بی‌صدا را بر روی این دستگاه‌ها گذاشته‌اند. نکته جالب توجه در مورد این پمپ‌ها این است که این مدل از پمپ‌ها نیازی به سرویس و تعویض روغن ندارد.

در پمپ باد بی‌صدا فقط یک‌بار روغن در کارخانه وارد دستگاه می‌شود و دستگاه از این روغن به صورت دائمی استفاده می‌کند. پمپ‌های بی‌صدا به دلیل طراحی خاصی که دارند بعد از مدتی نیاز است که فیلتر آن‌ها تعویض شود. عدم تعویض فیلتر باعث خرابی در دیگر بخش‌های پمپ خواهد شد.

Array

مزیت‌های استفاده از پمپ‌های باد بی‌صدا

این پمپ‌ها به دلیل صدای بسیار کمی که دارند، از محبوبیت و اقبال خوبی برخوردار هستند. استفاده از پمپ باد بی‌صدا می‌تواند مزایای زیر را در بر داشته باشد.

1- محیط تمیز و پاکیزه

به دلیل استفاده نکردن از روغن در این مدل از پمپ‌ها محیط کار کمتر آلوده و کثیف می‌شود. در پمپ‌های هوای معمولی به دلیل وجود روغن در هوای تولید شده، محیط کار نسبتاً کثیف است.

2-  تولید صدای کم‌تر

همان‌طور که از نام این پمپ‌ها مشخص است، صدای تولید شده توسط آن‌ها بسیار کم است و کارگرانی که با این وسیله کار می‌کنند دچار مشکل سنگینی گوش در طولانی مدت نخواهند شد و با خیال آسوده بدون استفاده از وسایل محافظ مانند هدفون‌ها، می‌توانند کار خود را انجام دهند.

Array
کارایی پمپ باد بی صدا

3- کارکرد بهتر

این مدل از پمپ‌ها در تمام شرایط آب و هوایی قابلیت کار را دارند. این پمپ‌ها حتی می‌توانند در هوای سرد هم به کار خود ادامه دهند.

Array

 

قطعات تشکیل دهنده پمپ باد

یک پمپ باد به صورت کلی از قطعات زیر تشکیل شده است.

– تسمه برای اتصال سیلندر به دینام

– چرخ و پایه‌های نگهدارنده

– هواکش پمپ

– شیر تخلیه رطوبت

– شیر گازی

– شیر یک طرفه

– سوپاپ اطمینان

– کلید روشن و خاموش دستگاه

دینام یا الکتروموتور پمپ

– هواساز یا سیلندر

– مخزن پمپ

– پولی سر دینام پمپ

– صفحه محافظ دینام و هواساز

– شیر برقی

معرفی پمپ باد بی‌صدا  10 لیتری

این پمپ باد مجهز به یک مخزن 10 لیتری ذخیره هواست. این دستگاه مجهز به قطع کن اتوماتیک است، یعنی در مواردی که مخزن پمپ به حداکثر هوای لازم برسد، به صورت خودکار موتور خاموش می‌شود. در مواردی که مخزن پمپ باد به میزان حداقلی خود برسد قطع کن موتور را روشن می‌کند تا مخزن از هوای فشرده پر شود.

پمپ باد های 10 لیتری دارای مدل های مختلفی هستند که میتوان به مدل یخچالی و اویل فری اشاره کرد. در مدل یخچالی ، کمپرسور باد بدون صدا کار میکند و نیاز هست که هر 6 ماه یکبار ، روغن دستگاه تعویض شود.

در مدل های اویل فری کمپرسور باد بدون صدا و بدون روغن کار میکند و شرایط نگهداری خاصی ندارد. از لحاظ صدا باید بدانید که مدل های یخچالی صدای کمتری نسبت به مدل های اویل فری دارند.

Array

ویژگی‌ های پمپ باد بی‌صدای 10 لیتری

– قابلیت هواسازی تا 110 لیتر در دقیقه

– دارای عملکرد بدون صدا

– دارای مخزن با ضخامت ورق 3 میل

– قابلیت حمل آسان و سریع

– مجهز به پیستون آلومینیومی برای جلوگیری از داغ شدن

– مجهز به شیر تخلیه برای تخلیه رطوبت و آب تولید شده ،به دلیل فشرده شدن بیش از حد هوا

– مجهز به سیستم ضد لغزش و لرزش

– دارای سیم پیچ مسی

– دارای فیوز حرارتی بر روی سیم پیچ

– دارای 2 مدل روغنی و بدون روغن

پمپ‌ باد دندانپزشکی

 

Array

به طور معمول پمپ‌های باد دندانپزشکی بر اساس تعداد یونیت و نوع ساکشن مصرفی در مرکز انتخاب می‌شوند. پمپ‌های باد بی‌صدا و بدون روغن در سایز‌های کوچک از 50 لیتر تا 1500 لیتر موجود می‌باشد. در صورتی که نیاز به کمپرسور با ظرفیت بالاتر از 1500 لیتر دارید می‌توانید از کمپرسور اویل فری اسکرو استفاده کنید.

نکاتی که باید در هنگام خرید پمپ باد دندانپزشکی به آن توجه کرد.

قبل از خرید پمپ باد بی‌صدا دندانپزشکی لازم است که اطلاعاتی در مورد قطعات داشته باشید. پمپ باد بی‌صدا دندانپزشکی را در صورتی می‌توان گفت که از کارکرد خوب و عالی برخوردار است که صدای تولیدی آن بسیار کم باشد و همچنین لرزش خاصی از خود نشان ندهد.

متأسفانه برخی از فروشندگان به دلیل سودجویی، اقدام به نصب موتور‌ های بی کیفیت بر روی این پمپ‌‌ ها می‌کنند، این پمپ‌باد ها نه تنها باد مورد نظر دندان‌پزشک را تولید نمی‌کنند، بلکه لرزش زیادی از خود نشان می‌دهند. برای جلوگیری از این مشکل نیاز است که حتماً قبل از خرید ضمانت‌نامه را از فروشنده دریافت نمایید.

1- شیر تخلیه

شیر تخلیه در پمپ‌های هوا یکی از ضروری‌ترین قطعات می‌باشد. این شیر وظیفه تخلیه کردن رطوبت و آب جمع شده به دلیل فشرده شدن هوا را دارد. عدم وجود این شیر در پمپ باد بی‌صدا را می‌توان یکی از نقص‌های کمپرسور دانست.

2- عدم استفاده از روغن در پمپ

در صورتی که نیاز به پمپ هوا برای دندانپزشکی دارید باید این پمپ از مدل بدون روغن باشد. پمپ‌های باد پیستونی روغنی، برای موارد صنعتی ساخته شده‌اند و نسبت به پمپ‌های باد بی‌صدا دندانپزشکی قیمت پایین‌تری دارند.

از همین رو بسیاری از تولید کنند‌گان بدون در نظر گرفتن شرایط کاری و نوع کاربرد، به تمامی مشتریان خود استفاده از پمپ‌های روغنی را پیشنهاد می‌دهند. استفاده از پمپ‌های روغنی در مطب دندانپزشکی علاوه بر خطرات جانی برای بیمار می‌تواند عمر یونیت و همچنین دیگر وسایل موجود در مطب را کاهش دهد.

کاربرد پمپ باد بی‌صدا چیست؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

  1. لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟